Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και με 1πυρηνο με 512 ραμ τα κάνω αυτά! και όχι μόνο αυτά ;)

 

καλό είναι να δεις με 2 ή 4 πυρήνες και 1gb ραμ το λιγότερο (και με χαμηλότερα σπεκς κάνεις τη δουλειά σου, αλλά πάνε σε νέα συσκευή καλύτερα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Ξερει κανεις πως δηλωνονται τα εσοδα απο εφαρμογες στην εφορια?

Τυπικα οταν παρεχεις υπηρεσιες εχεις κανει εναρξη, κοβεις αποδειξεις,

γινεται παρακρατηση φορου, υπαρχει φπα κλπ κλπ

 

Στην περιπτωση των mobile εφαρμογων η διαφημηστικη εταιρεια

πχ admob σου στελνει τα χρηματα αλλα παραστατικα/αποδειξεις/φπα

δεν υπαρχουν πως το καλο τα δηλωνεις?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εξαρχης λεω, οτι εχω περιορισμενο ελευθερο χωρο στην εσωτερικη μνημη, περιπου 16mb ελευθερα, ομως, με χρηση του link2sd καπως σωζεται η κατασταση.

Πως ομως δικαιολογειται το γεγονος οτι παω να κατεβασω ανανεωσεις των εφαρμογων μου απο το play, και ενω παλιοτερα το εκανα χωρις προβλημα(παλι με λιγη μνημη), τωρα δεν μπορω?

Τη μια μου βγαζει insufficient storage space, την αλλη invalid package.

Αυτο, οταν οι ανανεωσεις των εφαρμογων που θελω να εγκαταστησω ειναι 1-5mb η καθεμια.

Υπαρχει καποιο προβλημα στο android? Γιατι βγαζει αυτα τα μηνυματα, και δεν μπορω να προχωρησω? Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κλείσω το mobile data γιατί ενώ πάω στις ρυθμίσεις και το κλείνω μετά από λίγο ανοίγει αν έχω κλειστό το wifi.

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

κάνε εκκαθάριση της μνήμης cache να κερδίσεις κάποια mb

 

To εχω κανει ηδη.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να περασω ανανεωσεις!

Ακομη και μικρων. Δικαιολογειται, εφαρμογη του 1mb, να μην εγκαθισταται, οταν υπαρχουν 15mb ελευθερα?

Link to comment
Share on other sites

To εχω κανει ηδη.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να περασω ανανεωσεις!

Ακομη και μικρων. Δικαιολογειται, εφαρμογη του 1mb, να μην εγκαθισταται, οταν υπαρχουν 15mb ελευθερα?

 

http://www.phonesarchive.com/tutorials/how-to-resolve-qinsufficient-memory-space-to-install-app-errorq-from-new-android-market.html

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

κανα app να μην κλειδωνει η οθονη γιατι μερικες φορες οταν παιζω κανα παιχνιδακι το κανει και ειναι σπαστικο

 

Μπορεις με καποιο widget, που να εχει συντομευση και στην status bar, να αλλαζεις το screen time σε 10 λεπτα, ή να μην κλεινει ποτε αν εχει επιλογη, ή εγκαθιστας καποιο προγραμμα σαν το Quick settings που σου βγαζεις τις ρυθμισεις με συντομευση, πατωντας συνεχομενα καποιο hardware κουμπι.

Link to comment
Share on other sites

To εχω κανει ηδη.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να περασω ανανεωσεις!

Ακομη και μικρων. Δικαιολογειται, εφαρμογη του 1mb, να μην εγκαθισταται, οταν υπαρχουν 15mb ελευθερα?

 

Τι αλλο μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Πολλά. Πρόβλημα με το playstore, πρόβλημα με κατάλοιπα αρχείων στην εσωτερική μνήμη κλπ. Μου έχει τύχει να αναφέρει έλλειψη χώρου, ενώ είχα 70mb ελεύθερα, επειδή είχε μείνει πίσω αρχείο εφαρμογής με μέγεθος -1! Αυτό πώς έγινε δεν μπορώ ακόμη να το καταλάβω αλλά μάλλον πρόκειται για σφάλμα του apk της εφαρμογής...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά. Πρόβλημα με το playstore, πρόβλημα με κατάλοιπα αρχείων στην εσωτερική μνήμη κλπ. Μου έχει τύχει να αναφέρει έλλειψη χώρου, ενώ είχα 70mb ελεύθερα, επειδή είχε μείνει πίσω αρχείο εφαρμογής με μέγεθος -1! Αυτό πώς έγινε δεν μπορώ ακόμη να το καταλάβω αλλά μάλλον πρόκειται για σφάλμα του apk της εφαρμογής...

 

Εχω και προγραμματα οπως cache clear, και sd main, αλλα δεν βοηθησαν την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γιατί δεν μπορούν να δουν το αρχείο λόγω του προβληματικού μεγέθους (ποιο αρχείο μπορεί να έχει μέγεθος -1ΜΒ??). Η λύση είναι να μπεις με root explorer και να σβήσεις το αρχείο από εκεί ή με terminal και rm (δεν θυμάμαι τώρα πώς το είχα κάνει αλλά ήταν μια από αυτές τις δύο μεθόδους).

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γιατί δεν μπορούν να δουν το αρχείο λόγω του προβληματικού μεγέθους (ποιο αρχείο μπορεί να έχει μέγεθος -1ΜΒ??). Η λύση είναι να μπεις με root explorer και να σβήσεις το αρχείο από εκεί ή με terminal και rm (δεν θυμάμαι τώρα πώς το είχα κάνει αλλά ήταν μια από αυτές τις δύο μεθόδους).

 

Ειμαι root, κι εχω και τον es explorer. Αλλα να μπω που, και να σβησω τι?

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξεις στα /data/dalvik-cache, /data/app και /data/data για κατάλοιπα εφαρμογών τις οποίες έχεις ήδη αφαιρέσει. Εάν βρεις κάποιο αρχείο όπως αυτό που ανέφερα το σβήνεις πάραυτα.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Μου ερεσει πολυ το widjetακι καιρου απο το htc one.Ξερει κανεις αν υπαρχει κατι παρεμφερες?Αν ειμαι off topic sorry.:(
Εις άνθρωπος,ζήλω θείω πεπυρωμένος,ολόκληρον διορθώσασθαι δύναται χώραν.
Link to comment
Share on other sites

Μου ερεσει πολυ το widjetακι καιρου απο το htc one.Ξερει κανεις αν υπαρχει κατι παρεμφερες?Αν ειμαι off topic sorry.:(

Δοκίμασε αυτό ή αυτό

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ενα tablet A 13 προσπαθώ να κατεβάσω εφαρμογές που έχω κατεβάσει στο κινητό μου Sony typo.Ενώ είμαι στο tablet μου ζητάει η εφαρμογή,να αποθηκεύσει στο κινητό η σε άλλες περιπτώσεις δίνει τις εφαρμογές εγκατεστημένες στο κινητό.Επίσης δεν ανοίγει καθόλου το εικονίδιο του gmail σαν να μην το διαβάζει ούτε κ το playstore. Υπάρχει τροπος για συγχρονισμό μεταξύ των δύο συσκευων η θα πρέπει να ανοίξω νέο λογαριασμό στο gmail.

Το tablet δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν αναγνωρίζεται από το pc.

Θα μπορούσε κάποιος να βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

το πληρωσα,κατεβηκε,εκανε εγκατασταση αλλα δεν το βρισκω τωρα πουθενα....

μαλλον κατεβασες απλα τον unlocker, πρεπει να κατεβασεις την πραγματικη εφαρμογη. ο Unlocker απλα ξεκλειδωνει τα επιπροσθετα επι πληρωμη χαρακτηριστικα του.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος η εφαρμογη που να στελνει notifications για ολα τα συμβαντα στο fb? likes,pokes.comments κτλ?

 

η μανισια δυστηχως δε στελνει για ολα....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

έχω στα χέρια μου ένα Galaxy S3 μινι μιας φίλης. Μου το έδωσε να της το ετοιμάσω μιας και δεν σκαμπάζει(και δεν θέλει να μάθει φυσικά) .

 

Έχω σκάσει με το εξής. Το κινητό το παρέλαβα καινούργιο, το ανοίγω, συνδέω κανονικά το gmail της και το wifi μου και ενώ ανοίγω το google play και τικάρω τις πρώτες τρεις επιλογές (δηλάδη αυτόματη ενημερωση εφαρμογών και ενημέρωση μόνο μέσω wifi) του κάνω επανεκκινηση. Σε όποιο android έχω δουλέψει μετά την επανεκκίνηση αρχίζει να κάνει αυτόματα update όλες τις εφαρμογές. Μιας και το κινητό είναι παρθένο, έχει τα update για chrome, youtube, maps και μερικές ακόμα. Αλλά δεν τα κάνει! ούτε καν με ενημερώνει πως υπάρχουν διαθέσιμα updates. Μόνο αν βρω τις εφαρμογές μέσα απο το google play βλέπω την ένδειξη"ενημέρωση" σαν επιλογή(αντί της "εγκατάστασης" ) . Δοκίμασα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, clear cache/data σε google play , google servce framework , τίποτα. Τα εχω δοκιμάσει όλα και αυτό συνεχίζει. Τι συμβαίνει ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

και εμενα τα ιδια περιπου μου κανει λιγο καιρο τωρα,παρολο που το εχω ρυθμισμενο να εγκαθιστα αυτοματα τα update πρεπει να παω στις εφαρμογες μου οπου βρισκω καποιες να εχουν update και πρεπει να πατησω εγω για να το κανει.καποιο προβλημα του store πρεπει να ειναι

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας ,ξέρω οτι μπορείτε. Θέλω δυο πράγματα.

Ενα θέλω εν προγράμματα κι για να κρατά σημειώσεις αλλά να συγχρονίζει με κάτι να μην τα χάνω ποτε.έχει πολλά ξέρω αλλά ποιο είναι καλο:;έβαλα ενα και βγάζει διαφημίσει.

 

Καθ δεύτερο θέλω όταν παίρνω τηλ κάποια επαφη να μπορω να πλήκτρο λόγω το όνομα του με τουσ αριθμους και να μου το βρίσκει,σαν t9 ενα πράγμα.οπωσ έχουν τα απλα τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας ,ξέρω οτι μπορείτε. Θέλω δυο πράγματα.

Ενα θέλω εν προγράμματα κι για να κρατά σημειώσεις αλλά να συγχρονίζει με κάτι να μην τα χάνω ποτε.έχει πολλά ξέρω αλλά ποιο είναι καλο:;έβαλα ενα και βγάζει διαφημίσει.

 

Καθ δεύτερο θέλω όταν παίρνω τηλ κάποια επαφη να μπορω να πλήκτρο λόγω το όνομα του με τουσ αριθμους και να μου το βρίσκει,σαν t9 ενα πράγμα.οπωσ έχουν τα απλα τηλέφωνα.

 

Για την πρώτη περίπτωση προτείνω gnotes και για τη δεύτερη exdialer.

Link to comment
Share on other sites

Για την πρώτη περίπτωση προτείνω gnotes και για τη δεύτερη exdialer.

Το exdialer εμφανίζει ελληνικό πληκτρολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...