Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι το λειτουργικό που δουλεύει η συσκευή σου και που για κάποιο λόγο σου έχει κολλήσει και δεν μπορείς να μπεις στα "μέσα" του, αυτό που σου λέμε να αλλάξεις αυτή τη στιγμή ή έστω να ξεκολλήσεις με κάποιο τρόπο το ήδη εγκατεστημένο.

 

Οτι είναι για παράδειγμα τα windows για το pc..;)

 

μπορείς να βρεις αρκετές στο xda εδώ - > Click

Link to comment
Share on other sites

Α καταλαβα..ευχαριστω για την κατανοηση που δειχνετε......και τελικα τι λετε να κανω για να το φτιαξω????????....να κατεβασω καινουργια rom???
Link to comment
Share on other sites

Α καταλαβα..ευχαριστω για την κατανοηση που δειχνετε......και τελικα τι λετε να κανω για να το φτιαξω????????....να κατεβασω καινουργια rom???

 

Κατεβάζεις τη rom που θέλεις την περνάς στην κάρτα σου και ακολουθείς ΠΙΣΤΑ τις οδηγίες για Flash καινούριας rom.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Εκανα πιστα οτι μ ειπες αλλα τιποτα μ λεει instalation aborted....

 

Οπότε αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να περάσεις ξανά την κανονική ROM γιατί κάτι μου λέει ότι όλα είναι κουλουβάχατα μέσα στο τηλέφωνο σου. Τον τρόπο θα σου τον πουν άτομα που έχουν Samsung γιατί εγώ έχω HTC και δεν ξέρω αν είναι ίδιος. Αν και φυσικά το πιο σωστό είναι να το βρεις μόνος ψάχνοντας για όρους όπως unroot, stock ROM κτλ. Αν κάποιος ξέρει ας δώσει οδηγίες επαναφοράς στην αρχική κατάσταση για galaxy ace.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις ποια ειναι η διαφορα των κινητων

samsung galaxy s2 i9100 vs i9100g?

 

Απο το παραπανω λινκ δεν μπορω να ξεχωρισω και τις τρελες διαφορες οποτε οποιος γνωριζει λιγο περισσοτερα για τα 2 αυτα κινητα ας μου πει.

 

Επισης υπαρχει κανενα προγραμμα που να φερνει το καθε android κινητο στα ορια του για να το περασω σε μελλοντικο μου κινητο ωστε να δω αν εχει προβληματα ή οχι?

Κατι σαν το everest & αλλου τετοιου ειδους προγραμματα για τους υπολογιστες.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις ποια ειναι η διαφορα των κινητων

samsung galaxy s2 i9100 vs i9100g?

 

Απο το παραπανω λινκ δεν μπορω να ξεχωρισω και τις τρελες διαφορες οποτε οποιος γνωριζει λιγο περισσοτερα για τα 2 αυτα κινητα ας μου πει.

 

Επισης υπαρχει κανενα προγραμμα που να φερνει το καθε android κινητο στα ορια του για να το περασω σε μελλοντικο μου κινητο ωστε να δω αν εχει προβληματα ή οχι?

Κατι σαν το everest & αλλου τετοιου ειδους προγραμματα για τους υπολογιστες.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Εχει καλύτερο επεξεργαστη το i9100,πάρε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εχει καλύτερο επεξεργαστη το i9100,πάρε αυτό.

:blink: το I9100G για ποιο λόγο το βγαλε μετά? με ti omap:shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και ολες!

 

Τι σημαινουν τα οdexed & deodexed στις roms? Εκανα ενα search αλλα δεν καταλαβα και πολλα...!:p Μπορει καποιος να μου το εξηγησει οσο πιο απλα γινεται?

 

Ευχαριστω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ας με βοηθησει καποιος σας παρακαλω γιατι θα μας τρελανει...

Πηρα ενα sony xperia u και γενικα ημουνα ios τυπος οποτε android δεν σκαμπαζω πολλα.

Μου ειπανε να κατεβασω task killer, battery saver εφαρμογες αλλα και παλι τπτ.

Πως γινεται να ρυθμισεις καπου να μην τρεχουν τοσα πραγματα απο πισω???????

Το viber για παραδειγμα δεν το ανοιγω αλλα ολο μου το βγαζει ανοιχτο.

Θα ηθελα γενικα το αντιστοιχο push notifications να το ρυθμισω και να μην μου τρωει MB αλλα και μπαταρια.

Τελος οποιος μπορει ας μου πει πως βαζω τις συντομευσεις στην αρχικη οθονη οταν κανεις slide με το δαχτυλο απο ψηλα στην οθονη.

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ας με βοηθησει καποιος σας παρακαλω γιατι θα μας τρελανει...

Πηρα ενα sony xperia u και γενικα ημουνα ios τυπος οποτε android δεν σκαμπαζω πολλα.

Μου ειπανε να κατεβασω task killer, battery saver εφαρμογες αλλα και παλι τπτ.

Πως γινεται να ρυθμισεις καπου να μην τρεχουν τοσα πραγματα απο πισω???????

Το viber για παραδειγμα δεν το ανοιγω αλλα ολο μου το βγαζει ανοιχτο.

Θα ηθελα γενικα το αντιστοιχο push notifications να το ρυθμισω και να μην μου τρωει MB αλλα και μπαταρια.

Τελος οποιος μπορει ας μου πει πως βαζω τις συντομευσεις στην αρχικη οθονη οταν κανεις slide με το δαχτυλο απο ψηλα στην οθονη.

Σας ευχαριστω

ούτε task killer ούτε battery saver εφαρμογες θα βάλεις. το viber δεν θυμάμαι σίγουρα, αλλά αν κάνεις αποσύνδεση δεν κλείνει? γενικά όποια εφαρμογή δεν θες να τρεχει, μπαινεις και την κλείνεις/κάνεις αποσύνδεση κλπ.

στο συρτάρι από πάνω, ρυθμίζεις τι θα χει απ τις ρυθμίσεις. αν θες συντομεύσεις υπάρχει σχετική εφαρμογή στο play store

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορεί να σε βοηθήσει: http://www.doctorandroid.gr/2012/09/easy-odex-your-rom.html

 

Σ΄ευχαριστω πολυ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το android έχει αποτελεσματικό memory/process management ώστε να μη χρειάζεται να βάλεις κάτι επιπλέον να τρέχει για αυτή τη δουλειά (συνήθως πετυχαίνεις το αντίθετο).

Για widgets στη notification bar εγώ χρησιμοποιώ widgetsoid.

Link to comment
Share on other sites

Απλα φανταζομαι παιζουν διαφορετικα android. σε SIII φιλου μπαινει στα settings παταει apps και μετα kill all. Σε μενα δεν το εχει αυτο. και γενικα βλεπω την μπαταρια να κατεβαινει σε μιση μερα χωρις να του κανω τιποτα σπουδαιο περα απο κανα μαιλ και λιγο ιντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Απλα φανταζομαι παιζουν διαφορετικα android. σε SIII φιλου μπαινει στα settings παταει apps και μετα kill all. Σε μενα δεν το εχει αυτο. και γενικα βλεπω την μπαταρια να κατεβαινει σε μιση μερα χωρις να του κανω τιποτα σπουδαιο περα απο κανα μαιλ και λιγο ιντερνετ.
δεν καταφέρνεις τίποτα με το να σκοτώνεις όλες τις εφαρμογές. απλά προφανώς έχεις μέσα εφαρμογές που χρησιμοποιούν ίντερνετ κλπ. βρες τες, και σβήστες αν δεν τις χρειάζεσαι, ή ρύθμισέ τες να μην τρέχουν
Link to comment
Share on other sites

Απλα φανταζομαι παιζουν διαφορετικα android. σε SIII φιλου μπαινει στα settings παταει apps και μετα kill all. Σε μενα δεν το εχει αυτο. και γενικα βλεπω την μπαταρια να κατεβαινει σε μιση μερα χωρις να του κανω τιποτα σπουδαιο περα απο κανα μαιλ και λιγο ιντερνετ.

 

Ό,τι κλείνεις και δεν πρέπει να κλείσει απλά θα ξανανοίξει. Το viber ανοίγει ξανά γιατί είναι συνδεδεμένο και αν έκλεινε δε θα δεχόταν μηνύματα ή κλήσεις (όπως συμβαίνει στο ios). Ό,τι δε θέλεις να λειτουργεί απλά ξήλωσε το ή αποσυνδέσου (μενου>ρυθμίσεις >αποσυνδεση). Task killer και battery saver περισσότερο κακό κάνουν πάρα καλό αφού στην προσπάθεια τους να κλείσουν κάτι που δεν πρέπει ξοδεύουν μπαταρία με το να ανοιγοκλείνουν τις εφαρμογές.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Απλα φανταζομαι παιζουν διαφορετικα android. σε SIII φιλου μπαινει στα settings παταει apps και μετα kill all. Σε μενα δεν το εχει αυτο. και γενικα βλεπω την μπαταρια να κατεβαινει σε μιση μερα χωρις να του κανω τιποτα σπουδαιο περα απο κανα μαιλ και λιγο ιντερνετ.

 

Άν κάποια στιγμή βλέπεις ασυνήθιστα μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας κάνε μία επανεκκίνηση.πολλές φορές αυτό βοηθάει...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι δεν είναι 100% αλήθεια αυτό που λέει το άρθρο.από όσο γνωρίζω οι odex ROM είναι πιο γρήγορες μεν, αλλά ΜΌΝΟ κατά την εκκίνηση της συσκευής στην συνέχεια δεν έχουν καμιά διάφορα με τις deodexed
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι δεν είναι 100% αλήθεια αυτό που λέει το άρθρο.από όσο γνωρίζω οι odex ROM είναι πιο γρήγορες μεν, αλλά ΜΌΝΟ κατά την εκκίνηση της συσκευής στην συνέχεια δεν έχουν καμιά διάφορα με τις deodexed

Μια διαφορά που εντόπισα είναι η παρακάτω.

Έχουμε μια custom ICS Rom deoxed που όταν εγκαταστήσω ένα Theme κατευθείαν με APK μέσω file manager παίζει μια χάρα, αλλά σε άλλη ICS rom που δεν είναι odex, ναι μεν εγκαθιστάται το theme, αλλά δεν το βλέπει κανένας Theme Choser για να το επιλέξω.

Ξέρει κανείς πώς φτιάχνεται αυτό; Να αλλάξω την Rom, δεν παίζει δυστυχώς..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν στην stock εφαρμογή του ημερολογίου μπορεί να αλλάξει η προεπιλογή για τη διάρκεια μίας καταχώρησης και να γίνει μισή ώρα αντί για μία; Έχω το SE Neo V με 2.3.4 και είμαι root. (φαντάζομαι κάποια αλλαγή στο registry???)
Link to comment
Share on other sites

Χαμηλώνοντας την ένταση ακουστικού κατά τη διάρκεια της ενεργής κλήσης, χαμηλώνει αυτόματα κ η ένταση του ήχου κλήσης με αποτέλεσμα το κινητό να είναι αθόρυβο...Υπάρχει τρόπος ή εφαρμογή που να τα διαχωρίζει;;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...