Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι για δοκίμασε!

εν τω μεταξύ πήγα στις ρυθμίσεις δικτύων κινητής τηλεφωνίας και έκανα μια φορά έλεγχο να ψάξει να βρει τα διαθέσιμα δίκτυα και μετά επέλεξα να κάνει "εγγραφή" ένα ένα και στο wind 4g και στο wind 3g και μετά επέλεξα την αυτόματη επιλογή δικτύου.από τότε σχεδόν πάντα δουλεύει η πτώση σε 3g όταν μιλάω! κάποιες φορές που πέφτει απευθείας σε 2g ίσως να μην έχει καλό σήμα 3g εκείνη την στιγμή η wind εκεί που είμαι; τι να πω...

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με cosmote που δοκίμασα πριν λίγο (εκεί έχω δεδομένα) τη 1 φορά δεν είχα δεδομένα, την άλλη έπεσε κανονικά σε 3g.

 

LEAGOO m5...

 

Για πες πώς αλλάζεις το wallpaper. Από την αρχική οθόνη ή μέσα από την έκθεση; Όποιο κι αν κάνεις, κάνε το άλλο.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

εκτος απο το ιστορικο τοποθεσιας ποιες άλλες ρυθμισεις μπορω να απενεργοποιησω ώστε όταν είμαι εν κινησει εκτος wifi να μην καταναλωνεται πολυ μπαταρια?δεν θελω να κλεισω εντελως τα δεδομενα .το gps ειναι μεν ανοιχτό αλλα δεν λειτουργει οταν δεν ξεκινησει καποια εφαρμογή που να το χρησιμοποιησει.

 

Sent from mTalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είναι εφικτή η χειροκίνητη εγκατάσταση γλώσσας συστήματος στο android; Στην λίστα με τις υποστηριζόμενες γλώσσες δεν έχει ελληνικά. Μπορει να περαστεί;

Ευχαριστώ!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Με cosmote που δοκίμασα πριν λίγο (εκεί έχω δεδομένα) τη 1 φορά δεν είχα δεδομένα, την άλλη έπεσε κανονικά σε 3g.

 

 

 

Για πες πώς αλλάζεις το wallpaper. Από την αρχική οθόνη ή μέσα από την έκθεση; Όποιο κι αν κάνεις, κάνε το άλλο.

Τελικά το έφτιαξα και δουλεύει όταν κάνεις κλήση από την ΊΔΙΑ σιμ που έχεις και δεδομένα..αλλά δοκίμασε να κάνεις κλήση από την ΆΛΛΗ σιμ και δες την σιμ με τα δεδομένα έχει ίντερνετ/ δεδομένα;

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To morelocale2 δεν κάνει καμία εγκατάσταση γλώσσας. Είναι χρήσιμο μόνο για περιπτώσεις που έχει αφαιρεθεί η επιλογή για τη συγκεκριμένη γλώσσα από τη λίστα με τις γλώσσες στις ρυθμίσεις της συσκευής, η οποία όμως υπάρχει σε όλες τις εφαρμογές. Αν η γλώσσα δεν υπάρχει καθόλου δεν κάνει τίποτα. Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται η εγκατάσταση μιας ρομ που να την περιλαμβάνει. Διαφορετικά χρειάζεται ρουτ και αρκετό ψάξιμο και εμπειρία για την αντικατάσταση όλων των εφαρμογών με τις αντίστοιχες εκδόσεις τους που την περιλαμβάνουν, ή η ακόμη περισσότερο περίπλοκη διαδικασία της εισαγωγής της γλώσσας σε όλες τις εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

Με cosmote που δοκίμασα πριν λίγο (εκεί έχω δεδομένα) τη 1 φορά δεν είχα δεδομένα, την άλλη έπεσε κανονικά σε 3g.

 

 

 

Για πες πώς αλλάζεις το wallpaper. Από την αρχική οθόνη ή μέσα από την έκθεση; Όποιο κι αν κάνεις, κάνε το άλλο.

 

Δοκίμασα και με τους δύο τρόπους. Τζίφος. Θα ζήσω με αυτό......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ηθελα να σας πω για ενα χοντρο προβλημα σε ενα lenovo a319 που εχω. Χτες αποφασισα να πειραματιστω λιγο. Στις προεγκατεστημενες εφαρμογες που εχει το τηλεφωνο και δεν με ενδιαφερουν ( πχ google books , google movies , google chrome κα) εκανα απενεργοποιηση (δεν μπορω να τις απεγκαταστησω γιατι δεν ειμαι root) , ελευθερωσα αρκετη ram και εγκατεστησα καποιες εφαρμογες ακομα. Το βραδυ εσβησα το τηλεφωνο και απο το πρωι το τηλεφωνο αρνειται να bootαρει. Εκανα ακομα και hard reset αλλα αυτο αρνειται να ανοιξει. Προφανως θα παει για επισκευη ( θεωρητικα ειναι στην εγγυηση ακομα ) αλλα το ερωτημα ειναι : υπαρχει περιπτωση , απλα η απενεργοποιηση καποιων προεγκατεστημενων εφαρμογων να εκανε τετοια ζημια σε ενα τηλεφωνο ?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και με τους δύο τρόπους. Τζίφος. Θα ζήσω με αυτό......

 

Έχω μια εφαρμογή για wallpapers, που τα αλλάζεις μέσω αυτής, αλλά δεν ξέρω αν θα σου αρέσει.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια εφαρμογή για wallpapers, που τα αλλάζεις μέσω αυτής, αλλά δεν ξέρω αν θα σου αρέσει.

 

Εντάξει, να βάλω εφαρμογή και γι αυτό μου είναι κάπως..... :)

Δεν πειράζει, άλλωστε είμαι σε μεταβατικό στάδιο μέχρι να πάρω την νέα μου συσκευή. Σε ευχαριστώ πάντως.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, να βάλω εφαρμογή και γι αυτό μου είναι κάπως..... :)

Δεν πειράζει, άλλωστε είμαι σε μεταβατικό στάδιο μέχρι να πάρω την νέα μου συσκευή. Σε ευχαριστώ πάντως.

 

Έγινε. Ό, τι άλλο θέλεις, ρωτάς. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ηθελα να σας πω για ενα χοντρο προβλημα σε ενα lenovo a319 που εχω. Χτες αποφασισα να πειραματιστω λιγο. Στις προεγκατεστημενες εφαρμογες που εχει το τηλεφωνο και δεν με ενδιαφερουν ( πχ google books , google movies , google chrome κα) εκανα απενεργοποιηση (δεν μπορω να τις απεγκαταστησω γιατι δεν ειμαι root) , ελευθερωσα αρκετη ram και εγκατεστησα καποιες εφαρμογες ακομα. Το βραδυ εσβησα το τηλεφωνο και απο το πρωι το τηλεφωνο αρνειται να bootαρει. Εκανα ακομα και hard reset αλλα αυτο αρνειται να ανοιξει. Προφανως θα παει για επισκευη ( θεωρητικα ειναι στην εγγυηση ακομα ) αλλα το ερωτημα ειναι : υπαρχει περιπτωση , απλα η απενεργοποιηση καποιων προεγκατεστημενων εφαρμογων να εκανε τετοια ζημια σε ενα τηλεφωνο ?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας.

 

Έκανες σίγουρα hard reset με επιτυχία? Εδώ λέει πως γίνεται στη συσκευή σου:

http://factoryhardreset.blogspot.com/2015/08/how-factory-hard-reset-lenovo-a319-rocstar.html

Η απενεργοποίηση ίσως να ευθύνεται για το ότι δεν μπουτάρει, αλλά ειδικά αφού δεν είσαι και ρουτ, θα έπρεπε να επανέλθει με την επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Επίσης ίσως να χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να μπει στο λειτουργικό μετά την επαναφορά. Μήπως λοιπόν απλά βιάζεσαι και το κλείνεις πριν εγκαταστήσει/φορτώσει τις εφαρμογές και το λειτουργικό? Είναι μάλλον απίθανο πάντως να υπάρχει βλάβη από αυτό που έκανες, ενδεχομένως βέβαια να χρειάζεται να φλασάρεις ξανά την εργοστασιακή ρομ της συσκευής(αν όντως η επαναφορά δε λύνει το πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Φιλε dancer ευχαριστω για την απαντηση. Ναι , πιστευω οτι εκανα οτι επρεπε να κανω για hard reset και το αφησα σχεδον 30 λεπτα για να bootαρει χωρις επιτυχια. Oχι τιποτα αλλο αλλα στο mediamarkt που το πηγα σημερα ( απο εκει το πηρα και ειναι ακομα σε εγγυηση) προσπαθησαν και αυτοι να κανουν hard reset χωρις επιτυχια. Κατα τα αλλα πιστευω και εγω οτι ειναι κουφο το προβλημα. Κανεις αλλος φιλος δεν εχει κανει απενεργοποιηση των εφαρμογων της gogle , μονο εγω εχω κανει ?
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τόσο σοβαρή βλάβη με αυτό που έκανες δε νομίζω. Ίσως όμως να συνέπεσε με βλάβη της συσκευής. Ίσως δηλαδή να έχει βλάβη η μνήμη και γι' αυτό να μην γίνεται και το hard reset, δηλαδή να μην μπορεί να διαγράψει και να γράψει η λειτουργία αυτή(γιατί αυτό στην ουσία κάνει) σε τομείς της μνήμης. Αυτό τώρα βέβαια μπορεί να διορθωθεί με πέρασμα της ρομ γιατί έτσι δημιουργούνται ξανά απ' την αρχή όλοι οι τομείς της μνήμης.
Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

 

1. Στο handcent sms, το schedule, δουλευε καλα; Δεν μου φαινεται και πολυ της προκοπης. Πχ sms φευγει αρκετα λεπτα αργοτερα απο την ωρα που εχω ορισει. Sms μεγαλο με πολυ κειμενο - που το μετατρεπει αυτοματα σε mms, δεν ειχε φυγει ουτε 1 ολοκληρη ωρα μετα απο τοτε που του ειχα ορισει!!!

Τι φταιει ρε παιδια;

 

2. Φιλος μου ελεγε οτι στην εφαρμογη μηνυματων(αυτη της rom του) ηταν στο αυτοκινητο, και αφου δεν μπορουσε να πληκτρολογησει, υπαγορευσε το μηνυμα(ανοιχτα data/net), και το εστειλε με τη φωνη του! Φωνητικη πληκτρολογηση sms δηλαδη, και αποστολη.

Γινεται αυτο με το handcent sms? Ή πως γινεται με καποιο τροπο;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε λάθος νήμα.Για το πρώτο τσέκαρε κάνα doze ή ανάλογη λειτουργία της συσκευής σου μπας και το μπλοκάρει.

 

Sent from my Lenovo K50-t5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τόσο σοβαρή βλάβη με αυτό που έκανες δε νομίζω. Ίσως όμως να συνέπεσε με βλάβη της συσκευής. Ίσως δηλαδή να έχει βλάβη η μνήμη και γι' αυτό να μην γίνεται και το hard reset, δηλαδή να μην μπορεί να διαγράψει και να γράψει η λειτουργία αυτή(γιατί αυτό στην ουσία κάνει) σε τομείς της μνήμης. Αυτό τώρα βέβαια μπορεί να διορθωθεί με πέρασμα της ρομ γιατί έτσι δημιουργούνται ξανά απ' την αρχή όλοι οι τομείς της μνήμης.

 

Παντως φιλε dancer εμεινα με την απορια. Επιτρεπεται να κανεις απενεργοποιηση στις προεγκατεστημενες εφαρμογες της google , αυτες που δεν μπορεις ελευθερα να απεγκαταστησεις αλλα δεν τις θελεις κιολας ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ την απενεργοποίηση, αλλά σίγουρα δεν είναι κάτι που μπορεί να οδηγήσει σε boot loop ακόμη και μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.
Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

 

1. Στο handcent sms, το schedule, δουλευε καλα; Δεν μου φαινεται και πολυ της προκοπης. Πχ sms φευγει αρκετα λεπτα αργοτερα απο την ωρα που εχω ορισει. Sms μεγαλο με πολυ κειμενο - που το μετατρεπει αυτοματα σε mms, δεν ειχε φυγει ουτε 1 ολοκληρη ωρα μετα απο τοτε που του ειχα ορισει!!!

Τι φταιει ρε παιδια;

 

2. Φιλος μου ελεγε οτι στην εφαρμογη μηνυματων(αυτη της rom του) ηταν στο αυτοκινητο, και αφου δεν μπορουσε να πληκτρολογησει, υπαγορευσε το μηνυμα(ανοιχτα data/net), και το εστειλε με τη φωνη του! Φωνητικη πληκτρολογηση sms δηλαδη, και αποστολη.

Γινεται αυτο με το handcent sms? Ή πως γινεται με καποιο τροπο;

 

Επειδη ο συμφορουμιτης ειπε οτι ειμαι σε λαθος νημα, υπαρχει νημα για εφαρμογες sms και τα συναφη;

Link to comment
Share on other sites

12.5 χρόνια είσαι εδώ μέσα... δεν το βλέπεις ότι είσαι οφτόπικ εδώ?:confused:
Link to comment
Share on other sites

στο galaxy alpha που εχει η γυναικα μου, βγαινει το εικονιδιο μιας διαφημισης στην επιφανεια του κινητου. το παταω πανω για διαγραφη και δεν κανει κατι. απο που μπορει να βγηκε αυτο? πως εξαφανιζεται ?
Link to comment
Share on other sites

Είμαι μέλος στο Athens Local Guides και δε βλέπω κάτι σχετικό. Ή μήπως δεν έχει καμία σχέση με την ομάδα αυτή;
Link to comment
Share on other sites

στο galaxy alpha που εχει η γυναικα μου, βγαινει το εικονιδιο μιας διαφημισης στην επιφανεια του κινητου. το παταω πανω για διαγραφη και δεν κανει κατι. απο που μπορει να βγηκε αυτο? πως εξαφανιζεται ?

Προφανώς από κάποιο free πρόγραμμα,παιχνίδι που έχει κάνει εγκατάσταση (συνήθως αυτά είναι γεμάτα με ads )

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς από κάποιο free πρόγραμμα,παιχνίδι που έχει κάνει εγκατάσταση (συνήθως αυτά είναι γεμάτα με ads )

 

εχω καιρο να περασω κατι νεο , πως φευγει? πως μπορωνα βρω τι το προκαλει για να μην κανω hard reset ?

Link to comment
Share on other sites

εχω καιρο να περασω κατι νεο , πως φευγει? πως μπορωνα βρω τι το προκαλει για να μην κανω hard reset ?

 

Μήπως έχεις εγκαταστήσει το TouchPal;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...