Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμένα μου βγάζει το παρακάτω .......Screenshot_20160618_124103.png

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου βγάζει το παρακάτω .......Screenshot_20160618_124103.png

 

Θα τα προσθεσω,αλλα κατι ασχετο,πιο θεμα εχεις στο κινητο σου? Μου αρεσε σαν εμφανιση :p

 

Και κατι αλλο, πια εφαρμογη σου κανει νουμερα απο αυτες? μπορει να τις βγαζει εκει σαν κακοβουλες αλλα δεν σημαινει οτι ολες ειναι κιολας? Καποια απο αυτες ισως ειναι fake alert.

Edited by anastasiszn

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2,5 χρόνια περίπου αγόρασα το Wiko Darkmoon που με υπηρέτησε πιστά μέχρι προχθές.

Από το Γενάρη το χρησιμοποιώ σαν 2ο αφού αγόρασα άλλο με 3GB ram, και έχω μέσα 2 sim που αλλάζω εκ περιτροπής στο νέο.

Προχθές, είδα ότι άδειασε η μπαταρία (δεν είναι αποσπώμενη) και το έβαλα στο φορτιστή αλλά, αφού άναψε 1-2 φορές η εικόνα της άδειας μπαταρίας, δεν ξαναεμφανίστηκε ακόμη και όταν προσπάθησα να το ενεργοποιήσω πάλι. Άλλαξα καλώδιο, άλλαξα φορτιστή, το έβαλα και στο pc αλλά τίποτε, νεκρό, δεν ανοίγει με τίποτε.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει και τι μπορώ να κάνω, για να το ξαναζωντανέψω;

Link to comment
Share on other sites

Θα τα προσθεσω,αλλα κατι ασχετο,πιο θεμα εχεις στο κινητο σου? Μου αρεσε σαν εμφανιση :p

 

Και κατι αλλο, πια εφαρμογη σου κανει νουμερα απο αυτες? μπορει να τις βγαζει εκει σαν κακοβουλες αλλα δεν σημαινει οτι ολες ειναι κιολας? Καποια απο αυτες ισως ειναι fake alert.

Είναι το oneplus 1 και το θέμα είναι το origami.

Νερά μου έκανε το handcent sms, στέλνω μήνυμα και δείχνει να φεύγουν δύο ενώ ο παραλήπτης λαμβάνει ένα και χτες κατά την αποστολή μου έκανε επανεκκίνηση η συσκευή

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Είναι το oneplus 1 και το θέμα είναι το origami.

Νερά μου έκανε το handcent sms, στέλνω μήνυμα και δείχνει να φεύγουν δύο ενώ ο παραλήπτης λαμβάνει ένα και χτες κατά την αποστολή μου έκανε επανεκκίνηση η συσκευή

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα το δω αύριο και θα σου πω. Ευχαριστώ για το θέμα.

 

Στάλθηκε από το GT-I9105P μου χρησιμοποιώντας Kali NetHunter

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Αφού άλλαξες καλώδιο και φορτιστή και δεν έχει αποσπωμενη μπαταρία δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.το κρατάς για ενθύμιο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αφού άλλαξες καλώδιο και φορτιστή και δεν έχει αποσπωμενη μπαταρία δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.το κρατάς για ενθύμιο.

Και μη αποσπωμενη να ναι η μπαταρία, σαφώς βγαίνει κι αλλάζει. Απλά θέλει ξεβίδωμα και κάποιες φορές, τεχνικό με εμπειρία. Δεν πετάς μια συσκευή αν χαλάσει η ενσωματωμένη μπαταρία (αν φταίει αυτό βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Και μη αποσπωμενη να ναι η μπαταρία, σαφώς βγαίνει κι αλλάζει. Απλά θέλει ξεβίδωμα και κάποιες φορές, τεχνικό με εμπειρία. Δεν πετάς μια συσκευή αν χαλάσει η ενσωματωμένη μπαταρία (αν φταίει αυτό βέβαια).

 

Λογικα, αφου δεν φορτιζει, αφου δεν εγινε κατι αλλο, πχ πεσιμο, νερο κλπ, φταει η μπαταρια :)

http://www.ebay.co.uk/itm/Replacement-Battery-For-WIKO-Darkmoon-/291588801999

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και μη αποσπωμενη να ναι η μπαταρία, σαφώς βγαίνει κι αλλάζει. Απλά θέλει ξεβίδωμα και κάποιες φορές, τεχνικό με εμπειρία. Δεν πετάς μια συσκευή αν χαλάσει η ενσωματωμένη μπαταρία (αν φταίει αυτό βέβαια).

 

Γνωρίζω τη διαδικασία για να βγάλω τη μπαταρία και έχω βρει μπαταρίες στην Ευρώπη, γύρω στα 24€, και στην Αμερική, γύρω στα 27€.

Με δεδομένο ότι το κινητό δεν έχει κουνηθεί από τη θέση που το έχω τους τελευταίους μήνες (το ανοίγω μια φορά την ημέρα ή τις 2 μέρες για να δω αν ήρθε μήνυμα σε κάποια από τις 2 sim), το ερώτημα είναι αν το άδειασμα της μπαταρίας (και άλλες φορές είχα αδειάσει τελείως, αλλά ξαναφόρτιζε) μπορεί να προκάλεσε άλλη ζημιά ή όχι, ώστε να επιχειρήσω την αντικατάσταση της μπαταρίας.

 

Λογικα, αφου δεν φορτιζει, αφου δεν εγινε κατι αλλο, πχ πεσιμο, νερο κλπ, φταει η μπαταρια :)

http://www.ebay.co.uk/itm/Replacement-Battery-For-WIKO-Darkmoon-/291588801999

 

Έχω δει τον συγκεκριμένο πωλητή αλλά, αν και κινέζος, δεν στέλνει στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω τη διαδικασία για να βγάλω τη μπαταρία και έχω βρει μπαταρίες στην Ευρώπη, γύρω στα 24€, και στην Αμερική, γύρω στα 27€.

Με δεδομένο ότι το κινητό δεν έχει κουνηθεί από τη θέση που το έχω τους τελευταίους μήνες (το ανοίγω μια φορά την ημέρα ή τις 2 μέρες για να δω αν ήρθε μήνυμα σε κάποια από τις 2 sim), το ερώτημα είναι αν το άδειασμα της μπαταρίας (και άλλες φορές είχα αδειάσει τελείως, αλλά ξαναφόρτιζε) μπορεί να προκάλεσε άλλη ζημιά ή όχι, ώστε να επιχειρήσω την αντικατάσταση της μπαταρίας.

 

 

 

Έχω δει τον συγκεκριμένο πωλητή αλλά, αν και κινέζος, δεν στέλνει στην Ελλάδα.

 

Την περίπτωση του να φταίει η θύρα mini usb του κινητού τη σκέφτηκες; Δοκίμασε να παίξεις λίγο μήπως απλά δεν κάνει καλή επαφή.

Θέλοντας και μη η συσκευή πρέπει πάντως να ανοιχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπορεί να φταίνε, κύκλωμα φόρτισης, θύρα USB, μπαταρία, μνήμη flash. Αν δε το δει τεχνικός, δεν ξέρεις τι έχει κ τι πρέπει να κάνεις. Αν έχει καεί η μνήμη flash (το πιο συχνό σε παλιές συσκευές), τα ίδια με τώρα θα κάνει, κ θα αγοράσεις τσάμπα τη μπαταρία πχ.
Link to comment
Share on other sites

@Sofos_5

Είχα σκεφτεί αυτή την περίπτωση και έπαιξα, όσο γινόταν, το καλώδιο στο βύσμα αλλά δεν άλλαξε τίποτε.

 

@gerstavros2

Σωστή η σκέψη σου και μάλλον αυτό θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν τα όργανα με την Πειραιώς, μετά το wallet πλέον δεν ανοίγει ούτε η winbank εφαρμογή αν δει root...

Πλέον η εφαρμογή του winbank δουλεύει κανονικά σε root (δεν ξέρω αν δουλεύει το δαχτυλικό αποτύπωμα μιας και δεν έχει αισθητήρα η συσκευή μου. Βγάζει ένα μήνυμα στην αρχή ότι εντοπίστηκε rooted συσκευή και προχωράει κανονικά, και σε συναλλαγές με extrapin. Ευτυχώς

 

@Sofos_5

Είχα σκεφτεί αυτή την περίπτωση και έπαιξα, όσο γινόταν, το καλώδιο στο βύσμα αλλά δεν άλλαξε τίποτε.

 

@gerstavros2

Σωστή η σκέψη σου και μάλλον αυτό θα κάνω.

Έχουμε μιλήσει με πμ, όταν μπορείς φέρτο απ το μαγαζί για δωρεάν έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα εξακολουθεί να με πετάει έξω η εφαρμογή της Πειραιώς...

Αναβάθμισε στην τελευταία έκδοση απ το play store. παίζει κανονικά, τσεκαρισμένο σε 2 rooted συσκευές χτες κ σήμερα.

Για να μαι ειλικρινής μόλις πρόσεξα πως λείπει η επιλογή για pin άμεσης εισόδου, λογικό όμως. Μπαίνεις κανονικά γράφοντας username και password

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισε στην τελευταία έκδοση απ το play store. παίζει κανονικά, τσεκαρισμένο σε 2 rooted συσκευές χτες κ σήμερα.

Για να μαι ειλικρινής μόλις πρόσεξα πως λείπει η επιλογή για pin άμεσης εισόδου, λογικό όμως. Μπαίνεις κανονικά γράφοντας username και password

 

Αναβαθμισα αλλά δεν. Εκτός και αν θέλει απεγκατασταση και εγκατάσταση από την αρχή.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισε στην τελευταία έκδοση απ το play store. παίζει κανονικά, τσεκαρισμένο σε 2 rooted συσκευές χτες κ σήμερα.

Για να μαι ειλικρινής μόλις πρόσεξα πως λείπει η επιλογή για pin άμεσης εισόδου, λογικό όμως. Μπαίνεις κανονικά γράφοντας username και password

 

Άβολο δυστυχώς όμως.. προσωπικά με είχε βολέψει αφάνταστα το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.

Άσε που αν είναι λόγω root να φάω script που θα μου τραβήξει τον 4ψήφιο pin κωδικό, με την ίδια ευκολία τραβάνε και το username/pass δυστυχώς.

Εμένα εξακολουθεί να με πετάει έξω η εφαρμογή της Πειραιώς...

 

Πέρασε ξανά την έκδοση 1.4.5.

Είναι η τελευταία που έχει και το παραπάνω χαρακτηριστικό και είναι πλήρως λειτουργική.

Link to comment
Share on other sites

Άβολο δυστυχώς όμως.. προσωπικά με είχε βολέψει αφάνταστα το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.

Άσε που αν είναι λόγω root να φάω script που θα μου τραβήξει τον 4ψήφιο pin κωδικό, με την ίδια ευκολία τραβάνε και το username/pass δυστυχώς.

Όχι, username/pass μεταφέρονται μέσω του api, δεν αποθηκεύονται στο κινητό. Ενώ το 4ψήφιο pin αποθηκεύεται στο κινητό.

Βέβαια καμιά λογική δεν έχει να σε περιορίζουν έτσι. Ειν ευθύνη του χρήστη σε ποιες εφαρμογές δίνει πρόσβαση root. Αλλά απ την άλλη θέλουν να χουν το κεφάλι τους ήσυχο. Κατά τη γνώμη μου ευκολίες τύπου 4ψήφιο pin καλύτερα να μην τις έχω όταν παίζονται τραπεζικοί λογαριασμοί.

Αναβαθμισα αλλά δεν. Εκτός και αν θέλει απεγκατασταση και εγκατάσταση από την αρχή.

Ναι, θέλει εκκαθάριση δεδομένων της εφαρμογής

Link to comment
Share on other sites

Όχι, username/pass μεταφέρονται μέσω του api, δεν αποθηκεύονται στο κινητό. Ενώ το 4ψήφιο pin αποθηκεύεται στο κινητό.

Βέβαια καμιά λογική δεν έχει να σε περιορίζουν έτσι. Ειν ευθύνη του χρήστη σε ποιες εφαρμογές δίνει πρόσβαση root. Αλλά απ την άλλη θέλουν να χουν το κεφάλι τους ήσυχο. Κατά τη γνώμη μου ευκολίες τύπου 4ψήφιο pin καλύτερα να μην τις έχω όταν παίζονται τραπεζικοί λογαριασμοί.

 

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Απλά εφ'όσον είναι κι επισήμως γραπτώς πως σε περίπτωση rooted συσκευής ουδεμία ευθύνη φέρει η Τράπεζα δεν καταλαβαίνω το λόγο να πάρει πίσω ένα feature που μέχρι τώρα σου παρείχε ακόμα και σε rooted περιπτώσεις.. άσε μου την τελική επιλογή βασικά όπως σωστά είπες, εκεί είναι η διαφωνία μου με την Τράπεζα, άλλωστε και οι δύο με αυτόν τον τρόπο ευχαριστημένοι θα είμασταν.

Επίσης ακόμα και σε περιπτώσεις API, το script τύπου keylogger θα σου τραβήξει ό,τι έχεις γράψει με το οκ που θα πατήσεις, δεν μιλούσα για περίπτωση online επικινδυνότητας μιας και μιλάμε για εφαρμογή αλλά για τρέχουσα διεργασία.

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμισα αλλά δεν. Εκτός και αν θέλει απεγκατασταση και εγκατάσταση από την αρχή.

Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά ούτε σε μένα ανοίγει. Έκανα εκκαθάριση - απεγκατάσταση την παλιά έκδοση, κατέβασμα εν νέου τη νέα version απ' το Play αλλά τίποτα.

Επιστροφή πάλι με Titanium στην 1.4.5.

Έχω LG G2 root με custom rom.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

Τελικα πηρα το EU και μου βγηκε VODAFONE Ιταλιας :)

Πρακτικα παντως δεν υπαρχει κανενα πρόβλημα.

Μια τελευταια ερωτηση:

Αλλα είναι τα firmware Update της google και άλλα για κάθε εταιρια (πχ Samsung)?

Τα πρωτα κανουν για rooted κινητα ενώ στα δευτερα πρεπει να περιμενεις την εκάστοτε εταιρια?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

Τελικα πηρα το EU και μου βγηκε VODAFONE Ιταλιας :)

Πρακτικα παντως δεν υπαρχει κανενα πρόβλημα.

Μια τελευταια ερωτηση:

Αλλα είναι τα firmware Update της google και άλλα για κάθε εταιρια (πχ Samsung)?

Τα πρωτα κανουν για rooted κινητα ενώ στα δευτερα πρεπει να περιμενεις την εκάστοτε εταιρια?

Ευχαριστω!

Εφόσον το κινητό είναι samsung απλά κατεβάζεις η σου έρχεται OTA το αντίστοιχο firmware !! Δεν έχει σχέση με root !!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...