Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω ένα nokia 3720 classic έχω κάνει ήδη backup όλες τις επαφές μου και σε csv αλλά και σε μεμονωμένα αρχεία vcf αλλά όταν εισάγω το αρχείο csv που έκανα backup από το nokia pc suite 7 στο gmail που έφτιαξα ειδικά για το samsung galaxy s2 που θα πάρω ΔΕΝ εισάγει όλες τις επαφές σωστά(Ίσως γιατί το csv αρχείο που δημιούργησα από το nokia contacts(Είναι μέσα στο πακέτο nokia pc suite 7) δεν εχει σωστή διαμόρφωση.

Αν τις εισάγω μια - μια από τα αρχεία vcf που είναι ένα για κάθε επαφή τότε τις εισάγει μια χαρά.

 

01. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα win7 που να μπορεί να μετατρέψει ΠΟΛΛΑ αρχεία vcf με επαφές για ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ(Οπότε και κωδικοποίηση) σε ένα και μοναδικό αρχείο csv γιατί δεν λέει να κάθομαι να εισάγω μια - μια τις επαφές από τα αρχεία vcf που έχω.

02. Πως μπορώ να ξέρω αν ένα samsung galaxy s2 είναι το i9100 ή το i9100g??? Αν π.χ. λέει στις πληροφορίες συστήματος "i9100xxxlps" υποθέτω είναι το απλό i9100 σωστά?

03. Επίσης υπάρχει κάποιο android application που να παίρνει το αρχείο csv και να εισάγει τις επαφές στο κινητό ώστε να μην χρειάζεται να χρησιμοποιήσω το gmail? Αν ναι ποιο?

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Άρα, στο Android δεν είναι απλώς εμφάνιση, αλλα προσθέτουν και λειτουργικότητα.

 

Χαχα Με κάλυψες! :p

 

Και μια τελευταία ερώτηση.. Μπορώ να έχω αποθηκεύμενους όσους launchers θέλω ταυτόχρονα στη συσκευή μου και να αλλάζω, όποτε βαρεθώ κάποιον από αυτούς;

 

Βεβαίως όσους θέλεις

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως όσους θέλεις

 

Σ' ευχαριστώ για άλλη μια φορά. :) Πάω να κάψω το κινητό μου. :p

 

Edit: Στο Play Store υπάρχει επιλογή πληρωμής με χρεωστική.. Γνωρίζετε με ποιες μπορούμε να πραγματοποιήσουμε αγορές; Δηλαδή, αν μόνο από συγκεκριμένες τράπεζες δέχεται η Google.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Απο που μπορω να χειριστω τις επαφες του κινητου ρε παιδια?

Δεν βλεπω την εφαρμογη 'contacts' στα applications.

Link to comment
Share on other sites

α) Μπαίνεις στο κύριο μενού και πατάς το capacitive πλήκτρο των επιλογών. Εκεί θα σου εμφανίσει μια επιλογή Προθήκη Φακέλων.

 

β) Πάλι πατάς το πλήκτρο των επιλογών, επιλέγεις ρυθμίσεις --> Διαχείριση Εφαρμογών --> Εφαρμογές που τρέχουν και μία - μία τις μεταφέρεις στην sd. Μόνο που δε θα έχουν όλες τη δυνατότητα μεταφοράς. Αυτό αν η συσκευή σου δεν είναι root.

 

Καλωσόρισες στο φόρουμ! :)

 

Το κάνω το πρώτο αλλά τίποτα... :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα nokia 3720 classic έχω κάνει ήδη backup όλες τις επαφές μου και σε csv αλλά και σε μεμονωμένα αρχεία vcf αλλά όταν εισάγω το αρχείο csv που έκανα backup από το nokia pc suite 7 στο gmail που έφτιαξα ειδικά για το samsung galaxy s2 που θα πάρω ΔΕΝ εισάγει όλες τις επαφές σωστά(Ίσως γιατί το csv αρχείο που δημιούργησα από το nokia contacts(Είναι μέσα στο πακέτο nokia pc suite 7) δεν εχει σωστή διαμόρφωση.

Αν τις εισάγω μια - μια από τα αρχεία vcf που είναι ένα για κάθε επαφή τότε τις εισάγει μια χαρά.

 

01. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα win7 που να μπορεί να μετατρέψει ΠΟΛΛΑ αρχεία vcf με επαφές για ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ(Οπότε και κωδικοποίηση) σε ένα και μοναδικό αρχείο csv γιατί δεν λέει να κάθομαι να εισάγω μια - μια τις επαφές από τα αρχεία vcf που έχω.

02. Πως μπορώ να ξέρω αν ένα samsung galaxy s2 είναι το i9100 ή το i9100g??? Αν π.χ. λέει στις πληροφορίες συστήματος "i9100xxxlps" υποθέτω είναι το απλό i9100 σωστά?

03. Επίσης υπάρχει κάποιο android application που να παίρνει το αρχείο csv και να εισάγει τις επαφές στο κινητό ώστε να μην χρειάζεται να χρησιμοποιήσω το gmail? Αν ναι ποιο?

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

Καμια βοηθεια και σε εμενα ρε παιδια.....

Link to comment
Share on other sites

Καμια βοηθεια και σε εμενα ρε παιδια.....

Για το πρώτο δεν ξέρω να σου πω.

Για το 2 καλύτερα να ρωτήσεις στο αντίστοιχο θέμα του S2 στο φόρουμ.

Για το 3 θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία για το τι έκανα σε ένα LG Optimus One. Πρίν κάνω factory reset έκανα export όλες τις επαφές στην SD (μία μία όχι σαν ένα αρχείο). Μετά μόλις πέρασα την καινούργια rom που ήθελα απλά έκανα import από την καρτα και τις είχα πάλι όλες, οπότε μπορεί να γίνεται έτσι μέσω κάρτας και για το κινητό σου, αλλά το δικό μου ήταν απο android σε android βέβαια και όχι από άλλο κινητό σε android όπως στην περίπτωση σου. Πάντως και γιά αυτην την περίπτωση ρώτα κατευθείαν στο θέμα του S2, θα ήταν καλύτερα πιστεύω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Το κάνω το πρώτο αλλά τίποτα... :(

 

Για το α, λάθος το έγραψα εγώ. Συγνώμη. :O Μπαίνεις στο κύριο μενού, πατάς το πλήκτρο των επιλογών και θα σου παρουσιάσει τρείς επιλογές ( ξεκινώντας από αριστερά ): Επεξεργασία ( με εικόνα ένα μολύβι ) - Προβολή λίστας ( με εικόνα 4 οριζόντιες γραμμές ) - Κοινή χρήση εφαρμογών ( με εικόνα 2 βελάκια ). Εσύ θα επιλέξεις το 1. Επεξεργασία. Αυτή η επιλογή θα σου μικρύνει λίγο όλα τα εικονίδια που βλέπεις εκείνη τη στιγμή, έτσι ώστε να σου εμφανίσει στο κάτω μέρος της οθόνης 2 νέες επιλογές: Προσθήκη φάκελος - Προσθήκη σελίδας. Εκεί κάνεις παρατεταμένο πάτημα στο πρώτο εικονίδιο Προσθήκη φάκελος και μόλις νιώσεις τη δόνηση, σέρνεις το δάχτυλό σου προς τα πάνω και το σηκώνεις, όταν φτάσεις εκεί που θέλεις να είναι ο νέος σου φάκελος. Μόλις αφήσεις το δάχτυλό σου, θα σου παρουσιαστεί popup μήνυμα που θα σου ζητάει να συμπληρώσεις το όνομα του καινούριου σου φακέλου. Βάζεις το όνομα που θέλεις και πατάς ok. Τέλος, επιλέγεις το πλήκτρο της επιστροφής, για να βγεις από την κατάσταση της επεξεργασίας. :)

 

Όλο αυτό, υποθέτωντας πως η συσκευή σου είναι Samsung.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

[...]

Για το 3 θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία για το τι έκανα σε ένα LG Optimus One. Πρίν κάνω factory reset έκανα export όλες τις επαφές στην SD (μία μία όχι σαν ένα αρχείο). Μετά μόλις πέρασα την καινούργια rom που ήθελα απλά έκανα import από την καρτα και τις είχα πάλι όλες, οπότε μπορεί να γίνεται έτσι μέσω κάρτας και για το κινητό σου, αλλά το δικό μου ήταν απο android σε android βέβαια και όχι από άλλο κινητό σε android όπως στην περίπτωση σου. Πάντως και γιά αυτην την περίπτωση ρώτα κατευθείαν στο θέμα του S2, θα ήταν καλύτερα πιστεύω.

γίνεται κι απ άλλα κινητά αυτό, με οποιοδήποτε vcf. εγώ από nokia είχα μετατρέψει μαζικα τις επαφές σε αρχεία vcf, τις έστειλα στο android, κι έκανα εισαγωγή μαζικά απ την κάρτα μνήμης. όλες μαζί

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει τρόπος να βάλω ώρα λήξης στο αθόρυβο προφίλ μιας android συσκεύης? Στο 5800 δηλαδή που είχα πριν μπορούσα να το βάλω αθόρυβο για 5 ώρες και μετά να επανέλθει στο κανονικό. Γίνεται κάτι τέτοιο τώρα με κάποιον τρόπο? Ευχαριστώ. :D

 

Easyprofiles στο Android Market.

 

Γιατι στην καρτα μνημης, δεν υπαρχουν ως apk!

Παιδια, αυτο που ζηταω το εκανε το astro file manager. Τωρα δεν το κανει, μαλλον λογω καποιας απο τις αναβαθμισεις του?

Παλει θα ψαχνω πως να κανω backup τις εφαρμογες ως apk?

Ολο τα αλλαζουν....και γμ τις σταθεροτητες, περιβαλλοντος, δυναοτητων...τι να πω.

Φίλε karib, μπας και έχεις προέλθεί από winmobile;

Έτσι έβλεπα και γω το android πριν ένα χρόνο αλλά τώρα το συνήθισα και δεν "πονάει" τόσο:lol::lol::lol:

Μην ζητάς πάντως και πολλά πράγματα από αυτό. Προσωπική άποψη ότι απέχει μακράν των Windows.

Ενδεικτικά αναφέρω τη φιλοσοφία τους να συγχρονίζουμε ντε και καλά τα προσωπικά μας δεδομένα μέσω internet.

Ήδη μαζεύω λεφτά για κανένα Nokia;)

 

υ/γ: ζητώ συγγνώμη από admin. Ξέχασα να παραθέσω πολλαπλά...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Εύκολη ερώτηση για σήμερα :P :

 

Παρείγγειλα το Nexus 7 και έχω και κινητό Android. Έχω ένα μάτσο αγορασμένες εφαρμογές στο Play Store, αυτές θα πρέπει να τις ξανα-αγοράσω για το tablet ή ισχύει μια αγορά?

 

Ευχαριστώ!

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Άμα θέλω να αγοράσω μια εφαρμογή από το play store πως πληρώνω??

Άμα θυμάμαι καλά στην παλιά symbian συσκευή μου τα πέρναν τα λεφτά απ την κάρτα μου στο κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Εύκολη ερώτηση για σήμερα :P :

 

Παρείγγειλα το Nexus 7 και έχω και κινητό Android. Έχω ένα μάτσο αγορασμένες εφαρμογές στο Play Store, αυτές θα πρέπει να τις ξανα-αγοράσω για το tablet ή ισχύει μια αγορά?

 

Ευχαριστώ!

 

Οχι, ο,τι εχεις αγορασει για τη μια σου συσκευη μπορεις να το κατεβασεις και στην αλλη διχως αλλη χρεωση.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Εύκολη ερώτηση για σήμερα :P :

 

Παρείγγειλα το Nexus 7 και έχω και κινητό Android. Έχω ένα μάτσο αγορασμένες εφαρμογές στο Play Store, αυτές θα πρέπει να τις ξανα-αγοράσω για το tablet ή ισχύει μια αγορά?

 

Ευχαριστώ!

 

Σε όσες συσκευές θέλεις τις βάζεις αρκεί να χρησιμοποίησης τον ιδιο κωδικό(gmail)

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

 

Άμα θέλω να αγοράσω μια εφαρμογή από το play store πως πληρώνω??

Άμα θυμάμαι καλά στην παλιά symbian συσκευή μου τα πέρναν τα λεφτά απ την κάρτα μου στο κινητό...

 

Πρέπει να επισκεφθείς το Google Wallet και εκεί να προσθέσεις μια Πιστωτική ή Προπληρωμένη ή Debit κάρτα (σαν το PayPal ένα πράμα..)

Μετά πληρώνεις κανονικά μέσω του κινητού σου, μόλις επιλέξεις το κατέβασμα μιας εφαρμογής!

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σήμερα μου έστειλαν ένα mail, με συνημμένο pdf, το οποίο και δεν άνοιξε. Αντ' αυτού εμφανίστηκε μήνυμα που έλεγε: No applications can preform this action. :-( Η κατάληξη του συγκεκριμένου ήταν .pps. Τέλος, μ' ένα μικρό ψάξιμο στο Play Store, οι εφαρμογές office αναφέρουν ότι τα αρχεία pdf που μπορούν να χειριστούν είναι καταλήξεων: .ppt και .ppxt. Η απορία μου είναι: Το Android δε μπορεί να ανοίξει αρχεία powerpoint, με κατάληξη .pps; :worry:
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα χρειαστεί να έχεις εγκαταστήσει στη συσκευή σου κάποια office σουίτα, πχ... https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobisystems.editor.office_registered&feature=order_history

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σήμερα μου έστειλαν ένα mail, με συνημμένο pdf, το οποίο και δεν άνοιξε. Αντ' αυτού εμφανίστηκε μήνυμα που έλεγε: No applications can preform this action. :-( Η κατάληξη του συγκεκριμένου ήταν .pps. Τέλος, μ' ένα μικρό ψάξιμο στο Play Store, οι εφαρμογές office αναφέρουν ότι τα αρχεία pdf που μπορούν να χειριστούν είναι καταλήξεων: .ppt και .ppxt. Η απορία μου είναι: Το Android δε μπορεί να ανοίξει αρχεία powerpoint, με κατάληξη .pps; :worry:

βάλε το δωρεάν kingsoft office

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί να έχεις εγκαταστήσει στη συσκευή σου κάποια office σουίτα, πχ... https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobisystems.editor.office_registered&feature=order_history

 

βάλε το δωρεάν kingsoft office

 

Thanks και τους 2! :) Λειούργησε με την πρώτη προσπάθεια που έκανα να ανοίξω το συγκεκριμένο pdf!!

 

P.S.: Αυτό που με παραξένεψε είναι πως υπήρχε προεγκατεστημένο το Pollaris Office, το οποίο δεν το άνοιξε... :confused:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Thanks και τους 2! :) Λειούργησε με την πρώτη προσπάθεια που έκανα να ανοίξω το συγκεκριμένο pdf!!

 

P.S.: Αυτό που με παραξένεψε είναι πως υπήρχε προεγκατεστημένο το Pollaris Office, το οποίο δεν το άνοιξε... :confused:

το pps ΔΕΝ είναι pdf ενημερωτικά. ειναι παρουσίαση powerpoint

Link to comment
Share on other sites

Απο που μπορω να χειριστω τις επαφες του κινητου ρε παιδια?

Δεν βλεπω την εφαρμογη 'contacts' στα applications.

 

Καμια απαντηση? :(

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις σετάρει σε Αγγλικά ή Ελληνικά;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ξερει κανενας πως βγαινει η μαζικη αποθηκευση στην αρχη οταν το συνδεεις με το καλοδιο..θελω να δει το κινητο σαν στικακι ο υπολογιστης χωρις να κανει μαζικη αποθηκευση.Αν δεν κανεις μαζικη αποθηκευση δεν το βλεπει το κινητο καθολου!

 

Ενα Nexus s εχω! με Android Jelly Bean

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...