Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για σας με μία ερώτηση που λογικά θα έχει απαντηθεί αλλά δεν μπόρεσα να ναι βρω κατι

 

Μετακόμισα στην Αγγλία και η θέλω να κατεβάσω την τραπεζική εφαρμογή της HSBC.

Στο Google play όμως μου τη βγάζει this app is not compatible with your device.(s7)

 

Η ερώτηση μου είναι αν θα έχω πρόβλημα να κατεβάσω άποψη αλλού τον apk. Θα είναι ασφαλής?

Ποιο site είναι ασφαλές?

Πχ το apk4fun που βρήκα την εφαρμογή είναι ασφαλές.

 

Ευχαριστώ.

Nομιζω το apk mirror είναι ασφαλές,αν το έχει βέβαια,δες το

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιλάτε για κάτι διαφορετικό από αυτό και δεν έχω καταλάβει καλά;

e299b4a4363873ad47109cc2320f6be8.jpg

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο και το κυριότερο όπως είπε και ο mr_47 αν υπάρχει ΣΕ ΟΛΕΣ τις Android συσκευές, λέμε να βλέπεις τις ειδοποιήσεις χωρίς να ακουμπήσεις την συσκευή. Σαν το always on display της Sammy μόνο που εκεί μένει μόνιμα ανοιχτό οπότε υπάρχει τίμημα στην μπαταρία.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν δεν υπάρχει σε όλες τις Android συσκευές, μήπως φταίνε οι εταιρίες που διαχειρίζονται το λειτουργικό που τους δίνει η Google και όχι το ίδιο το Android;

Πώς είναι έλλειψη του Android κάτι που υπάρχει σε αυτό, αλλά δεν το έχουν πχ οι Sony συσκευές;

 

Δεν ξέρω τι και αν έχουν ή δεν έχουν οι Sony συσκευές. Τυχαία ανέφερα ένα όνομα.

 

Σε μένα υπάρχει και δεν καταναλώνει και καθόλου μπαταρία. Ούτε φαίνεται να χαιρετάω τον αέρα σαν τρελός. Απλά σηκώνω το τηλέφωνο από την θέση του.

 

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Υπάρχει τρόπος να αυξήσω είτε μέσω εφαρμογής είτε από τις ρυθμίσεις του τηλ μου (Xiaomi redmi note 4x Snapdragon) την ένταση του ηχείου; Το έχω στο τέρμα και δεν ακούω καλά τον ήχο κλήσης που είναι ένα τραγούδι σε μορφή mp3.

Ξέρω υπάρχει η λύση να αλλάξω τραγούδι αλλά θα ήθελα το ίδιο.

Αν γνωρίζει κανείς ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο και το κυριότερο όπως είπε και ο mr_47 αν υπάρχει ΣΕ ΟΛΕΣ τις Android συσκευές, λέμε να βλέπεις τις ειδοποιήσεις χωρίς να ακουμπήσεις την συσκευή. Σαν το always on display της Sammy μόνο που εκεί μένει μόνιμα ανοιχτό οπότε υπάρχει τίμημα στην μπαταρία.

 

Ναι αλλά αν δεν υπάρχει σε όλες τις Android συσκευές, μήπως φταίνε οι εταιρίες που διαχειρίζονται το λειτουργικό που τους δίνει η Google και όχι το ίδιο το Android;

Πώς είναι έλλειψη του Android κάτι που υπάρχει σε αυτό, αλλά δεν το έχουν πχ οι Sony συσκευές;

 

Δεν ξέρω τι και αν έχουν ή δεν έχουν οι Sony συσκευές. Τυχαία ανέφερα ένα όνομα.

 

Σε μένα υπάρχει και δεν καταναλώνει και καθόλου μπαταρία. Ούτε φαίνεται να χαιρετάω τον αέρα σαν τρελός. Απλά σηκώνω το τηλέφωνο από την θέση του.

 

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Αυτό είναι που γράφω παιδιά.

 

https://1drv.ms/i/s!AkS_zbNLe6ROhYgMMUUpQeYzhSy71Q

 

Προσωπικά, με notification led, το έχω στο off.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Υπάρχει τρόπος να αυξήσω είτε μέσω εφαρμογής είτε από τις ρυθμίσεις του τηλ μου (Xiaomi redmi note 4x Snapdragon) την ένταση του ηχείου; Το έχω στο τέρμα και δεν ακούω καλά τον ήχο κλήσης που είναι ένα τραγούδι σε μορφή mp3.

Ξέρω υπάρχει η λύση να αλλάξω τραγούδι αλλά θα ήθελα το ίδιο.

Αν γνωρίζει κανείς ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα πρέπει να επεξεργαστείς το τραγούδι με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου και να του ανεβάσεις τα db.
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να επεξεργαστείς το τραγούδι με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου και να του ανεβάσεις τα db.
Γνωρίζεις κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας; Και αν είναι δυνατόν να το κατεβάσω από τον play γιατί δεν είναι σε υπολογιστή κοντά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας; Και αν είναι δυνατόν να το κατεβάσω από τον play γιατί δεν είναι σε υπολογιστή κοντά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτή φαίνεται καλή (δεν την έχω δοκιμάσει) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.herman.ringtone

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν δεν υπάρχει σε όλες τις Android συσκευές, μήπως φταίνε οι εταιρίες που διαχειρίζονται το λειτουργικό που τους δίνει η Google και όχι το ίδιο το Android;

Πώς είναι έλλειψη του Android κάτι που υπάρχει σε αυτό, αλλά δεν το έχουν πχ οι Sony συσκευές;

 

Δεν ξέρω τι και αν έχουν ή δεν έχουν οι Sony συσκευές. Τυχαία ανέφερα ένα όνομα.

 

Σε μένα υπάρχει και δεν καταναλώνει και καθόλου μπαταρία. Ούτε φαίνεται να χαιρετάω τον αέρα σαν τρελός. Απλά σηκώνω το τηλέφωνο από την θέση του.

 

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Αν δεν θέλεις να χαιρετάς τον αέρα το έχεις μόνιμα ανοιχτό. Αν είναι να σηκώσω την συσκευή μου, την ανοίγω και την τσεκάρω. Σιγά το κέρδος.

Εγώ την θέλω "παρκαρισμένη" στο γραφείο μου και να την τσεκάρω χωρίς να την πιάνω κάθε 3 και λίγο.

Αυτό για τους κατασκευαστές ίσως να έχεις δίκιο (σε πολλά άλλα χαρακτηριστικά σίγουρα έχεις) αλλά τελικά ο καταναλωτής θα πάρει μια συσκευή και δεν θα ξέρει τι τον περιμένει. Εκτός κι αν πρέπει να ασχολείται με το myphone για μια αγορά κινητού. Κι όταν θέλει κουζίνα να γραφτεί σε ανάλογο φόρουμ....... :lol: (υπερβάλλω, το ξέρω).

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά,

50% κατανάλωση μπαταρίας για μιάμιση ώρα gps, 25% για μια ώρα browsing και 1% για μια με μιάμιση ώρα όντας το κινητό σε αδράνεια και με κλειστή την οθόνη, θεωρείται νορμάλ κατανάλωση ή μήπως δείχνει γερασμένη μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά,

50% κατανάλωση μπαταρίας για μιάμιση ώρα gps, 25% για μια ώρα browsing και 1% για μια με μιάμιση ώρα όντας το κινητό σε αδράνεια και με κλειστή την οθόνη, θεωρείται νορμάλ κατανάλωση ή μήπως δείχνει γερασμένη μπαταρία;

Για ποιό κινητό μιλάμε?Αναμονή και browsing μου φαίνονται εντάξει.Αν σκεφτείς πως θα βγάλεις sot 4-4,5 ώρες σε browsing.Για το gps δεν έχω άποψη.Αλήθεια πόσες ώρες sot σου βγάζει?Πόσα mah μπαταρία έχεις?

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά,

50% κατανάλωση μπαταρίας για μιάμιση ώρα gps, 25% για μια ώρα browsing και 1% για μια με μιάμιση ώρα όντας το κινητό σε αδράνεια και με κλειστή την οθόνη, θεωρείται νορμάλ κατανάλωση ή μήπως δείχνει γερασμένη μπαταρία;

Ρώτα στο νήμα της συσκευής σου... δεν έχει σχέση η μία συσκευή με οποιαδήποτε άλλη και αυτό συζητάμε εδώ και κάποιες μέρες.

 

Η προχειρότητα του android οικοσυστήματος σε όλο της το μεγαλείο... όπως τα λέει ο χουάν πάμπλο... παίρνεις μία συσκευή και εκτός ότι δεν ξέρεις τι θα συναντήσεις όταν πάρεις κάποια άλλη θα είναι μέχρι και οι ρυθμίσεις διαφορετικές :lol:

 

Ρωτώντας όμως χρήστες που έχουν ίδια συσκευή θα μπορείς να πάρεις μερικές απόψεις που ίσως σου φανούν χρήσιμες.

 

Εγώ προσωπικά είχα συσκευή που με 1.5 ώρα gps έτρωγε 60% μπαταρία και είχα επίσης συσκευή που με την ίδια ώρα gps έτρωγε 15% μπαταρία...

 

Βγάλε άκρη!

Edited by tsiv
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο είναι το Kodak Ektra. Στα χαρακτηριστικά αναφέρεται ότι έχει FM radio αλλά το τηλέφωνο δεν έχει κάποια εφαρμογή.

 

Έκανα ένα βίντεο για το πώς ενεργοποιείτε το ραδιόφωνο

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το τηλέφωνο είναι το Kodak Ektra. Στα χαρακτηριστικά αναφέρεται ότι έχει FM radio αλλά το τηλέφωνο δεν έχει κάποια εφαρμογή.

 

Έκανα ένα βίντεο για το πώς ενεργοποιείτε το ραδιόφωνο

Δουλεύει άψογα ! Αν σε βοήθησα χτύπα κανα like στο βίντεο !

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά,

50% κατανάλωση μπαταρίας για μιάμιση ώρα gps, 25% για μια ώρα browsing και 1% για μια με μιάμιση ώρα όντας το κινητό σε αδράνεια και με κλειστή την οθόνη, θεωρείται νορμάλ κατανάλωση ή μήπως δείχνει γερασμένη μπαταρία;

 

Έτσι όπως το λες δε λέει κάτι χωρίς να ξέρουμε το τηλέφωνο.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το επίσημο από το play σε κάποια άλλη συσκευή και πάρε από εκεί το apk. (Apk Extractor)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Διαχείριση Αρχείων:

Λίγο πολύ, όλα βολεύουν, δεν έχω ξεχωρίσει κάποιο.

 

Διαχείριση συμπιεσμένων αρχείων:

RAR

 

Καιρός:

Weather and clock widget for android

 

Μηνύματα:

sms :lol:

 

Περιηγητές:

Chrome

 

Πληκτρολόγια:

Swype

 

Πλοήγηση:

Google maps, Here (offline)

 

Φωτογραφία:

QuickPic

 

E-mail:

Gmail

 

Launchers:

Next

 

Media Player:

BS player

 

[Επικοινωνία:

Telegram

Viber (αυτό μόνο επειδή το έχουν σχεδόν όλοι)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος Mr είπε ξεκάθαρα για το λειτουργικό. Οι εφαρμογές είναι ένα άλλο κομμάτι. Ναι, υπάρχουν για τα πάντα (με τίμημα κάποιες διαφημίσεις ή λίγα €) αλλά δεν είναι μέρος του λειτουργικού. Αυτό έπρεπε να έχει κάποια περισσότερα χαρακτηριστικά.

 

Έτσι ακριβώς φίλε mr_47:up:

 

Αυτές τις εφαρμογές + τον launcher ΔΕΝ τις έχω αλλάξει ποτέ σε κανένα από τα android που έχω πάρει.

 

Η γρήγορη ματιά που είναι για μένα σημαντικοτατη...

 

Βέβαια εγώ είμαι μαθημένος σε iPhone από το 2009:baby: που αυτές οι εφαρμογές ούτως η άλλως δεν αλλάζουν (και δεν υπάρχει και λόγος άλλωστε) :cool:

 

Το λειτουργικό εξελίσσετε και θα εξελίσσετε, όσο για της εφαρμογές, ειναι ανάλογα με της ανάγκες του κάθε ενός.....αυτα..!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό εξελίσσετε και θα εξελίσσετε, όσο για της εφαρμογές, ειναι ανάλογα με της ανάγκες του κάθε ενός.....αυτα..!

 

Δεν ξέρω αν κατάλαβες την όλη συζήτηση αλλά δεν μιλούσαμε για εφαρμογές.......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό κινητό μιλάμε?Αναμονή και browsing μου φαίνονται εντάξει.Αν σκεφτείς πως θα βγάλεις sot 4-4,5 ώρες σε browsing.Για το gps δεν έχω άποψη.Αλήθεια πόσες ώρες sot σου βγάζει?Πόσα mah μπαταρία έχεις?

 

Το Moto G 1st gen έχω και η μπαταρία του είναι 2070mah.

Και μένα μου φαίνεται λογική η κατανάλωση της μπαταρίας στην αναμονή και το WiFi.

Αλλά στο GPS μου φαίνεται αρκετά τσιμπημένη.

Περισσότερο ρώτησα να μου πείτε πώς σας φαίνεται κι εσάς αν και από την απάντηση του tsiv κατάλαβα ότι δεν μπορεί να υπάρχει μέτρο σύγκρισης πάρα μόνο όταν μιλάμε για ίδιες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Thanks. Αλλα βλεπω οτι δεν μπορω ν κανω edit το 1ο ποστ πια για να τα συμπεριλαβω, μαλλον χρειαζεται αδεια απο καποιον mod...

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Thanks. Αλλα βλεπω οτι δεν μπορω ν κανω edit το 1ο ποστ πια για να τα συμπεριλαβω, μαλλον χρειαζεται αδεια απο καποιον mod...

 

Ω ναι... Και ειναι ενας λογος που δεν εκανα ανανεωση τη λιστα, γιατι πρεπει να πρηζω καποιον μοντ συνεχεια οποτε μικρες μικρες αλλαγες δυσκολα :(

 

Πρεπει να γινει ομως...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Το Moto G 1st gen έχω και η μπαταρία του είναι 2070mah.

Και μένα μου φαίνεται λογική η κατανάλωση της μπαταρίας στην αναμονή και το WiFi.

Αλλά στο GPS μου φαίνεται αρκετά τσιμπημένη.

Περισσότερο ρώτησα να μου πείτε πώς σας φαίνεται κι εσάς αν και από την απάντηση του tsiv κατάλαβα ότι δεν μπορεί να υπάρχει μέτρο σύγκρισης πάρα μόνο όταν μιλάμε για ίδιες συσκευές.

 

Με βάση τα mah σου πάντως σε βρίσκω μια χαρά για αναμονή και browsing.Για το gps δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.Το μόνο που φαντάζομαι όταν λες ανοικτό gps εννοείς και χάρτες ανοικτούς μαζί με οθόνη ανοικτή ή και πλοήγηση ε?Τότε πάλι φυσιολογικό μου κάνει.Εκτός εάν εννοείς ότι απλά έχεις ανοικτό gps στο κινητό σου και αυτό σου τρώει 50% σε αναμονή.Τότε θεωρώ πως υπάρχει θέμα με κατανάλωση.Κατά τα άλλα είσαι κομπλέ!

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όταν λέω GPS ανοιχτό εννοώ χάρτες, ανοιχτή οθόνη και φωνητικές οδηγίες.

Επομένως, είναι φυσιολογική η κατανάλωση της μπαταρίας.

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Διαχείριση Αρχείων:

MiXplorer (XDA)

 

Διαχείριση συμπιεσμένων αρχείων:

MiX Archive (add-on του Mixplorer)

 

Καιρός:

Weather Timeline

 

Μουσική:

GoneMad music player

 

Περιηγητές:

Samsung Internet + Adblock

Firefox + Unlock Origin

Amaze

 

Πληκτρολόγια:

Xperia Keyboard (XDA)

 

Πλοήγηση:

Google Maps, Here We Go

 

Χάρτες offline:

Here We Go

 

Σημειώσεις:

Color-Note

 

E-mail:

Gmail, K-9 (F-droid)

 

Launchers:

Nova Prime

 

Media Player:

Vlc

 

Torrent Client:

Flud

 

 

 

Επικοινωνία:

 

Whats App

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όταν λέω GPS ανοιχτό εννοώ χάρτες, ανοιχτή οθόνη και φωνητικές οδηγίες.

Επομένως, είναι φυσιολογική η κατανάλωση της μπαταρίας.

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση σου. :)

 

Να σαι καλά !Θεωρώ πως είσαι εντάξει από μπαταρία οπότε καμία ανησυχία.Εκτός αν τα άλλα Moto G βγάζουν 12ωρα με gps ενεργό οπότε σου λέω βλακείες τόση ώρα...:lol::lol:

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...