Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε ξέρω όμως ποια έκδοση είναι, αν υπάρχουν updates/υποστήριξη πλέον.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κοίταξα λίγο στο επίσημο site και δεν με ψήνει τελικά. Νομίζω είναι Oreo και έχουν σταματήσει τα updates. Έτσι κι αλλιώς ξεκίνησαν ήδη να γίνονται 2 Android 10 ROMs, οπότε αργά ή γρήγορα θα θέλω να δοκιμάσω κατά εκεί :P

 

Υπάρχει καμια pie rom που η μπαταρία να προσεγγίζει σε διάρκεια αυτες των oreo; Απο οτι εχω διαβασει υπάρχει περιπου μια αποκλιση της 1,5 ωρας.

Επισης τι άλλα προβλήματα εχουν; Βλεπω για θέμα με τα Bluetooth ακουστικα και χαμηλη ενταση ήχου στις κλησεις

 

Από όσο δοκίμασα, από άποψη μπαταρίας όλες οι Pie είναι σχεδόν ίδιες (8 ώρες SOT σίγουρα, ίσως παραπάνω), εκτός κι αν δοκιμάσεις κάποιον custom kernel και βάλεις κάποιο προφίλ εξοικονόμησης ενέργειας. Η Oreo όντως είχε καλύτερη επίδοση σ'αυτόν τον τομέα και μου φαινόταν ένα κλικ πιο ελαφριά. Αλλά όπως και να έχει, είτε έχεις 20% είτε 30% στο τέλος της μέρας, δεν θα το φορτίσεις;

Σχετικά με το bluetooth είναι το τσιπ του Mido τέτοιο που το Bluetooth κάνει παρεμβολές στο Wifi. Δηλ όταν μιλάς στο τηλέφωνο με bluetooth, η ταχύτητα του Wifi πέφτει πολύ, της τάξης των 5-10 kB/sec. Μικρό το κακό, αλλά αν πχ θέλεις να μιλήσεις τηλεφωνικά με Messenger τι κάνεις; Σε μένα είχε θέμα, αλλά ίσως έφταιγε και το ρούτερ μου.

Στον ήχο στις κλήσεις μου φαίνεται λίγο κακή σχετικά η ποιότητα, όχι χαμηλή η ένταση, κυρίως γιατί οι developers προσθέτουν mods που κομπρεσσάρουν πολύ τον ήχο (ειδικά το Dirac για μένα το χειρότερο). Δεν θυμάμαι όμως για να συγκρίνω με την Oreo! Αλλά μιλάς κανονικά, δεν είναι ότι δεν ακούς ή δεν σ'ακούνε ικανοποιητικά.

Πάντως ικανοποιημένος ήμουν με την MSM Xtended και τώρα με την crDroid 9. Νομίζω είναι οι πιο ελαφριές και με αρκετή παραμετροποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Λέω να δοκιμάσω custom oreo.

Όχι ότι έχω θέματα με την pixel experience pie, έτσι για αλλαγή σε προηγούμενη έκδοση.

 

Να πάω σε Los?

Ποια αλλη? Με ενδιαφέρει μπαταρία κυρίως.(ΑΝ παίζει και gcam θα είναι σούπερ)

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Oreo και GCam τα πάνε μια χαρά, δεν θυμάμαι από ποιον developer, πρέπει να δοκιμάσεις (Urikill και Serjio ίσως; έκδοση 5.xxx ήταν πολύ σταθερή). Για το μεγαλύτερο διάστημα ήμουν με LineageOS 15.1 Extended by Alexey (ίσως η κορυφαία) και νωρίτερα με Cardinal AOSP. Εννοείται η υποστήριξη έχει σταματήσει, αλλά ειδικά η LOS Extended δεν είχε μείνει και κάτι να πάει καλύτερα, εκτός από τα security patches. Root κανονικά με Magisk.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα την miracle.

Gcam ακόμη δε μπόρεσα να σεταρω. Δεν ασχολήθηκα και πολύ ομως

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα καλά καθουμενα πετάει fc στο playstore και καποιες αλλες εφαρμογές (πχ chrome)

 

Ξηλωνω την miracle σε λίγο και βάζω los 15.1 extended

Δουλεια ανοιξαμε βραδυατικα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η Los 15.1 είναι η καλύτερη rom που έχω βάλει στο κινητό. Ήθελα σε κάποια φάση να δοκιμάσω την Pie και γι' αυτό έβαλα την Pixel Experience (τώρα έχω την Plus). Τόση ομαλότητα και αυτονομία όσο με την Los 15.1 δεν είχα. Υπόψιν, το μόνο κακό είναι ότι στις GCam δεν θα έχεις την λειτουργία Night Sight. Η λειτουργία αυτή υπάρχει στις GCam 6.ΧΧ, οι οποίες δεν δουλεύουν σε Oreo (εκτός κι αν κάτι άλλαξε από τον Ιούνιο που το έψαχνα).
Link to comment
Share on other sites

Στα καλά καθουμενα πετάει fc στο playstore και καποιες αλλες εφαρμογές (πχ chrome)

 

Ξηλωνω την miracle σε λίγο και βάζω los 15.1 extended

Δουλεια ανοιξαμε βραδυατικα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η Los 15.1 είναι η καλύτερη rom που έχω βάλει στο κινητό. Ήθελα σε κάποια φάση να δοκιμάσω την Pie και γι' αυτό έβαλα την Pixel Experience (τώρα έχω την Plus). Τόση ομαλότητα και αυτονομία όσο με την Los 15.1 δεν είχα. Υπόψιν, το μόνο κακό είναι ότι στις GCam δεν θα έχεις την λειτουργία Night Sight. Η λειτουργία αυτή υπάρχει στις GCam 6.ΧΧ, οι οποίες δεν δουλεύουν σε Oreo (εκτός κι αν κάτι άλλαξε από τον Ιούνιο που το έψαχνα).

 

 

εδώ και αρκετούς μήνες είμαι με LOS 15.1 extended από εδώ https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/how-to/mido-unofficial-resurrection-remix-roms-t3787185 έχοντας δοκιμάσει pixel experience, PIE RR από εδώ https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/xiaomi-redmi-note-4-snapdragon-roms-kernels-recoveries--other-development/9-0-resurrection-remix-v7-0-t3892912

κατέληξα στην los 15.1 extendet είναι ποιο ομαλή καλύτερη μπαταρία το gps παίζει άψογα και παίζει και η GCam με Night Sight όχι όλες οι εκδόσεις μια συγκεκριμένη στην έκδοση 6,1 είναι το MGC_6.1.021_ XCAMBase_N4X_v12uk.apk ένα θεματακι έχει μόνο ότι όταν ανοίξει η κάμερα τρώει πολύ μνήμη και θέλει αρκετό χρόνο για να στανιαρει το mido κατά τα άλλα όλες οι εκδόσεις από 6.1 και κάτω παίζουν τζάμι να μην ξεχάσω το dolby atmos μαζι με το viper4android fx για τον ήχο όπως στις τελευταίες 2 εκδόσεις απο 9.3.0 και μετά μέχρι και την τελευταία 001 εχει προστεθεί και το screen recorder apo oneplus μονταρισμένο όπου μαζί με την συγκεκριμένη ρομ σου επιτρέπει την ηχογράφηση- καταγραφή βίντεο από εσωτερική πηγή ήχου

Edited by SR10RS
Link to comment
Share on other sites

η GCam με Night Sight όχι όλες οι εκδόσεις μια συγκεκριμένη στην έκδοση 6,1 είναι το MGC_6.1.021_ XCAMBase_N4X_v12uk.apk ένα θεματακι έχει μόνο ότι όταν ανοίξει η κάμερα τρώει πολύ μνήμη και θέλει αρκετό χρόνο για να στανιαρει το mido κατά τα άλλα όλες οι εκδόσεις από 6.1 και κάτω παίζουν τζάμι

 

Τι εννοείς με αυτό? Κολλάει η κάμερα? Κολλάει το κινητό? Θέλει επανεκκίνηση?

Link to comment
Share on other sites

κοίτα στις πρώτες λος συνέβαιναν όλα αυτά που είπες έβγαζες την φώτο και αναφέρομαι μόνο για την νυχτερινή λήψη μετά την φώτο κολλούσε στις επόμενες εκδόσεις ρομ ήταν καλύτερα τα πράγματα απλά λιγοστεύει η ραμ λόγο της κάμερας αλλά μετά επανέρχεται σιγά σιγά βέβαια κάντε και εσείς τον πειραματισμό σας γιατί αυτά συνέβησαν στο δικό μου mido με ότι αυτό συνεπάγεται μπορεί να φταίνε οι εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει η δεν ξέρω τι άλλο ένας πειραματισμος θα βοηθούσε ποιο καλά

 

Υ.Γ

για όποιον ψάχνει το λινκ ποια μόνο από το telegram στην αναζήτηση θα το βρείτε εύκολα

Edited by SR10RS
Link to comment
Share on other sites

εδώ και αρκετούς μήνες είμαι με LOS 15.1 extended από εδώ https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/how-to/mido-unofficial-resurrection-remix-roms-t3787185 έχοντας δοκιμάσει pixel experience, PIE RR από εδώ https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/xiaomi-redmi-note-4-snapdragon-roms-kernels-recoveries--other-development/9-0-resurrection-remix-v7-0-t3892912

κατέληξα στην los 15.1 extendet είναι ποιο ομαλή καλύτερη μπαταρία το gps παίζει άψογα και παίζει και η GCam με Night Sight όχι όλες οι εκδόσεις μια συγκεκριμένη στην έκδοση 6,1 είναι το MGC_6.1.021_ XCAMBase_N4X_v12uk.apk ένα θεματακι έχει μόνο ότι όταν ανοίξει η κάμερα τρώει πολύ μνήμη και θέλει αρκετό χρόνο για να στανιαρει το mido κατά τα άλλα όλες οι εκδόσεις από 6.1 και κάτω παίζουν τζάμι να μην ξεχάσω το dolby atmos μαζι με το viper4android fx για τον ήχο όπως στις τελευταίες 2 εκδόσεις απο 9.3.0 και μετά μέχρι και την τελευταία 001 εχει προστεθεί και το screen recorder apo oneplus μονταρισμένο όπου μαζί με την συγκεκριμένη ρομ σου επιτρέπει την ηχογράφηση- καταγραφή βίντεο από εσωτερική πηγή ήχου

 

Μπορείς να ανεβάσεις κάπου το apk της gcam???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει night sight σε oreo ας βάλει αυτη την έκδοση. Εχει ρυθμισεις για τις selfie ωστε να μην βγαινουν πρασινες αλλά δεν το εψαξα ποτε καθως δεν βγαζω. Έπισης εχει το γνωστό πρόβλημα ότι αν μπαίνεις συχνά στις ρυθμίσεις της κάμερας μετα απο καποιες φορες κολλαει το κινητό και θέλει επανεκκινηση αλλά σε νυχτερινες και κανονικες φωτο δεν βρηκα κανενα θεμα με την κυρια κάμερα. Συν ότι δεν έχει θέμα με την μνημη οπότε δεν κλείνει τις εφαρμογές στο παρασκήνιο οταν βγαζεις φωτο.

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog446/

Link to comment
Share on other sites

Μπα και με το los15. 1 τρώει σκάλωματα.

 

Δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Κολλάει το σύμπαν.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπα και με το los15. 1 τρώει σκάλωματα.

 

Δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Κολλάει το σύμπαν.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν είναι το πρόβλημά σου το θέμα με το playstore, δοκίμασε πρώτα να περάσεις μια fastboot rom. Είχα κι εγώ θέμα με playstore και play services, μέσω fastboot rom το έλυσα.

Link to comment
Share on other sites

Μπα και με το los15. 1 τρώει σκάλωματα.

 

Δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Κολλάει το σύμπαν.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βάζεις τα nano gapps; Και μήπως έχεις ενεργοποιημένο το αυτόματο backup/ restore της Google;

Link to comment
Share on other sites

Pico βαζω

 

Όχι δεν έχω αυτόματο backup

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οταν περασες custom rom διεγραψες το partition vendor?Επισης ποιο recovery χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα διέγραψα.

 

 

 

 

Twrp 3.1.2.-1 νομίζω

 

 

Λέω να παιξω σε miui τελικά.

Βρήκα στο μιυι.γρ beta miui 11 china

 

Να την φλασαρω? Ή να πάω σε miui10?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να δοκιμάσω και εγώ την 11. Από ότι διαβάζω δεν έχει ελληνικά αν σε ενοχλεί φυσικα και μερικά αλλά bugs

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by astronaytis
Link to comment
Share on other sites

Δε με πειράζει η απουσία ελληνικών.

Τι αλλά bugs έχει???

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα διέγραψα.

 

Twrp 3.1.2.-1 νομίζω

 

Λέω να παιξω σε miui τελικά.

Βρήκα στο μιυι.γρ beta miui 11 china

 

Να την φλασαρω? Ή να πάω σε miui10?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το twrp που εχεις ειναι πολυ παλιο και πιθανοτατα σου δημιουργει προβληματα.

 

https://eu.dl.twrp.me/mido/

 

Δοκιμασε ξανα με την τελευταια εκδοση αν θελεις. Θα σου προτεινα Los EX απο LilBlinx και Franco kernel ο οποιος οντως κανει εξαιρετικη δουλεια στο θεμα μπαταρια.Το miui 11 εχει αρκετα bugs ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς, θα αλλάξω Twrp και ρομ.

Αρκεί να βρω χρόνο τώρα.

Θα δοκιμάσω το σετ που προτείνεις.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το twrp που εχεις ειναι πολυ παλιο και πιθανοτατα σου δημιουργει προβληματα.

 

https://eu.dl.twrp.me/mido/

 

Δοκιμασε ξανα με την τελευταια εκδοση αν θελεις. Θα σου προτεινα Los EX απο LilBlinx και Franco kernel ο οποιος οντως κανει εξαιρετικη δουλεια στο θεμα μπαταρια.Το miui 11 εχει αρκετα bugs ακομα.

 

 

μιλας για την Advanced LineageOS 16.0?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...