Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν χρειάζεται να πας ρυθμίσεις...

 

Τραβάς ''κουρτίνα'' και ανοιγεις - κλείνεις ότι θες...

Link to comment
Share on other sites

All in one toolbox:

https://play.google.com/store/apps/details?id=imoblife.toolbox.full&hl=en

Κάνει και πολλά άλλα εκτός από αυτό που ζητάς.

 

Μαλλον κατι πρεπει να κανω εγω λαθος.

Παω λοιπον στο μενου, και στο υπομενου app2sd, αλλα δεν μου δειχνει καμια εφαρμογη που να μπορει να μετακινηθει!!!

Προσοχη.

Δεν εχω μεν root, αλλα ομως η 5αρα εκδοση, για πολλες εφαρμογες, επιτρεπει πλεον εστω και μερικη μεταφορα στην sd(επιτελους-εστω και κουτσουρεμενα).

Λοιπον, εγω τι θελω;

Αντι να πηγαινω σε μια-μια απο τις εφαρμογες μου μεσα απο το settings/apps του android, και να κανω move to sd, να το κανω μαζικα μεσω του προγραμματος.

Δεν μου δειχνει ομως κατι.

Αντιθετως, στην καρτελα sd, μου δειχνει οτι εχω ηδη κανει μεταφορα χειροκινητα απο το menu του android, στην sd.

Δηλαδη, μου δειχνει τι εχω κανει, αλλα να κανω απο εκει μεσα, οτι μπορω μεσα απο το μενου του κινητου, δεν μου εμφανιζει τιποτε απο εφαρμογες, ενω δεκαδες μπορουν κανονικα και με το νομο να μεταφερθουν.

Τι κανω λαθος;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι πρεπει να κανω εγω λαθος.

Παω λοιπον στο μενου, και στο υπομενου app2sd, αλλα δεν μου δειχνει καμια εφαρμογη που να μπορει να μετακινηθει!!!

Προσοχη.

Δεν εχω μεν root, αλλα ομως η 5αρα εκδοση, για πολλες εφαρμογες, επιτρεπει πλεον εστω και μερικη μεταφορα στην sd(επιτελους-εστω και κουτσουρεμενα).

Λοιπον, εγω τι θελω;

Αντι να πηγαινω σε μια-μια απο τις εφαρμογες μου μεσα απο το settings/apps του android, και να κανω move to sd, να το κανω μαζικα μεσω του προγραμματος.

Δεν μου δειχνει ομως κατι.

Αντιθετως, στην καρτελα sd, μου δειχνει οτι εχω ηδη κανει μεταφορα χειροκινητα απο το menu του android, στην sd.

Δηλαδη, μου δειχνει τι εχω κανει, αλλα να κανω απο εκει μεσα, οτι μπορω μεσα απο το μενου του κινητου, δεν μου εμφανιζει τιποτε απο εφαρμογες, ενω δεκαδες μπορουν κανονικα και με το νομο να μεταφερθουν.

Τι κανω λαθος;;;;;;;

Παράξενο αυτό που σου συμβαίνει. με την εφαρμογή δεν υπάρχει κάτι που θα μπορούσες να κάνεις λάθος. τόσα χρόνια που την χρησιμοποιώ σε ένα σωρό συσκευές δεν έχει χρειαστεί κάτι ξεχωριστό να κάνω. Την κατεβάζω και είναι έτοιμη για δουλειά. Είτε αυτό λέγεται μετακίνηση εφαρμογών είτε οτιδήποτε άλλο. Είσαι σίγουρος ότι υπάρχουν κι άλλες εφαρμογές που μετακινούνται? Μήπως αυτές που μετακίνησες από τα settings/apps ήταν όλες όσεςς γινόταν? Δοκίμασε να μετακινήσεις μία από αυτές πάλι πίσω στη συσκευή και δες μετά σε ποια καρτέλα θα σου την δείξει το aio-toolbox. Έτσι για δοκιμή. Αλλιώς το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να παίζει ρόλο ίσως κάποια ρύθμιση του κινητού όσον αφορά στον προεπιλεγμένο αποθηκευτικό χώρο. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο συγκεκριμένο. Περίμενε μήπως ξέρει κάποιος άλλος την απάντηση στο πρόβλημα.

Πάντως υπό κανονικές συνθήκες θα σου έβγαζε στην καρτέλα του τηλεφώνου όλες τις εφαρμογές που μετακινούνται, θα έκανες "τικ" στα κουτάκια δίπλα σε κάθε εφαρμογή και στο τέλος θα πατούσες "μετακίνηση επιλεγμένων".

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να περάσω ενα e-mail που έχω χχχχ@outlook.com.gr και στην μαμα εφαρμογή της huawei και στην εφαρμογη του gmail αλλά τίποτα. έχει κανείς καμια ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πας ρυθμίσεις...

 

Τραβάς ''κουρτίνα'' και ανοιγεις - κλείνεις ότι θες...

 

όχι, στην κουρτίνα δεν υπάρχει η λειτουργία πτήσης.. αυτό είναι το "πρόβλημα"

Link to comment
Share on other sites

όχι, στην κουρτίνα δεν υπάρχει η λειτουργία πτήσης.. αυτό είναι το "πρόβλημα"

Κανονικα επρεπε να υπαρχει! Αν πας στην κουρτινα τερμα δεξια στο πληκτρο επεξεργασια δεν υπαρχει εκει μεσα να την επιλεξεις ??

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο αυτό που σου συμβαίνει. με την εφαρμογή δεν υπάρχει κάτι που θα μπορούσες να κάνεις λάθος. τόσα χρόνια που την χρησιμοποιώ σε ένα σωρό συσκευές δεν έχει χρειαστεί κάτι ξεχωριστό να κάνω. Την κατεβάζω και είναι έτοιμη για δουλειά. Είτε αυτό λέγεται μετακίνηση εφαρμογών είτε οτιδήποτε άλλο. Είσαι σίγουρος ότι υπάρχουν κι άλλες εφαρμογές που μετακινούνται? Μήπως αυτές που μετακίνησες από τα settings/apps ήταν όλες όσεςς γινόταν? Δοκίμασε να μετακινήσεις μία από αυτές πάλι πίσω στη συσκευή και δες μετά σε ποια καρτέλα θα σου την δείξει το aio-toolbox. Έτσι για δοκιμή. Αλλιώς το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να παίζει ρόλο ίσως κάποια ρύθμιση του κινητού όσον αφορά στον προεπιλεγμένο αποθηκευτικό χώρο. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο συγκεκριμένο. Περίμενε μήπως ξέρει κάποιος άλλος την απάντηση στο πρόβλημα.

Πάντως υπό κανονικές συνθήκες θα σου έβγαζε στην καρτέλα του τηλεφώνου όλες τις εφαρμογές που μετακινούνται, θα έκανες "τικ" στα κουτάκια δίπλα σε κάθε εφαρμογή και στο τέλος θα πατούσες "μετακίνηση επιλεγμένων".

 

To εκανα.

Μετακινησα μια απο τις εφαρμογες που εδειχνε στην καρτελα της sd card, πηγαινοντας απο το μενου του android, πισω στην internal.

Το aio μετα που πηγα να τσεκαρω, δεν την εδειχνε πια καθολου, στην καρτελα με τις εφαρμογες στη μνημη της συσκευης! Εξαφανιζολ!

Αν δεν μου εμφανιζει τις εφαρμογες, πως θα τις μεταφερω στην sd?

Παραξενο ομως να μου εμφανιζει τις εφαρμογες της sd, και να μην εμφανιζει τις εφαρμογες της internal.

Link to comment
Share on other sites

όχι, στην κουρτίνα δεν υπάρχει η λειτουργία πτήσης.. αυτό είναι το "πρόβλημα"

Μήπως το κινητό σου έχει κάποια καστομαρισμένη ρομ εταιρείας και για κάποιο λόγο αποφάσισαν να μην βάλουν την επιλογή πτήσης στην κουρτίνα? Αν και λογικά θα έπρεπε να μπορείς μέσα από το μενού του κινητού να μπορείς να επιλέξεις εσύ ποιες λειτουργίες θες να υπάρχουν στην κουρτίνα. Πχ στο vibeui της lenovo έχει notification settings που βάζεις εσύ αυτά που θες να έχεις στην κουρτίνα.

 

To εκανα.

Μετακινησα μια απο τις εφαρμογες που εδειχνε στην καρτελα της sd card, πηγαινοντας απο το μενου του android, πισω στην internal.

Το aio μετα που πηγα να τσεκαρω, δεν την εδειχνε πια καθολου, στην καρτελα με τις εφαρμογες στη μνημη της συσκευης! Εξαφανιζολ!

Αν δεν μου εμφανιζει τις εφαρμογες, πως θα τις μεταφερω στην sd?

Παραξενο ομως να μου εμφανιζει τις εφαρμογες της sd, και να μην εμφανιζει τις εφαρμογες της internal.

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα τι φταίει. Παιδιά βοηθήστε εδώ οι πιο έμπειροι, τι μπορεί να παίζει?
Link to comment
Share on other sites

όχι, στην κουρτίνα δεν υπάρχει η λειτουργία πτήσης.. αυτό είναι το "πρόβλημα"

Δες αν πατήσεις το κουμπί on/off της συσκευής άν στο εμφανίζει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

πω τώρα είδα ότι η κουρτινα ρολάρει και έχει και άλλα κουμπιά από κάτω..:rolleyes:

 

καλά που ρώτησα και αφού μου είπατε ότι εσείς έχετε το κουμπί.. την ψιλιάστηκα την δουλειά..:)

Link to comment
Share on other sites

πω τώρα είδα ότι η κουρτινα ρολάρει και έχει και άλλα κουμπιά από κάτω..:rolleyes:

 

καλά που ρώτησα και αφού μου είπατε ότι εσείς έχετε το κουμπί.. την ψιλιάστηκα την δουλειά..:)

Χαχαχχαχαχχα!!! Αφού βρήκες την λύση στο πρόβλημα εντάξει! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη καλώς σας βρήκα

Ήρθε στα χέρια μου ένα παλιό tablet της F&U μοντέλο ETB9544 βασισμένο στο rk3026 της rockchip με έκδοση android 4.2.2 το οποίο και rootάρησα.

Το ταμπλετάκι αυτό λοιπόν δεν είχε εξωτερικό ηχείο αλλά ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε προσθέσει ένα σε ειδική θέση που είχε η πλακέτα που έχει την επιγραφή SPK , όντως παίζει και όλα καλά.

Το πρόβλημα είναι το εξής όταν συνδέω ακουστικά ή mini jack γενικά δεν βγάζει το γνωστό εικονίδιο στην μπάρα με τα ακουστικά και δεν κλείνει το ηχείο αν και δίνει ήχο στην έξοδο κανονικά. Δοκίμασα να συνδέσω εξωτερική κάρτα ήχου και παρόλο που ανάβει κανονικά η κάρτα και τα κουμπάκια για το volume της κάρτας λειτουργούν δεν δίνει ήχο στην κάρτα και φυσικά δεν κάνει mute το ηχείο.

Δοκίμασα να καθαρίσω το mini jack με contact cleaner, πέρασα επίσης τις κολλήσεις με το κολλητήρι και φρέσκο καλάι αλλά τα ίδια.

Μετά δοκίμασα να ξεγελάσω το λειτουργικό με διάφορα προγράμματα από το market όπως το soundabout αλλά τπτ ούτε εικονίδιο με ακουστικά ούτε mute στο ηχείο. Φαντάζομαι ότι χρειάζονται αλλαγές στο android που είναι περασμένο στο tablet αλλά δεν γνωρίζω και πολλά από developing.Ακόμα αν χρειάζονται αλλαγές στο hardware (που δεν πιστεύω) μπορώ να τις κάνω έχω πλήρες εργαστήριο

Παρακαλώ τα φώτα σας

Μητσος

JXD S7300B Xiaomi Redmi 1S F&U ETB9544
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια μια ερωτηση αγορασα πριν λιγο το flex 2 το ανοιξα συνδεσα την συσκευη μεσω wifi και εκανε ενημερωση εφαρμογων κλπ μου εμφανησε ομως και ενημερωση λογισμικου και τωρα κατεβαινει η ερωτηση μου ειναι πρεπει τωρα να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων πριν εγκαταστησω το νεο λογισμικο η οχι;
Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι εργοστασιακή ρομ και δεν το εχει πειραξει κανείς, δλδ ειναι update ιδιας εκδοσης οχι. Αν κατεβαζει πολυ καινουρια εκδοση, πχ να παει απο Android 5 σε 6 τοτε μαλλον χρειαζεται.. Χωρις να ξερω τα της συσκευης. Ρωτα στο θεμα της συσκευής..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

αν κανω επαναφορα ετσι και αλλιως θα επηρεασει κατι; δεν με πειραζει να κανω επαναφορα δηλαδη.

Τωρα εχει την 5.0.1

Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

Οχι, αμα δεν εχεις περασει τπτ μεσα, δε θα επηρεασει τπτ

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

η κουρτίνα στο android 5 έχει ένα κουμπί που λέει σημείο πρόσβασης wi-fi.. καταλαβαίνω ότι είναι για να χρησιμοποιούμε το κινητό ως σημείο πρόσβασης, αλλά δεν ξέρω αν έχει έξτρα χρέωση..

 

επίσης, το κουμπί πολλαπλές οθόντες τι κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοείς το mobile hotspot?

Ειναι για να δινεις ιντερνετ σε αλλους. (εσυ εισαι με δεδομενα κινητης τηλεφωνίας και δινεις ιντερνετ στους άλλους μέσω wifi)

Οι ρυθμισεις ειναι για να ονομασεις το δίκτυο, κ να βαλεις κωδικούς

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσαμε να πάρουμε έτσι ίντερνετ σε ένα λαπτοπ; θα μας χρεώσει ο πάροχος έξτρα για αυτό;
Link to comment
Share on other sites

οχι, μπορεις

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

η κουρτίνα στο android 5 έχει ένα κουμπί που λέει σημείο πρόσβασης wi-fi.. καταλαβαίνω ότι είναι για να χρησιμοποιούμε το κινητό ως σημείο πρόσβασης, αλλά δεν ξέρω αν έχει έξτρα χρέωση..
Συνδέεσαι με δεδομένα στο κινητό και ενεργοποιείς το σημείο πρόσβασης wifi. Έτσι το κινητό σου λειτουργεί ως ρούτερ και μπορούν να συνδεθούν άλλες συσκευές σε αυτό. Ανοίγεις το λαπτοπ και στα δίκτυα wifi θα δεις ένα που θα είναι του κινητού. Πατάς (δίνεις password αν χρειάζεται) και συνδέεσαι.
Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσαμε να πάρουμε έτσι ίντερνετ σε ένα λαπτοπ; θα μας χρεώσει ο πάροχος έξτρα για αυτό;

 

Αυτη ειναι η δουλεια του.

Δεν εχεις καμια εχτρα χρεωση. Απλα, τα megabytes-gigabytes που εχεις στο συμβόλαιο-καρτοκινητο σου και θα τα κατανάλωνες απο το κινητο σου για οσο χρονο εισαι συνδενεμενος με τα δεδομενα κινητης τηλεφωνιας, τα δινεις-καταναλωνεις απο καποια αλλη συσκευη μεσω του κινητού σου

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Από κατανάλωση data Πως πάει; έχεις κάποια ένδειξη;
Το διαδικτυακό ραδιόφωνο, είναι μόνο για WiFi. Εκτός κι αν έχεις κανα τρελό πακέτο τύπου 50gb.

Η κατανάλωση στα data καθορίζεται από το ρυθμό μετάδοσης. Δηλαδή, αν ο σταθμός που θέλεις να ακούσεις, παίζει με 128kbps, η κατανάλωση θα είναι 128kb ανά δευτερόλεπτο, που σημαίνει 1,28Mb στα 10 δευτερόλεπτα, 7,68Mb στο λεπτό, 460mb στην ώρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το διαδικτυακό ραδιόφωνο, είναι μόνο για WiFi. Εκτός κι αν έχεις κανα τρελό πακέτο τύπου 50gb.

Η κατανάλωση στα data καθορίζεται από το ρυθμό μετάδοσης. Δηλαδή, αν ο σταθμός που θέλεις να ακούσεις, παίζει με 128kbps, η κατανάλωση θα είναι 128kb ανά δευτερόλεπτο, που σημαίνει 1,28Mb στα 10 δευτερόλεπτα, 7,68Mb στο λεπτό, 460mb στην ώρα.

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωσή

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το διαδικτυακό ραδιόφωνο, είναι μόνο για WiFi. Εκτός κι αν έχεις κανα τρελό πακέτο τύπου 50gb.

Η κατανάλωση στα data καθορίζεται από το ρυθμό μετάδοσης. Δηλαδή, αν ο σταθμός που θέλεις να ακούσεις, παίζει με 128kbps, η κατανάλωση θα είναι 128kb ανά δευτερόλεπτο, που σημαίνει 1,28Mb στα 10 δευτερόλεπτα, 7,68Mb στο λεπτό, 460mb στην ώρα.

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Είναι kilobit per seconds, όχι kilobyte. Το διαιρείς με το 8 λοιπόν για να βρεις την κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...