Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως μεταφερουμε εφαρμογες απο κινητο σε κινητο; ειδικα αν τις εχουμε πληρωσει...

Γινεται μονο αμα πανε στην καρτα SD ετσι? :

 

Όταν την αγόρασες, από play store, χρησιμοποιήθηκε ένας λογαριασμός gmail , αυτόν θα βάλεις κ στην άλλη σου συσκευή κ θα την ξανά κατεβάσεις χωρίς να ξανά χρεωθεις. Με απλά λόγια ο λογαριασμός σου έχει αγοράσει κάποιες εφαρμογές, σε όποια πλέον συσκευή android χρησιμοποιήσεις αυτό το λογαριασμό θα έχεις διαθέσιμες κ τις αγορασμενες σου εφαρμογές.

Edit: με πρόλαβε ο φίλος... ;)

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Πως μεταφερουμε εφαρμογες απο κινητο σε κινητο; ειδικα αν τις εχουμε πληρωσει...

Γινεται μονο αμα πανε στην καρτα SD ετσι? :

 

Μια λύση είναι να βάλεις στο κινητό που θες να μεταφέρεις το λογαριασμό της Google κ να τη κατεβάσεις μέσω playstore.Άλλη επιλογή να κάνεις root τη δικιά σου συσκευή κ με τον es explorer να κάνεις αντίγραφο ασφαλείας την εφαρμογή που θες κ μετά τη στέλνεις στο άλλο κινητό.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, αλλα το κινητο δεν ειναι για πολλα πολλα, δεν εχω ασχοληθει και με root. Ενα Alcatel το πιο φτηνο που υπηρχε ηταν, δεν εχει μεινει καν χωρος

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

για να δουλεψει το λινκ2σδ με το δευτερο παρτισιον σε εχτ2,η συσκευη πρεπει να ειναι ρουταρισμενη νομιζω......σε 4.0 τουλαχιστον ,πρεπει να ειναι,στα παλιοτερα δεν θυμαμαι.

αλλα πως σβηνω αρχεια απο το συστεμ φολντερ?εκανα ρουτ,εβαλα το αστρο μαναντζερ και ζητησα διαγραφη του libchromeview.so και δεν το διαγραφει.το μηχανημα ειναι ενα χαβαει γ300 με την 4.0

 

πηγαινε στις ρυθμισεις του astro και δες αν μπορεις να δωσεις root rights στην εφαρμογη

αλλιως βαλε το es και δωσε απο εκει root rights

μετα προσπαθησε να κανεις διαγραφη

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

το es explorer εννοεις; το εχω,αλλα με ποια επιλογη δινω τα δικαιωματα;

 

Πάτα το εικονίδιο που έχει ο es πάνω αριστερά (αυτό με τη γη και το τηλέφωνο μπροστά) και κάτω κάτω θα δεις το "εξερευνητής root", βάλε το στο ΟΝ και δώσε τα δικαιώματα στο πινακάκι που θα βγάλει το superuser.;)

Link to comment
Share on other sites

το es explorer εννοεις; το εχω,αλλα με ποια επιλογη δινω τα δικαιωματα;

Πάτα το εικονίδιο που έχει ο es πάνω αριστερά (αυτό με τη γη και το τηλέφωνο μπροστά) και κάτω κάτω θα δεις το "εξερευνητής root", βάλε το στο ΟΝ και δώσε τα δικαιώματα στο πινακάκι που θα βγάλει το superuser.;)

ευχαριστω......δυστηχως ,μαλλον τα αρχεια στο συσκευη/συστεμ/βλιβλιοθηκη, δεν διαγραφονται

Ξανά πάτα εκεί που λέει root, όχι στο on/off, στον κενό χώρο, και βάλε rw στο πινακάκι που θα σου βγάλει τo /system

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω......δυστηχως ,μαλλον τα αρχεια στο συσκευη/συστεμ/βλιβλιοθηκη, δεν διαγραφονται

 

Ξανά πάτα εκεί που λέει root, όχι στο on/off, στον κενό χώρο, και βάλε rw στο πινακάκι που θα σου βγάλει τo /system

 

ακριβως οπως τα λεει ο jastonas

εκτος απο on/off πατα επανω εκει που λεει προσαρτηση R/W και θα σου εμφανισει ενα πινακακι

στο system επελεξε r/w

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανω την ερωτηση, διαβασα αρκετα, αλλα δεν μπορεσα να βρω αν εχει απαντηθει, οποτε τολμω να ζητησω την βοηθεια

Παρελαβα σημερα ενα κινητο απο κινα και θελω να αρχισω να βαζω εφαρμογες απο play store. Moυ ζητα gmail. Πριν βαλω ομως το gmail μου, θελω να ρωτησω αν αυριο θελησω να αλλαξω gmail, θα εχω προβλημα? Μπορω να το κανω?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Πριν κανω την ερωτηση, διαβασα αρκετα, αλλα δεν μπορεσα να βρω αν εχει απαντηθει, οποτε τολμω να ζητησω την βοηθεια

Παρελαβα σημερα ενα κινητο απο κινα και θελω να αρχισω να βαζω εφαρμογες απο play store. Moυ ζητα gmail. Πριν βαλω ομως το gmail μου, θελω να ρωτησω αν αυριο θελησω να αλλαξω gmail, θα εχω προβλημα? Μπορω να το κανω?

 

Πολλές φορές είναι δύσκολο να αλλάξεις το πρώτο email χωρίς να κάνεις factory reset. Πάντως το σίγουρο είναι πως για να το βγάλεις θα πρέπει να κάνεις απεγκατάσταση ότι εφαρμογή έβαλες μέχρι εκείνη την στιγμή με το email που καταχώρησες.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανω την ερωτηση, διαβασα αρκετα, αλλα δεν μπορεσα να βρω αν εχει απαντηθει, οποτε τολμω να ζητησω την βοηθεια

Παρελαβα σημερα ενα κινητο απο κινα και θελω να αρχισω να βαζω εφαρμογες απο play store. Moυ ζητα gmail. Πριν βαλω ομως το gmail μου, θελω να ρωτησω αν αυριο θελησω να αλλαξω gmail, θα εχω προβλημα? Μπορω να το κανω?

 

Μπορείς να βάλεις όσα Gmail θες και να αλλάξεις βέβαια. Επίσης στο play store μπορείς να επιλέγεις με ποιο Gmail θες να κατεβάζεις και να συνδέονται οι εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω και τους δυο για την προθεση σας να με βοηθησετε.

Ομως νομιζω οτι οι απαντησεις σας ειναι τελειως αντιθετες.

Αυτο που θελω να κανω εγω ειναι μιας και το κντ θα το παραδωσω σε λιγες μερες στον τελικο του χρηστη (ειναι πιο απειρος απο μενα) να βαλω το δικο μαυ gmail ωστε να κατεβασω καποιες εφαρμογες που ειναι απαραιτητες, και εν συνεχεια να το βγαλω και να βαλει αυτος το δικο του.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω και τους δυο για την προθεση σας να με βοηθησετε.

Ομως νομιζω οτι οι απαντησεις σας ειναι τελειως αντιθετες.

Αυτο που θελω να κανω εγω ειναι μιας και το κντ θα το παραδωσω σε λιγες μερες στον τελικο του χρηστη (ειναι πιο απειρος απο μενα) να βαλω το δικο μαυ gmail ωστε να κατεβασω καποιες εφαρμογες που ειναι απαραιτητες, και εν συνεχεια να το βγαλω και να βαλει αυτος το δικο του.

 

Το 1ο email δεν μπορείς να το αλλάξεις παρά μονό αν κανείς factory reset...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

βαγγο,βαλε τωρα το δικο σου και κατεβασε οτι θελεις,και οταν ειναι να το ωσεις,βαλε του αλλουνου η ενα καινουριο και κανε διαγραφη του δικου σου λογαριασμου στο κινητο.αν δεν βαλεις αλλο,δεν θα μπορεις να διαγραψεις το δικο σου.στο φιναλε,κανε ενα καινουριο γμαιλ και βαλε αυτο......
Link to comment
Share on other sites

βαγγο,βαλε τωρα το δικο σου και κατεβασε οτι θελεις,και οταν ειναι να το ωσεις,βαλε του αλλουνου η ενα καινουριο και κανε διαγραφη του δικου σου λογαριασμου στο κινητο.αν δεν βαλεις αλλο,δεν θα μπορεις να διαγραψεις το δικο σου.στο φιναλε,κανε ενα καινουριο γμαιλ και βαλε αυτο......

 

Σταυρο θα παρω την δικια σου απαντηση γιατι με βολευει!

(to ξυλο θα το μοιραστουμε ομως ετσι?):p

αευχαριστω ολους!

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με αυτό το tango πως κάνω search και βρίσκω με όνομά ανθρώπους?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο θα παρω την δικια σου απαντηση γιατι με βολευει!

(to ξυλο θα το μοιραστουμε ομως ετσι?):p

αευχαριστω ολους!

:protest:

Είπαμε το 1ο google account που μπαίνει στην συσκευή δεν διαγράφεται ότι και να κάνεις. Αν δεν θες να παιδεύεσαι με το κινητό, δώσε του το, και όταν βάλει το δικό του και συνδεθεί, πήγαινε http://play.google.com/ και με τα στοιχεία του εγκατέστησε τις εφαρμογές τσακ-μπαμ. Όταν μετά ξανασυνδεθεί στο νετ, θα κατέβουν και θα εγκατασταθούν αυτόματα.

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

:protest:

Είπαμε το 1ο google account που μπαίνει στην συσκευή δεν διαγράφεται ότι και να κάνεις. Αν δεν θες να παιδεύεσαι με το κινητό, δώσε του το, και όταν βάλει το δικό του και συνδεθεί, πήγαινε http://play.google.com/ και με τα στοιχεία του εγκατέστησε τις εφαρμογές τσακ-μπαμ. Όταν μετά ξανασυνδεθεί στο νετ, θα κατέβουν και θα εγκατασταθούν αυτόματα.

 

Εγώ έχω καταφέρει να σβήσω το 1ο account. Το είχα για λίγες ώρες, δεν είχα περάσει πολλές εφαρμογές. Έβαλα 2ο account, έσβησα ότι εφαρμογή είχα βάλει, και αφαίρεσα με επιτυχία το 1ο account.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταφέρει να σβήσω το 1ο account. Το είχα για λίγες ώρες, δεν είχα περάσει πολλές εφαρμογές. Έβαλα 2ο account, έσβησα ότι εφαρμογή είχα βάλει, και αφαίρεσα με επιτυχία το 1ο account.

Οπότε δεν έχεις πρόβλημα.Για οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίζεις μην διστάσεις να στείλεις Π.Μ σε μένα.:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τη βοηθεια σας..υπαρχει καμια εφαρμογη που να σου δειχνει, κωδικους απο διαφορα wifi που ειναι γυρω σου σε καφε, εστιατορια, κ γενικα καταστηματα?

Στο windows phone υπαρχει μια πολυ καλη η passworld. Ειναι αδυνατον να μην υπαρχει κ για android...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τη βοηθεια σας..υπαρχει καμια εφαρμογη που να σου δειχνει, κωδικους απο διαφορα wifi που ειναι γυρω σου σε καφε, εστιατορια, κ γενικα καταστηματα?

Στο windows phone υπαρχει μια πολυ καλη η passworld. Ειναι αδυνατον να μην υπαρχει κ για android...

 

Ίσως αυτή κάνει αυτό που θέλεις. Δεν την έχω δοκιμάσει.

https://play.google.com/store/apps/details?id=foursqwifi.aithanasakis

Υπάρχει όμως άλλο νήμα για αυτές τις ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αυτή κάνει αυτό που θέλεις. Δεν την έχω δοκιμάσει.

https://play.google.com/store/apps/details?id=foursqwifi.aithanasakis

Υπάρχει όμως άλλο νήμα για αυτές τις ερωτήσεις.

Συγνωμη...που ρωταω?

Ναι αυτο ειναι!!! Ευχαριστω φιλαρακι!!!

Edited by pathos
Link to comment
Share on other sites

Έχω το sony sola/android 4.0.4

Υπάρχει κάποιο καλό δωρεάν πρόγραμμα που να ελέγχω τι θα συνδέετε και όχι στο WiFi/Δίκτυα και γενικότερα τι θα εκτελείτε στο παρασκήνιο είτε είμαι συνδεδεμένος είτε όχι στο internet?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη...που ρωταω?

Ναι αυτο ειναι!!! Ευχαριστω φιλαρακι!!!

 

Εδώ είσαι http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=350642

Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...