Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το κινητό Note 3 Neo, αγορασμένο από Γαλλία. Διάβασα ότι έχει βγει η Βουλγάρικη έκδοση για τη συσκευή μου, αλλα δεν καταλαβαίνω ποιά είναι αυτή. Είναι για τα κινητά που είναι αγορασμένα απο Βουλγαρία; Από Βουλγαρία και Ελλάδα; Για όλα, απλά δεν έχει βγει για χώρες όπως η Γαλλία ακόμη (δεν ήρθε σε εμένα update); Αυτό που με απασχολεί είναι το εξής: Φεύγω για επαρχεία, όπου δε θα έχω δικό μου pc. Αν κάνω root και περάσω πολλά προγράμματα και μετά βγει νέα έκδοση σύντομα, θα πρέπει να επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις, οπότε θα τα χάσω όλα; Θα έχω πρόβλημα με το root;
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό Note 3 Neo, αγορασμένο από Γαλλία. Διάβασα ότι έχει βγει η Βουλγάρικη έκδοση για τη συσκευή μου, αλλα δεν καταλαβαίνω ποιά είναι αυτή. Είναι για τα κινητά που είναι αγορασμένα απο Βουλγαρία; Από Βουλγαρία και Ελλάδα; Για όλα, απλά δεν έχει βγει για χώρες όπως η Γαλλία ακόμη (δεν ήρθε σε εμένα update); Αυτό που με απασχολεί είναι το εξής: Φεύγω για επαρχεία, όπου δε θα έχω δικό μου pc. Αν κάνω root και περάσω πολλά προγράμματα και μετά βγει νέα έκδοση σύντομα, θα πρέπει να επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις, οπότε θα τα χάσω όλα; Θα έχω πρόβλημα με το root;

Για update μέσο odin Δεν χρειάζεται να είσαι root !!! με odin μπορείς να αλλάζεις rom κατά βούληση !! δεν τα χάνεις .. αλλά συνιστάτε επαναφορά ..

εάν κανείς root Χάνεις εγγύηση...

http://www.sammobile.com/firmwares/download/42404/N7505XXUCOA1_N7505OXXCOA1_BGL.zip/

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν ξέρω καν τί ειναι odin. Δεν ήξερα οτι το βουλγάρικο update έπρεπε να το κατεβάσω. Γιατί δεν γίνεται auto-update; Μήπως δεν είναι επίσημο; Root θέλω να κάνω ανεξάρτητα από το update, οπωσδήποτε και ας χάσω την εγγύση, γιατί θέλω να βάλω το adfree και GMD S Pen Control. Αν κάνω root και βάλω προγράμματα και το αφήσω όπως είναι, απορρίπτοντας όποιο update μου ζητηθεί να κάνω στο μέλλον, μέχρι να επιστρέψω στο pc μου, θα είναι εντάξει (σκοπεύω να λείπω για μήνες);

 

Edit: Ρώτησα κάποιον και μου είπε ότι για να μην κάνει autoupdate δε θα είναι official έκδοση. Άρα, λεω να μην κάνω καθόλου update, γιατί αν προκείψει πρόβλημα δε θα μπορώ να το διορθώσω, χωρίς pc. Απλά θα κάνω root, θα βάλω ό,τι θέλω και εκεί θα απορρίπτω όλα τα autoupdates, ώσπου να γυρίσω.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί σε άλλους χρήστες Note 3 neo έχει γίνει autoupdate η Βουλγάρικη.

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν ξέρω καν τί ειναι odin. Δεν ήξερα οτι το βουλγάρικο update έπρεπε να το κατεβάσω. Γιατί δεν γίνεται auto-update; Μήπως δεν είναι επίσημο; Root θέλω να κάνω ανεξάρτητα από το update, οπωσδήποτε και ας χάσω την εγγύση, γιατί θέλω να βάλω το adfree και GMD S Pen Control. Αν κάνω root και βάλω προγράμματα και το αφήσω όπως είναι, απορρίπτοντας όποιο update μου ζητηθεί να κάνω στο μέλλον, μέχρι να επιστρέψω στο pc μου, θα είναι εντάξει (σκοπεύω να λείπω για μήνες);

 

Edit: Ρώτησα κάποιον και μου είπε ότι για να μην κάνει autoupdate δε θα είναι official έκδοση. Άρα, λεω να μην κάνω καθόλου update, γιατί αν προκείψει πρόβλημα δε θα μπορώ να το διορθώσω, χωρίς pc. Απλά θα κάνω root, θα βάλω ό,τι θέλω και εκεί θα απορρίπτω όλα τα autoupdates, ώσπου να γυρίσω.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί σε άλλους χρήστες Note 3 neo έχει γίνει autoupdate η Βουλγάρικη.

Το update μέσο odin είναι χειροκίνητο ..όχι ota (τα update με odin είναι επίσημα !) η διαφορά του από το ota είναι ότι μπορείς να περάσεις οποίας χώρας θέλεις ..ενώ με ota όχι (πχ εάν το αγόρασες από Ελλάδα δεν θα ερχόνται update από άλλη χώρα )..μεγάλο μειονέκτημα ..τα update από χώρα σε χωρα μπορεί να έχουν απόσταση μηνών ..μεχρι 6,7 μήνες ..( πχ στην Αγγλία να έχουμε πάρει Δεκέμβριο τη 4.4.2 και στη Ελλάδα να έρθει Αύγουστο)

αυτό ..(Edit: Ρώτησα κάποιον και μου είπε ότι για να μην κάνει autoupdate δε θα είναι official έκδοση )είναι βλακώδες ,είναι άσχετος!!.. το autoupdate είναι το ota, είναι το πλέον ΕΠΙΣΗΜΟ.. εάν περάσεις rom με odin έχεις εγγύηση ,ειναι επίσημο

εάν δε σε ενδιαφέρει η εγγύηση (αφού θα το κάνεις root) περνά μια custom rom !! (θα αποκτήσεις ένα καινούριο κινητό !!)

δες εδώ http://forum.xda-developers.com/note-3-neo/development/rom-note-4-mini-t2982138 (με Πολλά extra ,λειτουργίες από note 4 !!)

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Λοιπον Επειτα απο update στην 5.0.1 . S4 9506 , το chat του facebook μου πεταει την συνομιλια στην κεντρικη οθονη,οποτε εχει προσβαση ο καθενας ! Εχω δει τις ρυθμισεις του messenger ( εικονες συνομιλητη κλπ) δεν εβγαλα ακρη.

Καποια βοηθεια ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Λοιπον Επειτα απο update στην 5.0.1 . S4 9506 , το chat του facebook μου πεταει την συνομιλια στην κεντρικη οθονη,οποτε εχει προσβαση ο καθενας ! Εχω δει τις ρυθμισεις του messenger ( εικονες συνομιλητη κλπ) δεν εβγαλα ακρη.

Καποια βοηθεια ;

Στην "εικόνα συνομιλητή" υπάρχει η δυνατότητα να το απενεργοποιήσεις πάνω δεξιά, λογικά αυτό θες και σου διέφυγε ο "διακόπτης" on-off που έχει.. για κοίτα ξανα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Α) Μέχρι σήμερα δεν έχω περάσει lp (HTC m8) επειδή κάπου είχα διαβάσει πως δεν υποστηρίζει καταγραφή κλήσεων.

Χρησιμοποιώ ασύστολα το Call Recorder Pro επειδή με βοηθάει πολύ στη δουλειά μου και δεν με έχει προδώσει ποτέ.

Τι κάνω; Προχωράω στην αναβάθμιση ή θα χάσω αυτό το πολύτιμο εργαλείο;

Β) Έχω και μια απορία με το που είναι το ιδανικό περιβάλλον να αποθηκεύονται οι εφαρμογές. Έχω μια 64GB κάρτα. Κανονικά οι νέες εφαρμογές δεν θα έπρεπε αυτόματα να εγκαθιστώνται στη Micro SD; Ή εγώ θα πρέπει έπειτα να τις μεταφέρω; Ή εγκαθιστώνται εκεί και δεν το έχω καταλάβει. Οι εφαρμογές πλοήγησης πάντως νομίζω πως εγκαθιστώνται πάντα στο τηλέφωνο ή κάνω και εδώ λάθος; Γενικά η απορία μου είναι: Μπορώ όλες τις εφαρμογές, κυρίως αυτές με μεγάλο όγκο, να τις μεταφέρω στην κάρτα μου ή δεν θα λειτουργούν σωστά;

Ευχαριστώ.

Edited by Stoupi
3>4
Link to comment
Share on other sites

Τις σοβαρές εφαρμογές πάντα τις αφήνουμε στην εσωτερική μνήμη.

 

Όσο για τις υπόλοιπες τις μεταφέρουμε στην εξωτερική και αν δούμε δυσλειτουργία τότε... πίσω στην εσωτερική.

 

Βέβαια αν δεν είμαστε root δεν μεταφέρονται όλες αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα...;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! Έχω κατεβάσει πολλές εφαρμογές σαν τον Clean Master το CM Browser, CM Launcher, antivirus, battery doctor κλπ που υποτίθεται ότι μεριμνούν για την γρηγορότερη λειτουργία και τελικά συμβαίνει μάλλον το αντίθετο... Γενικώς δουλεύουν σε σας ή να τα "ξηλώσω";
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Μερικες ερωτησεις και απο εμενα που ειμαι νεος χρηστης Android εδω και 2 ημερες.

 

Ειχα ενα Iphone 4 εδω και 4 χρονια και ειχα μεσα ~3000 φωτογραφιες & 125 video (!). Εκανα transfer τις φωτο στο OnePlus One μεσω MobileTrans και οντως μεταφερθηκαν ~3125 αρχεια στο OnePlus One. Μετα ξεκινησε ο αυτοματος συγχρονισμος με το Google+ Photos. Τα θεματα που εχω ειναι 2.

  • Καταρχην ειναι πολυ αργο το upload των φωτογραφιων (σπιτι εχω 11Mbps μετρημενα και ειμαι ηδη στο 2 24ωρο uploading των φωτο). Ειναι φυσιολογικο;
     
  • Το δευτερο (και σημαντικοτερο) προβλημα που εχω ειναι οτι ενω εχω ~3100 αρχεία, στο Google+ photos εχει ανεβασει 4300 (!!). Εχω ξετσεκαρει να φαινονται οι φωτο απο το Google Drive etc, οποτε η απορια μου ειναι που βρηκε τις υπολοιπες 1200 φωτο το Google photos;

[sIGPIC][/sIGPIC] Εγγραφή: Οκτ. 2003 - It's been a while....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! Έχω κατεβάσει πολλές εφαρμογές σαν τον Clean Master το CM Browser, CM Launcher, antivirus, battery doctor κλπ που υποτίθεται ότι μεριμνούν για την γρηγορότερη λειτουργία και τελικά συμβαίνει μάλλον το αντίθετο... Γενικώς δουλεύουν σε σας ή να τα "ξηλώσω";

 

Ξήλωσε τα. Αντ'αυτού, βάλε μόνο το SDMaid.

Link to comment
Share on other sites

(σπιτι εχω 11Mbps μετρημενα

 

Tα 11Mbps είναι download το upload είναι πολύυυυυυυ χαμηλότερο 1Mbps ίσως και χαμηλότερο...

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε έχει να κάνει με αθλητική δραστηριότητα και υγεία.

 

Τρέξιμο, ποδηλασία, ασκήσεις, δίαιτα και διατροφή, και οτιδήποτε σχετικό μπορεί να αναφερθεί εδώ.

Link to comment
Share on other sites

11 Mbps =1.3 Megabytes max download ,upload πάνω από 130 kilobyte δεν .. (με αυτά τα Mbps έχει παραγίνει..) τις πραγματικές "ταχύτητες " βλέπουμε ... + έχεις πολλά αρχεία.. μετράει και η ποσότητα.. υπομονή ..(πάντως δεν φταίει και για αυτο το android ...λίγο χουμορ...:lol:)
Link to comment
Share on other sites

Στην "εικόνα συνομιλητή" υπάρχει η δυνατότητα να το απενεργοποιήσεις πάνω δεξιά, λογικά αυτό θες και σου διέφυγε ο "διακόπτης" on-off που έχει.. για κοίτα ξανα.. :)

 

ΟΧΙ αυτο το εκανα ηδη...δεν καταβαλες,ερχονται αυτοματα ολα ! Ειναι καινουρια ιστορια το 5. Δεν μπορω να το βγαζω απιστευτο.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Το update μέσο odin είναι χειροκίνητο ..όχι ota (τα update με odin είναι επίσημα !) η διαφορά του από το ota είναι ότι μπορείς να περάσεις οποίας χώρας θέλεις ..ενώ με ota όχι (πχ εάν το αγόρασες από Ελλάδα δεν θα ερχόνται update από άλλη χώρα )..μεγάλο μειονέκτημα ..τα update από χώρα σε χωρα μπορεί να έχουν απόσταση μηνών ..μεχρι 6,7 μήνες ..( πχ στην Αγγλία να έχουμε πάρει Δεκέμβριο τη 4.4.2 και στη Ελλάδα να έρθει Αύγουστο)

αυτό ..(Edit: Ρώτησα κάποιον και μου είπε ότι για να μην κάνει autoupdate δε θα είναι official έκδοση )είναι βλακώδες ,είναι άσχετος!!.. το autoupdate είναι το ota, είναι το πλέον ΕΠΙΣΗΜΟ.. εάν περάσεις rom με odin έχεις εγγύηση ,ειναι επίσημο

εάν δε σε ενδιαφέρει η εγγύηση (αφού θα το κάνεις root) περνά μια custom rom !! (θα αποκτήσεις ένα καινούριο κινητό !!)

δες εδώ http://forum.xda-developers.com/note-3-neo/development/rom-note-4-mini-t2982138 (με Πολλά extra ,λειτουργίες από note 4 !!)

 

Τελικά αποφάσισα να βάλω τη Βουλγάρικη. Το κινητό μπένει σε safe mode, αλλά όταν το συνδέω με το pc δεν βλέπω κανένα "blue sign" στο odin, οπως λέει εδώ. Κάνω "Add the firmware file to AP" (το PDA τί είναι; ), τελειώνει μια χαρά, αλλά μετά όταν πατάω start δε γίνεται τίποτε άλλο (λέει "all threads completed"). Τσεκάρω το κιντό, δεν έχει γίνει update.

 

Τί δεν πάει καλά;;

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο. Βλακεια ειπα με τα 11Mbps αφου ειναι download speed. Αλλα στο βασικο μου ερωτημα (δηλ. που ανακαλυψε το Google+ photos αλλες 1200 φωτο) ξερει κανεις τι μπορει να συνεβη; :(
[sIGPIC][/sIGPIC] Εγγραφή: Οκτ. 2003 - It's been a while....
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να βάλω τη Βουλγάρικη. Το κινητό μπένει σε safe mode, αλλά όταν το συνδέω με το pc δεν βλέπω κανένα "blue sign" στο odin, οπως λέει εδώ. Κάνω "Add the firmware file to AP" (το PDA τί είναι; ), τελειώνει μια χαρά, αλλά μετά όταν πατάω start δε γίνεται τίποτε άλλο (λέει "all threads completed"). Τσεκάρω το κιντό, δεν έχει γίνει update.

 

Τί δεν πάει καλά;;

driver για pc έκανες εγκατάσταση; ap=pda είναι το ίδιο πράγμα (εάν χρησιμοποιείς πχ odin 3.04 λέγεται pda ,σε έκδοση 3.09 ..AP )

https://www.dropbox.com/s/sufcswxe2bj3s3w/SAMSUNG_USB_Driver_for_Mobile_Phones.exe?dl=0

πως κάνεις update δες αυτό .. http://youtu.be/nr--61dE2Mg

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

driver για pc έκανες εγκατάσταση; ap=pda είναι το ίδιο πράγμα (εάν χρησιμοποιείς πχ odin 3.04 λέγεται pda ,σε έκδοση 3.09 ..AP )

https://www.dropbox.com/s/sufcswxe2bj3s3w/SAMSUNG_USB_Driver_for_Mobile_Phones.exe?dl=0

πως κάνεις update δες αυτό .. http://youtu.be/nr--61dE2Mg

 

Όχι, δεν είχα drivers. Τους πέρασα, αλλά πάλι δε γίνεται:

(<ID:0/003> Odin v.3 engine (ID:3)..

<ID:0/003> File analysis..

<ID:0/003> SetupConnection..

<ID:0/003> Complete(Write) operation failed.)

Γιατί όταν πατάω Home + Volume Down στην εκκίνηση, μπένει σε safe mode και όχι σε download mode; Αυτό πρέπει να φταίει.

 

Όταν με το καλό καταφέρω να τη βάλω αυτήν την έκδοση, θα ακολουθήσω τις οδηγείες για root που ισχύουν και για την προηγούμενη;

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

Για περαιτέρω λεπτομέρειες σχετικά με το Note 3 Neo στο ανάλογο θέμα παρακαλώ μιας και εδώ μιλάμε σχετικά με απορίες και προβλήματα του Android γενικότερα.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είχα drivers. Τους πέρασα, αλλά πάλι δε γίνεται:

(<ID:0/003> Odin v.3 engine (ID:3)..

<ID:0/003> File analysis..

<ID:0/003> SetupConnection..

<ID:0/003> Complete(Write) operation failed.)

Γιατί όταν πατάω Home + Volume Down στην εκκίνηση, μπένει σε safe mode και όχι σε download mode; Αυτό πρέπει να φταίει.

 

Όταν με το καλό καταφέρω να τη βάλω αυτήν την έκδοση, θα ακολουθήσω τις οδηγείες για root που ισχύουν και για την προηγούμενη;

Το ξαναγράφω με root θα χάσεις την εγγύηση .. root σε 4.4.2 http://youtu.be/5C9Jzwh0X1U

Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA

Σχετικά με τα αντίγραφα ασφαλείας στο android.

 

Έστω ότι θέλουμε να κάνουμε επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων στην συσκευή μας.

Μόλις βάλουμε τον λογαριασμό μας τι θα περαστεί, και τι χρειάζεται να έχουμε κάνει απο πριν για να συγχρονιστούν τα δεδομένα και να παρθούν backup?

Πχ, τα μηνύματα θα επανέλθουν; Τα δεδομένα εφαρμογών; κλπ

 

Ρωτάω γιατί όταν είχα κάνει επαναφορά εργοστασιακών απο κιτ κατ σε λολιποπ, τα μηνύματά μου πχ χάθηκαν, ενώ χρησιμοποιούσα (και εξακολουθώ να χρησιμοποιώ) το google hangouts.

Κάτι τέτοιο στα wp δεν συνέβαινε.

 

Συγνώμη αν φαίνεται ''κάπως'' η ερώτηση, αλλά αν μπορούσε κάποιος γνώστης, να εξηγήσει πως λειτουργούν τα αντίγραφα στο android, πιστέυω θα ήταν χρήσιμο σε όσους έκαναν την μετάβαση απο άλλες πλατφόρμες.

Link to comment
Share on other sites

Xρησιμοποιώ το Garmin Fit σε συνδυασμό με το Edge 1000. Πολλά features και εξαιρετική ακρίβεια.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτην εδω https://play.google.com/store/apps/details?id=com.katecca.screenofflock την π@π@ρια πως την διαγραφουμε ? ειμαι με lolli
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...