Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια χαρα παιδια ειμαι με κιτ -κατ 4.4 και ART και δεν μπορω να καω εγκατασταση δεν γινεται δηλαδη ,το WOrms 2 armageddon !

 

λετε να φταιει το ART?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ο μπατζανάκης μου και η αδελφή της γυναίκας μου είναι εδώ και δύο χρόνια στον Καναδά, και έχουν πρόβλημα με τα κλειδωμένα τηλέφωνα που έχουν εκεί.

Θα ήθελα εάν γνωρίζει κάποιος να μου πεί εάν γίνεται να ξεκλειδώσει ένα SONY που έχουν και το πήραν από την VIRGIN MOBILE.

Σταμάτησαν γιατί είχε υπέρογκες χρεώσεις και έλουν να βάλουν κάρτα της WIND αλλά δεν την δέχεται, και η VIRGIN δεν το ξεκλειδώνει εάν δεν δώσουν 75 δολλάρια.( και πάλι είναι σμφίβολο εάν θα το κάνει.) :worry:

Παρακαλώ εάν γνωρίζει κανένας κάτι ας μου το πεί.

Ευχαριστώ πολύ !! :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να ρωτησω:εκτος απο το airdroid με ποιο αλλο προγραμμα μπορω να χρησιμοποιω το κινητο μεσω wifi?δηλαδη να εχω την οθονη του κινητου μου μπροστα και να μπαινω σε οποια εφαρμοφη θελω και να την χρησιμοποιω?

επισης στο airdroid μπορω να βαλω το whatsapp μεσα στς εφαρμογες που μπορω να χρησιμοποιησω?

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

1) Αν σε καινουριο κινητο βαλω το gmail που εχω στο παλιο μου

θα περαστουν αυτοματα ολες οι εφαρμογες που ειχα βαλει στο παλιο ?

2) Αν βαλω σε καινουριο κινητο καποιες εφαρμογες με το gmail μου και μετα θελω να δωσω το κινητο σε καποιον αλλο που εχει αλλο gmail γινεται να σβησει το gmail λογαριασμο μου και να βαλει τον δικο του χωρις πληρη επαναφορα του τηλεφωνου ?

Αν ναι οι εφαρμογες που ειχα βαλει θα παραμεινουν στο τηλεφωνο και με το νεο λογαριασμό ?

Link to comment
Share on other sites

πηρα το anker bt keyboard (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0096M8VR2 ) για το nexus 10 και δεν μπορω με τπτ να γραψω ελληνικα οταν το χρησιμοποιω.

Νομιζω οτι με shift+space μπορεις να αλλαξεις την γλωσσα αλλα συνεχιζει και γραφει αγγλικα...

Στο google keyboard και στο TouchPal έχω ορίσει 2η γλώσσα τα ελληνικά και μπορώ να κάνω κανονικά switch.

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Alt+shift όχι space

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

1) Αν σε καινουριο κινητο βαλω το gmail που εχω στο παλιο μου

θα περαστουν αυτοματα ολες οι εφαρμογες που ειχα βαλει στο παλιο ?

2) Αν βαλω σε καινουριο κινητο καποιες εφαρμογες με το gmail μου και μετα θελω να δωσω το κινητο σε καποιον αλλο που εχει αλλο gmail γινεται να σβησει το gmail λογαριασμο μου και να βαλει τον δικο του χωρις πληρη επαναφορα του τηλεφωνου ?

Αν ναι οι εφαρμογες που ειχα βαλει θα παραμεινουν στο τηλεφωνο και με το νεο λογαριασμό ?

 

1)αμα κανεις αυτοματο συγχρονισμο με το gmail σου στη νεα συσκευη τοτε ναι θα περαστουν

2)διαγραφη του δικου σου gmail δεν γινεται(χωρις επαναφορα τουλαχιστον) αλλα μπορει να βαλει το δικο του

οσο για τις εφαρμογες νομιζω θα ειναι εγκατεστημενες αλλα δεν ξερω τι παιζει με τις αγορασμενες

Edited by rzr86

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

1) Αν σε καινουριο κινητο βαλω το gmail που εχω στο παλιο μου

θα περαστουν αυτοματα ολες οι εφαρμογες που ειχα βαλει στο παλιο ?

2) Αν βαλω σε καινουριο κινητο καποιες εφαρμογες με το gmail μου και μετα θελω να δωσω το κινητο σε καποιον αλλο που εχει αλλο gmail γινεται να σβησει το gmail λογαριασμο μου και να βαλει τον δικο του χωρις πληρη επαναφορα του τηλεφωνου ?

Αν ναι οι εφαρμογες που ειχα βαλει θα παραμεινουν στο τηλεφωνο και με το νεο λογαριασμό ?

 

Μπορεί να σβηστεί το παλιό μειλ χωρίς επαναφορά αλλά πρέπει να είναι ρουτ το κινητό. Οι εφαρμογές παραμένουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει android 4 και άνω,o βασικός gmail λογαριασμός μπορεί να σβηστεί και χωρίς επαναφορά ή root

πηρα το anker bt keyboard (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0096M8VR2 ) για το nexus 10 και δεν μπορω με τπτ να γραψω ελληνικα οταν το χρησιμοποιω.

Νομιζω οτι με shift+space μπορεις να αλλαξεις την γλωσσα αλλα συνεχιζει και γραφει αγγλικα...

Στο google keyboard και στο TouchPal έχω ορίσει 2η γλώσσα τα ελληνικά και μπορώ να κάνω κανονικά switch.

καμια ιδεα?

Iσως χρειαστείς κάποιο έξτρα πρόγραμμα γιαυτή την δουλειά.To external keyboard helper που δεν ειναι όμως δωρεάν ή το rs-hardware keyboard layouts που είναι δωρεάν

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Ψαχνω ενα προγραμμα που να μπορω να αλλαζω την λειτουργεια των πληκτρων. Συγκεκριμενα θελω να αλλαζω τραγουδια εχοντας πατημενο το πληκτρω της εντασης.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Ψαχνω ενα προγραμμα που να μπορω να αλλαζω την λειτουργεια των πληκτρων. Συγκεκριμενα θελω να αλλαζω τραγουδια εχοντας πατημενο το πληκτρω της εντασης.

 

απο οσο γνωριζω αυτη ειναι ικανοτητα ενος custom kernel και δεν γινεται με τον stock

δεν νομιζω να υπαρχει καποια εφαρμογη που κανει αυτη τη δουλεια(τουλαχιστον δεν γνωριζω εγω)

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Gapps= google apps? :rolleyes:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

απο οσο γνωριζω αυτη ειναι ικανοτητα ενος custom kernel και δεν γινεται με τον stock

δεν νομιζω να υπαρχει καποια εφαρμογη που κανει αυτη τη δουλεια(τουλαχιστον δεν γνωριζω εγω)

Ευχαριστω για την απαντηση.

Βρηκα το playerpro και κανει ενα περιπου αυτο που θελω αλλα πρεπει πρωτα να πατησεις το power button για να βρισκεσε στην οθονη κλειδωματος, δεν μπορεις να το κανεις απευθειας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει να κάνω unroot το galaxy mini διότι το έψαξα στους xda και δεν πολυκαταλαβάινω .Γίνεται να μου τα πεί κάποιος ποιο λιανά για να μην κάνω βλακεία στο κινητό μου...Έχω βάλει custom rom οπότε νομίζω αυτό που επιδιώκω είναι το stock rom αν δεν κάνω λάθος ...Ευχαριστώ για την κατανόηση ..
:rocket:
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε λάθος ενότητα. Καλύτερα να ρωτήσεις εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=293694, που είναι η ενότητα της συσκευής σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα του myphone.gr

 

Με αφορμή την ερώτηση μου έκανα ένας φίλος από την παρέα μου πριν λίγες μέρες .... Αποφάσισα να αναφέρω το τί είναι το λεγόμενο brick για τις android συσκευές μας.

 

Τι είναι brick;

Brick για τους αγγλομαθείς σημαίνει τούβλο και είναι ένας όρος που χρησιμοποιείται για όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές που είναι πλέον άχρηστες. Ο όρος επινοήθηκε σε συζητήσεις σε forum και δε σημαίνει κάτι συγκεκριμένο όμως όταν λέμε ότι η συσκευή μας είναι τούβλο (brick) εννοούμε ότι η χρήση της είναι πλέον ισάξια της χρήσης ενός τούβλου, δηλαδή για να καθόμαστε πάνω της όταν θέλουμε να ξεκουραστούμε ή να τη βάζουμε να κρατάει την πόρτα ανοιχτή όταν φυσάει. Η πραγματική σημασία όμως του brick είναι η βλάβη σε software ή σε hardware η οποία όμως δε σημαίνει ότι είναι και ανεπανόρθωτη.

 

Τα είδη του brick.

Το brick λοιπόν έρχεται σε δύο "πικρές γεύσεις" και αφορά το software ή το hardware.

Softbrick ονομάζουμε κάθε σφάλμα που αφορά το λογισμικό είτε είναι στο λειτουργικό σύστημα, τη recovery ή τον bootloader και δεν επιτρέπει στη συσκευή να εκκινήσει σωστά. Για παράδειγμα το bootloop θεωρείται softbrick αν και δεν το λέμε συχνά καθώς είναι πλέον εύκολο να διορθωθεί.

Hardbrick ονομάζουμε τις αστοχίες υλικού και στην περίπτωσή του δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα. Αφορά προβληματικά ή καμμένα εξαρτήματα τα οποία χρειάζονται αντικατάσταση για να λειτουργήσει η συσκευή μας σωστά.

 

Με τα κατάλληλα εργαλεία λοιπόν το softbrick λύνεται αν το ψάξουμε λιγάκι περισσότερο, ενώ αν έχουμε την ατυχία να κάνουμε hardbrick στη συσκευή μας, θα πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε να αγοράσουμε άλλη.

Link to comment
Share on other sites

στις htc συσκευες αμα δεν εχεις καθολου προσβαση στο bootloader δεν το λες και softbrick:)

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

καποιος φιλος μου ειπε οτι μεσα απο τις ρυθμισεις--επιλογες προγραμματιστη επιλεγοντας 1-2 διεργασιες παρασκηνιου και οχι τις τυπικες που λεει κερδιζουμε σε ελευθερη ram και γενικα σε ταχυτητα..γνωριζει κανεις αν ισχυει και αν χανω σε κατι απο αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες,

Γνωρίζετε που μπορούμε να δούμε τις εφαρμογές από το play store?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες,

Γνωρίζετε που μπορούμε να δούμε τις εφαρμογές από το play store?

Τι εννοείς ακριβώς; Τις εφαρμογές που έχεις εγκατεστημένες; Αν ναι τότε μέσα από την εφαρμογή κάνεις swipe από την αριστερά άκρη προς τα δεξια και σου ανοίγει ένα μενού εκεί πατάς "my apps" και βλέπεις όλες όσες έχεις εγκατεστημένες στη συσκευή σου αλλά και όσες έχεις εγκαταστήσει κατά καιρούς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Παιδες,

Τα apks απο το play store που μπαινουν?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες,

Τα apks απο το play store που μπαινουν?

 

Nομίζω από rom σε rom διαφέρει το path.

Συνήθως μπαίνουν στο /data/app.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...