Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που λες με τη recovery το αντιμετώπισα πολύ πρόσφατα μιας και έπεσε στα χέρια μου ένα tablet κινέζικο. Αν δε μπορείς να μπεις σε recovery μέσω συνδυασμού πλήκτρων, αυτό είναι μεγάλο μειονέκτημα και ειδικά αν δεν έχεις τη ρομ της συσκευής και τρόπο να την εγκαταστήσεις, είναι πολύ εύκολο αν μπρικάρει η συσκευή(όπου δεν είναι δυνατή η σύνδεση με το Pc), να μη μπορείς να την επαναφέρεις με τίποτα. Ακόμή και αν έχεις backup της ρομ σου, σε τέτοια περίπτωση δε θα μπορείς να μπεις σε recovery για να την επαναφέρεις. Γι' αυτό θα σου πρότεινα να μην κάνεις τίποτα, αν τουλάχιστον, δε βρεις τη ρομ της συσκευής σου.

Πάντως από την εμπειρία που έχω από το τάμπλετ που προανέφερα, φαίνεται πως υπάρχουν εικογένειες συσκευών που μοιράζονται παρόμοιο hardware(τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στα κινέζικα τάμπλετ κλώνους). Υπάρχουν λοιπόν ίσως και εκαντοντάδες κλώνοι οι οποίοι μοιάζουν μεταξύ τους και άρα μπορούν να χρησιμοποιήσουν κάποιες κοινές ρομς. Αυτό λοιπόν που θα σου πρότεινα είναι να βρεις πληροφορίες για τη συσκευή σου, όπως επεξεργαστή, μοντέλο, χρονισμό, ανάλυση οθόνης, καθώς και πληροφορίες για τους οδηγούς που χρησιμοποιεί το hardware της συσκευής σου, τη διαρρύθμιση των χώρων της συσκευής κλπ(μπορείς να πάρεις πληροφορίες για τους οδηγούς με την εντολή dmesg την οποία δίνεις από το κέλυφος adb, και πληροφορίες για τα διάφορα διαμερίσματα με την εντολή cat /proc/mounts και cat /proc/partitions).

Έπειτα ψάχνεις στο google για συσκευές με παρόμοια ή ακόμη και ίδια χαρακτηριστικά. Πιθανόν αν είσαι τυχερός να υπάρχει ήδη κάποιο φόρουμ που να έχει αρκετές πληροφορίες και λύσεις(όπως έτυχε στην περίπτωσή μου).

Όσον αφορά το root τώρα, μπορείς να δοκιμάσεις να το κάνεις χειροκίνητα, δηλαδή δίνοντας τις εντολές μία-μία, αλλά δεν είναι πολύ εύκολο και χρειάζεται να έχεις λίγη εμπειρία στο χειρισμό της γραμμής εντολών των windows, καθώς και σε βασικές εντολές linux.

 

Σε εσχατη περιπτωση θα δοκιμασω και με γραμμη εντολων.

Αν παψω να βρισκω προγραμματα που ισως να κανουν τη δουλεια αυτοματα.

Παντως, το τελευταιο που δοκιμασα πιο πανω, δεν το γνωριζα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο βρίσκεσαι μέσα στις εφαρμογές πατα αριστερό πλήκτρο αφής, μετά επεξεργασία και άρχισε να τις επιλέγεις πατώντας παρατεταμένα κάθε μια ξεχωριστά, μόλις τελειωσεις πατάς αποθήκευση κι είσαι έτοιμος.:)

 

να'σαι καλα φίλε, νομίζω δε θα το βρισκα μόνος μου με τίποτα όμως. ετοιμος.

 

ΥΓ. στις 4.1.xx λειτουργει και με ελαφρα κινηση του κινητου δεξια/ αριστερα η μετακίνηση (με ενεργοποιημενη την λειτουργια κίνησης βέβαια).

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

σε Android συσκευη προσπαθουμε να διαγραψουμε ενα google λογαριασμο (στον οποιο δεν εχουμε προσβαση πλεον) που φαινεται μεσα στους "λογαριασμους", αλλα μας λεει οτι δεν μπορουμε καθως απο καπου χρησιμοποιειται...!

Παροτι καταχωρησαμε νεο λογαριασμο στο Google Play...

Που αλλου πρεπει να παμε για να τον σβησουμε εντελως απο το κινητο;;;;;;;;

 

Επισης, ενα λογαριασμο google μπορει καποιος να τον χρησιμοποιει και στα 2 τηλεφωνα που εχει, ή θελει 2 ξεχωριστους;

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

Με επαναφορα ρυθμισεων σβηνει ο λογαριασμος.δε γνωριζω αν αλλαξε κατι.

 

Μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα λογαριασμο σε οσες συσκευες θελεις. Γω σε 3 εχω τον ιδιο ;)

Link to comment
Share on other sites

με επαναφορα ρυθμισεων τι αλλο σβηνεται απο το κινητο, γιατι δεν θυμαμαι;

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

με επαναφορα ρυθμισεων τι αλλο σβηνεται απο το κινητο, γιατι δεν θυμαμαι;

 

Σε καποια κινητα οπως το samsumg S3 σβηνει και η ενσωματομενη καρτα μνημης αλλα σε καποια αλλα οπως HTC One X σου δινει την δυνατοτητα να μην σβησεις οτι εχει η καρτα μνημης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτεινετε καποιο προγραμμα που να μπορει να εξαγει ΟΛΕΣ τις ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ επαφες απο ενα αρχειο nbu(Backup του nokia pc suite) σε ενα αρχειο vcf που θα εχει μεσα ολες τις επαφες και τα τηλεφωνα τους?

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτεινετε καποιο προγραμμα που να μπορει να εξαγει ΟΛΕΣ τις ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ επαφες απο ενα αρχειο nbu(Backup του nokia pc suite) σε ενα αρχειο vcf που θα εχει μεσα ολες τις επαφες και τα τηλεφωνα τους?

 

Ευχαριστω πολυ.

 

Για βαλε στο google nbu to vcf

Μουβγαλε πολλα. Αν σου κανει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως βγαζει πολλα αλλα τα 3 πρωτα που δοκιμασα ειχαν θεμα με τους ελληνικους χαρακτηρες.

 

Επισης ρε παιδια σε ενα samsung galaxy pocket gt-s5301 γιατι οταν κανω οποιαδηποτε κληση μου βγαζει στην οθονη "πατηστε 2 φορες για ξεκλειδωμα" και πρεπει να πατησω δυο φορες πανω στην οθονη για να μπορεσω να κανω το οτιδηποτε.

 

Πως το απενεργοποιω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε για δοκίμασε και αυτή την εφαρμογή http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44004005&postcount=6 ειναι και για android 2.x υπόψιν ότι πρέπει να πας ρυθμίσεις--->εφαρμογές--->ανάπτυξη και να επιλέξεις το usb debugging ή εντοπισμός σφαλμάτων
Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως ξερετε καμια εφαρμογη που να μου δειχνει σε μια επαφη ολες τις κλησεις.δλδ να μου δειχνει ενα αρχειο καταγραφης που να λεει ποτε ποσο διηρκησε μια κληση το ιδος της κλησησ αν ηταν εξερχομενη η εισερχομενη και γενικα να μο λεει τα παντα σε μια επαφη.δλδ να παταω στην επαφη και να μου τα λεει?οπως ειχε το htc εργοστασιακο με 6.5 windows mobile γισατι εχω βαλει το DWεπαφες και κληση και αυτη η εφαρμογη οταν παταω να δω το ιστορικο των κλησεων σε μια επαφη μου αναφερει μονο τις εξερχομενες και δεν μπορω να τις δω ολες. Edited by favas21
Link to comment
Share on other sites

Φιλε για δοκίμασε και αυτή την εφαρμογή http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44004005&postcount=6 ειναι και για android 2.x υπόψιν ότι πρέπει να πας ρυθμίσεις--->εφαρμογές--->ανάπτυξη και να επιλέξεις το usb debugging ή εντοπισμός σφαλμάτων

:up::up:ΝΑΙ!!!:yahoo::yahoo:

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

Αυτη εκανε δουλεια!!!

Ευχαριστω πααααααρα πολυ!

:thanks::thanks::thanks:

:respect:

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως ξερετε καμια εφαρμογη που να μου δειχνει σε μια επαφη ολες τις κλησεις.δλδ να μου δειχνει ενα αρχειο καταγραφης που να λεει ποτε ποσο διηρκησε μια κληση το ιδος της κλησησ αν ηταν εξερχομενη η εισερχομενη και γενικα να μο λεει τα παντα σε μια επαφη.δλδ να παταω στην επαφη και να μου τα λεει?οπως ειχε το htc εργοστασιακο με 6.5 windows mobile γισατι εχω βαλει το DWεπαφες και κληση και αυτη η εφαρμογη οταν παταω να δω το ιστορικο των κλησεων σε μια επαφη μου αναφερει μονο τις εξερχομενες και δεν μπορω να τις δω ολες.

 

Δοκίμασε το EX dialer.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το neo v αυτο το έχει απο μόνο του χωρίς εφαρμογή. Οταν εισαι στην επαφή που θες και σύρεις το δαχτυλό σου αριστερά η επόμενη οθόνη έχει το ιστορικό κλήσεων της επαφής, εισερχόμενες και εξερχόμενες. Αν πατήσεις και πάνω στην κλήση που θες σου δείχνει ημερομηνία , ώρα και διάρκεια κλήσης.
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι την βοήθεια σας. Έχω πακέτο με δεδομένα 1,5 GB το μήνα. Εδώ και μέρες βλέπω ότι με την ίδια χρήση ο όγκος που διακινείται έχει ξεφύγει πέρα από κάθε λογική με την ίδια ακριβώς χρήση και τις ίδιες εφαρμογές. Βρήκα μέσα από την ανάλυση ότι το λειτουργικό σύστημα Android πραγματικά ρουφάει τα δεδομένα. Μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορεί να είναι; ποια εφαρμογή του συστήματος το κάνει αυτό; είμαι στο μέσον του μήνα και ήδη έχω καταναλώσει 1,1 GB, όση δηλαδή είναι η μηνιαία κίνηση που κάνω πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Mε το 3g watchdog που εχω βλεπω μεχρι και το κιλομπαιτ που πηγε....βαλτο..

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αλλά δεν λέει ποια εφαρμογή τρώει. Το νούμερο που βλέπω και το ποια διεργασία το είδα από τον μετρητή του συστήματος.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω σν φταιει που εχω την pro εκδοση...μου λεει "usage by application"και βλεπω ακριβως που τα "ξοδεψα"....ψαξτο λιγο

..

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δειξω κατω κατω ...εκει που εφαγε τα λιγα Kb για να καταλαβεις...........Μεχρι και ΠΟΙΑ μερα στα εφαγε μπορεις να δεις

 

http://i615.photobucket.com/albums/tt231/optostyle/Kb_zps538da399.png

Edited by optostyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

OS services. Αυτό τα τσακίζει όλα. Μέσα σε λίγη ώρα αργότερα, από την στιγμή που το έβαλα, έφαγε σήμερα λέει η ανωτέρω διεργασία 100ΜΒ. Είναι δυνατόν; Τι τρώει τόσα δεδομένα;
Link to comment
Share on other sites

OS services. Αυτό τα τσακίζει όλα. Μέσα σε λίγη ώρα αργότερα, από την στιγμή που το έβαλα, έφαγε σήμερα λέει η ανωτέρω διεργασία 100ΜΒ. Είναι δυνατόν; Τι τρώει τόσα δεδομένα;

 

ΚΑΙ στο wifi KAI στο mobile internet ΔΕΝ μου βγαζει ΟS services....Δες τι εβαλες μεσα τωρα τελευταια

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα προσπαθώ να κάνω log in with microsoft account από vodafone joy 845 και δεν μπορω. μου βγαζει μονο μια λευκη σελίδα. καμια ιδέα τη μπορεί να παίζει?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...