Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε παιδια εχω ενα προβλημα (ολοι εχουμε θα μου πειτε..:lol:)

Στην οθονη που εμφανιζεται με τις ανοιχτες εφαρμογες, οταν παταμε παρατεταμενα το καταληλλο soft key, ειχε πριν επανω δεξια κατι γραμμουλες σαν σκαλακια που οταν το πατουσες εξαφανιζονταν ολες οι εφαρμογες μονομιας. Κατι εκανα μαλλον και τωρα αυτη η γραμμουλα δεν υπαρχει και αναγκαζομαι να τις διαγραφω μια μια. Καμμια ιδεα πως να την επαναφερω? (Για να μην αναγκαστω να κανω reset και φτου κι απ την αρχη μονο γι αυτο..)

ΣΟΣ..τα νευρα μου...

Ρυθμίσεις στο Gravity dox

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απαντηση, κι εμενα το μυαλο μου εκει πηγε, το ξετσεκαρισα απο τα "modules", εκανα και επανεκινηση αλλα δεν..Μηπως πρεπει να το απεγκαταστησω τελειως?

Σε ποιο σημειο του G/B υπαρχουν υποψιες για την αιτια? Παει καπου το μυαλο σου?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Όχι να το επαναφέρεις και να πας gravity box > Διάφορες > Εκκαθάριση όλων των πρόσφατων > και επέλεξε σε ποια θέση θες να είναι
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Αν σε οποιοδηποτε κινητο/tablet ή οτιδηποτε με λειτουργικο android ξεχασεις τον κωδικο πως μπορεις να τον σβησεις και να επαναφερεις την συσκευη στην εργοστασιακη του κατασταση?

 

Με το να πας στην boot οθονη και να κανεις clear τα παντα θα γινει δουλεια ή οχι?

 

Και υπαρχει τροπος να σβησεις τον κωδικο χωρις να χασεις κατι απο το κινητο και χωρις να του περασεις καποια custom rom που θα γραψει ο μετρητης knox αν ειναι samsung η συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε οποιοδηποτε κινητο/tablet ή οτιδηποτε με λειτουργικο android ξεχασεις τον κωδικο πως μπορεις να τον σβησεις και να επαναφερεις την συσκευη στην εργοστασιακη του κατασταση?

 

Με το να πας στην boot οθονη και να κανεις clear τα παντα θα γινει δουλεια ή οχι?

 

Και υπαρχει τροπος να σβησεις τον κωδικο χωρις να χασεις κατι απο το κινητο και χωρις να του περασεις καποια custom rom που θα γραψει ο μετρητης knox αν ειναι samsung η συσκευη.

Είναι root?

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Οχι και γι' αυτο δεν θελω να γινει κατι που να γραψει ο μετρητης knox.

 

Το ξερω οτι μπορω να το επαναφερω στις εργοστασιακες ρυθμίσεις σβήνοντας τα παντα στο κινητο αλλα υπαρχει τροπος που να μην σβηστει τιποτα απο το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι και γι' αυτο δεν θελω να γινει κατι που να γραψει ο μετρητης knox.

 

Το ξερω οτι μπορω να το επαναφερω στις εργοστασιακες ρυθμίσεις σβήνοντας τα παντα στο κινητο αλλα υπαρχει τροπος που να μην σβηστει τιποτα απο το κινητο?

Αν δεν είσαι root η επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι μονόδρομος

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Όχι να το επαναφέρεις και να πας gravity box > Διάφορες > Εκκαθάριση όλων των πρόσφατων > και επέλεξε σε ποια θέση θες να είναι
Χμμμ..κατι μου βρωμαει..γιατι δεν βλεπω τις επιλογες που γραφεις?? Ουτε Ελληνικα καπου βλεπω. Εχω την 3.4.3 για JB.. Τι τρεχει?

 

Υ.Γ. Αααα, ΤΟ ΒΡΗΚΑ, ενα μεγαλο ευχαριστω φιλαρακι..:happy:

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι root η επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι μονόδρομος

Μα και ρουτ να εισαι πως θα το κανεις αφου δεν μπορεις να ανοιξεις το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! :-)

Εχθες περασα χειροκινητα την OTA στο nexus 5 μου. Νταξει, το κινητο πεταει!! Αλλα εχω καποιες αποριες...

 

1. Χρησιμοποιω το widgetsoid και μου το εμφανιζει στις ειδοποιησεις (οπως πρεπει) αλλα στην οθονη κλειδωματος (:mad:). Απ οτι καταλαβα, οτι υπαρχει στα notifications, βγαινει και στην οθονη κλειδωματος με τη lollipop. Υπαρχει καποιος τροπος να μην εμφανιζεται εκει;

Στην αρχη ειπα οτι μπορει να ειναι θεμα της εφαρμογης και κατεβασα και το notification toggle το οποιο εχει στις ρυθμισεις μια επιλογη show on lockscreen αλλα εξακολουθει να το δειχνει ειτε το επιλεξεις ειτε οχι.

 

2 (και σημαντικοτερο). Μετα την αναβαθμιση δν συνδεεται σε 3g. Και παντα θα υπαρχει ενα θαυμαστικο στο εικονιδιο του σηματος. Αρχικα δν ηταν επιλεγμενο το cosmote wireless internet στα ονοματα σημειου προσβασης, το επελεξα αλλα και παλι δν λειτουργει. Μηπως πρεπει να δω κατι στις ρυθμισεις του cosmote wireless; αν ναι, τι; ειναι λογικο μετα απο OTA αναβαθμιση να χαθηκε καποια ρυθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πού αλλού να ρωτήσω.

Μάλλον εδώ είναι το σωστό νήμα...

Τον τελευταίο καιρό όταν πατάω κάποιο λινκ μού ανοίγει ότι να ναι (ξεκινάει με http://redirect.viglink.com ) και μού λέει ότι δεν υπάρχει..

Πού μπορεί να οφείλεται αυτό ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πού αλλού να ρωτήσω.

Μάλλον εδώ είναι το σωστό νήμα...

Τον τελευταίο καιρό όταν πατάω κάποιο λινκ μού ανοίγει ότι να ναι (ξεκινάει με http://redirect.viglink.com ) και μού λέει ότι δεν υπάρχει..

Πού μπορεί να οφείλεται αυτό ρε παιδιά;

Φταίει το tapatalk σε συνάρτηση με κάποιο adblock.

Τουλάχιστον εγώ αυτό υποψιάζομαι...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φταίει το tapatalk σε συνάρτηση με κάποιο adblock.

Τουλάχιστον εγώ αυτό υποψιάζομαι...

η λύση....

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=56809253

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Φταίει το tapatalk σε συνάρτηση με κάποιο adblock.

Τουλάχιστον εγώ αυτό υποψιάζομαι...

 

Ευχαριστώ.

 

 

Ευχαριστώ φίλε μου. Δούλεψε...

Αυτό δεν υποτίθεται το κάνει το CrappaLinks ;

Link to comment
Share on other sites

Bάζω το usb stick στο tablet ή στο κινητό μέσω otg καλωδίου, ανοίγω την εφαρμογή οtg disk explorer pro (έχω χρησιμοποιήσει και άλλες αντίστοιχες εφαρμογές) και μου βγάζει μήνυμα ότι το usb είναι κατεστραμμένο.Στο laptop δουλεύει κανονικά.Του έκανα format σε NTFS και σε fat32, αλλά τα ίδια.Να σημειώσω ότι όταν βάζω στο otg ποντίκι, δουλεύει κανονικά.Καμία λύση;Ευχαριστώ.

Τί συσκευή έχεις; Γιατί δεν μπορούν όλες να διαβάσουν όλα τα φλασάκια. Δοκίμασες με άλλο φλασάκι; Επίσης εγώ χρησιμοποιώ την εφαρμογή nexus media importer αν βοηθάει αυτό ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Λοιπον στο batteryGuru στα APPS εχει καποιες επιλογες για να μην τρωει τοσο πολυ μπαταρια.

 

Ποια επιλογη απο τις 3 να διαλεξω ;

 

 

1. based on how you use it

 

2. when it wants

 

3. only when you open it

 

ποια απο τις 3 κανει full economy στη μπαταρια ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , χρειαζομαι βοηθεια μολις παρελαβα μια παραγγελια asus zenfone 5 z2580 και διαπιστωσα οτι δεν εχει playstore , καθωτι ειμαι ολιγον ασχετος (εως και παρα πολυ) με android δεν γνωριζω και πολλα , αν μπορουσε να με βοηθησει καποιος για το πως θα το εγκαταστησω ?
Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλούσα να απευθυνθείς στο θέμα της συσκευής σου.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=392023

 

ASUS Zenfone 5

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τί συσκευή έχεις; Γιατί δεν μπορούν όλες να διαβάσουν όλα τα φλασάκια. Δοκίμασες με άλλο φλασάκι; Επίσης εγώ χρησιμοποιώ την εφαρμογή nexus media importer αν βοηθάει αυτό ;)

Το κινητό Lenovo A536 και το tablet ΖΤΕ Ε8Q

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα παιδια , χρειαζομαι βοηθεια μολις παρελαβα μια παραγγελια asus zenfone 5 z2580 και διαπιστωσα οτι δεν εχει playstore , καθωτι ειμαι ολιγον ασχετος (εως και παρα πολυ) με android δεν γνωριζω και πολλα , αν μπορουσε να με βοηθησει καποιος για το πως θα το εγκαταστησω ?

Ψάξε στο google το playstore.apk.Κατέβασέ το στο pc, κάνε το copy paste στo κινητό σου και εγκατέστησέ το από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος γι' αυτό;

 

Ρε παιδιά εμένα γιατί σε LG g2 mini με stock rom το Textra μου στέλνει διπλά SMS; Έχω δοκιμάσει και άλλες εφαρμογές και δουλεύουν μια χαρά. Αυτό που μου αρέσει περισσότερο από όλα μου κάνει θέμα... Το έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος; μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος;
Link to comment
Share on other sites

το yahoo weather,βλεπει μονο γενικα Αθηνα?

γιατι παροτι του εχω ενεργοποιημενη την "τρεχουσα τοποθεσια",συνεχιζει και βλεπει γενικα Αθηνα και οχι συγκεκριμενα την περιοχη μου.

το μαμα widget καιρου στο s4(προτου βαλω τον nova launcer)οταν ανοιγα την τοποθεσια,μου ελεγε τον καιρο ακριβως για την περιοχη που βρισκομουν εκεινη την στιγμη.

αυτο δεν γινεται στο yahoo weather?

 

ε κατι λαθος εχω κανει..τοση ωρα του εχω ενεργοποιημενη την τοποθεσια(εξοικονομηση ενεργειας) και μου δειχνει Αθηνα και οχι την ονομασια της περιοχης μου.

 

 

 

δεν ξερω τι γινεται τελικα με αυτο το yahoo wheather..

εχω συνεχεια ενεργ/νη την τοποθεσια και μια την βρισκει μια μου λεει "λυπουμαστε η τοποθεσια δεν μπορει να βρεθει.."

και να βρει την τοποθεσια,σε οποιο μερος της Αθηνας και να ειμαι,η περιοχη δεν αλλαζει και παραμενει Αθηνα..

υπαρχει καποιο αλλο που να δουλευει σωστα?

Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ ωραία !! Την έβαλα σήμερα το πρωί και την έχω λατρέψει !!

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα αντιγράψω τις επαφές μου και τα δεδομένα των εφαρμογών από το παλιό κηνιτό στο καινούριο; Το παλιό έχει Android 2.3.6 και το καινούριο 4.4. Ίσως να έχει απαντηθεί παλαιότερα αλλά είναι δύσκολο να διαβάσεις 561 σελίδες. ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις το ιδιο mail που ειχες στο παλιο κινητο και στο νεο τοτε οι επαφες και το ιστορικο των προγραμματων που ειχες εχει μεινει και θα το κατεβασει με το που βαλεις το mail απλα θα πρεπει να ρυθμησεις παλι την καθε εφαρμογη.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...