Jump to content

Υγραέριο σε αυτοκίνητο


jpvolos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη και εγω μενω στο εξωτερικο και εδω υπαρχουν πραγματικα πολλα αυτοκινητα με υγραεριο εχω να σας πω οτι και πολυ οικονομικο ειναι, και το αυτοκινητο παει μια χαρα-οδηγω συχνα αυτοκινητα φιλων. Μην ακουτε αυτα που λενε αυτοι που δεν εχουν ιδεα περι τινος προκειται, αλλα "τα ξερουν ολα".

θα εβαζα και εγω αλλα για μενα το μονο μειον ειναι οτι το αυτοκινητο δεν ειναι πολυ μεγαλο και αν βαλω τη μπουκαλα πισω θα μου φαει το μισο χωρο αποσκευων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 171
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

gsi δλδ C20XE μοτερ?? και σε καντετ κιολας?ολεεεεεεεεεε :cool: να ρωτησω πως παει η κεφαλη του συγκεκριμενου αυτοκινητου?απο το 89 εως το 91 που εβαζαν κεφαλη της Cosworth δεν υπηρχε προβλημα..απο τοτε που ξεκινησαν τις Kolben-schmidt συνεχεια το ματι στο καζανακι του ψυγειου μην γεμισει μουργα απο λαδι ρε γμτ! ειχα βεκτρα τετοιο με τα 150 αλογα και 4χ4 το αμαξι εδινε ρεστα μεχρι που εσπασα κεντρικο διαφορικο (αυτο που στελνει την κινηση μπρος και πισω και το πουλησα...βαλε αφοβα ρε φιλε..εδω βαζουν σε S350 μερσεντες δες στο νετ επισης δες βιντεακι με S6 στο youtube με υγραεριο να δεις τι κανει
Link to comment
Share on other sites

gsi δλδ C20XE μοτερ?? και σε καντετ κιολας?ολεεεεεεεεεε :cool: να ρωτησω πως παει η κεφαλη του συγκεκριμενου αυτοκινητου?απο το 89 εως το 91 που εβαζαν κεφαλη της Cosworth δεν υπηρχε προβλημα..απο τοτε που ξεκινησαν τις Kolben-schmidt συνεχεια το ματι στο καζανακι του ψυγειου μην γεμισει μουργα απο λαδι ρε γμτ! ειχα βεκτρα τετοιο με τα 150 αλογα και 4χ4 το αμαξι εδινε ρεστα μεχρι που εσπασα κεντρικο διαφορικο (αυτο που στελνει την κινηση μπρος και πισω και το πουλησα...βαλε αφοβα ρε φιλε..εδω βαζουν σε S350 μερσεντες δες στο νετ επισης δες βιντεακι με S6 στο youtube με υγραεριο να δεις τι κανει

KADETT GSI ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΟ ECOTEC MΕ ΤΑ 135 ΑΛΟΓΑ..ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ygraeriokinisi.gr ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ..

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο αρχες ιουνιου που πηγα και εκλεισα ραντεβου μου ειπαν για 21 ιουλιου .περιμενω πως και πως να το περασω.

δεν παει αλο εβαλα 54 ευρω βενζινη σε 45αρι ρεζερβουρα και νομιζα οτι εχω κανα mercedez με 80 λιτρα ρεζερβουρα ελεos

και οσο παει και ανεβαινει κ αλο η ρημαδα η βενζινη.

sehlen
Link to comment
Share on other sites

E θα ειναι λιγο καλυτερα σε θεμα καταναλωσης,θα καινε πιο λιγο.Παντως η πιο καλη λυση ειναι υβριδικο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εχει διαφορα στην καταναλωση... Το κερδος αν δεν κανω λαθος προκυπτε μεχρι τωρα απο την χαμηλωτερη τιμη!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εχει διαφορα στην καταναλωση... Το κερδος αν δεν κανω λαθος προκυπτε μεχρι τωρα απο την χαμηλωτερη τιμη!!

 

ναι απο την τιμη κερδιζεις αλλα απο που εμαθες οτι θα απελευθερωθει η τιμη οτυ υγραεριου ;Το υγραεριο απλα ειναι πιο φθηνο λογω λιγοτερης επεξεργασιας .

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο αρχες ιουνιου που πηγα και εκλεισα ραντεβου μου ειπαν για 21 ιουλιου .περιμενω πως και πως να το περασω.

δεν παει αλο εβαλα 54 ευρω βενζινη σε 45αρι ρεζερβουρα και νομιζα οτι εχω κανα mercedez με 80 λιτρα ρεζερβουρα ελεos

και οσο παει και ανεβαινει κ αλο η ρημαδα η βενζινη.

YPARXEI KAI AYTH H EPILOGH http://www.logothetisautogas.gr EKTOS APO THN http://www.ygraeriokinisi.gr...

POSA LEFTA SOY EIPAN...O LOGOTHETIS STO SITE LEEI 1500 KOMPLE TOPOTHETIMENO..

GIATI SO EIPAN GIA TOSO ARGA.??

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το προβλημα δεν ειναι τα λευτα τα ιδια μου ζηταει κ ο αλλος το θεμα ειναι οτι εγω απο θεσσαλονικη κ δεν θα κανω ολοκληρο ταξιδι να κατεβω αθηνα για να το περασω.

μου ειπαν τοσο αργα γιατι εχει παρει ο κωλος τους φωτια .τεσπα ακομα 1 μηνας υπομονη.θα περασει που 8α παει.

sehlen
Link to comment
Share on other sites

1250+φπα ζηταει ο θεοδωρου στη Θεσσαλονικη
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Στην θεσσαλονικη εχει 2 εγκαταστατες

ο Βασίλης Γεωργιάδης Αεροδρομιο

ο Αντ. Θεοδώρου στα ΚΤΕΛ

 

Και το ευχαριστω ανοιξε νεο πρατηριο στο Ν.ΕΒΡΟΥτο μονο στη Μακεδονια-Θρακη (εκτος θεσσαλονικης)

12ο Χιλ. Αλεξανδρούπολης - Φερών (μετα το αεροδρομιο δεξια προς φέρες ) 25510.61485

 

εχω ανανεωση και την λιστα με τα πρατηρια ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ που το αυτοκίνητο είναι ένα Nissan Sunny του 1989 χωρίς καταλύτη μπορώ να το βάλω; Ξέρει κανένας πόσο θα στοιχίσει;

 

Mπορεις , θα κοστισει περιπου 800€ με 1000€ , αλλα πρεπει να ρωτησεις για σιγουρη τιμη.

 

επειδη ειναι ομως παλιο μοντελο θα πρεπει να κανεις αρκετα χιλιομετρα για να σε συμφερει !

Link to comment
Share on other sites

καποιος δηλαδη που θελει να βαλει υγραεριο και δεν εχει στη πολη του πρατηριο τι κανει;;;;;τρεχει στην αθηνα για να βαλει;:wacko:
Link to comment
Share on other sites

δεν βαζει αν και σε λιγο καιρο αρκετοι πρατηριουχοι θα βαλουν ,,...
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έλεος η βενζίνη έχει φτάσει 1,2 δηλαδή τι να πω. Βάζω 15 ευρώ και δεν μου φτάνουν ούτε για 2 μέρες σχεδόν..

Απορώ γιατί ΟΛΟΙ δεν βάζουν υγραέριο.. Η απόσβεση είναι πολύ γρήγορη με τέτοιες διαφορές...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το αυτοκίνητο είναι ένα Nissan Sunny του 1989 χωρίς καταλύτη μπορώ να το βάλω; Ξέρει κανένας πόσο θα στοιχίσει;

 

καρμπιρατερ υποθετω η μονου ψεκασμου? στου λογοθετη μου φαινετε για αυτα τα συστηματα ψεκασμου βαζουν πρωτης γενιας που κοστιζει 600-700 ευρω...

Ρε παιδιά, έλεος η βενζίνη έχει φτάσει 1,2 δηλαδή τι να πω. Βάζω 15 ευρώ και δεν μου φτάνουν ούτε για 2 μέρες σχεδόν..

Απορώ γιατί ΟΛΟΙ δεν βάζουν υγραέριο.. Η απόσβεση είναι πολύ γρήγορη με τέτοιες διαφορές...

 

μην απορεις..χτες ημουν αλεξανδρουπολη και δεν μπορουσα να βρω εκεινο το γκαζαδικο...ρωτησα 2-3 βενζιναδικα "ΑΜΑΝ!ΠΑΡΑΝΟΜΟ!" ασχετα αν ο νομος ειναι απο το 2000...και ο νεοελληνας που ολα τα αλλα εκτος απο μυαλο εχει...παιρνει 600 ευρω το μηνα και τα 300-400 τα δινει σε βενζινες..του λες βαλε ενα υγραεριο ρε φιλε να δεις τα μισα απο αυτα τα λεφτα στη τσεπη σου αυτος τσιναει σαν το ευγενες ζωο το γαιδαρο και αρχιζει το τροπαρι " θα κανει μπουμ" "θα χασω 0.0003 δευτερολεπτα επιταχυνση" "θα κανω θα ρανω μπλα μπλα μπλα" και σε βγαζει χαζο στην τελικη....νομιζει οτι 2.000.000 αμαξια στην ιταλια,1.000.000 στην ολανδια , βελγιο , γερμανια κλπ ειναι βλακες αυτος ειναι εξυπνος...επισης ειναι βλακες στην AC Schnitzer που βγαλανε υγραεριοκινητο Μ3 και λογω υγραεριου (115 οκτανια) και αλλων αλλαγων βγαλανε 550 αλογα...αυτοι δλδ ειναι τελειως χαιβανια...ασχετο αν στη γερμανια αν παρεις υγραεριοκινητο η με φυσικο αεριο (μεθανιο δλδ ) εχεις αυτοματα -30 τοις εκατο τελη κυκλοφοριας και μικροτερα ασφαλιστρα και μπαινεις στο κεντρο της πολης οποτε γουσταρεις...ο ελληνας εχει φοβια στο καθε τι που ειναι φτηνο...προτιμα με 600 ευρω να πληρωνει διακοποδανεια,καρτες,δοσεις,γραματια κλπ...και καθε σαβατο να πλενει το αμαξι να κανει ενα κυκλο το τετραγωνο , να του βαζει κουκουλα και να βγαλει το παπακι να παει στη δουλεια η για καφε....σε αλλα φορουμ πχ. των 4 τροχων εβγαινε ενας που ελεγε οτι του καηκε το μοτερ λογω γκαζιου μπλα μπλα μπλα...το Μ50 ακομα να κανει το παραμικρο το φιατ και αυτο..ενας συναδελφος με Χ5 4.6ις και αυτος τα ιδια...τεσπα εγω βαζω σε καθε αμαξι μου γκαζι και γουσταρω μεχρι στιγμης οταν παω σε γκαζαδικο και το κυριοτερο ειναι οτι το αμαξι το εχω τρελανει στις βολτες..γιαυτο το παιρνεις το αμαξι οχι να το εχεις να μαζευει σκονη...

 

ειπα και παραπανω οτι υπαρχουν ΚΙΤ και για τουρμποκινητηρες που λογω των οκτανιων κερδιζεις πολλα...εχω για παραδειγμα ενα Α4 1.8τ ενος φιλου...και πριν πηγαινε τελεια αλλα τωρα φευγει γ@#$ωντας

Link to comment
Share on other sites

καρμπιρατερ υποθετω η μονου ψεκασμου? στου λογοθετη μου φαινετε για αυτα τα συστηματα ψεκασμου βαζουν πρωτης γενιας που κοστιζει 600-700 ευρω...

 

 

μην απορεις..χτες ημουν αλεξανδρουπολη και δεν μπορουσα να βρω εκεινο το γκαζαδικο...ρωτησα 2-3 βενζιναδικα "ΑΜΑΝ!ΠΑΡΑΝΟΜΟ!" ασχετα αν ο νομος ειναι απο το 2000...και ο νεοελληνας που ολα τα αλλα εκτος απο μυαλο εχει...παιρνει 600 ευρω το μηνα και τα 300-400 τα δινει σε βενζινες..του λες βαλε ενα υγραεριο ρε φιλε να δεις τα μισα απο αυτα τα λεφτα στη τσεπη σου αυτος τσιναει σαν το ευγενες ζωο το γαιδαρο και αρχιζει το τροπαρι " θα κανει μπουμ" "θα χασω 0.0003 δευτερολεπτα επιταχυνση" "θα κανω θα ρανω μπλα μπλα μπλα" και σε βγαζει χαζο στην τελικη....νομιζει οτι 2.000.000 αμαξια στην ιταλια,1.000.000 στην ολανδια , βελγιο , γερμανια κλπ ειναι βλακες αυτος ειναι εξυπνος...επισης ειναι βλακες στην AC Schnitzer που βγαλανε υγραεριοκινητο Μ3 και λογω υγραεριου (115 οκτανια) και αλλων αλλαγων βγαλανε 550 αλογα...αυτοι δλδ ειναι τελειως χαιβανια...ασχετο αν στη γερμανια αν παρεις υγραεριοκινητο η με φυσικο αεριο (μεθανιο δλδ ) εχεις αυτοματα -30 τοις εκατο τελη κυκλοφοριας και μικροτερα ασφαλιστρα και μπαινεις στο κεντρο της πολης οποτε γουσταρεις...ο ελληνας εχει φοβια στο καθε τι που ειναι φτηνο...προτιμα με 600 ευρω να πληρωνει διακοποδανεια,καρτες,δοσεις,γραματια κλπ...και καθε σαβατο να πλενει το αμαξι να κανει ενα κυκλο το τετραγωνο , να του βαζει κουκουλα και να βγαλει το παπακι να παει στη δουλεια η για καφε....σε αλλα φορουμ πχ. των 4 τροχων εβγαινε ενας που ελεγε οτι του καηκε το μοτερ λογω γκαζιου μπλα μπλα μπλα...το Μ50 ακομα να κανει το παραμικρο το φιατ και αυτο..ενας συναδελφος με Χ5 4.6ις και αυτος τα ιδια...τεσπα εγω βαζω σε καθε αμαξι μου γκαζι και γουσταρω μεχρι στιγμης οταν παω σε γκαζαδικο και το κυριοτερο ειναι οτι το αμαξι το εχω τρελανει στις βολτες..γιαυτο το παιρνεις το αμαξι οχι να το εχεις να μαζευει σκονη...

 

ειπα και παραπανω οτι υπαρχουν ΚΙΤ και για τουρμποκινητηρες που λογω των οκτανιων κερδιζεις πολλα...εχω για παραδειγμα ενα Α4 1.8τ ενος φιλου...και πριν πηγαινε τελεια αλλα τωρα φευγει γ@#$ωντας

 

 

Είναι καρμπυρατέρ. Όπως πάει το πράγμα το υγραέριο είναι μονόδρομος. Επειδή το αυτοκίνητο έχει 180.000km αξίζει πιστεύω (19 χρονών κιόλας :p)

 

Ένας φίλος μου έχει ένα candy του έβαλε υγραέριο και μου είπε ότι ξεχνάει να το γεμίσει. Είχε βάλει 30 ευρώ μια μέρα και έκανε μια εβδομάδα βόλτες (για την δουλειά του) και στο τέλος της εβδομάδας τρομαγμένος μην μείνει πάει πίσω και βλέπει τον μετρητή στην μέση...

Εκτός από το candy έβαλε και στο BMW (δίλιτρο παρακαλώ) και τώρα κοροιδεύει τους άλλους που -εκτός ότι περιμένουν ουρά- πηγαίνουν στην αντλία με την βενζίνη στο βενζινάδικο. Το αστείο είναι ότι βάζει που και που 5 ευρώ βενζίνη, μήπως κάτι δεν πάει καλά...

 

Προς όλους τους φοβιτσιάριδες και τους κατόχους αυτοκινήτων ρέπλικα:

ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΥΓΡΑΕΡΙΟ, θα είναι πιο φτηνό για εμάς :shifty::p

 

(no hard feelings, έτσι)

Link to comment
Share on other sites

το φιατ ενδοξως ειναι στα 220.000 χλμ...του βαζω Elf Performance ST 10W-40 ημισυνθετικο και απο αλλαγη σε αλλαγη (14.000 χλμ ) καιει.....0 μλ λαδι...κατι ελεγαν οτι οι κινητηρες των ιταλικων δεν αντεχουν..τεσπα το αμαξι εχει εδω και 120.000 χλμ γκαζι ...επισης η γυναικα μου εχει λογω εταιρειας 520 Ε34 με 4ης γενιας γκαζι εχουμε γραψει 250.000 χλμ μονο με γκαζι...ουτε βαλβιδες εχουν καει ουτε λαδι καιει τις παντες του τις παει βρωμιζει οσο ενα αλυσοπριονο ...αυτα....αν παιρναμε πετρελεο το 525 tds συγκεκριμενα δεν συμφερει...ενα φιλτρο αερα στο 520 κανει 15 ευρω..στο ντιζελ 25...φιλτρο βενζινας κανα 30αρι...φιλτρο πετρελεου 60...μπουζια 10 ευρω το κοματι στο πετρελεο κανα 60 ευρω το κοματι...το πετρελεο παει 1.40 το λιτρο το γκαζι ειναι 60 σεντ...αμορτισερ εμπρος στο ντιζελ πανε 200 ευρω το κοματι...στη βενζινα 130...

 

φιλοι μου δεν κοιτατε αν συμφερει και ποτε θα τα βγαλει τα λεφτα του κλπ/...αλλου πετατε λεφτα ασκοπα (ζαντες / ηχος / σποιλερ) ενω εδω τουλαχιστον θα παρετε τα λεφτα σας πισω...εχουμε αλλον με γκαζι εδω

 

α και που εισαι..το αν εχεις αμαξι 50-100.000 ευρω δεν σημαινει οτι πρεπει να τα σκας στον ΟΠΕΚ καθε μερα...καλυτερα στον ΠΟΥΤΙΝ

προσωπικα εχω φιλο με Χ5 4.6ις με γκαζι 5της γενιας , αουντι Α4 τουρμπο παλι με γκαζι

συν τα χιλιαδες ταξια ρενο κλιο συμβολ και σεβρολετ λατσετι που εχουν γυρισει μινιμουμ 500.000 χλμ και οι ιδιοκτητες τους ακομα να ανοιξουν μοτερ

Link to comment
Share on other sites

Eγώ απορώ πάντως πως δεν έχει επεκταθεί η χρήση του στα ταξί, ειδικά τώρα που η τιμή του diesel έχει ανέβει.

Δεδομένου ότι υπάρχουν λίγα ταξί με υγραέριο, πως και δεν έχει διαδοθεί?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κανε μια βολτα μεσω γουγλη και δες τι βλακειες γραφουν στα περισοτερα φορουμ ατομα ασχετα με το αντικειμενο...θα εντυπωσιαστεις με το μεγεθος της μ@#$κιας του νεοελληνα...λες και ολη η ευρωπη ειναι βλακες εμεις ξυπνιοι
Link to comment
Share on other sites

Ενα ειναι το σιγουρο παντως... Η ανοδος της βενζινης δεν προκειται να αφησει ανεπηρεαστο το αεριο! Απλα προς το παρον την τιμη του την προστατευουν συμφωνιες, συμφωνιες ομως που εχουν ημερομηνιες ληξης! ;)
Link to comment
Share on other sites

000 χλμ μονο με γκαζι...ουτε βαλβιδες εχουν καει ουτε λαδι καιει τις παντες του τις παει βρωμιζει οσο ενα αλυσοπριονο ...αυτα....αν παιρναμε πετρελεο το 525 tds συγκεκριμενα δεν συμφερει...ενα φιλτρο αερα στο 520 κανει 15 ευρω..στο ντιζελ 25...φιλτρο βενζινας κανα 30αρι...φιλτρο πετρελεου 60...μπουζια 10 ευρω το κοματι στο πετρελεο κανα 60 ευρω το κοματι...το πετρελεο παει 1.40 το λιτρο το γκαζι ειναι 60 σεντ...αμορτισερ εμπρος στο ντιζελ πανε 200 ευρω το κοματι...στη βενζινα 130...

 

 

Μπουζί στο πετρέλαιο ?:rolleyes: ΟΚ είπαμε να υποστηρίξετε το υγραέριο αλλά μην γράφουμε και οτι θέλουμε.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...