Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε galaxy s7 αντιμετωπιζω ενα μικροπροβλημα.

παω να κανω ληψεις εφαρμογες,ας πουμε zedge και μου μενει στο σημειο που λεει ληψη και δε φορτωνει,αποσυνδεθηκα,ξανασυνδεθηκα,τα ιδια.σε καποιες εφαρμογες το κανει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η πρώτη φορα που αντιμετωπίζω προβλήματα συγχρονισμού με αρχεία video και θα ηθελα να ρωτήσω εάν είναι γενικο προβλημα η υπαρχει κατι που μου ξεφεύγει.

Να σημειώσω πως με αλλου τυπου αρχεία όπως φωτογραφίες zip files η αρχεία office δεν εχω αντιμετωπίσει ποτε προβλημα .

Επισης δεν εχω πρόβλημα να ανεβασω στο drive βιντεακια που δεν ξεπερνουν σε μεγεθος τα 500mb.

Το πρόβλημα είναι όταν θελω να ανεβασω video με όγκο 2 η 3 gb αφου μετα από αρκετη ωρα η διαδικασία στάματά και μια καρτελα εμφανίζεται να με ενημερώνει πως δεν είναι δυνατός ο συγχρονισμός του αρχείου .

Σε τι οφείλεται αυτό;

Υπαρχει κάποιος περιορισμός;

Να πω επισης πως πρόκειται για αρχεια Mp4 home video και ο διαθέσιμος όγκος μου εχω ελεύθερο στον drive είναι πανω από 80 gb

 

Έχεις δοκιμάσει να ανεβάσεις το αρχείο όχι μέσω του browser αλλά στον φάκελο Google Drive στον υπολογιστή σου;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έτσι κάνω πάντα.

Με τον broswer δεν εχω δοκιμάσει ποτέ.

 

Στάλθηκε από το H60-L04 μου

 

Εμένα από τον Browser κατά καιρούς μου κάνει κάτι θέματα. Από τον φάκελο πάντα όλα οκ. Τι να πω; δεν τους κάνεις καμιά ερώτηση εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μία επανεκκίνηση ...

Εννοείται ότι εχω κάνει.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση θέλω να ρουταρω ενα tablet lenovo tab 2 a8 50 υπάρχει κανένας εύκολος οδηγός για να τα καταφερω σωστα γιατί δεν το έχω ξανακάνει. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ζητάς το android device manager...

 

Νομίζω πως εννοεί το Android Device Manager, αν κατάλαβα καλά.

 

 

Edit: Δεν είχα κάνει refresh και δεν είδα την απάντησή σου Villis.

 

Μπορείς κι από εδώ χωρίς να κατεβάσεις τίποτα https://www.google.com/android/devicemanager

 

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας! :) Χτες το ενεργοποίησα, μαζί με το 2-step-verification.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση θέλω να ρουταρω ενα tablet lenovo tab 2 a8 50 υπάρχει κανένας εύκολος οδηγός για να τα καταφερω σωστα γιατί δεν το έχω ξανακάνει. Ευχαριστώ!

Το ρουταρισμα από μόνο του δεν σημαίνει κατι αν δεν το πας "παρακάτω" (εγκατάσταση ρομ κλπ)...

Υπάρχουν προγράμματα που το κάνουν για εσένα, πχ. kingoroot (εδω)

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα Android πρώτη φορά. Αρκετά happy ως τώρα αλλά...

 

Μου λείπει απίστευτα το stock email app των windows phone!

 

Σετταρα σε 2 λεπτά τα 4 accounts μου και δούλευε πάντα ρολόι. Το Google mail app είναι ψιλότραγικό. Απαντάω σε thread και για να δω την απάντηση πρέπει να πάω στα sent αφού δεν εμφανίζεται στο thread (!?).

 

Μπορείτε να προτεινετε κάποιο καλό client? Free ή paid δε με νοιάζει.

 

Btw όχι το Outlook αφού μου ήρθε mail από office 365 (από τον admin του email domain φαντάζομαι) ότι δεν το υποστηρίζει γιατί η εφαρμογή είναι ανασφαλης και να χρησιμοποιήσω λέει αντί αυτου το Google mail...!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πιο πολύ το θέλω για να περασω την εφαρμογή του sixacis controler για να συνδεσω το χειριστήριο του ps3 και η εφαρμογή θέλει να είμαι rout λέει ,αλλά αν μου την βιδωαει περναω και καμια rom
Link to comment
Share on other sites

Το Google mail app είναι ψιλότραγικό. Απαντάω σε thread και για να δω την απάντηση πρέπει να πάω στα sent αφού δεν εμφανίζεται στο thread (!?).
Μήπως έκανες archive το συγκεκριμένο mail (συνομιλία)? Αν ναι, για να το δεις όντως πρέπει να πας στα sent ή στα all mail. Αυτό ισχύει για να δεις τη δική σου απάντηση εφόσον δεν υπάρχει νέο αδιάβαστο μήνυμα στη συνομιλία. Αν σου ξαναπαντήσει ο άλλος τότε το mail εμφανίζεται πάλι κανονικά στο inbox. Αν το κάνεις archive κατά λάθος και θες να το επαναφέρεις πας στο all mail, το επιλέγεις και πατάς sent to inbox ή κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν γίνεται να κατεβάσω κάτι και να πηγαίνει κατευθείαν στην sd 1 ή σε εξωτερικό δίσκο; στην sd0 δυστυχώς δεν χωράει τίποτα πια.
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι θέλεις να κατεβάσεις.

Αν είναι εφαρμογή από το play όχι δεν γίνεται.

Αν είναι μία εικόνα από browser για παράδειγμα δες αν ο browser έχει ρύθμιση για αποθήκευση στην sd

Και γενικότερα μην "μπουκώνεις" την εσωτερική μνήμη διότι ούτε update των εφαρμογών δεν θα μπορείς να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Αποριών συνέχεια...

 

Σε ένα από τα mail accounts, που έχω στη συσκευή μου, δεν είχα επιλέξει να συγχρονίζονται και οι επαφές. Τώρα, τις χρειάζομαι. Πήγα στο συγκεκριμένο λογαριασμό, αλλά δεν υπάρχει επιλογή (με διακόπτη ή κάτι άλλο), για να συγχρονιστούν. Πρέπει να διαγράψω και να περάσω από την αρχή το λογαριασμό; :worry:

 

Επίσης, στο app, που είναι κυκλωμένο στο screenshot, έχω 5 λογαριασμούς*. Και δε μου επιτρέπει να περάσω έναν επιπλέον. Είναι της μορφής outlook.com.gr.. Σε αυτό τι μπορεί να φταίει; :confused:

 

* Σε w10m συσκευή, είναι περασμένοι και οι 6 λογαριασμοί και συγχρονίζουν κανονικά, κάθε μέρα.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι θέλεις να κατεβάσεις.

Αν είναι εφαρμογή από το play όχι δεν γίνεται.

Αν είναι μία εικόνα από browser για παράδειγμα δες αν ο browser έχει ρύθμιση για αποθήκευση στην sd

Και γενικότερα μην "μπουκώνεις" την εσωτερική μνήμη διότι ούτε update των εφαρμογών δεν θα μπορείς να κάνεις...

 

Το default download θέλω να ορίσω αλλά δεν βρίσκω κάποια επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις->Αποθήκευση και εκεί πρέπει να έχει επιλογή...

Αλλά δεν κερδίζεις και πολλά αν η εσωτερική μνήμη είναι full...

Θα έχεις προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος.

Το πιο χαρακτηριστικό είναι με τις πληροφορίες που βγάζει ένα απο τα πιο γνωστά applications για ανάλυση χρήσης της μπαταρίας, το Battery monitor widget.

Σε πολλά κινέζικα κινητά έβγαζε ότι ναναι στοιχεία για την χωρητικότητα της μπαταρίας τους. Η εφαρμογή δεν μπορεί να βρει τις πληροφορίες, αν ο κάθε κινέζος τις κρατάει σε άλλα αρχεία από τα στάνταρ.

Οι εφαρμογές αυτές διαβάζουν τη χωρητικότητα της μπαταρίας απ τον server τους, απο βαση δεδομενων με τα επισημα στοιχεια. Σε κινεζικα πετανε ενα default, γιατί δεν έχουν στοιχεία για το μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Στο 8αρι ταμπλετακι μου ΜΕ 4.4.2 1γκιγκα 3g εχασα τη μαμισια εφαρμογή CONTACTS & MESSAGING .

εκανα όλα τα ρησετ που ξερω αλλα τιποτα. Εβαλα εφαρμογεα από στορ αλλα δεν συγχρονιζουν με google account.

Το κουφο είναι ότι στο VIBER βλεπει τις επαφες μου και τις συγχρονιζει καθωσ αυτή εινα 2ουσα συσκευή οποτε μαλλον περνει ενημερωση από την κυρια μεσω VIBER.

 

Aναρρωτιεμαι αν φταιει που δεν του εχω καρτα 3g και αυτόματα δεν βγαζει τις εφαρμογες αυτές θεωρώντας το περιττο (που πας ρε Καραμητρο, σα να λεει)

 

Εχετε καμμια ιδεα τι να το κανω για να ξαναβρει τις μαμα ΑΡΚς στο MESSAGING & CONTACTS?

 

μια βοηθεια ρε παιδια

Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια ρε παιδια

 

Κοίταξε στο site της εταιρείας του tablet. Θα έχουν σύνδεσμο, για επικοινωνία μαζί τους ή και τρόπο να περάσεις εκ νέου το stock firmware.

 

Για ακόμα πιο γρήγορα, βρες τη σελίδα της εταιρείας στο facebook και ρώτα εκεί.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια ρε παιδια

Ούτε στο Ρυθμίσεις /εφαρμογές /όλα τις βρίσκεις; Το τάμπλετ ποιο είναι;

Edited by al_exis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ούτε στο Ρυθμίσεις /εφαρμογές /όλα τις βρίσκεις; Το τάμπλετ ποιο είναι;

CUBE U27GT TALK 8" / ANDROID 4,4.2 / 1GB / 16 GB

Η εφαρμογη contacts εχει χαθει από παντου και ο dialer. ΠΟΥΘΕΝΑ.

Του εχω βαλει ένα σκασμο εφαρμογες, μεχρι και την Αγια Γραφη και συνταγες deliveras / efood/ taxiplon/ uber/τράπεζες κλπ (49) , και όλα παιζουν

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1. Κοίταξε στο site της εταιρείας του tablet. Θα έχουν σύνδεσμο, για επικοινωνία μαζί τους ή και τρόπο να περάσεις εκ νέου το stock firmware.

 

2. Για ακόμα πιο γρήγορα, βρες τη σελίδα της εταιρείας στο facebook και ρώτα εκεί.

 

1. αυτό ηθελα να το αποφυγω γιατι δεν το εχω με τις ρομσ και τα firmware. Θα κυτταξω και αν είναι βατο θα τοκανω. Αν βρω κατι μαλλον

θα παω σε κανα μαγαζι να μου το περασουν, για σιγουρια

 

2. facebook δεν εχω, παρολο που η συζυγος κανει μεταπτυχιακο σε social media.

Edited by ELTASSOS
Link to comment
Share on other sites

CUBE U27GT TALK 8" / ANDROID 4,4.2 / 1GB / 16 GB

Η εφαρμογη contacts εχει χαθει από παντου και ο dialer. ΠΟΥΘΕΝΑ.

Του εχω βαλει ένα σκασμο εφαρμογες, μεχρι και την Αγια Γραφη και συνταγες deliveras / efood/ taxiplon/ uber/τράπεζες κλπ (49) , και όλα παιζουν

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

1. αυτό ηθελα να το αποφυγω γιατι δεν το εχω με τις ρομσ και τα firmware. Θα κυτταξω και αν είναι βατο θα τοκανω. Αν βρω κατι μαλλον

θα παω σε κανα μαγαζι να μου το περασουν, για σιγουρια

 

2. facebook δεν εχω, παρολο που η συζυγος κανει μεταπτυχιακο σε social media.

 

Δες το inbox σου

Edited by al_exis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1. αυτό ηθελα να το αποφυγω γιατι δεν το εχω με τις ρομσ και τα firmware. Θα κυτταξω και αν είναι βατο θα τοκανω. Αν βρω κατι μαλλον

θα παω σε κανα μαγαζι να μου το περασουν, για σιγουρια

 

2. facebook δεν εχω, παρολο που η συζυγος κανει μεταπτυχιακο σε social media.

 

Αν έχει facebook, ζήτησέ της αν μπορεί να ρωτήσει εκείνη. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δες το inbox σου

 

ευχαριστω πολύ για βοηθεια

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν έχει facebook, ζήτησέ της αν μπορεί να ρωτήσει εκείνη. :)

 

καλα ειχα χαζεψει εντελως...να εισαι καλα και ας εγινα ρεζιλι

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...