Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας σε αυτο το thread ..Μολις μπηκα στο χωρο του android με τη vodafone 845 και δυσκολευομαι να προσαρμοστω απο τα windows mobile.

Για αρχη...γιατι ολες οι εφαρμογες που φερνω απο το market σωζονται στο κινητο και οχι στην sd card...που ρυθμιζεται αυτο ?

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα ,

 

δεν ξέρω αυτό που ποστάρω κατά πόσο έχει σχέση με Android Development , αν οι mods θεωρούν ότι δεν ταιριάζει εδώ ας το μεταφέρουν σε ξεχωριστό thread.

 

Διάβασα ένα αρχείο που βρήκα ψάχνοντας στο Google και λεγόταν , Complete Guide to ADW.Launcher , μπορείτε να το βρείτε εδώ.

 

Το τελευταίο του κεφάλαιο αναφέρεται στο πως να δημιουργήσεις δικά σου θέματα για τον ADW.Launcher , το γνωστό replacement application. Ακολούθησα τις οδηγίες κατά γράμμα αλλά πριν ακόμα ξεκινήσω , κολλάω σε ένα σημείο. Εκεί που λέει:

 

*To Load the template into eclipse:

On eclipse, select new android project

On the new project screen, select "Project from existing source" and select the theme template dir.

Click finish.

 

Ενώ κάνω τα πάντα ολόσωστα μου εμφανίζεται το παρακάτω (βλ. screenshot) και όντας αρχάριος στο γενικότερο developing , δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει... Κάποιος που να μπορεί να δώσει τα φώτα του? :O

 

[ATTACH]17443[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι με το SDK που χρησιμοποιείς. Βάλε νέοτερη έκδοση.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλό το θέμα σου και μπαίνω σφήνα με άσχετη ερώτηση. Βιβλία Ελληνικά υπάρχουν? Καινούργια λογοτεχνικά κυρίως. Αν και δεν εχω ασχοληθεί και παρα πολύ με την αναζήτηση τους βρήκα λίγα πράγματα τα οποία ήταν παλιά. Με καινούργιες εκδόσεις ξέρει κανείς κάτι ή κάπου να κοιτάξω? Και αναφέρομαι ΜΟΝΟ σε τζάμπα πράγμα γιατί να αγοράσω απο μαγαζί ούτε συζήτηση. Αλλιώς δανειστική βιβλιοθήκη.
Link to comment
Share on other sites

Δες το λινκ που έδωσα και παραπάνω. Πολλά καινούργια τζάμπα δεν υπάρχουν (δε μιλάω για torrent), στο λινκ έχει κάποιες πηγές για όσα υπάρχουν - λίγα από εκδότες, περισσότερα από συγγραφείς που αυτοεκδίδονται.

Από τα dead-tree copies στην ηλεκτρονική ανάγνωση

http://elektronikosanagnostis.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σε αυτο το thread ..Μολις μπηκα στο χωρο του android με τη vodafone 845 και δυσκολευομαι να προσαρμοστω απο τα windows mobile.

Για αρχη...γιατι ολες οι εφαρμογες που φερνω απο το market σωζονται στο κινητο και οχι στην sd card...που ρυθμιζεται αυτο ?

Για να σωσεις στη sd card πρεπει να εχεις εκδοση 2.2.Με την 2.1 και κατω δεν γινεται.Επισης ακομα και αν εχεις την 2.2 πρεπει αυτος το ιδιο το προγραμμα να σου δινει τη δυνατοτητα εγκαταστασης στην καρτα.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα...και αν ειδα καλα για να γινει κατι τετοιο πρεπει να γινει μια διαδικασια (που ουτε καν ξερω τι ειναι) rooted της συσκευης....Εχει δρομο το android
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα...και αν ειδα καλα για να γινει κατι τετοιο πρεπει να γινει μια διαδικασια (που ουτε καν ξερω τι ειναι) rooted της συσκευης....Εχει δρομο το android

Αν εχεις 2.2 εισαι οκ.Δεν ειναι προβλημα του Android το οτι δεν μπορεις να σωσεις στην καρτα αλλα του λινουξ στο οποιο στηριζεται το android.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση αλλη..θελω να βαλω κατι εφαρμογες ...βρισκω το QR code...και οταν παει να με οδηγησει στο android market..παπαλα !!..μου λεει δεν υπαρχουν αντιστοιχες αναζητησεις.....αλλα και μεσω appbrain μου λεει ..δεν ηταν δυνατη η ευρεση του αντικειμενου για το οποιο πραγματοποιησατε αιτημα....px για την εφαρμογη zougla του zougla.gr
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

εδω και αρκετη ωρα το android market μου βγαζει "ανεπιτυχης ληψη" ?? τι στο καλο ειναι αυτο παλι
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Εχει προβλημα το market, δε φταις εσυ.

Οσο για τις εφαρμογες που λες οτι δε βρισκεις, απλα δεν ειναι διαθεσιμες για τη συσκευξ σου και/ή την Ελλαδα, λογικα ουτε στην αναζητηση θα τις βγαζει.

 

Sending, sending.. sent from my Desire!

Link to comment
Share on other sites

Τι έχει πάθει αυτό το market τις τελευταίες μέρες;;; Θα το φτιάξουν ποτέ;;;

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις εφαρμογες που λες οτι δε βρισκεις, απλα δεν ειναι διαθεσιμες για τη συσκευξ σου και/ή την Ελλαδα, λογικα ουτε στην αναζητηση θα τις βγαζει.

 

Sending, sending.. sent from my Desire!

 

Σε καποιες εφαρμογες δε φαινεται να φταιει το κινητο

Μαλλον δε το προσφερουν ελλαδα...δε ξερω γιατι...Μπορουν να βρεθουν τα αντιστοιχα .apk μπας και μπορουν να μπουν ετσι ? Πχ το ebay application

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω το htc desire,backup μνημης κινητου στην sd memory card πως γινεται?ρωτω γιατι στην εκδοση 2.1 υπηρχε η εφαρμογη Απορρητο,οπου μεσα της ηταν η Δημιουργια αντιγραφου,ενω στην εκδοση 2.2 δεν υπαρχει. Σας ευχαριστω ολους.:O
Link to comment
Share on other sites

Σε καποιες εφαρμογες δε φαινεται να φταιει το κινητο

Μαλλον δε το προσφερουν ελλαδα...δε ξερω γιατι...Μπορουν να βρεθουν τα αντιστοιχα .apk μπας και μπορουν να μπουν ετσι ? Πχ το ebay application

 

και επισης αυτο http://android-apps.com/images/pname/com.accuweather.android/image2.png

που το βρισκει κανεις...?

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

και επισης αυτο http://android-apps.com/images/pname/com.accuweather.android/image2.png

που το βρισκει κανεις...?

Well..εμενα το δειχνει κανονικα.

 

 

Sending, sending.. sent from my Desire!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη στο βγαζει στο market για να το κατεβασεις ?

τοτε προφανως θεωρειται για καποιο λογο οτι δε μπαινει στο κινητο μου (vodafone 845)

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις 2.2 εισαι οκ.Δεν ειναι προβλημα του Android το οτι δεν μπορεις να σωσεις στην καρτα αλλα του λινουξ στο οποιο στηριζεται το android.

 

καλα και να εχεις την 2.2 δεν εισαι ενταξει. Απο οσες εφαρμογες εχω κατεβασει ειναι ζητημα εαν οι μισες επιτρεπουν αντιγραφη στην sd card.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα αναβάθμιση στην 2,1 και είχα κάνει από πριν back up τις εφαρμογές μου με το Astro File Manager. Μετά τις έκανε κανονικά εγκατάσταση αλλά το market δεν μου δείχνει ότι τις έχω εγκαταστημένες και συνεπώς δεν ψάχνει αν υπάρχουν ενημερώσεις. Τι να κάνω για να δει το market ότι τις έχω τις εφαρμογές. (εκτός από το να τις ξανακατεβάσω και να τις κάνω install μία μία :p)
Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα...και αν ειδα καλα για να γινει κατι τετοιο πρεπει να γινει μια διαδικασια (που ουτε καν ξερω τι ειναι) rooted της συσκευης....Εχει δρομο το android

για να κανεις root το android σου δες εδω

 

http://theunlockr.com/2010/10/11/how-to-root-your-android-phone-superoneclick-method/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει καμία εφαρμογή η οποία να μπλοκάρει τις εισερχόμενες? Θα με ενδιέφερε το εξής: Να μπορώ να μπλοκάρω όλες τις κλήσεις, όταν κοιμάμαι πχ, εκτός από 2-3 αριθμούς. Αν κατάλαβα καλά οι εφαρμογές που έχω δει κάνουν μόνο το αντίθετο. Επιτρέπουν ,δηλαδή, όλες τις εισερχόμενες εκτός από ορισμένους αριθμούς που θα δηλώσεις.

 

Επανέρχομαι σε αυτή την ερώτηση μια και είχα χρόνο να ασχοληθώ με το ζήτημα.

Δοκίμασα αρκετές free εφαρμογές, αλλά τελικά κράτησα την "Blacklist" και τη "Mr. Number Call Block".

Link to comment
Share on other sites

Well..εμενα το δειχνει κανονικα.

 

 

Sending, sending.. sent from my Desire!

Και εμένα το δείχνει κανονικά, αλλά τις περισσότερες φορές αποτυγχάνει να κάνει ενημέρωση

Και δεν έχει και widget!!:mad:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το δείχνει κανονικά, αλλά τις περισσότερες φορές αποτυγχάνει να κάνει ενημέρωση

Και δεν έχει και widget!!:mad:

Το accuweather quick εχει widget.

 

 

Sent from my HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...