Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει στις ρυθμίσεις του wifi.η τηλεόραση μου υποστηρίζει και πριν λίγο ασύνδετα το κινητό με την τηλεόραση.

Και τώρα? Μπορώ να προβάλω φωτο και ταινία από το κινητό? Πως? χρειάζομαι κάποια εφαρμογή?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα μια κάρτα σιμ που είχα από ένα κινητό νόκια σε ένα x5 με 4.0.4 και μου εμφανίζει τις επαφές κομμένες μέχρι 5 ή 6 γράμματα σε κάθε επαφή.Μπορούμε να το διορθώσουμε κάπως?Με άλλη εφαρμογή πχ?

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να μην παιδεύεσαι να γράφεις στο κινητό είναι να κάνεις συγχρονισμό με google contacts, να μπεις απο το pc στο google contacts, απο εκεί να διορθώσεις τα κομμένα ονοματεπώνυμα και τέλος να ξανακάνεις sync απο το κινητό για να ξαναπεραστούν.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,αν κ δε ξέρω προσωπικά να απαντήσω για όλα αυτά ίσως βοηθήσουν κάποιες λεπτομέρειες που δεν είπες!

Τι κινητό έχεις κ τι τηλεόραση;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω βοήθεια σε ένα πολλή σπαστικό πρόβλημα που έχω με το κινητό μου ( HTC Wildfire S) ανάβει το gps μόνο του :banghead: το κλείνω και Ανοίγει πάλι, το βγάζω από της ρύθμισης και μετά από λίγο πάλι τα ίδια :mad:

Πώς μπορώ να δω ποια εφαρμογή κάνει χρήση gps :confused:

Ευχαριστώ.

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,δεν ξερω αν γραφω σε σωστο topic. θελω να κανω back up στο gs2,να βγαλω οτι εχει απο εφαρμογες και λοιπα αλλα να μην τις χασω. 3 μερες εχω το gs2, το ειχε καποιος που εχει βαλει πολυ πραμα μεσα που για μενα ειναι καποια αχρηστα.

υπαρχει καπιος τροπος να τα ρισκω στην SDcard και να το κανω format(factory default) και να τα ξανακανω εγκατασταση μετα??

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,δεν ξερω αν γραφω σε σωστο topic. θελω να κανω back up στο gs2,να βγαλω οτι εχει απο εφαρμογες και λοιπα αλλα να μην τις χασω. 3 μερες εχω το gs2, το ειχε καποιος που εχει βαλει πολυ πραμα μεσα που για μενα ειναι καποια αχρηστα.

υπαρχει καπιος τροπος να τα ρισκω στην SDcard και να το κανω format(factory default) και να τα ξανακανω εγκατασταση μετα??

ευχαριστω.

 

Titanium backup

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Titanium backup

 

φιλε θανο πρεπει να κατεβασω το Titanium backup και μετα τι κανω?σορρυ αλλα ειναι το πρωτο μου smartphone.

Μπορεις να βοηθησεις?

Link to comment
Share on other sites

φιλε θανο πρεπει να κατεβασω το Titanium backup και μετα τι κανω?σορρυ αλλα ειναι το πρωτο μου smartphone.

Μπορεις να βοηθησεις?

 

Πρέπει να είσαι root για να το κάνεις αρχικά. Καλύτερα ψάξε λίγο για titanium backup guide στο YouTube για να πάρεις μια εικόνα πρώτα. Από εκεί έχει επιλογή να κάνεις backup όποια app θες, τα οποίο αποθηκευονται σε sd card. Μετά όταν περάσεις άλλη ROM κάνεις πάλι install το titanium backup από το market και θα κάνεις restore τις εφαρμογές που θες. Αλλά για λεπτομέρειες ψάξε κάνα guide.

 

Δεν θυμάμαι αν έχει και μέσα στην εφαρμογή οδηγίες.

Edited by tsabasid

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι root για να το κάνεις αρχικά. Καλύτερα ψάξε λίγο για titanium backup guide στο YouTube για να πάρεις μια εικόνα πρώτα. Από εκεί έχει επιλογή να κάνεις backup όποια app θες, τα οποίο αποθηκευονται σε sd card. Μετά όταν περάσεις άλλη ROM κάνεις πάλι install το titanium backup από το market και θα κάνεις restore τις εφαρμογές που θες. Αλλά για λεπτομέρειες ψάξε κάνα guide.

 

Δεν θυμάμαι αν έχει και μέσα στην εφαρμογή οδηγίες.

 

να σε καλα, θα ψαξω.

 

να σε καλα, θα ψαξω.

 

Θανο ξερεις πως κανω root εμενα εχει ακομα την 4.0.3.

εχεις κανενα καλο και αξιωπιστο οδηγο? διαβαζω οτι ειναι επικινδυνο αν δεν εχεισ ιδεα!!

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Θανο ξερεις πως κανω root εμενα εχει ακομα την 4.0.3.

εχεις κανενα καλο και αξιωπιστο οδηγο? διαβαζω οτι ειναι επικινδυνο αν δεν εχεισ ιδεα!!

 

Δεν γνωρίζω για gs2.Στο forum της συσκευής σίγουρα θα έχει κάποιο guide. Δες εκεί.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

να σε καλα, θα ψαξω.

 

Δοκίμασε το Carbon ,δεν χρειαζεται να είσαι root .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Θανο ξερεις πως κανω root εμενα εχει ακομα την 4.0.3.

εχεις κανενα καλο και αξιωπιστο οδηγο? διαβαζω οτι ειναι επικινδυνο αν δεν εχεισ ιδεα!!

 

Κάντο με το carbon. Την ίδια δουλειά κάνει, αλλά δεν απαιτεί root. Είναι πολύ εύκολο, απλά θα χρειαστείς και τον υπολογιστή.

 

edit: σορρυ δεν είχα δει το μήνυμα του Μιχάλη.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το Carbon ,δεν χρειαζεται να είσαι root .

 

Ευχαριστω Μηχαλη θα το δοκιμασω,ξερεις μηπως κανενα ευκολο τροπο να περασω την 4.0.4,εχει ακομα την 4.0.3 και λεει οτι εχει την τελευταια ενημερωση!!

 

Κάντο με το carbon. Την ίδια δουλειά κάνει, αλλά δεν απαιτεί root. Είναι πολύ εύκολο, απλά θα χρειαστείς και τον υπολογιστή.

 

edit: σορρυ δεν είχα δει το μήνυμα του Μιχάλη.

 

επειδη εχω SDcard θα χρειαστει να τα ριξω στο Pc?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω SDcard θα χρειαστει να τα ριξω στο Pc?

 

Σου έχει επιλογές που θέλεις να τα αποθήκευσης extsdcard , sdcard, cloud .Αν τα βάλεις στην εσωτερική μνήμη πρέπει να τα αντιγράψεις στο pc γιατί θα χαθούν μετά το faxtory reset .

 

Για οδηγό αλλαγής rom δες εδω

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ρωτησει ξανα, αλλα δεν ειχε βγει ακρη.

'insufficient storage' οταν παω να ανενεωσω τις εφαρμογες μου απο το play store.

Μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο site απο το οποιο να μπορω να κατεβαχω χειροκινητα το apk του play, και να το ανανεωνουν εκει-να το κρατουν επικαιροποιημενο, ωστε εστω και χειροκινητα να ξεπερασω αυτο το προβλημα;

Εχω αρκετο χωρο για τις μικροεφαρμογες που θελω updates, οποτε υποθετω εχει να κανει κατι με το play app.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καμερα (σαν web cam) που να επικοινωνει με αντροιντ ταμπλετ μεσω bluetooth ωστε να εποπτευω εναν χωρο? γινεται αυτο?

 

Μέσω bt δεν γνωρίζω να υπάρχει αλλά μέσω wifi γίνεται.. Το έχω στήσει σε 2 γραφεία..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Η εμβέλεια του BT είναι 10 μέτρα και η μεταφορά δεδομένων σχετικά χαμηλή. Δεν έχω δει τέτοιες υλοποιήσεις. Υπάρχουν πάρα πολλές ipcam που δουλεύουν μέσω δικτύου. Οπότε μπορείς μέσω 3G ή WiFi. Σου δίνω και link για μια εφαρμογή τυχαία από το δίκτυο. Υπάρχουν πολλές αντίστοιχες αλλά δεν έχω ασχοληθεί. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pas.webcam&hl=en
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Παίδες παίχτηκε θέμα με το Google Now και εκεί που το είχα ενεργοποιήσει πλέον χάθηκε.

Για να εξηγήσω, εκεί που μιλούσε για κάνα 10λεπτο το ανοίγω αργότερα και απλά δεν κάνει καμία λειτουργία όπως θα έπρεπε και στο search δεν μου απαντάει φωνητικά και λειτουργεί σαν απλό voice search δίνοντας μου ξερά αποτελέσματα στο Google.

 

Έχω κάνει ότι μου περνούσε απ'το χέρι(εκκαθάριση, απεγκατάσταση και ξανά την διαδικασία για να λειτουργήσει αλλά τπτ)

 

 

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ρωτησει ξανα, αλλα δεν ειχε βγει ακρη.

'insufficient storage' οταν παω να ανενεωσω τις εφαρμογες μου απο το play store.

Μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο site απο το οποιο να μπορω να κατεβαχω χειροκινητα το apk του play, και να το ανανεωνουν εκει-να το κρατουν επικαιροποιημενο, ωστε εστω και χειροκινητα να ξεπερασω αυτο το προβλημα;

Εχω αρκετο χωρο για τις μικροεφαρμογες που θελω updates, οποτε υποθετω εχει να κανει κατι με το play app.

 

Μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο site απο το οποιο να μπορω να κατεβαχω χειροκινητα το apk του play, και να το ανανεωνουν εκει-να το κρατουν επικαιροποιημενο, ωστε εστω και χειροκινητα να ξεπερασω αυτο το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο site απο το οποιο να μπορω να κατεβαχω χειροκινητα το apk του play, και να το ανανεωνουν εκει-να το κρατουν επικαιροποιημενο, ωστε εστω και χειροκινητα να ξεπερασω αυτο το προβλημα;

 

Για δώσε μερικές λεπτομέρειες μπας και βρούμε λύση .Είσαι root ? τι εχεις κάνει μεχρι τώρα για να φτιάξεις το πρόβλημα ?

Μήπως χρησιμοποιείς κάποια εφαρμογη για μεταφορά εφαρμογών στην internal sd ?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ναι, root εχω κανει. Link2sd δουλευει παντα για μεταφορα στην sd.

 

Έχεις μεταφέρει στην external sd κάποια εφαρμογη που δεν έπρεπε ,γιαυτό και σου βγάζει error το play ψάχνοντας την ώστε να γίνει update .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μεταφέρει στην external sd κάποια εφαρμογη που δεν έπρεπε ,γιαυτό και σου βγάζει error το play ψάχνοντας την ώστε να γίνει update .

 

Μα, οταν δεν πρεπει ή δεν μπορει να μεταφερθει καποια εφαρμογη στην sd, πριν τη μεταφορα, χτυπα μηνυμα λαθους. Αυτο το κανει εκ των προτερων, και το εχω δει πολλες φορες. Ετσι, τοτε ξερω οτι η συγκεκριμενη εφαρμογη, μονο στην εσωτ.μνημη μπορει να μπει.

 

Το μηνυμα λαθους το βγαζει διαφορες εφαρμογες, οι οποιες κατα το παρελθον ανανεωνονταν κανονικα.

Πχ. δεν μπορει να εχω περασει επτα-οκτω φορες στο παρελθον, αναβαθμισεις το handcent sms, και τωρα να μου πετα unsufficient storage, με 16mb ελευθερα, οταν παω να περασω την τρεχουσα αναβαθμιση!

 

Γι αυτο λεω, και το εστιαζω, μηπως να βαλω μια αλλη εκδοση του play, μηπως διορθωθει το κακο.

Καμια custom-ια σε play, που να ανανεωνεται τακτικα ομως, δεν υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...