Jump to content

SDSL Telepassport


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι έχετε να πείτε για το πακέτο της Telepassport ? Ειναι καλό ? Παρέχει σταθερή ταχύτητα ή ειναι σαν τον πΟΤΕ, οπου πληρώνεις για 384 και παιρνεις 186 ?

 

απόσο ξέρω, το τηλέφωνο του χρήστη αλλάζει και αν ειναι παραδείγματος χάρη 2101234567 γίνεται 2111234567

 

Επίσης ξέρω ότι η τηλεφωνία ειναι VoIP και είναι ακόμα πιο φτήνη απο τον πΟΤΕ

 

Ισχύουν όντως όλα αυτά ? Αν κάνω λάθος διορθώστε με...

Τελικά συμφέρει ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 327
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι έχετε να πείτε για το πακέτο της Telepassport ? Ειναι καλό ? Παρέχει σταθερή ταχύτητα ή ειναι σαν τον πΟΤΕ, οπου πληρώνεις για 384 και παιρνεις 186 ?

 

απόσο ξέρω, το τηλέφωνο του χρήστη αλλάζει και αν ειναι παραδείγματος χάρη 2101234567 γίνεται 2111234567

 

Επίσης ξέρω ότι η τηλεφωνία ειναι VoIP και είναι ακόμα πιο φτήνη απο τον πΟΤΕ

 

Ισχύουν όντως όλα αυτά ? Αν κάνω λάθος διορθώστε με...

Τελικά συμφέρει ?

Δεν το ξέρω απο προσωπική εμπειρία. Αξίζει όμως εαν αποφασίσεις να τελειώνεις μια και καλή με τον ΟΤΕ, εάν βρίσκεσαι εντός κάλυψης της telepassport (πραγμα σπάνιο) και εάν αποφασίσει να δώσει Ο ΟΤΕ την ευθεία γραμμή που χρειάζεται για όλα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εντος κάλυψης, αλλα υπάρχει πρόβλημα σχετικά με τον αριθμο γιατί δεν θέλω να αλλάξει...

ξερετε αν ειναι δυνατή η φορητότητα ?

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εντος κάλυψης, αλλα υπάρχει πρόβλημα σχετικά με τον αριθμο γιατί δεν θέλω να αλλάξει...

ξερετε αν ειναι δυνατή η φορητότητα ?

Σε τηλεφωνημα μουπριν 15 μερες ειχαν πει οτι γινεται αλλα δεν γνωριζαν ακομη ποσο κοστιζει. Γιατι δεν τους περνεις ενας τηλεφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με την φορητότητα κρατάς ακριβώς το ίδιο νούμερο. Διαφορετικά η tp σου δίνει νούμερο χωρίς να έχεις την δυνατότητα επιλογής.

Μπορείς να προχωρήσεις κανονικά σε αίτηση και να συμπληρώσεις τα πεδία της φορητότητας. Απλά θα πάρει λίγο καιρό μέχρι να βγεί η απόφαση τιμολογίων φορητοτ.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εντος κάλυψης, αλλα υπάρχει πρόβλημα σχετικά με τον αριθμο γιατί δεν θέλω να αλλάξει...

ξερετε αν ειναι δυνατή η φορητότητα ?

 

Στην αιτηση που συμπληρώνει κανεις για τα προγραμματα TP Voice & Web είναι δυνατή η φορητότητα του αριθμού σου, αλλα χρονοτριβουν οι διαδικασίες με πολυ-ήμερες/μήνες στον πΟΤΕ, + οτι δεν γνωρίζουμε ακομα το κοστος της φορητότητας...συντομα θα ξέρουμε

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

Έμαθε κανείς (συνεργάτης ή μη) αν παρέχει τελικά την δυνατότητα φορητότητας σταθερού τηλεφώνου η TelePassport με σύνδεση TP Voice & Web ?

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στις αιτήσεις για sdsl με telepassport υπάρχει επιλογή για φορητότητα αριθμού, η telepassport μπορεί να την προσφέρει, αλλα ο πΟΤΕ δέν την παρέχει ακόμα, σύντομα όμως θα κυκλοφορήσει ένας κώδικα δεοντολογίας ας τον πούμε όπου όλες οι εταιρίες θα υποχρεούνται να ακολουθήσουν, αναμένεται σε λίγους μήνες.

Σε πελάτες sdsl telepassport στα νέα προγράμματα TP Voice & web, θα δοθεί αριθμός 212χχχχχχχ μέχρι να δοθεί η φορητότητα απο τον πΟΤΕ...

Επίσης να σας πώ, όπως με ενημέρωσαν, πώς οι συνδέσεις sdsl telepassport εφτασαν τις 400 περίπου σε όλη την Ελλάδα, επίσης 10 νέοι κόμβοι θα είναι έτοιμοι σε λίγο καιρό...

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

Λογικά η tp είναι 2η σε κόμβους (μετά τον πΟΤΕ).

Αλλοι 10 κομβοι σημαίνει αύξηση της κάλυψης sDSL έτσι δεν είναι; :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είναι.

Υπάρχουν ηδη 34 κόμβοι και προστίθενται αλλοι 10, συνολο 44 συντομα !!!

Αρα και μεγαλύτερη κάλυψη σε sdsl...

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα συνφορουμιτες,σκεφτομαι να βαλω SDSL από TPH

αν φυσικά βρώ κάποιον να μου λύσει κάποιες απορίες γιατι στη Τηλέφωνική Υποστήριξη τους δεν μου φαίνεται να γνωρίζουν και πολλά δυστυχώς..

Ιδού ποιες απορίες δεν γνώριζαν να μου απαντήσουν η μου απάντησαν ελλειπώς & με πολλλλεςςς επιφυλάξεις..

 

Οποια βοήθεια ή και κριτική της υπηρεσίας καλοδεχούμενη..

 

 

1)Αν υπάρχει διαθεσιμότητα της υπηρεσίας στην περιοχή

μου ΧΩΡΙΣ να έχω σύνδεση με τον ΟΤΕ(έχω αλλά θα την καταργήσω εάν συνδεθώ με TPH) αλλά με γραμμή

TPH.Διαμένω στο Ηράκλειο Κρήτης ,στο Δήμο

Ν.Αλικαρνασσού με τηλέφωνο PSTN (2810344429).

 

2)Τι MODEM προσφερετε (Μάρκα & Μοντέλο) & αν ειναι

Router.

 

3)Ποιος είναι ο Maximum χρόνος που θα χρειαστεί για

την εγκατάσταση;

 

 

4)Σε περίπτωση μετακόμισης ισχύει μεταφορά της γραμμής

& αν ναι με τι κόστος ;

 

5)H πληρωμή της γραμμής θα είναι μηνιαία ; Θα

χρειαστεί να προπληρώσω κάποιους μήνες;

 

6)Εκτός απο Πιστωτική Κάρτα μπορώ να πληρώνω με Debit

Card (Χρεωστική Καρτα) Visa ο λογαριασμό;

SE P1i RULLS!!!
Link to comment
Share on other sites

Ας τα παρουμε ένα - ένα...

1.Αν υπάρχει διαθεσιμότητα της υπηρεσίας στην περιοχή

μου ΧΩΡΙΣ να έχω σύνδεση με τον ΟΤΕ(έχω αλλά θα την καταργήσω εάν συνδεθώ με TPH) αλλά με γραμμή

TPH.Διαμένω στο Ηράκλειο Κρήτης ,στο Δήμο

Ν.Αλικαρνασσού με τηλέφωνο PSTN (2810344429).

======================================

Στο site της telepassport μπορεις μεσω της κατάλληλης φόρμας να δείς αν καλύπτεσαι.

Το κοιταξα και ναι σε καλύπτει....

 

Για τα υπόλοιπα θα σου απαντήσω συντομα...

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

Ας τα παρουμε ένα - ένα...

1.Αν υπάρχει διαθεσιμότητα της υπηρεσίας στην περιοχή

μου ΧΩΡΙΣ να έχω σύνδεση με τον ΟΤΕ(έχω αλλά θα την καταργήσω εάν συνδεθώ με TPH) αλλά με γραμμή

TPH.Διαμένω στο Ηράκλειο Κρήτης ,στο Δήμο

Ν.Αλικαρνασσού με τηλέφωνο PSTN (2810344429).

======================================

Στο site της telepassport μπορεις μεσω της κατάλληλης φόρμας να δείς αν καλύπτεσαι.

Το κοιταξα και ναι σε καλύπτει....

 

Για τα υπόλοιπα θα σου απαντήσω συντομα...

Ότι τηλέφωνο και να βάλω στο site της TPH δείχνει ότι υπάρχει κάλυψη..ακόμα και σε χωριά έξω από το Ηράκλειο..Αυτό μου έκανε εντύπωση γι'αυτό ρωτάω..Τόσο μεγάλη κάλυψη έχει στο Ηράκλειο..???

SE P1i RULLS!!!
Link to comment
Share on other sites

Τελικα στο σαιτ λεει οτι θελει.Εβαλα τον αριθμο και καλυπτομουν και οταν τους πηρα τηλεφωνο μου ειπαν ακριβως το αντιθετο..
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

molis simera energopoiithike i 512 , tin opoia anabathmisa apo 256, i aporia mou einai i eksis, me 256 katebaza stathera me 30kb /sec, tora den exo dei pote parapano apo 60 einai fisiologiko? eseis me 512 me poso katebazete akribos? dokimasa kai apo microsoft kai mexri 60 paei.

thnks

cypherth
Link to comment
Share on other sites

τόσο καλά ρε φιλαράκι? εγώ περίμενα πολύ περισσότερο και απογοητεύθηκα... αν είναι τότε έτσι όλα καλά...

από streamload έχω σταθερό 60 δεν πέφτει ποτέ κάτω από 57 αλλά δεν ανεβαίνει και ποτέ πάνω από 61, όταν είχα μέχρι και χτεσ δηλαδή την 256, δεν έβλεπα ποτέ πάνω από 32 αλλά και δεν έπεσα ποτέ όσο την έχω κάτω από 29,5

ευχαριστώ πάντως για την γρήγορη απάντησή σου.

cypherth
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα συνφορουμιτες,σκεφτομαι να βαλω SDSL από TPH

αν φυσικά βρώ κάποιον να μου λύσει κάποιες απορίες γιατι στη Τηλέφωνική Υποστήριξη τους δεν μου φαίνεται να γνωρίζουν και πολλά δυστυχώς..

Ιδού ποιες απορίες δεν γνώριζαν να μου απαντήσουν η μου απάντησαν ελλειπώς & με πολλλλεςςς επιφυλάξεις..

 

Οποια βοήθεια ή και κριτική της υπηρεσίας καλοδεχούμενη..

 

1)Αν υπάρχει διαθεσιμότητα της υπηρεσίας στην περιοχή

μου ΧΩΡΙΣ να έχω σύνδεση με τον ΟΤΕ(έχω αλλά θα την καταργήσω εάν συνδεθώ με TPH) αλλά με γραμμή

TPH.Διαμένω στο Ηράκλειο Κρήτης ,στο Δήμο

Ν.Αλικαρνασσού με τηλέφωνο PSTN (2810344429).

 

2)Τι MODEM προσφερετε (Μάρκα & Μοντέλο) & αν ειναι

Router.

 

3)Ποιος είναι ο Maximum χρόνος που θα χρειαστεί για

την εγκατάσταση;

 

4)Σε περίπτωση μετακόμισης ισχύει μεταφορά της γραμμής

& αν ναι με τι κόστος ;

 

5)H πληρωμή της γραμμής θα είναι μηνιαία ; Θα

χρειαστεί να προπληρώσω κάποιους μήνες;

 

6)Εκτός απο Πιστωτική Κάρτα μπορώ να πληρώνω με Debit

Card (Χρεωστική Καρτα) Visa ο λογαριασμό;

 

Δυστύχως η τηλεφωνική υποστήριξη της tp θέλει ακόμα δουλειά. Που θα πάει, θα λυθεί και αυτό.

1) Κάλυψη με την tp ΕΧΕΙΣ!

2) Προσφέρει 1 modem και 1 router μάρκας Verso (Πρωτοπόρος Αμερικάνικη εταιρία τεχνολογικού εξοπλισμού)

3) Μπορεί να πάρει απο 20 ημέρες μέχρι και 2-3 μήνες. (Εξαρτάται απο τον ΟΤΕ)

4) Για περίπτωση μετακόμισης δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο. Καταρχάς θα πρέπει να έχεις κάλυψη στην νέα σου κατοικία. Λογικά όμως θα πρέπει να πληρώσεις το κόστος απεγκατάστασης 45 ευρώ και κάποιο κόστος για να κάνει την νέα σύνδεση ο τεχνικός της tp.

5) Πληρώνεις μηνιαία. Πληρώνεις μόνο το πάγιο του κάθε μήνα που μπαίνει.

6) Δεν μπορείς να πληρώνεις με debit. Μπορείς όμως να πληρώνεις με πάγια εντολή εαν ήδη το κάνεις με την υπηρεσία 1787 (Αν και έχω ακούσει οτι ετοιμάζουν άλλη μιά ευκολία)

 

Οτι άλλο χρειαστείς, ρώτα!

 

I think I am much better than primus... ;)

 

Η προσφορά για Δωρεάν Modem-Router και εγκατάσταση παρατείνεται για άλλους 3 μήνες!

Το ίδιο ισχύει για την 1 ωρα αστικά + 1 υπεραστικά κάθε μήνα.

Σύντομα η κάλυψη αυξάνεται σε άλλες 10 περιοχές της Ελλάδας!

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι τα overheads και πώς μπορώ να τα βγάλω?

Δε μπορείς να τα βγάλεις.

Είναι δεδομένα που μεταφέρονται παράλληλα με τα δεδομένα που εσύ κατεβάζεις (και αντίστοιχα ανεβάζεις στο upstream), και αν δεν κάνω λάθος (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος) εξυπηρετούν έλεγχο για σφάλματα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αφού είχες 30 με 256, γιατί περίμενες παραπάνω από 60, με 512; :worry:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

rigasnic η αναβάθμιση δεν γίνεται "αριθμητικά" αλλά "εκθετικά" .

Όχι και εκθετικά!

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

rigasnic η αναβάθμιση δεν γίνεται "αριθμητικά" αλλά "εκθετικά" .

 

Όταν διπλασιάζεις την ταχύτητα της γραμμής σου γιατί περιμένεις να αυξηθεί εκθετικά η ταχύτητα που κατεβάζεις; Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε; :wacko:

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...