Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ok, στα settings του cyanogenmod, ολα ειναι οπως ειπες, ήδη απο πριν τα είχα ετσι.

 

Το προβλημα ομως, το εχω. Κουδουνιζει μεσα στο ακουστικο.

 

Στον dsp manager τι ακριβως να δω? Δεν βλεπω κατι που να βοηθα την κατασταση. Boost, equalizer κλπ ειναι επικουρικα.

Τι μπορει να βοηθησει εκει?

 

(ειναι κριμα, εχω νεο τηλεφωνο και το εχω στην ακρη, δεν μπορω να μπαινοβγαζω το handsfree και να διαλυσω τη θυρα, δεν εχει νοημα)

ε τότε κάνε backup τα πάντα και reinstall την rom (το zip) --->αυτό σε μένα ηταν το μονο που μου έλυσε προβληματα αλλαγης ήχου.

αλλά πριν δοκιμασε να πας <<profiles>> και παίξε με τα override εγω πάντως εχω τσεκαρισμενο το bluetooth.

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση στο νέο Facebook app, δεν μπορώ να ανεβάσω καμιά φωτογραφία.

Δοκίμασα με 3G και WiFi, διαφορετικές αναλύσεις, τίποτε.

Έβγαλα την ενημέρωση και γύρισα σ'αυτήν της ROM (version 1. κάτι) και ανέβαζα κανονικά.

Με την αμέσως προηγούμενη, πάλι δούλευε χωρίς πρόβλημα.

Μόλις ξαναπεράσω την τελευταία, αφολύ τελειώσει το upload, βγάζει μήνυμα σφάλματος, και χάνεται το post και η φωτογραφία

(από το FB. Στο τηλέφωνο η φωτό υπάρχει αποθηκευμένη)

 

Έχω ένα HTC Desire S, και με την εφαρμογή FriendStream που δίνει η ίδια, μπορώ επίσης να ποστάρω φωτογραφίες.

 

Στο market δεν διάβασα παρόμοια προβλήματα σε σχόλια.

Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα ή κάτι τρέχει με τη συσκευή μου;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε ο φάκελος στην sd ".android_secure" τι έχει μέσα κι αν μπορώ να τον σβήσω? Πιάνει 1.9GB!!:worry:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε ο φάκελος στην sd ".android_secure" τι έχει μέσα κι αν μπορώ να τον σβήσω? Πιάνει 1.9GB!!:worry:

βρήκα αυτό στους xda---

This is where the operating system stores a portion of the apps. Anytime you install a new app and choose to install it to the SD card, it puts a large portion of the app into this folder. Deleting the contents would delete your apps

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Aαα μάλιστα. Οκ ευχαριστώ. Θα ψάξω να σβήσω τίποτα άλλο, γιατί γέμισε η 32άρα μου!!:blink::blink::O

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

ε τότε κάνε backup τα πάντα και reinstall την rom (το zip) --->αυτό σε μένα ηταν το μονο που μου έλυσε προβληματα αλλαγης ήχου.

αλλά πριν δοκιμασε να πας <<profiles>> και παίξε με τα override εγω πάντως εχω τσεκαρισμενο το bluetooth.

 

Εγω δεν μπορω να τσεκαρω bluetooth, γιατι θελω να λειτουργησω με ενσυρματο headset.

 

---

 

 

 

Ξαναθέτω το πρόβλημα που μου παρουσιάζεται, υπό άλλη οπτική γωνία, έπειτα από το εκτενές ψάξιμο και πειραματισμούς που έκανα, μήπως και μπορέσει κάποιος να με βοηθήσει, αν φυσικά το πρόβλημα δέχεται κάποια λύση ως πρόβλημα λογισμικού.

 

Το πρόβλημα μου, είναι ότι όταν με καλούν και έχω συνδεδεμένα ακουστικά, το κουδούνισμα γίνεται μέσα στα ακουστικά. Έτσι, χάνω τις κλήσεις.

 

Όπως είδα, τα περί ρυθμίσεων ήχου, βρίσκονται διεσπαρμένα σε διάφορα σημεία.

 

Sound settings του τηλεφώνου, sound settings της cyanogen mod, profiles.

2 διαφορετικά σημεία, που εμπλέκονται με τα ringtones και τους σχετικούς ήχους.

 

Έχω κάνει ότι δυνατό πειραματισμό θα μπορούσε να έχει δοκιμάσει άνθρωπος, με όλους τους δυνατούς συνδυασμούς. Δυστυχώς όμως το πρόβλημα παραμένει.

 

Διευκρινίστε μου λίγο περί volume overrides, να το δω κι εκεί καλύτερα.

 

Να πω ότι όταν συνδέω τα ακουστικά, μου βγάζει στη οθόνη μια μπάρα 'media volume'.

Στις ρυθμίσεις της mod, έχω βάλει στο 'always play on speaker', τα ringtones, notifications, alarms.

 

Τι άλλο να δω? Πως ρυθμίζονται τα volume overrides? Οποιαδήποτε σκέψη που πιθανώς θα με βοηθούσε να λύσω το πρόβλημα, καθώς δεν μπορώ να λειτουργώ το τηλέφωνο χωρίς handsfree κι έτσι με αυτό το πρόβλημα αναγκάζομαι να το έχω στην άκρη, σας παρακαλώ πείτε το, πιθανώς να με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το πρόβλημα μου, είναι ότι όταν με καλούν και έχω συνδεδεμένα ακουστικά, το κουδούνισμα γίνεται μέσα στα ακουστικά. Έτσι, χάνω τις κλήσεις.

 

Καλύτερα να απευθυνθείς στο θέμα της συσκευής σου μιας και αυτό δεν είναι γενικότερο θέμα/πρόβλημα του android.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε τί κατανάλωση σε mb έχει το viber;

 

Στα μηνύματα είναι ελάχιστα. Σε δεκάδες μηνύματα είναι κάτω από 100kb. Σε μια δεκάλεπτη κλήση,άντε να ναι περίπου 300-400kb..

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

δέκα χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να αλλάξω το mail μου στο gmail ή θα κάνω ένα καινούργιο; Και πώς μπορώ να συνδέσω το παλιό με το καινούργιο ώστε να έχω και πάλι τις εφαρμογές που έχω ήδη πληρώσει;

 

(αν πρεπει να συγχωνευθεί το θέμα με κάποιο υπάρχον παρακαλώ να γίνει)

Link to comment
Share on other sites

 

μου φαινεται πολυ κλασσικο κ απλο! ψαχνω κατι πιο space :p

εχω συνδιασει το Honeycomb theme μαζι με το ICS theme . . . :)

μαλλον προς τα εκει θα μεινω . . θα δειξει :D

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν έψαξα στο market δε βρήκα το Google Earth. Είναι δυνατόν σε λογισμικό της Google να μην υπάρχει δική της εφαρμογή που υπάρχει πχ στο ios, ή κάνω εγώ κάτι λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν έψαξα στο market δε βρήκα το Google Earth. Είναι δυνατόν σε λογισμικό της Google να μην υπάρχει δική της εφαρμογή που υπάρχει πχ στο ios, ή κάνω εγώ κάτι λάθος?

 

Το google earth δε το εχει φερει το μαρκετ της ελλαδας.κατεβασε το market enabler και ισως το κατεβασεις

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν έψαξα στο market δε βρήκα το Google Earth. Είναι δυνατόν σε λογισμικό της Google να μην υπάρχει δική της εφαρμογή που υπάρχει πχ στο ios, ή κάνω εγώ κάτι λάθος?

 

Earth201

https://rapidshare.com/files/159956281/googleEarth.apk

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν έψαξα στο market δε βρήκα το Google Earth. Είναι δυνατόν σε λογισμικό της Google να μην υπάρχει δική της εφαρμογή που υπάρχει πχ στο ios, ή κάνω εγώ κάτι λάθος?

Το google earth δε το εχει φερει το μαρκετ της ελλαδας.κατεβασε το market enabler και ισως το κατεβασεις

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Πρώτο πρώτο μου το έβγαλε με μία αναζήτηση και χωρίς market enabler... https://market.android.com/details?id=com.google.earth&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5nb29nbGUuZWFydGgiXQ..

Edited by NickMrg
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα android tablet από Κίνα

 

Λειτουργεί μια χαρά αλλά δεν κάνει κάτι βασικό....δεν μπορώ να κατεβάσω τίποτα από το market

ούτε και από αλλού που δοκίμασα

καθότι δεν έχω καθόλου σχέση με android, είναι κανείς που μπορεί να φανταστεί τι μπορεί να φταίει?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322882

Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε τί κατανάλωση σε mb έχει το viber;

 

Στο site τους λένε "The bandwidth rate during a Viber call is approximately 240 KB per minute up and down, 14 MB per hour up and down."

 

Εγώ δεν το πιστεύω!! Σίγουρα είναι παραπάνω..!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα θα παρω το πρωτο μου android .

 

Για να αγορασω απο το market εφαρμογες εκτος απο ενα μαιλ τι αλλο πρεπει να κανω ?

 

Που θα παω για να αγορασω απο το κινητο ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα θα παρω το πρωτο μου android .

 

Για να αγορασω απο το market εφαρμογες εκτος απο ενα μαιλ τι αλλο πρεπει να κανω ?

 

Που θα παω για να αγορασω απο το κινητο ?

 

Tο thread λέγεται "Μόλις αγόρασα ένα κινητό με android....". Εσύ δεν έχεις αγοράσει ακόμα!! :):):)

Καλορίζικο!! :)

 

Θα πρέπει να συνδέσεις το google wallet με κάποια κάρτα σου! Θα σου πρότεινα να το κάνεις γρήγορα μιας και είσαι στην 7η μέρα προσφορών του android market και θα ακολουθήσουν άλλες 3 όπου κάθε μέρα έχει 10 (σχεδόν διαφορετικές) εφαρμογές στην τιμή του 0.10 ανά εφαρμογή! :)

Link to comment
Share on other sites

Tο thread λέγεται "Μόλις αγόρασα ένα κινητό με android....". Εσύ δεν έχεις αγοράσει ακόμα!! :):):)

Καλορίζικο!! :)

 

Θα πρέπει να συνδέσεις το google wallet με κάποια κάρτα σου! Θα σου πρότεινα να το κάνεις γρήγορα μιας και είσαι στην 7η μέρα προσφορών του android market και θα ακολουθήσουν άλλες 3 όπου κάθε μέρα έχει 10 (σχεδόν διαφορετικές) εφαρμογές στην τιμή του 0.10 ανά εφαρμογή! :)

 

Αυτο μονο για τις επι πληρωμη εφαρμογες..;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...