Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρέπει να έχεις ανοιχτή την εφαρμογή του YouTube στην τηλεόρασή σου.

ωραία αν δεν έχει εφαρμογή η τηλεόραση και εγώ θέλω απλά να στείλω το video μέσο dlna δεν γίνετε?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

ωραία αν δεν έχει εφαρμογή η τηλεόραση και εγώ θέλω απλά να στείλω το video μέσο dlna δεν γίνετε?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tuxera.streambels

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bianor.amspremium

ανοίγεις στο YouTube το video που θέλεις μετά κοινή χρήση αυτού του video ..επιλέγεις ένα από τα 2 ποιο πάνω πρόγραμμα ...(δουλεύουν και τα δύο )

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tuxera.streambels

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bianor.amspremium

ανοίγεις στο YouTube το video που θέλεις μετά κοινή χρήση αυτού του video ..επιλέγεις ένα από τα 2 ποιο πάνω πρόγραμμα ...(δουλεύουν και τα δύο )

Σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου θα το δοκιμάσω μόλις έρθει ξανά ο φίλος μου, άντε να βγει το galaxy s7 να πάρω το πρώτο μου android!!!

Καλές γιορτές να έχεις

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

ωραία αν δεν έχει εφαρμογή η τηλεόραση και εγώ θέλω απλά να στείλω το video μέσο dlna δεν γίνετε?

 

Γίνεται, με τον τρόπο που λέει ο συμφορουμίτης. Δοκίμασε και το LocalCast, το οποίο θεωρώ κάπως καλύτερο από το AllConnect: https://play.google.com/store/apps/details?id=de.stefanpledl.localcast

 

Πάντως, απέφευγε να στέλνεις μέσω DLNA βίντεο υψηλής ανάλυσης, γιατί πιθανότατα θα έχεις κολλήματα. Μέχρι 480p θα παίζει μια χαρά.

 

Υ.Γ.: Πάντως, αν δεν βρίσκει η ενσωματωμένη εφαρμογή του κινητού την τηλεόρασή σου, δεν ξέρω αν θα τη βρουν και τα εν λόγω προγράμματα.

Edited by MobileX
Link to comment
Share on other sites

Ο πατερας μου πηρε ενα lenovo κινητο με ανδροιδ 5.1 και βλεπω σημερα πως το com.google.camera.fun έφαγε 5.2GB δεδομενα! Τι γινεται;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ο πατερας μου πηρε ενα lenovo κινητο με ανδροιδ 5.1 και βλεπω σημερα πως το com.google.camera.fun έφαγε 5.2GB δεδομενα! Τι γινεται;

Προφανώς κάθε φωτογραφία και βίντεο που βγάζει ανεβαίνει αυτόματα στο cloud

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα οποιος μπορει να με βοηθησει...εχει σπασει η οθονη του κινητου που ειχα κ δεν μπορω να βαλω το pin απο την sim για να ανοιξει κ να βρω καποιες επαφες που χρειαζομαι.Σκεφτηκα να το συνδεσω με τον υπολογιστη αλλα δεν εχω καλωδιο usb για αυτη τη συσκευη.Δεν κανει καποιο αλλο γιατι το καλωδιο που φορτιζει η μια ακρη μπαινει στο κινητο κ στην αλλη ειναι που εχει ανταπτορακι της μπριζας ναι μεν βγαινει αλλα ειναι καπως(δεν μπορω να το εξηγησω) κ δεν μπορω να βαλω usb.Αν το παω πχ στο γερμανο χωρις να μπορει να ανοιξει το κινητο οπως σας ειπα για να μπει δτο μενου θα μπορεσουν να μου "δωσουν" τις επαφες?
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να κάνουμε κάποιες εφαρμογές force stop ή και disable, με κάποιον άλλο τρόπο, πέρα από τις ρυθμίσεις;

 

Το πρόβλημα μου είναι τα google services. Όταν δε χρησιμοποιώ κάποια εφαρμογή που να βασίζεται σε αυτά, θέλω να είναι απενεργοποιημένα.

 

Αν επιλέξω να τα κάνω disable από τις ρυθμίσεις, η επόμενη επιλογή είναι να αφαιρέσω και τα updates, κάτι που δε θέλω. Θέλω μόνο την απενεργοποίησή τους.

 

Αν γίνεται και χωρίς root, θα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Καλησπερα θα ηθελα οποιος μπορει να με βοηθησει...εχει σπασει η οθονη του κινητου που ειχα κ δεν μπορω να βαλω το pin απο την sim για να ανοιξει κ να βρω καποιες επαφες που χρειαζομαι.Σκεφτηκα να το συνδεσω με τον υπολογιστη αλλα δεν εχω καλωδιο usb για αυτη τη συσκευη.Δεν κανει καποιο αλλο γιατι το καλωδιο που φορτιζει η μια ακρη μπαινει στο κινητο κ στην αλλη ειναι που εχει ανταπτορακι της μπριζας ναι μεν βγαινει αλλα ειναι καπως(δεν μπορω να το εξηγησω) κ δεν μπορω να βαλω usb.Αν το παω πχ στο γερμανο χωρις να μπορει να ανοιξει το κινητο οπως σας ειπα για να μπει δτο μενου θα μπορεσουν να μου "δωσουν" τις επαφες?

 

Έχεις κρατήσει κάποια παλιά συσκευή σου; Ή και καινούρια, αλλά όσο πιο απλή γίνεται. Για να βάλεις εκεί την κάρτα σου και να δεις τις επαφές που είναι στη sim.

 

Εναλλακτικά, μπορείς να δοκιμάσεις καλώδιο από άλλη συσκευή σου ή συσκευή γνωστού(ής)/φίλου(ης) σου.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κρατήσει κάποια παλιά συσκευή σου; Ή και καινούρια, αλλά όσο πιο απλή γίνεται. Για να βάλεις εκεί την κάρτα σου και να δεις τις επαφές που είναι στη sim.

 

Εναλλακτικά, μπορείς να δοκιμάσεις καλώδιο από άλλη συσκευή σου ή συσκευή γνωστού(ής)/φίλου(ης) σου.

Τις επαφες που εχω στη sim τις εχω βρει....πηρα νεα συσκευη....υπαρχουν κ επαφες που ειχα αποθηκευσει στο τηλεφωνο....αυτες θελω....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Εχω ενα DOOGEE DG800.

Εδω και λιγο καιρο αρχισε να κολαει η οθονη ή να με πεταει εξω απο τις εφαρμογες.

Αφου το επανεφερα αρκετες φορες σε εργοστασιακη και δεν ειδα βελτιωση

αποφασισα να το αναβαθμισω απο 4,4 kit-kat σε 5.0 Lolipop πραγμα το οποιο και

πετυχα απολυτα.

Το προβλημα ειναι οτι τωρα εχω ενα DG800 με το θαυμασιο 5.0 LOLIPOP το οποιο συνεχειζει να κολλαει

ή να με πεταει εξω.

Ξερει καποιος αν μπορω να κανω κατι ακομα ,μηπως και λυσω το προβλημα.

(Η βλαβη ειναι περιοδικη).

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κρατήσει κάποια παλιά συσκευή σου; Ή και καινούρια, αλλά όσο πιο απλή γίνεται. Για να βάλεις εκεί την κάρτα σου και να δεις τις επαφές που είναι στη sim.

 

Εναλλακτικά, μπορείς να δοκιμάσεις καλώδιο από άλλη συσκευή σου ή συσκευή γνωστού(ής)/φίλου(ης) σου.

Τις επαφες που εχω στη sim τις εχω βρει....πηρα νεα συσκευη....υπαρχουν κ επαφες που ειχα αποθηκευσει στο τηλεφωνο....αυτες θελω....

 

Η καινούρια συσκευή που πήρες έχει καλώδιο micro-usb σε usb;

 

Στην παλιά συσκευή είχε φτιάξει gmail; Αν ναι, είχες "ανεβάσει" τις επαφές σου σε αυτό;

 

@Nirvana19, ακολουθεί τα χνάρια της google... :shifty:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να κάνουμε κάποιες εφαρμογές force stop ή και disable, με κάποιον άλλο τρόπο, πέρα από τις ρυθμίσεις;

 

Το πρόβλημα μου είναι τα google services. Όταν δε χρησιμοποιώ κάποια εφαρμογή που να βασίζεται σε αυτά, θέλω να είναι απενεργοποιημένα.

 

Αν επιλέξω να τα κάνω disable από τις ρυθμίσεις, η επόμενη επιλογή είναι να αφαιρέσω και τα updates, κάτι που δε θέλω. Θέλω μόνο την απενεργοποίησή τους.

 

Αν γίνεται και χωρίς root, θα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Ψάξε για το Greenify. Εναλλακτικά, αν έχεις εγκατεστημένο το Clean Master, σου δίνει κι αυτό τέτοια δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για το Greenify. Εναλλακτικά, αν έχεις εγκατεστημένο το Clean Master, σου δίνει κι αυτό τέτοια δυνατότητα.

 

Θα τα δοκιμάσω και τα 2. Thanks!!!

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να κάνουμε κάποιες εφαρμογές force stop ή και disable, με κάποιον άλλο τρόπο, πέρα από τις ρυθμίσεις;

 

Το πρόβλημα μου είναι τα google services. Όταν δε χρησιμοποιώ κάποια εφαρμογή που να βασίζεται σε αυτά, θέλω να είναι απενεργοποιημένα.

 

Αν επιλέξω να τα κάνω disable από τις ρυθμίσεις, η επόμενη επιλογή είναι να αφαιρέσω και τα updates, κάτι που δε θέλω. Θέλω μόνο την απενεργοποίησή τους.

 

Αν γίνεται και χωρίς root, θα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

 

 

Έχεις κρατήσει κάποια παλιά συσκευή σου; Ή και καινούρια, αλλά όσο πιο απλή γίνεται. Για να βάλεις εκεί την κάρτα σου και να δεις τις επαφές που είναι στη sim.

 

Εναλλακτικά, μπορείς να δοκιμάσεις καλώδιο από άλλη συσκευή σου ή συσκευή γνωστού(ής)/φίλου(ης) σου.

 

Το Google services δεν θα σου πρότεινα να το απενεργοποιησεις. Τα μισά πράγματα στο τηλέφωνο θα σταματήσουν να δουλεύουν, από play store μέχρι αποθήκευση και συγχρονισμός επαφών έως και κάποιες βασικες εφαρμογές τρίτων.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις >τοποθεσία >λειτουργία

Από εκεί ΔΕΝ αλλάζει το default mode του gps με το που το ανοίγεις.

Από εκεί το αλλάζεις ΑΦΟΥ το ανοίξεις.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,εχω ενα τετοιο κινητο στην κατοχη μου το οποιο λογω καποιου προβληματος στην ρομ του καναμε hard reset με τον συνδυασμο πληκτρων...το κινητο δεν ειναι ρουτ ειναι official και θελω να επαναφερω τα sms...υπαρχει τετοια δυνατοτητα???χρησιμοποιησα με μια γρηγορη αναζητηση το wondershare dr fone for android αλλα μεχρι στιγμης δεν ειχα καποια αποτελεσματα...επειδη το κατεχω γενικα το θεμα υπαρχει καποιος πιο εξειδικευμενος τροπος αναζητησης και επαναφορας των sms???ευχαριστω και θα περιμενω για απαντηση....
Link to comment
Share on other sites

Το Google services δεν θα σου πρότεινα να το απενεργοποιησεις. Τα μισά πράγματα στο τηλέφωνο θα σταματήσουν να δουλεύουν, από play store μέχρι αποθήκευση και συγχρονισμός επαφών έως και κάποιες βασικες εφαρμογές τρίτων.

 

Να σου πω..

 

Το Play Store το κάνω enable μόνο όποτε θέλω να κατεβάσω κάποια εφαρμογή και τις επαφές τις συγχρονίζω με άλλη εταιρεία. Τώρα, οι περισσότερες εφαρμογές τρίτων θέλουν να είναι μόνο up-to-date τα google services, όχι enabled.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω..

 

Το Play Store το κάνω enable μόνο όποτε θέλω να κατεβάσω κάποια εφαρμογή και τις επαφές τις συγχρονίζω με άλλη εταιρεία. Τώρα, οι περισσότερες εφαρμογές τρίτων θέλουν να είναι μόνο up-to-date τα google services, όχι enabled.

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την διεργασία gms της Google (com.android.google.gms) και πες μου αν σου έρχονται γενικότερα ειδοποιήσεις από οποιαδήποτε εφαρμογή. Έτσι από περιέργεια.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια εφαρμογη που να προσθετει επιλογες χρωματων οθονης για ρυθμιση;

Υπάρχει αλλά πρέπει να είσαι ρουτ και το βασικότερο , να έχεις custom kernel που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, εξηγειστε μου.

Σε ρουταρισμενη 5.x, γιατι καποιες εφαρμογες δεν μπορουν να γραψουν στην ext sd?

Απαγορευεται? Τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,εχω ενα τετοιο κινητο στην κατοχη μου το οποιο λογω καποιου προβληματος στην ρομ του καναμε hard reset με τον συνδυασμο πληκτρων...το κινητο δεν ειναι ρουτ ειναι official και θελω να επαναφερω τα sms...υπαρχει τετοια δυνατοτητα???χρησιμοποιησα με μια γρηγορη αναζητηση το wondershare dr fone for android αλλα μεχρι στιγμης δεν ειχα καποια αποτελεσματα...επειδη το κατεχω γενικα το θεμα υπαρχει καποιος πιο εξειδικευμενος τροπος αναζητησης και επαναφορας των sms???ευχαριστω και θα περιμενω για απαντηση....
Όχι, δεν υπάρχει η δυνατότητα επαναφοράς των sms από τη στιγμή που δεν είχες κρατήσει κάποιο backup.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια εφαρμογη που να προσθετει επιλογες χρωματων οθονης για ρυθμιση;

To color control ξέρω εγώ. Φυσικά θέλει να είσαι root και πιθανώς να έχει να κάνει και με τον kernel που έχεις ;)

 

υγ. τώρα είδα ότι έχει απαντηθεί ήδη...

Edited by Villis
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...