Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 20/1/2024 at 8:11 ΜΜ, Nikos2k5 said:

Καλησπέρα

Έχω ένα google pixel 7 pro το οποίο είναι rooted, αλλά επειδή το κυνητητό με την google δεν φαίνεται να κερδίζεται, σκέφτομαι να το κάνω unroot και να κλειδώσω το bootloader.

Όμως επειδή κατά το κλείδωμα είναι σαν να κάνει factory reset, ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος για backup όλων των εφαρμογών μαζί με τις ρυθμίσεις τους, και επαναφορά τους αυτούσιες μετά, όταν η συσκευή δεν είναι rooted.

Όταν η συσκευή είναι rooted, το backup και το restore γίνονται εύκολα με το titanium backup. Χωρίς ροοτ, υπάρχει τρόπος ?

Tο gooble backup σώζει αρκετά πράγματα, αλλά πολλές από τις εφαρμογές μετά θέλουν ξανά σετάρισμα ...

Έχω εκατοντάδες εφαρμογές και δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια που θέλει σετάρισμα. Όσες έχουν login, κρατάνε τις ρυθμίσεις στο account. Άλλες έχουν σύνδεση με google και επίσης δε θέλουν τίποτα.

Θες να αναφέρεις κάποιες εσύ που έχεις τέτοιο μεγάλο θέμα;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

On 28/1/2024 at 5:48 ΠΜ, junglist said:

Έχω εκατοντάδες εφαρμογές και δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια που θέλει σετάρισμα. Όσες έχουν login, κρατάνε τις ρυθμίσεις στο account. Άλλες έχουν σύνδεση με google και επίσης δε θέλουν τίποτα.

Θες να αναφέρεις κάποιες εσύ που έχεις τέτοιο μεγάλο θέμα;

Μερικά παραδείγματα αν κάνεις factory reset και σετάρισμα από την αρχή είναι ότι πρέπει να περάσεις χειροκίνητα ξανά όλους τους λογαριασμούς google account, microsoft account, κλπ που έχεις (που αν έχεις ενεργοποιήσει 2FA παίρνει περισσότερη ώρα), να κάνεις όλη την διαδικασία authorization της συσκευής σε τραπεζικές και χρηματιστηριακές εφαρμογές, να περάσεις όλες τις κάρτες ξανά στο google wallet, να κατεβάσεις εκ νέου τα δελτία στο gov.gr wallet, κλπ.

Αντίθετα, με το titanium backup επαναφέρεις όλους τους λογαριασμούς, όλες τις εφαρμογές, και όλες τις ρυθμίσεις του κινητού ακριβώς όπως ήταν, με μια κίνηση.

Anyway, μου έφαγε κάμποση ώρα, αλλά το έκανα και ησύχασα ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να αντικαταστήσω την default lock screen που θέλει δακτυλικά του samsung s22+ με κάποια 3rd παρτυ εφαρμογή που να έχει μεγαλύτερη επιτυχία στο ξεκλείδωμα με το αποτύπωμα;
Επειδή έχω δει σε εφαρμογές ότι δουλεύει μια χαρά το ξεκλείδωμα, συνεπώς είναι καθαρά θέμα κακού προγραμματισμού των developers της samsung και όχι θέμα hardware, έλεγα μήπως υπάρχει κάποια εναλακτική για την lock screen.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω ένα θέμα με τις 2 sim στο κινητό. Σε όλες τις επαφές, όταν παίρνω τηλέφωνο με ρωτάει με ποια sim θα γίνει η κλήση και έχει ένα κουτάκι για να αποθηκευτεί η επιλογή. Σε ΜΙΑ μόνο επαφή, δεν μου εμφανίζει αυτό το κουτάκι, έτσι πρέπει κάθε φορά να διαλέγω sim. Τί μπορεί να φταίει? Δεν βρίσκω κάτι ιδιαίτερο σε αυτή την επαφή για να μην εμφανίζεται η επιλογή να αποθηκευτεί η sim κλήσης.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, BASSstarlet said:

Για ποιό λόγο mp4 βίντεο, που έχω τραβήξει με το κουνιτό, παίζουν μόνο ως αρχεία ήχου στο pc?

Δοκίμασα pot player και vlc.

Χωρίς να είμαι σίγουρος, θα πω τι συνέβη σε μένα πριν ένα χρόνο που πήρα νέο υπολογιστή:

Δεν έπαιζε τα βίντεο παρά μόνο σε ήχο, δοκίμαζα πολλούς τρόπους και (ίσως τυχαία, δεν ξέρω) όταν κατέβασα την εφαρμογή των windows "Ταινίες και τηλεόραση" τότε έπαιζαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξέρει κανείς αν λειτουργεί σωστά αυτή η εφαρμογή στο Android 14; 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chatbot.ai.aichat.openaibot.chat

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...