Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σβήνει τα πάντα. θα γίνει όταν το πρωτολειτούργησες. stock :)

εχω την 2,2 εκδοση στο τηλεφ, και δεν μπορω να κανω βιντεοκληση,υπαρχη καμια ρυθμιση ,η φταιει το τηλεφ.(κινεζικο σταρ 2000)μονο μυνηματα στελνω και οταν με περνουν στον υπολογιστη φαινομε ανοικτος καλει κανονικα αλλα στο κινητο τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τελικά αναγκαστικά θα κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, πείτε μου λίγο, τα sms είναι αποθηκευμένα στην sim, άρα φαντάζομαι δεν θα χαθούν, μαζί με τα τηλέφωνα που είναι στη sim έτσι?.. Για να είμαι σίγουρος μη γίνει καμία στραβή...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τελικά αναγκαστικά θα κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, πείτε μου λίγο, τα sms είναι αποθηκευμένα στην sim, άρα φαντάζομαι δεν θα χαθούν, μαζί με τα τηλέφωνα που είναι στη sim έτσι?.. Για να είμαι σίγουρος μη γίνει καμία στραβή...

 

καλο θα είναι να κάνεις κάποιο backup

ή ακόμη καλύτερα να μεταφέρεις ότι χρειάζεσαι απο μηνυματα και επαφες σε άλλη συσκευή.

ρίξε λίγο διαβασμα στο φορουμ, και στα τοπικ

και τέλος φτιάξε εναν ΝΕΟ λογαριασμό για την αδερφή σου

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επειδή τελικά αναγκαστικά θα κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, πείτε μου λίγο, τα sms είναι αποθηκευμένα στην sim, άρα φαντάζομαι δεν θα χαθούν, μαζί με τα τηλέφωνα που είναι στη sim έτσι?.. Για να είμαι σίγουρος μη γίνει καμία στραβή...

 

Αν οι επαφές είναι στη SIM δεν θα χαθούν. Τα sms όμως που έχουν παραληφθεί από τη συγκεκριμένη συσκευή, σίγουρα δεν είναι στη sim.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γεια σας

 

Πως μπορώ να κάνω προώθηση κλήσεων;

 

Δεν υπάρχει στη συσκευή σου στις Ρυθμίσεις / Κλήση;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι που χρησιμοποίησες εσύ. Μπορεί στο παρασκήνιο να συγχρονίζουν και άλλα δεδομένα, οπότε γι'αυτό και σου έφαγε 7 mb ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι που χρησιμοποίησες εσύ. Μπορεί στο παρασκήνιο να συγχρονίζουν και άλλα δεδομένα, οπότε γι'αυτό και σου έφαγε 7 mb ;)

 

Οπως; Για πες κανένα κολπάκι...γιατί αλλιώς δεν θα μου φτάσουν τα 30MB σε ένα μήνα...

Link to comment
Share on other sites

Οπως; Για πες κανένα κολπάκι...γιατί αλλιώς δεν θα μου φτάσουν τα 30MB σε ένα μήνα...

 

όλα τα προγράμματα από το μάρκετ ανά τακτά χρονικά διαστήματα κάνουν update. το κάθε update κοστίζει σε kb.

αρα πρέπει να τα ρυθμίσεις να μην κατεβάζουν όποτε τους καπνίσει αλλά μονο όταν εχεις wifi σύνδεση ή να κατεβάζουν μία συγκεκριμένη μέρα και ώρα. :mad::mad::O

Γ:!:ια λεπτομέρειες ψάξε στο φόρουμ (εγω αυτά ξερω αυτά λεω):!:

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ξερει ας βοηθησει...

 

Μενου, ρυθμίσεις, λογαριασμοί και απενεργοποίησε τον συνεχή και τον αυτόματο συγχρονισμό.Όταν είσαι σε wifi, άνοιγε τα...

Επίσης πολλές εφαρμογές, μη πω όλες, που χρησιμοποιούν data, έχουν επιλογή στο μενού τους αν θες να κάνουν αυτόματο συγχρονισμό ή να τα συγχρονίζεις εσύ.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

soublaki-3, αφού κλείσεις τα updates, να σου πω οτι, για ακομα μεγαλύτερη οικονομία στα MB εγώ χρησιμοποιώ μονο opera mini με ρύθμιση να μην φορτώνει τις εικονες (αν θέλω να δω κάποια την ανοίγω μονη της σε χαμηλή αναλυση, ρυθμίζονται ολα αυτά). Επίσης, δεν χρησιμοποιώ την εφαρμογή fb γιατί τρώει πιο πολλα MB, το fb τσεκάρω μονο απο το οπερα μινι κι αυτο. Ούτε καμία άλλη εφαρμογή χρησιμοποιώ, μονο το opera mini "στύβει" τοσο πολύ τις σελίδες. Ακομα, συνήθως χρησιμοποιώ μονο το 2G -χωρίς εικονες η ταχυτητα μου αρκεί για τη χρηση που κανω- οποτε αν πατήσω λάθος λινκ (συμβαίνει συχνα με την μικρή οθονη του κινητού) πατάω αμέσως back και δεν προλαβαίνει να φορτώσει και να μου φάει πολλά KB. Το 3G το βάζω μονο για το google maps, βασικά, αν το χρειαστώ καθώς δεν έχω Πλοηγο. Με αυτές τις ρυθμίσεις χρειάζομαι 1 MB την ημέρα για μέιλ, fb, myphone, protagon, καιρο, και έτσι τα 30MB μου φτάνουν για 30 μέρες. Τα υπολοιπα απο τον υπολογιστή...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Βασικα το facebook το χω για να βλεπω καποιες ειδησεις απο αθλητικα site. Εκτος αν υπαρχει και αλλος τροπος με RSS
Link to comment
Share on other sites

soublaki-3, αφού κλείσεις τα updates, να σου πω οτι, για ακομα μεγαλύτερη οικονομία στα MB εγώ χρησιμοποιώ μονο opera mini με ρύθμιση να μην φορτώνει τις εικονες (αν θέλω να δω κάποια την ανοίγω μονη της σε χαμηλή αναλυση, ρυθμίζονται ολα αυτά). Επίσης, δεν χρησιμοποιώ την εφαρμογή fb γιατί τρώει πιο πολλα MB, το fb τσεκάρω μονο απο το οπερα μινι κι αυτο. Ούτε καμία άλλη εφαρμογή χρησιμοποιώ, μονο το opera mini "στύβει" τοσο πολύ τις σελίδες. Ακομα, συνήθως χρησιμοποιώ μονο το 2G -χωρίς εικονες η ταχυτητα μου αρκεί για τη χρηση που κανω- οποτε αν πατήσω λάθος λινκ (συμβαίνει συχνα με την μικρή οθονη του κινητού) πατάω αμέσως back και δεν προλαβαίνει να φορτώσει και να μου φάει πολλά KB. Το 3G το βάζω μονο για το google maps, βασικά, αν το χρειαστώ καθώς δεν έχω Πλοηγο. Με αυτές τις ρυθμίσεις χρειάζομαι 1 MB την ημέρα για μέιλ, fb, myphone, protagon, καιρο, και έτσι τα 30MB μου φτάνουν για 30 μέρες. Τα υπολοιπα απο τον υπολογιστή...

 

ακριβως τα ιδια κανω κι εγω, ας ειναι καλα ο Opera mini. Eχω επιλεξει τις φωτογραφιες να τις φορτωνει σε χαμηλη αναλυση, facebook μπαινω αν θελω κατι στα βιαστικα απο Opera mini, και σε κανα blog αν υποστηριζει και mobile εκδοση. Και το tapatalk δεν μου καταναλωνει πολυ στις τελευταιες του εκδοσεις.. χονδρικα αν διαβασεις καμια 10αρια σελιδες απο 2-3 topics, περιπου θα εχει κατεβασει περιπου 500kb απ οτι εχω προσεξει.

Και ασχετο μιας και το θυμηθηκα, αν θελει καποιος να μπαινει στο facebook ακριβως με τη μορφη που μπαινει και στο pc, και να φαινονται και τα activities στα δεξια στον πινακα, εγω το κανω απο Οpera mobile, εχοντας ρυθμισμενη της desktop μορφη, και μπαινοντας στη σελιδα http://www.facebook.com/home.php

Link to comment
Share on other sites

Οπως; Για πες κανένα κολπάκι...γιατί αλλιώς δεν θα μου φτάσουν τα 30MB σε ένα μήνα...

 

???

30Mb/μήνα και Android δεν γίνεται.

Εγώ ξεκίνησα με 100 mb/μήνα και έχω φτάσει τα 300 αλλά μπαίνω συνέχεια από δουλειά και κάνω πολύ χρήση με chat, forums κλπ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

^ εμένα μου φτάνουν κανονικά τα 30, και εξήγησα πώς! Και δεν στερούμαι κάτι. Το ιντερνετ απο το κινητο δεν είναι για χορταση! Για να τσεκάρεις 5-6 πραγματάκια ενώ είσαι στο δρομο, είναι! Βέβαια, αυτή είναι η δική μου άποψη, ο καθένας οπως βολεύεται...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...νεος κατοχος android συσκευης (nexus s) και προσπαθω να καταλαβω...

1.Θελω να κανω αναβαθμιση σε android 4.0.3 oπως αναλυτικα αναφερεται σε καποιους οδηγους...κατεβαζω το zip αρχειο για αρχη αλλα ενω εχω συνδεμενο το κινητο στο pc δεν μπορω να βρω το κινητο στο pc για να αντιγραψω το αρχειο και να συνεχισω τη διαδικασια!! που βλεπω τη συσκευη στο pc???(ελπιζω να εγινα κατανοητος) και...

2.Οταν ανοιγω το wi fi συνδεομαι στο σπιτι η οπουδηποτε αλλου...Σε ενα συγκεκριμενο router ομως δεν το αναγνωριζει (ενω βλεπει ολα τα υπολοιπα της πολυκατοικιας)...Να σημειωσω οτι αλλα κινητα το βλεπουν το συγκεκριμενο router!!!Κανω κατι λαθος???τι φταιει??? ας βοηθησει καποιος....Ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Το 4g που δειχνει η συσκευη μου οταν συνδεομαι σε data μεσω κινητης τηλεφωνιας, τι συμβολιζει? Ανωτερο απο 3g?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...νεος κατοχος android συσκευης (nexus s) και προσπαθω να καταλαβω...

1.Θελω να κανω αναβαθμιση σε android 4.0.3 oπως αναλυτικα αναφερεται σε καποιους οδηγους...κατεβαζω το zip αρχειο για αρχη αλλα ενω εχω συνδεμενο το κινητο στο pc δεν μπορω να βρω το κινητο στο pc για να αντιγραψω το αρχειο και να συνεχισω τη διαδικασια!! που βλεπω τη συσκευη στο pc???(ελπιζω να εγινα κατανοητος) και...

2.Οταν ανοιγω το wi fi συνδεομαι στο σπιτι η οπουδηποτε αλλου...Σε ενα συγκεκριμενο router ομως δεν το αναγνωριζει (ενω βλεπει ολα τα υπολοιπα της πολυκατοικιας)...Να σημειωσω οτι αλλα κινητα το βλεπουν το συγκεκριμενο router!!!Κανω κατι λαθος???τι φταιει??? ας βοηθησει καποιος....Ευχαριστω πολυ...

 

αν δεν κάν λάθος μολις συνδέσεις το κινητό στο pc μεσω usb τότε πρέπει απο το κινητό να κατεβάσεις την <<κουρτίνα>>

και από εκεί να πατήσεις (νομίζω) το συνδεση καρτας μνήμης

δοκίμασε το και αν δεν κάνει τίποτα τοτε κοίτα στο βιβλιαράκι της συσκευής πως να συνδεθείς με το pc

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!μιας κ δν μπορώ να ρυθμίσω την κάμερα για να βγάζει 5μ.πιξελ φωτο κ δν κατάφερα να το βρω υπάρχει περιπτώσει να γίνεται μέσα από το κιν?η θέλει κάποια εφαρμογή π να είναι δωρεάν από το μάρκετ?γιατί κατέβασα αυτή π δίνει ο φίλος στην πρώτη σελίδα κ είδα πως είναι επί πληρωμή

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Το 4g που δειχνει η συσκευη μου οταν συνδεομαι σε data μεσω κινητης τηλεφωνιας, τι συμβολιζει? Ανωτερο απο 3g?

λαθος της rom που φορας ειναι. δεν εχουμε 4G. κανονικα θα επρεπε το πολυ να εχει H (HSDPA).

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να διαγράψω τις εφαρμογές του τηλεφώνου που δεν σβήνονται με τον κλασσικό τρόπο;
patc
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...