Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να θέσω το παρακάτω ζήτημα εδώ, αφού εκεί όπου αρχικά το ανέφερα είναι ελαφρώς off-topic:

 

...Δοκίμασα και πέρασα κάποια folders με άλμπουμς μουσικής σε όλες τις εκδοχές της προηγούμενης ερώτησής μου, και είδα ότι ο media player του κινητού τα ενσωμάτωσε στη βιβλιοθήκη του. Ωστόσο, οι εντυπώσεις από αυτό το media player που "φοράει" είναι κάκιστες, αφού δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα απεικόνισης των ελληνικών ID3 tags στη βιβλιοθήκη. Άλλα τα εμφανίζει σωστά στα ελληνικά, και άλλα "αλαμπουρνέζικα". Υπάρχουν ακόμα και περιπτώσεις που από ένα άλμπουμ με 11 τραγούδια, τα 10 να τα εμφανίζει ελληνικά και το 1 "αλαμπουρνέζικα", ενώ προφανώς όλο το άλμπουμ είχε ριπαριστεί την ίδια στιγμή, από το ίδιο cd και με το ίδιο πρόγραμμα (π.χ. iTunes ή Windows Media Player)!

 

Ξέρει κανείς τι γίνεται; Ειδικά αυτό που υπογράμμισα είναι εντελώς, μα εντελώς ανεξήγητο.

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δημιουργήσω στο Galaxy S 2 ένα φάκελο με φωτογραφίες και βίντεο που να μην εμφανίζονται στην έκθεση. Είχα ακούσει ότι σε αυτό το φάκελο πρέπει να βάλεις ένα αρχείο .nomedia. Πως γίνεται ακριβώς αυτό;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θέλω να δημιουργήσω στο Galaxy S 2 ένα φάκελο με φωτογραφίες και βίντεο που να μην εμφανίζονται στην έκθεση. Είχα ακούσει ότι σε αυτό το φάκελο πρέπει να βάλεις ένα αρχείο .nomedia. Πως γίνεται ακριβώς αυτό;

 

Δεν χρειάζεται να φτιάξεις το .nomedia αρχείο όπως κάναμε παλαιότερα γιατί απλά υπάρχει και ως εφαρμογή πια...

 

https://market.android.com/details?id=com.studiokuma.nomedia&feature=search_result

https://market.android.com/details?id=de.mrfloppycoding.galleryexcluder&feature=search_result

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λόγω προβλήματος όρασης έχω πρόβλημα με τα μικρά γράμματα και στις επαφές και στα μηνύματα. Υπάρχει κάποια εφαρμογή να μεγαλώνει αρκετά τα γράμματα ? Θα ήταν καλύτερα χωρίς root.

Ευχαριστώ πολύ

 

Κάποιος να βοηθήσει?????

 

Και κάτι ακόμα.....

Υπάεχει κάποια εφαρμογή που να επιτρέπει επιλογή όλων των επαφών, ώστε να μπορώ να τις στείλω με Bluetooth σε άλλη συσκευή ?????

 

Ευχαριστώ

 

Τελικά απο ότι κατάλαβα αλλαγή fonts χωρίς root δεν γίνεται. Μπορεί κάποιος να μου πεί τι ακριβώς είναι το root, πως γίνεται και τι αλλαγές θα έχω στο κινητό μου ???

 

Με το Θέμα επιλογής ΟΛΩΝ των επαφών και αποστολή τους με bluetooth απο το ΗΤC μου δεν υπάρχει κατι ρε παιδιά ???? εχω μεγάλο πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Λόγω προβλήματος όρασης έχω πρόβλημα με τα μικρά γράμματα και στις επαφές και στα μηνύματα. Υπάρχει κάποια εφαρμογή να μεγαλώνει αρκετά τα γράμματα ? Θα ήταν καλύτερα χωρίς root.

Ευχαριστώ πολύ

 

Κάποιος να βοηθήσει?????

 

Και κάτι ακόμα.....

Υπάεχει κάποια εφαρμογή που να επιτρέπει επιλογή όλων των επαφών, ώστε να μπορώ να τις στείλω με Bluetooth σε άλλη συσκευή ?????

 

Ευχαριστώ

 

Τελικά απο ότι κατάλαβα αλλαγή fonts χωρίς root δεν γίνεται. Μπορεί κάποιος να μου πεί τι ακριβώς είναι το root,root=administrator στα windows, δηλαδη ο χρηστης με ολατα δικαοματα.πως γίνεται αναλογα τη συσκευηκαι τι αλλαγές θα έχω στο κινητό μου ??? καμια

 

Με το Θέμα επιλογής ΟΛΩΝ των επαφών και αποστολή τους με bluetooth απο το ΗΤC μου δεν υπάρχει κατι ρε παιδιά ???? εχω μεγάλο πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

θελεις διαβασμα εχουν αναφερθει αυτα

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

Φιλε jastonas ή οποιος αλλος ξερει , υπαρχει καμια λυση να προτεινεις για το πως μεγαλωνουν τα γραμματα οταν πας να γραψεις μια διευθυνση στο στοκ browser του Ιντερνετ (δεν ξερω στους αλλους τι παιζει) γιατι χθες που δοκιμασα και το Samsung Ace και το Galaxy SII και το Optimus Black καιτο Arc , εχω προβλημα στο να πατησω τα γραμματα επειδη ειναι πολυ μικρα , και παταω συνηθως τα διπλα τους .

 

Υ.Γ Ολοι μου λενε οτι εχω και λεπτα δαχτυλα

 

Στο Optimus Black γιατι στο κεντρικο μενου το scroll γινεται μονο πανω κατω και οχι αριστερα δεξια ? Ειναι θεμα 2.2.2 που ειχε ή της Lg ?

Μονο στο πλαι μπορω να τα παταω κανονικα .

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα... για το πληκτρολόγιο μιλάς; Αν ναι, κατέβασε το multiling από το market το οποίο έχει διάφορες επιλογές να μικραίνει/μεγαλώνει τα γράμματα καθώς και τα κενά μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Λόγω προβλήματος όρασης έχω πρόβλημα με τα μικρά γράμματα και στις επαφές και στα μηνύματα. Υπάρχει κάποια εφαρμογή να μεγαλώνει αρκετά τα γράμματα ? Θα ήταν καλύτερα χωρίς root.

Ευχαριστώ πολύ

 

Κάποιος να βοηθήσει?????

 

Και κάτι ακόμα.....

Υπάεχει κάποια εφαρμογή που να επιτρέπει επιλογή όλων των επαφών, ώστε να μπορώ να τις στείλω με Bluetooth σε άλλη συσκευή ?????

 

Ευχαριστώ

 

Τελικά απο ότι κατάλαβα αλλαγή fonts χωρίς root δεν γίνεται. Μπορεί κάποιος να μου πεί τι ακριβώς είναι το root, πως γίνεται και τι αλλαγές θα έχω στο κινητό μου ???

 

Με το Θέμα επιλογής ΟΛΩΝ των επαφών και αποστολή τους με bluetooth απο το ΗΤC μου δεν υπάρχει κατι ρε παιδιά ???? εχω μεγάλο πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Αν έχεις τη συσκευή του avatar σου, απευθύνσου στο σχετικό θέμα και ρίξε μια ματιά στο πρώτο post. Εκεί υπάρχουν χρήσιμες πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν τώρα στην αρχή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

θελεις διαβασμα εχουν αναφερθει αυτα

 

Μάλλον έχεις δίκιο φίλε μου, αλλά όπως ίσως πρόσεξες έχω μεγάλο πρόβλημα όρασης αυτή τη στιγμή λόγο επέμβασης, μου είναι τρομερά δύσκολο να διαβάσω τόσες σελίδες, θα μπορούσες να με βοηθήσεις ?????

Η συσκευή μου είναι HTC DESIRE HD

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για το τί είναι root κοίταξε στο πρώτο link της υπογραφής μου ενώ για προγράμματα που μεγαλώνουν τις γραμματοσειρές δοκίμασε ίσως το spare parts ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα... για το πληκτρολόγιο μιλάς; Αν ναι, κατέβασε το multiling από το market το οποίο έχει διάφορες επιλογές να μικραίνει/μεγαλώνει τα γράμματα καθώς και τα κενά μεταξύ τους.

 

Ναι στο πληκτρολογιο στο Internet παω να πατησω μια διευθυνση και παταω τα διπλανα γραμματα επειδη ειναι πολυ μικρα .

 

Λόγω προβλήματος όρασης έχω πρόβλημα με τα μικρά γράμματα και στις επαφές και στα μηνύματα. Υπάρχει κάποια εφαρμογή να μεγαλώνει αρκετά τα γράμματα ? Θα ήταν καλύτερα χωρίς root.

Ευχαριστώ πολύ

 

Κάποιος να βοηθήσει?????

 

Τελικά απο ότι κατάλαβα αλλαγή fonts χωρίς root δεν γίνεται. Μπορεί κάποιος να μου πεί τι ακριβώς είναι το root, πως γίνεται και τι αλλαγές θα έχω στο κινητό μου ???

 

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Νομιζω οτι εχει απαντησει ο jastonas μια σελιδα πιο πισω γι αυτο που θες , δες παρακτω

 

Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις για μεγαλύτερα γράμματα είναι να δοκιμάσεις εναλλακτικές εφαρμογές για sms και τηλέφωνα.

Για τηλέφωνο: Dialer One, Angel Dialer

Για SMS: Go SMS, Handcent, Chomp.

Στα sms σίγουρα κάποιο από αυτά τα προγράμματα θα υποστηρίζει μεθέθυνση της γραμματοσειράς, απλά θα θέλει λίγο ψάξιμο.

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Για το τί είναι root κοίταξε στο πρώτο link της υπογραφής μου ενώ για προγράμματα που μεγαλώνουν τις γραμματοσειρές δοκίμασε ίσως το spare parts ;)

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου, Αυτο που μου έστειλες θέλει root. Μπορείς να μου πείς πως κάνω root στο HTC Desire HD και αν πρεπει να πάρω backup πρώτα ???

 

Με το Θέμα επιλογής ΟΛΩΝ των επαφών και αποστολή τους με bluetooth απο το ΗΤC μου γνωρίζεις κάποια εφαρμογη ???? εχω μεγάλο πρόβλημα.

 

Ευχαριστω και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Για το desire hd υπάρχει συγκεκριμένο θέμα και οδηγίες για το root μπορείς να βρείς εδώ.

Το backup ποτέ δεν είναι υποχρεωτικό αλλά πάντα καλό κάνει. Βέβαια δεν μπορείς να πάρεις backup αν δεν είσαι rooted αλλά μπορείς μετά. Κι επιπλέον για οποιαδήποτε απορία περί του root να απευθυνθείς στο θέμα της συσκευής σου όπου θα ξέρουν να σε βοηθήσουν καλύτερα ;)

Για το bluetooth δεν ξέρω να σου απαντήσω!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά από τα διαθέσιμα προγράμματα για msn ξέρετε ποιο είναι πιο πλήρες(σαν αυτό στον υπολογιστή) ?

δηλαδή να υποστηρίζει offline μηνύματα, αποστολή αρχείων.

Για skype ποια προτείνετε (πάλι να είναι όσο το δυνατόν πιο πλήρης )?

 

Έχω δοκιμάσει κάποιες εφαρμογές, αλλά σε μία ας πούμε δεν έβγαζε καλά όλα τα ελληνικά, για αυτό και ρωτάω τις γνώμες σας

Link to comment
Share on other sites

παιδιά από τα διαθέσιμα προγράμματα για msn ξέρετε ποιο είναι πιο πλήρες(σαν αυτό στον υπολογιστή) ?

δηλαδή να υποστηρίζει offline μηνύματα, αποστολή αρχείων.

Για skype ποια προτείνετε (πάλι να είναι όσο το δυνατόν πιο πλήρης )?

 

Έχω δοκιμάσει κάποιες εφαρμογές, αλλά σε μία ας πούμε δεν έβγαζε καλά όλα τα ελληνικά, για αυτό και ρωτάω τις γνώμες σας

 

Δες αυτό για msn:https://market.android.com/details?id=im.mercury.android

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα το riptide gp στο galaxy s2.....σαν παιχνιδι δε λεει κ πολλα αλλα απο γραφικα μαμαει και δερνει....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Είναι πρόβλημα του android.Και με το default widget του android,δείχνει πάντα το αυριανό εφόσον το σημερινό είναι ολοήμερο.π.χ. αν έχεις ένα συμβάν από τις 12.00 εώς τις 4 θα το δείξει κανονικά.Αλλά στις ολοήμερες γιορτές δείχνει πάντα της επόμενης μέρας
Link to comment
Share on other sites

παιδιά από τα διαθέσιμα προγράμματα για msn ξέρετε ποιο είναι πιο πλήρες(σαν αυτό στον υπολογιστή) ?

δηλαδή να υποστηρίζει offline μηνύματα, αποστολή αρχείων.

Για skype ποια προτείνετε (πάλι να είναι όσο το δυνατόν πιο πλήρης )?

 

Έχω δοκιμάσει κάποιες εφαρμογές, αλλά σε μία ας πούμε δεν έβγαζε καλά όλα τα ελληνικά, για αυτό και ρωτάω τις γνώμες σας

 

εχω βαλει το imo απο το market και τα εχει ολα μεσα msn , skype , yahoo , facebook... κι αλλα....!!!!

δοκιμασε το.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είναι πρόβλημα του android.Και με το default widget του android,δείχνει πάντα το αυριανό εφόσον το σημερινό είναι ολοήμερο.π.χ. αν έχεις ένα συμβάν από τις 12.00 εώς τις 4 θα το δείξει κανονικά.Αλλά στις ολοήμερες γιορτές δείχνει πάντα της επόμενης μέρας

 

Το smooth calendar δείχνει και της ίδια ημέρας τις καταχωρήσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γινεται στο αντροιντ να φτιαξω φακελους για να εχω μεσα πχ εικονες απο διακοπες περσι προπερσι φετος,εικονες απο εκδρομες,βιντεο απο ταξιδια,απο γενεθλια ωστε να μη τα βλεπω ολα μαζι οπως τα εχει το αντροιντ.Αν οχι υπαρχει καποιο προγραμμα στο μαρκετ που το κανει?
Link to comment
Share on other sites

Γινεται στο αντροιντ να φτιαξω φακελους για να εχω μεσα πχ εικονες απο διακοπες περσι προπερσι φετος,εικονες απο εκδρομες,βιντεο απο ταξιδια,απο γενεθλια ωστε να μη τα βλεπω ολα μαζι οπως τα εχει το αντροιντ.Αν οχι υπαρχει καποιο προγραμμα στο μαρκετ που το κανει?

 

Φυσικα μπορεις στη καρτα οσους θες με εναν file manager, η απο το pc

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

Γινεται στο αντροιντ να φτιαξω φακελους για να εχω μεσα πχ εικονες απο διακοπες περσι προπερσι φετος,εικονες απο εκδρομες,βιντεο απο ταξιδια,απο γενεθλια ωστε να μη τα βλεπω ολα μαζι οπως τα εχει το αντροιντ.Αν οχι υπαρχει καποιο προγραμμα στο μαρκετ που το κανει?

 

Ναι με την εφαρμογή ASTRO File Manager.

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

είμαι κάτοχος του htc desire s εδώ και λίγες μέρες και έχω κάποιες ερωτήσεις για τις εφαρμογές

1) για τα sms έχω βάλει το handcent, αλλά όταν έρχετε ένα μήνυμα μου βγαίνουν 2 ειδοποιήσεις μία από το handcent και μία από την εφαρμογή που είχε μέσα.Πώς απενεργοποιώ/κάνω απεγκατάσταση την εφαρμογη που είχε μέσα.

2) το Locations χρειάζετε σε κάτι ? γιατί μου τρώει 10% μπαταρία . Πώς το κλείνω

3) η εφαρμογή χάρτες χθές έκανε μια αναβάθμιση και από τότε δεν μπορώ να μεγεθύνω πολύ στους χάρτες, δηλαδή σε ένα σημείο σταματάει , ενώ πιο πρίν με άφηνε να μεγεθύνω πιο πολύ στο ίδιο σημείο

Link to comment
Share on other sites

είμαι κάτοχος του htc desire s εδώ και λίγες μέρες και έχω κάποιες ερωτήσεις για τις εφαρμογές

1) για τα sms έχω βάλει το handcent, αλλά όταν έρχετε ένα μήνυμα μου βγαίνουν 2 ειδοποιήσεις μία από το handcent και μία από την εφαρμογή που είχε μέσα.Πώς απενεργοποιώ/κάνω απεγκατάσταση την εφαρμογη που είχε μέσα.

2) το Locations χρειάζετε σε κάτι ? γιατί μου τρώει 10% μπαταρία . Πώς το κλείνω

3) η εφαρμογή χάρτες χθές έκανε μια αναβάθμιση και από τότε δεν μπορώ να μεγεθύνω πολύ στους χάρτες, δηλαδή σε ένα σημείο σταματάει , ενώ πιο πρίν με άφηνε να μεγεθύνω πιο πολύ στο ίδιο σημείο

 

1)στην εφαρμογή του κινητού πας ρυθμίσεις>ρυθμίσεις ειδοποιήσης.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...