Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παίδες...

Έχω ένα πρόβλημα σε καθημερινή βάση και δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται,,, προφανώς από κάποιες free εγκαταστάσεις προγραμμάτων που μου έχουν ταράξει στα διαφημιστικά μηνύματα.

Έχω το Samsung Gallaxy S2 και συνεχώς βλέπω μηνύματα του στυλ "κερδίστε αυτό".... "είστε ο τυχερός".... και ένα σωρό άλλα !!!

Έχουν σαν χαρακτηριστικό ένα κόκκινο αστεράκι ή ένα πράσινο σταυρό.

Υπάρχει τρόπος να απαλλαγώ απ αυτά?

Ευχαριστώ.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.brosmike.airpushdetector&hl=en

 

Σκανάρει τις εφαρμογές που έχεις και σου λέει ποιες έχουν push διαφημίσεις.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ακριβως τα ιδια προβληματα με διαφορα τηλεφωνα ( skate - blade ) και η λυση ηταν το GO SMS PRO.Οταν το εγκατεστησα λυθηκαν ολα τα θεματα και με κλειστο 3g εφευγαν και ερχονταν ολα τα mms χωρις να πειραξω η να αλλαξω κατι.

 

Είχα το Handcent και δεν.....Έβαλα το Go SMS και έστελνε μονο λινκ για να κατεβάσει ο άλλος την φώτο. Τώρα δεν στέλνει ούτε το λινκ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω που αποθηκεύεται η πρόοδος ενός παιχνιδιού?

Θέλω να περάσω τα saves ενός παιχνιδιού από το one x στο nexus 7, γίνετε αυτό? :confused:

φυσικά. αρκεί να βρεις τον φάκελο δεδομένων του παιχνιδιού (στη κάρτα μνήμης συνήθως στο /android/data, /data, ή σε άλλο φάκελο στη κάρτα, πχ gameloft κλπ)

Link to comment
Share on other sites

φυσικά. αρκεί να βρεις τον φάκελο δεδομένων του παιχνιδιού (στη κάρτα μνήμης συνήθως στο /android/data, /data, ή σε άλλο φάκελο στη κάρτα, πχ gameloft κλπ)

 

Χμ... Τον βρήκα τον φάκελο, έχει μέσα άλλους δύο υποφακέλους αλλά είναι κενοί.. :confused:

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την εφαρμογή carbon και να κάνεις συγχρονισμό τα δεδομένα μεταξύ των συσκευών. Επιπλέον, αν είσαι root, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το titanium backup και να πάρεις backup τα δεδομένα του εκάστοτε παιχνιδιού και restore στην άλλη συσκευή.
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. είμαι σε ξενοδοχείο εκτός Ελλάδας και προσπαθώ να μιλήσω με την οικογένειά μου μέσω viber. το πρόβλημα όμως είναι ότι έχουν πολλά access points διασκορπισμένα με το ίδιο ssid και στο ίδιο κανάλι. Αποτέλεσμα αυτού είναι ότι το κινητό πηδάει από ssid σε ssid με αποτέλεσμα η σύνδεση να πέφτει συνεχώς. Μήπως γνωρίζετε κάποιο τρόπο να κλειδώσει το κινητό μου σε ένα ssid με βάση το mac address του;

 

Τελικά βρήκα την απάντηση και την ανεβάζω μήπως και φανεί χρήσιμη σε κάποιον. Για να αποτραπεί το wifi roaming, υπάρχει η εφαρμογή advanced wifi config editor όπου μπορείς να ορίσεις το bssid του access point που θέλεις να παραμένεις συνδεδεμένος.

Για επιβεβαίωση ότι η σύνδεση γίνεται στο σωστό bssid υπάρχει το extended wifi widget.

 

Φιλικά

Αστέριος

Link to comment
Share on other sites

Γεια και πάλι

Στο Galaxy tab 2, στην εσωτερική μνήμη του κινητού, έχουν δημιουργηθεί πάρα πολλά αρχεία με κατάληξη .tmp .... της μορφής 2375643.tmp

 

Συνηθισμένος απο τα windows γνωρίζω ότι δεν χρειάζονται, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με το OS των κινητών.... να τα διαγράψω άφοβα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια και πάλι

Στο Galaxy tab 2, στην εσωτερική μνήμη του κινητού, έχουν δημιουργηθεί πάρα πολλά αρχεία με κατάληξη .tmp .... της μορφής 2375643.tmp

 

Συνηθισμένος απο τα windows γνωρίζω ότι δεν χρειάζονται, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με το OS των κινητών.... να τα διαγράψω άφοβα?

 

Διέγραψε τα ελεύθερα και νησιά χρειαστεί κάποιο θα το ξαναφτιάξει το λογισμικό μόνο του..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την εφαρμογή carbon και να κάνεις συγχρονισμό τα δεδομένα μεταξύ των συσκευών. Επιπλέον, αν είσαι root, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το titanium backup και να πάρεις backup τα δεδομένα του εκάστοτε παιχνιδιού και restore στην άλλη συσκευή.

 

Τελικά κατέβασα το carbon, αναγκαστικά την αγοράσα για να μπορέσω να κάνω τον συγχρονισμό.

Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα και δεν μπορώ να καταλάβω από που ενεργοποιήθηκε αυτή η λειτουργία και πως θα την απενεργοποιήσω.

 

Βασικά έχω εγκατεστημένο το SVOX με την ελληνική ομιλία, και τώρα τελευταία (ενώ παλιά δεν το έκανε), κάθε φορά που ανοίγω τον browser ή και κάποια άλλα προγράμματα, μου εκφωνεί την ονομασία της σελίδας, επίσης κάθε φορά που αγγίζω την οθόνη μου εκφωνεί "κλικ" και αν είναι πεδίο που πρέπει να συμπληρώσω στοιχεία τα αναφέρει και αυτά (είτε είναι ελληνικά είτε αγγλικά) και σε όλα αυτά που επιλέγω εμφανίζεται ένα πορτοκαλί περίγραμμα !!!

 

Είναι πολύ σπαστικό αυτό που γίνεται, όχι τόσο για την ομιλία αλλά για το περίγραμμα που πολλές φορές δεν μπορώ να το ελέγξω.

 

Δεν έχω πειράξει κάτι στις ρυθμίσεις... όπως ήταν παλιά και δεν εκφωνούσε, έτσι είναι και τώρα, αλλά παρόλα αυτά λειτουργεί η εκφώνηση.

 

Το ίδιο πρόβλημα εμφανίστηκε σήμερα εντελώς ξαφνικά και στο Galaxy Tab 2 !!!

Όπως βλέπετε και στην εικόνα υπάρχει το πορτοκαλί περίγραμμα και όταν το επέλεξα για να εισάγω κείμενο μου εκφώνησε "εισαγωγή κειμένου" σε δυο γλώσσες !!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων στα "τζιμάνια" που θα μου δώσουν λύσεις !!!

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.brosmike.airpushdetector&hl=en

 

Σκανάρει τις εφαρμογές που έχεις και σου λέει ποιες έχουν push διαφημίσεις.

 

Σε ευχαριστώ... όλα μια χαρά τώρα !!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα και δεν μπορώ να καταλάβω από που ενεργοποιήθηκε αυτή η λειτουργία και πως θα την απενεργοποιήσω.

 

Βασικά έχω εγκατεστημένο το SVOX με την ελληνική ομιλία, και τώρα τελευταία (ενώ παλιά δεν το έκανε), κάθε φορά που ανοίγω τον browser ή και κάποια άλλα προγράμματα, μου εκφωνεί την ονομασία της σελίδας, επίσης κάθε φορά που αγγίζω την οθόνη μου εκφωνεί "κλικ" και αν είναι πεδίο που πρέπει να συμπληρώσω στοιχεία τα αναφέρει και αυτά (είτε είναι ελληνικά είτε αγγλικά) και σε όλα αυτά που επιλέγω εμφανίζεται ένα πορτοκαλί περίγραμμα !!!

 

Είναι πολύ σπαστικό αυτό που γίνεται, όχι τόσο για την ομιλία αλλά για το περίγραμμα που πολλές φορές δεν μπορώ να το ελέγξω.

 

Δεν έχω πειράξει κάτι στις ρυθμίσεις... όπως ήταν παλιά και δεν εκφωνούσε, έτσι είναι και τώρα, αλλά παρόλα αυτά λειτουργεί η εκφώνηση.

 

Το ίδιο πρόβλημα εμφανίστηκε σήμερα εντελώς ξαφνικά και στο Galaxy Tab 2 !!!

Όπως βλέπετε και στην εικόνα υπάρχει το πορτοκαλί περίγραμμα και όταν το επέλεξα για να εισάγω κείμενο μου εκφώνησε "εισαγωγή κειμένου" σε δυο γλώσσες !!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων στα "τζιμάνια" που θα μου δώσουν λύσεις !!!

Πήγαινε στις ρυθμίσεις-προσβασιμότητα και δες το talkback.Άν είναι ενεργό,απενεργοποίησαι το.

Link to comment
Share on other sites

ανενεργό είναι... το πρώτο πράγμα που κοίταξα αυτό ήταν !!!

 

Settings> Accessibility> Enhance Web Accessibility> Not Allowed

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε μάγκα... αυτό ήταν !!!

Το πως ενεργοποιήθηκε άγνωστο... ίσως εξ ορισμού από κάποια εφαρμογή....

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια ερώτηση σχετικά με την μπαταρία. Εφόσον τηρείται το ότι δεν την αφήνουμε να πέσει αν γίνεται κάτω από το 15-20% και δεν το βάζουμε για φόρτιση όταν είναι στο 80%+, κατά τα άλλα δεν παίζει ρόλο το πόσες φορές το βάζεις να φορτίσει έτσι? Δηλαδή είτε το βάλω ένα βράδυ στο 20%, είτε δύο βράδια στο 60% την ίδια "φθορά" έχει υποστεί η μπαταρία έτσι?
Link to comment
Share on other sites

2χρόνια έχω την ίδια μπαταρία στο Android μου. το φορτίζω στην κυριολεξία όποτε μου καπνήσει. μηδενικό πρόβλημα φθοράς (εκτός από την φυσιολογική λόγω χρόνου)
Link to comment
Share on other sites

2χρόνια έχω την ίδια μπαταρία στο Android μου. το φορτίζω στην κυριολεξία όποτε μου καπνήσει. μηδενικό πρόβλημα φθοράς (εκτός από την φυσιολογική λόγω χρόνου)

 

Σωστό σε βρίσκω αλλά μερικοί έχουμε κι ένα ocd παραπάνω και ψάχνουμε το παραμικρό :p

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγοντας τις "Συλλογές" μου, εμφανίζονται (εκτός από τους φακέλους φωτογραφιών μου) και ένα σωρό άλλα εικονίδια που έχουν εγκαταστήσει διάφορα προγράμματα... (προφανώς γιατί τα χρειάζονται), αλλά υπάρχει τρόπος να μην είναι ορατά?

 

Κάτι θυμάμαι από τα παλιά για ένα αρχείο .nomedia που κάπου/κάπως το τοποθετείς....

Γνωρίζει κανείς κάποιο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγοντας τις "Συλλογές" μου, εμφανίζονται (εκτός από τους φακέλους φωτογραφιών μου) και ένα σωρό άλλα εικονίδια που έχουν εγκαταστήσει διάφορα προγράμματα... (προφανώς γιατί τα χρειάζονται), αλλά υπάρχει τρόπος να μην είναι ορατά?

 

Κάτι θυμάμαι από τα παλιά για ένα αρχείο .nomedia που κάπου/κάπως το τοποθετείς....

Γνωρίζει κανείς κάποιο τρόπο?

 

Μέσα στο φάκελο που περιέχει τα ανεπιθύματα, κάνεις ένα αρχείο ή φάκελο(δε θυμάμαι ποιο ακριβώς) .nomedia

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

χμμμ ναι αλλά αυτοί οι φάκελοι είναι διάσπαρτοι στις μνήμες του κινητού και χωμένοι μέσα σε άλλους φακέλους... θεωρητικά είναι δύσκολο να ψάχνει κάποιος όλους τους φακέλους το που θα πρέπει να τοποθετήσει το .nomedia....

 

Μήπως υπάρχει πιο απλός τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

χμμμ ναι αλλά αυτοί οι φάκελοι είναι διάσπαρτοι στις μνήμες του κινητού και χωμένοι μέσα σε άλλους φακέλους... θεωρητικά είναι δύσκολο να ψάχνει κάποιος όλους τους φακέλους το που θα πρέπει να τοποθετήσει το .nomedia....

 

Μήπως υπάρχει πιο απλός τρόπος?

 

Από όσο ξέρω όχι. Εκτός αν βρεις κάποιο gallery-like πρόγραμμα που να σου επιτρέπει να διαλέξεις τους φακέλους από τους οποίους θα εμφανίζεται υλικό.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια ερώτηση σχετικά με την μπαταρία. Εφόσον τηρείται το ότι δεν την αφήνουμε να πέσει αν γίνεται κάτω από το 15-20% και δεν το βάζουμε για φόρτιση όταν είναι στο 80%+, κατά τα άλλα δεν παίζει ρόλο το πόσες φορές το βάζεις να φορτίσει έτσι? Δηλαδή είτε το βάλω ένα βράδυ στο 20%, είτε δύο βράδια στο 60% την ίδια "φθορά" έχει υποστεί η μπαταρία έτσι?

 

2χρόνια έχω την ίδια μπαταρία στο Android μου. το φορτίζω στην κυριολεξία όποτε μου καπνήσει. μηδενικό πρόβλημα φθοράς (εκτός από την φυσιολογική λόγω χρόνου)

 

Το ίδιο φαινόμενο περιγράφετε.

 

Ναι, παίζει ρόλο πόσες φορές θα το φορτίσουμε (αριθμός κύκλων φόρτισης) αλλά παίζει ρόλο και ο τύπος του κύκλου.

Τυχαία νούμερα: Μια μπαταρία μπορεί να αντέχει 500 κύκλους 0-100% μέχρι να πέσει στο 70% της αρχικής χωρητικότητας, αλλά 1500 κύκλους 40-80% μέχρι να έχει την ίδια φθορά. Επίσης, το να μένει εντελώς εκφορτισμένη ή εντελώς φορτισμένη για μεγάλα διαστήματα ελαττώνει την απόδοσή της.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω όχι. Εκτός αν βρεις κάποιο gallery-like πρόγραμμα που να σου επιτρέπει να διαλέξεις τους φακέλους από τους οποίους θα εμφανίζεται υλικό.

quickpic κάνεις "εξαίρεση" ή "απόκρυψη" στους φακέλους που δεν θες να βλέπεις και ειναι πολύ ελαφρύ στη λειτουργία του

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο φαινόμενο περιγράφετε.

 

Ναι, παίζει ρόλο πόσες φορές θα το φορτίσουμε (αριθμός κύκλων φόρτισης) αλλά παίζει ρόλο και ο τύπος του κύκλου.

Τυχαία νούμερα: Μια μπαταρία μπορεί να αντέχει 500 κύκλους 0-100% μέχρι να πέσει στο 70% της αρχικής χωρητικότητας, αλλά 1500 κύκλους 40-80% μέχρι να έχει την ίδια φθορά. Επίσης, το να μένει εντελώς εκφορτισμένη ή εντελώς φορτισμένη για μεγάλα διαστήματα ελαττώνει την απόδοσή της.

 

Ωραία κατάλαβα, το ίδιο λέμε. Έχω μια απορία όμως. Αυτό που λες για το εντελώς εκφορτισμενη το καταλαβαίνω. Για εντελώς φορτισμένη όμως? Και σε κατάσταση αδράνειας να είναι θα καταναλωνεται σιγά σιγά η μπαταρία. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να εννοείς κλειστό με φουλ μπαταρία για μεγάλο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...