Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω χρησιμοποιω την εφαρμογη home switcher και κανει αψογα τη δουλεια της

 

Για δοκιμασε την

 

Μα δεν θελω εναν ακομη launcher.

Θελω να 'θαψω' τον ενσωματωμενο laucher με ΑΣΦΑΛΕΙΑ , και να χρησιμοποιω τον awlauncher ως default, τον οποιο έχω ήδη εγκαταστήσει.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑΑΑ ΣΑΣ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ???? (2-ABΓ, 3-ΔΕΖ κλπ)

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑΑΑ ΣΑΣ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ???? (2-ABΓ, 3-ΔΕΖ κλπ)

 

Ρυθμίσεις > Γλώσσα & πληκτρολόγιο > ρυθμίσεις πληκτρολογίου στην οθόνη > Διατάξεις πληκτρολογίου

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Προχθές αναβαθμίστηκε το nexus s της γυναίκας μου σε Androd 4.0.3, ελληνικό πληκτρολόγιο και voice actions δεν υπάρχουν ουτε στο τεσσαρι. Ασ συντάξει κάποιος το κείμενο τουλάχιστον στα ελληνικά και όλα τα υπόλοιπα θα κανονίσω εγω.
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θελω εναν ακομη launcher.

Θελω να 'θαψω' τον ενσωματωμενο laucher με ΑΣΦΑΛΕΙΑ , και να χρησιμοποιω τον awlauncher ως default, τον οποιο έχω ήδη εγκαταστήσει.

 

Όταν κάνεις εγκατάσταση ή απεγκατάσταση εναν launcher και πατήσεις το home σε ρωτάει ποιόν launcher να ανοίξει. Τικαρεις το κουτάκι για να τον ορισεις default και επιλεγεις τον δικό σου.

Το έκανες αυτό?

Μπορείς να πας από διαχείριση εφαρμογών στον default launcher και να κάνεις εκκαθάριση προεπιλογων.

Μετά πάτησε το home και θα σε ρωτήσει ποιόν launcher να ανοίξει. Μαρκαρε το κουτάκι και επέλεξε τον δικό σου.

Τον άλλον launcher τον κάνεις freeze με το titanium και είσαι έτοιμος.

 

Sent from my htc HD2

Edited by Breton
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος το λόγο που όλα τα τραγούδια που βάζω στο κινητό μου έχουν ως εικόνα δίσκου μία μόνο συγκεκριμένη φωτογραφία δίσκου ενός από τα τραγούδια?(το οποίο διάγραψα μήπως και...)

Ότι music player(εκτός από τον poweramp που είναι trial =( ) και να βάλω την ίδια εικόνα βλέπω μπροστά μου!!!

ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις εγκατάσταση ή απεγκατάσταση εναν launcher και πατήσεις το home σε ρωτάει ποιόν launcher να ανοίξει. Τικαρεις το κουτάκι για να τον ορισεις default και επιλεγεις τον δικό σου.

Το έκανες αυτό?

Μπορείς να πας από διαχείριση εφαρμογών στον default launcher και να κάνεις εκκαθάριση προεπιλογων.

Μετά πάτησε το home και θα σε ρωτήσει ποιόν launcher να ανοίξει. Μαρκαρε το κουτάκι και επέλεξε τον δικό σου.

Τον άλλον launcher τον κάνεις freeze με το titanium και είσαι έτοιμος.

 

Sent from my htc HD2

 

Οταν λες 'οταν πατησεις το home' τι ακριβως εννοεις; Το πληκτρο home? Εγω οταν πατω το home button, μου δειχνει τις recent εφαρμογες, δεν βλεπω καμια επιλογη περι default launcher.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Υπαρχει κανενας τροπος να κανω τον ηχο εντος μιας κλησης, δηλαδη την φωνη του καλουντος, να ακουγεται πιο 'καθαρα' απο το ακουστικό ή ηχείο;

Ακουγεται καπως θαμπα, καπως μπασα, και θα τον προτιμουσα καπως πιο 'πριμο', πιο 'οξυ', πιο καθαρο εν τελει.

Καποια ρυθμιση στο android? ή εστω καποια εφαρμογη;

 

(δοκιμασα με μια εφαρμογη equalizer αλλα εχει εφαρμογη μονο σε τραγουδια που παιζει το κινητο, και καμια επιδραση στις κλήσεις)

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα! θα ήθελα να ρωτήσω το Panorama mode το έχουν όλα τα κινητά με έκδοση 2.3 με 5mpixel και πάνω η τα βάζουν εταιρίες; εγω πχ θα παρω το Huawei honor Που θα έχει Hdr + 8mpixel θα έχει Panorama mode? είδα στη vodafone to HTD Sensation είχε to galaxy s2 είχε το xperia neo v είχε.. απο ποιά κριτήρια εξαρτάτε; ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω sense, go launcher και launcer 7. ανοίγω την εφαρμογή home switcher και επιλέγω τον launcer 7 (set default δηλαδή)

έτσι όποτε πατώ το πλήκτρο home ενεργοποιεί απευθείας τον launcher 7(σα να μην υπάρχουν οι άλλοι 2)

http://img46.imageshack.us/img46/1522/shot000001c.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Εγω πατω set default με τον awlauncher, αλλα οταν μπουταρει και ανοιγει το κινητο πρωτη φορα, φορτωνει τον 'μαμισιο' launcher pro.

Ετσι, το προβλημα μου παραμενει.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις > Γλώσσα & πληκτρολόγιο > ρυθμίσεις πληκτρολογίου στην οθόνη > Διατάξεις πληκτρολογίου

 

εμένα με το touchpal δεν υπάρχει κλασική διάταξη με το 1-σύμβολα 2-αβγ 3-δεζ κλπ. Το 1 έχει την - , το 2 το ΄ και το 3 το abc και γενικά δεν ειναι ίδια διάταξη με την κλασική του κινητού. Και βέβαια δεν υπάρχουν ελληνικά στις διατάξεις πλην qwerty, μονο αγγλικά. Ποιο πληκτρολογιο είναι οπως περιγράφετε εσείς; Με το ΑΒΓ στο 2, ΔΕΖ στο 3, ΗΘΙ στο 4 κοκ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλα σε όλους. Έχω το HTC Desire και εγκατέστησα το chainfire. Όταν επιλέγω να εγκαταστήσω τον CF3D Driver μου βγάζει το μήνυμα: not enough space available on /system/ Need 999424 bytes. Είμαι root και s-off με ρομ την Oxygen 2.3.4. Κάποια συμβουλή για το τι φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες 'οταν πατησεις το home' τι ακριβως εννοεις; Το πληκτρο home? Εγω οταν πατω το home button, μου δειχνει τις recent εφαρμογες, δεν βλεπω καμια επιλογη περι default launcher

Κάνε οτι σου λέει ο mol για να ορισεις τον default που θες και στον άλλον κάνε freeze.

 

 

Sent from my htc HD2

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΓΓΛΙΚΩΝ..ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙ..??

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by Villis
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να απαλαγω απο τον launcher pro.

Οπως ισως θυμουνται μερικοι, το ειχα απεγκαταστησει, και δεν μπουταρε.

Τωρα το εκανα freeze και παλι δεν μπουταρει.

Δεν μπορω να απαλλαγω απο αυτον τον launcher με τιποτε πια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπουταρει γιατί μάλλον δεν ορισες ως default τον adw. Εγώ είμαι με nightly που έχει adw. Έχω βάλει launcher pro και go launcher, έχω ορίσει default τον go και οι άλλοι δύο είναι freeze.

 

Sent from my htc HD2

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να απαλαγω απο τον launcher pro.

Οπως ισως θυμουνται μερικοι, το ειχα απεγκαταστησει, και δεν μπουταρε.

Τωρα το εκανα freeze και παλι δεν μπουταρει.

Δεν μπορω να απαλλαγω απο αυτον τον launcher με τιποτε πια?

Οπως σου ειπαν, απλα ορισε ως default αυτον που θες και δε χρειαζεται να κανεις κατι αλλο, ουτε φριζ ουτε τιποτα..δε σε ενοχλει, δε σου τρωει πορους, τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν εχω κανενα προβλημα με την εφαρμογη home switcher. Εχω ορισει τον go launcher και μπουταρει μονο αυτος, ειτε πατω το home ειτε κανω reboot τη συσκευη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα.Στην προηγουμενη συσκευη μου lg km900 μπορουσα στις επαφες να βαλω σε καθα μια απο αυτες οτι ηθελα.Δευτερα τηλεφωνα(σπιτιου κινητο εργασιας κλπ).Επισης να εχω υπενθυμησεις για γενεθλια η το e mail της επαφης κλπ σε μια καταχωρηση αν το λεω καλα.Υπαρχει καποιο app το οποιο να βελτιωνει το αντιστοιχο στα androids??Αν μπορει καποιος να βοηθησει !!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπαν, απλα ορισε ως default αυτον που θες και δε χρειαζεται να κανεις κατι αλλο, ουτε φριζ ουτε τιποτα..δε σε ενοχλει, δε σου τρωει πορους, τιποτα.

 

Μα τον κανω default μεσω του home switcher τον awlauncher , αλλα οταν μπουταρει το τηλεφωνο, παλι ο ανεπιθυμητος launcher pro φορτωνει!!!!!!!!!

Δεν ξεκουμπιζεται με τιποτε!

Και αυτο ειναι προβλημα για μενα, καθως αλλη παραμετροποιηση, χρηστική, εχω κανει στον awlauncher με τον οποιο επιθυμω να δουλευω, κι αλλη εχει ο ανεκδιηγητος launcher pro, που μου κανει τη ζωη δυσκολη.

Πχ. σημερα που εκανα boot το τηλεφωνο, ο ηλιθιος launcher pro δεν φορτωσε το missed calls και ετσι εχασα κλησεις!

 

Θελω να τον εξαφανισω τον launcher pro, συνεχως μετα απο καθε μπουταρισμα πεταγεται μπροστά μου!

 

Εχω προβλημα με τις επαφες. Θελω να χρησιμοποιω, τις επαφες της sim, διχως να τις αντιγραψω στο τηλεφωνο.

Ομως δεν το χειριζεται και πολυ καλα το θεμα το android νομιζω.

Δεν μου βγαζει αναγνωριση καλουντος, θελει πολλα κλικ και μενου για να μπω στην sim, δεν με αφηνει να βγαλω shortcuts στην επιφανεια εργασιας κλπ.

 

Υπαρχει τροπος ευχρηστος, να δουλευω με επαφες μονο απο την sim, διχως να απατειται να κανω import τις επαφες της sim στο κινητο;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα με τις επαφες. Θελω να χρησιμοποιω, τις επαφες της sim, διχως να τις αντιγραψω στο τηλεφωνο.

Ομως δεν το χειριζεται και πολυ καλα το θεμα το android νομιζω.

Δεν μου βγαζει αναγνωριση καλουντος, θελει πολλα κλικ και μενου για να μπω στην sim, δεν με αφηνει να βγαλω shortcuts στην επιφανεια εργασιας κλπ.

 

Υπαρχει τροπος ευχρηστος, να δουλευω με επαφες μονο απο την sim, διχως να απατειται να κανω import τις επαφες της sim στο κινητο;

 

καλησπέρα Χρόνια πολλά σε όλους

το ερώτημά σου έχει ξαναγίνει και νομίζω δέν δόθηκε απάντηση.

θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τους τηλ.αρ της sim καπου on the cloud .

ετσι θα μπορείς να τους ξεχωρίζεις απο τους λοιπούς;)

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μα τον κανω default μεσω του home switcher τον awlauncher , αλλα οταν μπουταρει το τηλεφωνο, παλι ο ανεπιθυμητος launcher pro φορτωνει!!!!!!!!!

 

Αυτό επειδή χρησιμοποιείς λάθος home switcher. Χρησιμοποίησε αυτόν και θα σου δουλέψει... https://market.android.com/details?id=ymst.android.homeswitcherfroyo&feature=search_result

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...