Jump to content

Nokia 6


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά έχει διαφορές η gcam με την μαμά?

Ελάχιστες (ημερήσιες) που τράβηξα δεν είδα κάτι το διαφορετικό.

Τότε δοκίμασε με νυχτερινές. Εκεί είναι η διαφορά σύμφωνα με τα λεγόμενά τους!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 770
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν κ δεν ειμαι ειδικος, υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα των φωτογραφιων.

 

Λαζαρε, εγω εχω τραβηξει αρκετα βιντεο με την gcam, αλλα απο χτες αρνειται πεισματικα να ανοιξει, δυστυχως..

Edited by Lostromos7
Link to comment
Share on other sites

Σε νυχτερινες φωτο ναι ειναι πολυ καλη

Βιντεο δεν μπορεσα να τραβηξω ποτε για εβγαζε το μηνυμα οτι η εφαρμογη εχει σταματησει

Αν και σε ψαξιμο διαβασα οτι μια προηγουμενη εκδοση ηταν συμβατη με το 6αρι παρολλο που την εβαλα

δεν ειδα φως.

Τωρα ισως να παιζει και κατι με τις ρυθμισεις τις οποιες δεν εχω πειραξει καθολου.

Αν σου ειναι ευκολο πες μου πια εκδοση εχεις και τι ρυθμισεις εχεις κανει

Ευχαριστω

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

εχω την εκδοση 5.1.018.177624777.7 Απο ρυθμισεις, δεν εχω πειραξει τιποτα....

 

Εκανες κανένα soft που είναι συνήθως η πρώτη κίνηση?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σχεδον ολα τα μεγαλα καταστηματα εχουν παει το νεο 6-αρι στα 295 € περιπου;;;

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σχεδον ολα τα μεγαλα καταστηματα εχουν παει το νεο 6-αρι στα 295 € περιπου;;;

 

για να το κατεβασουν παλι στα 289€ και να λενε οτι το εχουν σε προσφορα,χαχαχαχαχ!!!!

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

@montoya, και soft reset έκανα και εγκατάσταση /απεγκατασταση έκανα, τίποτα. Μάλλον μέχρι εδώ ήτανε το βίντεο...

 

Αν είναι γενικότερο το θέμα (αφού ανέφερε κι άλλος πιο πάνω το ίδιο θέμα) τότε απλά περιμένεις σε νεότερη έκδοση

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

για να το κατεβασουν παλι στα 289€ και να λενε οτι το εχουν σε προσφορα,χαχαχαχαχ!!!!

 

Δεν έπεσες μακριά! Σήμερα σε μεγάλη αλυσίδα το έχει στα 249€.

 

Εγω το τσίμπησα και θα σας πω εντυπώσεις αύριο.!

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπεσες μακριά! Σήμερα σε μεγάλη αλυσίδα το έχει στα 249€.

 

Εγω το τσίμπησα και θα σας πω εντυπώσεις αύριο.!

 

Και εγώ μόλις αυτό είδα πριν μπω εδώ. Καλορίζικο σου εύχομαι φίλε μου, έκανες σωστή αγορά.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 24 ωρες εχω να πω τα εξης :

 

- Η αισθηση του κινητου ως κατασκευη, ειναι ακριβως η ιδια με το προηγουμενο : Κορυφαια!

 

- Η οθονη του μου μοιαζει ιδια (νομιζω πως ουτως η αλλως ειναι η ιδια...)

 

- Στη χρηση, τα παντα ειναι ομαλοτερα. Απο το πως κατεβαζεις την status bar και την ανεβαζεις μεχρι τις εφαρμογες (Play store, Facebook). Εγω τουλαχιστον παρατηρω μεγαλυτερες ή μικροτερες διαφορες.

 

- Το δαχτυλικο αποτυπωμα ειναι γρηγοροτερο και ακριβεστερο. Ενταξει, δεν φτανει τα επιπεδα των ακριβοτερων μοντελων αλλα σε σχεση και με το προηγουμενο εγω προσωπικα δεν εχω κανενα παραπονο (ουτε απο το προηγουμενο μπορω να πω πως ημουν δυσαρεστημενος...)

 

- Το μεγαφωνο ειναι ΠΟΛΥ δυνατο, αλλα το γεγονος πως δεν ειναι στερεο φαινεται και με το παραπανω. Ο ηχος ομως, ειναι καλος.

 

- Το NFC του ειναι πολυ δυνατο. Εχω μια καρτα NFC και οποτε γυριζω το "καπακι" της θηκης προς τα πισω, την πιανει! Με το προηγουμενο δεν το εκανε!

 

- Τελος, η καμερα ειναι μαλλον καλυτερη. Δεν μπορω να αποφασισω με σιγουρια. Πρεπει να τεσταρω κι αλλο, σε περισσοτερες συνθηκες.

Σας εχω δειγματα φωτογραφιων απο το 6 απο το 6.1.

 

Αυτα προς το παρον. Τις επόμενες μερες, αν εχω καποιες παρατηρησεις, θα γραψω κι αλλα.

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 24 ωρες εχω να πω τα εξης :

 

- Η αισθηση του κινητου ως κατασκευη, ειναι ακριβως η ιδια με το προηγουμενο : Κορυφαια!

 

- Η οθονη του μου μοιαζει ιδια (νομιζω πως ουτως η αλλως ειναι η ιδια...)

 

- Στη χρηση, τα παντα ειναι ομαλοτερα. Απο το πως κατεβαζεις την status bar και την ανεβαζεις μεχρι τις εφαρμογες (Play store, Facebook). Εγω τουλαχιστον παρατηρω μεγαλυτερες ή μικροτερες διαφορες.

 

- Το δαχτυλικο αποτυπωμα ειναι γρηγοροτερο και ακριβεστερο. Ενταξει, δεν φτανει τα επιπεδα των ακριβοτερων μοντελων αλλα σε σχεση και με το προηγουμενο εγω προσωπικα δεν εχω κανενα παραπονο (ουτε απο το προηγουμενο μπορω να πω πως ημουν δυσαρεστημενος...)

 

- Το μεγαφωνο ειναι ΠΟΛΥ δυνατο, αλλα το γεγονος πως δεν ειναι στερεο φαινεται και με το παραπανω. Ο ηχος ομως, ειναι καλος.

 

- Το NFC του ειναι πολυ δυνατο. Εχω μια καρτα NFC και οποτε γυριζω το "καπακι" της θηκης προς τα πισω, την πιανει! Με το προηγουμενο δεν το εκανε!

 

- Τελος, η καμερα ειναι μαλλον καλυτερη. Δεν μπορω να αποφασισω με σιγουρια. Πρεπει να τεσταρω κι αλλο, σε περισσοτερες συνθηκες.

Σας εχω δειγματα φωτογραφιων απο το 6 απο το 6.1.

 

Αυτα προς το παρον. Τις επόμενες μερες, αν εχω καποιες παρατηρησεις, θα γραψω κι αλλα.

 

Καλορίζικο

Δούλεψέ το λίγο και ρίξε μας νέες εντυπώσεις.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

#chris023r

Καταρχήν καλορίζικο το κινητό. Είδα τις φώτο που ανέβασες, και μπορώ να πω ότι αυτές που είναι από το 6.1 είναι ποιο φωτεινές και με ποιο ζωντανά χρώματα, έχω όμως έναν ενδοιασμό για το One drive, πρέπει να έριξαν την ανάλυση, κάτι που φαίνεται όταν προσπαθείς να την κάνεις zoom, μεγέθυνση. Πρόσεξα από τις πληροφορίες της φωταγραφια το μέγεθος, στο One drive πιάνει μέγεθος περίπου 1.5 με 2.0mb, ενώ αν προσέξεις στο κινητό σου ή ίδια φωτογραφία πρέπει να πιάνει περίπου 10με 12mb.

Edited by MAZ207
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

#chris023r

Καταρχήν καλορίζικο το κινητό. Είδα τις φώτο που ανέβασες, και μπορώ να πω ότι αυτές που είναι από το 6.1 είναι ποιο φωτεινές και με ποιο ζωντανά χρώματα, έχω όμως έναν ενδοιασμό για το One drive, πρέπει να έριξαν την ανάλυση, κάτι που φαίνεται όταν προσπαθείς να την κάνεις zoom, μεγέθυνση. Πρόσεξα από τις πληροφορίες της φωταγραφια το μέγεθος, στο One drive πιάνει μέγεθος περίπου 1.5 με 2.0mb, ενώ αν προσέξεις στο κινητό σου ή ίδια φωτογραφία πρέπει να πιάνει περίπου 10με 12mb.

 

Δεν εχει ριξει την αναλυση το OneDrive. Αν το εκανε δεν θα ηταν καθολου καλο μεσο για αποθηκευση. Μηπως τις εβλεπες on line; Τις κατεβασες ή τις εβλεπες απο τον browser;

 

Ξανακατεβασα 3-4 φωτογραφιες και οι πληροφοριες ηταν ιδιες με του κινητου (μεγεθος, αναλυση).

 

Εχω βαλει στις ρυθμισεις να τραβαει φωτο στα 16:9. Αυτο κατεβαζει την αναλυση στα 8 ΜΡ (στο παλιο κατεβαινε στα 11 ΜΡ).

Επισης παρατηρω πως ακομη και με αναλογια 4:3 παλι μεγιστο ειναι τα 8 ΜΡ...

 

Δεν πιστευω να τρεχει κατι... Οποιος ξερει σχετικα ας πει.

 

Οσο για τον επεξεργαστη :

 

Εχοντας ανοιχτα τα :

 

- Chrome (15 σελιδες)

- Μessenger

- Facebook

- Χαρτες

- Φωτογραφικη μηχανη

- Quizdom

- 3D Engineering animations

- Yu-Gi-OH Duel Links

- Word

- Play store (κατεβαζε κι ενημερωσεις)

 

το κινητο πηγαινε σφαιρα.

 

Στον Chrome μικρες καθυστερησεις (χιλιοστα του δευτερολεπτου) και στο Yu-Gi-OH Duel Links καθυστερουσε λιγο σε καποιες μεταβασεις (αλλα οταν επαιζα δεν κολλουσε καθολου!).

 

Στο Facebook προσπαθουσα να σκρολαρω αποτομα και σταματουσε μονο οταν το FB επρεπε να φορτωσει κι αλλο περιεχομενο!

Με το περσινο 6-αρι υπηρχαν μικρα κολληματα (ασημαντα κατα τη γνωμη μου) ανω δεν ειχα τιποτα αλλο ανοιχτο.

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

#chris023r

Ναι από τον browser τις έβλεπα.

Με 16:9 ναι όντως πέφτει η ανάλυση στα 8,αλλα στο 4 :3 (που το έχω εγώ) η ανάλυση είναι στα 16. Για την φωταγραφια μιλάω και όχι για βίντεο, που εκεί πάλι έχει άλλες αναλύσεις.

 

Ο επεξεργαστής του όντως τα πάει πολύ καλά.

 

Και επί την ευκαιρία ήθελα να ρωτήσω κάτι. Η νοκια λέει ότι τραβάει βίντεο ανάλυση 4Κ. Δεν βρήκα κάπου τέτοια ρύθμιση,ούτε και αν μπορεί να τραβήξει slow motion. Ή μια ρύθμιση για την ανάλυση και τα καρέ.

Edited by MAZ207
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

#chris023r

Ναι από τον browser τις έβλεπα.

Με 16:9 ναι όντως πέφτει η ανάλυση στα 8,αλλα στο 4 :3 (που το έχω εγώ) η ανάλυση είναι στα 16. Για την φωταγραφια μιλάω και όχι για βίντεο, που εκεί πάλι έχει άλλες αναλύσεις.

 

Μολις εκανα επανεκκινηση και μου βγαζει κι εμενα στα 4:3 16ΜΡ. Δεν ξερω τι ειχε συμβει...

 

Και επί την ευκαιρία ήθελα να ρωτήσω κάτι. Η νοκια λέει ότι τραβάει βίντεο ανάλυση 4Κ. Δεν βρήκα κάπου τέτοια ρύθμιση,ούτε και αν μπορεί να τραβήξει slow motion. Ή μια ρύθμιση για την ανάλυση και τα καρέ.

 

Για να αλλαξεις ρυθμισεις στο βιντεο, πρεπει πρωτα να μπεις σε λειτουργια βιντεο και ΜΕΤΑ να πας στις ρυθμισεις!

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το εκαναν ετσι...

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

Για οσους θελουν να παιξουν.......

http://nokiamob.net/2018/06/03/nokia-pro-camera-app-ported-to-other-devices/

Ειναι η NOKIA Pro Camera ported και για αλλα τηλεφωνα.

Η επιλογη για το ΝΟΚΙΑ 6 ειναι αυτη : Hakiri Calyx can be installed on Nokia 3, 5 and 6

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

^^^ Σωστός !!! ^^^

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για οποιον ενδιαφερεται, σας εχω εδω δυο φωτογραφιες τραβηγμενες με το 6-αρι του 2017 (με την μαμισια εφαρμογη και την Gcam), με το 6-αρι του 2018 (με την ΝΟΚΙΑ pro και την Gcam) και με το Lumia 920.

 

Πειτε μου γνωμες σχετικα με την ποιοτητα.

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφερεται, σας εχω εδω δυο φωτογραφιες τραβηγμενες με το 6-αρι του 2017 (με την μαμισια εφαρμογη και την Gcam), με το 6-αρι του 2018 (με την ΝΟΚΙΑ pro και την Gcam) και με το Lumia 920.

 

Πειτε μου γνωμες σχετικα με την ποιοτητα.

Βλέπω και το 920 καλά κρατεί ακόμα σε κάμερα! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρουμε πόσο sar έχει το 6 του 2018 που πωλείται στην Ελλάδα;

Στη σελίδα της Nokia έχει sar για διάφορα μοντέλα 6 (Type TA-1025, 1021, 1003, 1000) και 6.1 (Type TA-1068, 1050, 1043).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...