Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το απόγευμα έκανα έλεγχο για ενημερώσεις και μου εμφανίστηκε η MIUI 8.2 ΣΤΑΘΕΡΗ 8.2.4.0(MCFMIDL).

Έκανα την ενημέρωση και σε λίγη ώρα εγκαταστάθηκε.

Μέχρι στιγμής όλα καλά.

 

Βγηκε κιολας 8.2.4.0? Πριν κανα δυο μερες εβαλα την 8.2.2.0. Στο changelog τι γραφει;

Link to comment
Share on other sites

ΠΑρέλαβα κι εγώ σήμερα σε μαύρο από Banggood (παραγγελία 25 Μαρτίου) με NL Post, χωρίς τελωνείο...πολύ όμορφο, πλήρως μεταλλικό με εξαίρεση τις δύο άκρες.

...φαίνεται πραγματικά ποιοτικό, με μια σύντομη δοκιμή μόνο το Wifi του δεν μου φάνηκε τόσο γρήγορο, αλλά μπορεί να ήταν και η εφαρμογή browser που να μην απέδιδε τα μέγιστα.

...επίσης πολύ φωτεινή οθόνη και ο ήχος είναι επαρκής σε ένταση, αλλά κάπως παραμορφώνει πάνω από 80% και πάνω, δεν είναι πεντακάθαρος νομίζω.

...η φωτογραφική του αρκετά μέτρια, βελτιώνεται αισθητά όμως με ενεργοποιημένο το HDR....

εντύπωση μου έκανε πως στην shelfie κάμερα εντόπιζε το πρόσωπο και μου εμφάνιζε και κατά προσέγγιση ηλικία...τί αλγόριθμοι τρελοί είναι αυτοί; Εντάξει με έβγαλε 8 χρόνια νεώτερο, δεν παραπονιέμαι...

 

μου ήρθε ολοκαίνουριο στη ζελατίνα του, με την 8.1.15 ROM και δεν είδα να έχει καμία ενημέρωση, οπότε αυτή πρέπει να είναι η τελευταία επίσημη ΡΟΜ, σωστά;

 

Μάλλον όμως θα το δώσω και θα κρατήσω το Leeco Le Max 2 (x829) που ελπίζω να παραλάβω αύριο, γιατί φεύγω το μεσημέρι για τις γιορτές κι επιστρέφοντας ίσα-ίσα θα το προλάβω πριν περάσουν 14 μέρες και αρχίσει η διαδικασία επιστροφής του

 

( *τα συστημένα μόνο 14 μέρες δεν τα κρατάνε; )

 

Αν και θέλω να δω και το άλλο τηλέφωνο για να αποφασίσω οριστικά ποιό θα κρατήσω, τείνω προς το Leeco, οπότε αν σκέφτεται κανείς να παραγγείλει και φοβάται τελωνείο, ας στείλει κανά πμ....αλλά η συναλλαγή θα γίνει μετά το Πάσχα που θα επιστρέψω πάλι Θεσσαλονίκη (και δεν υπάρχει εύκαιρη σύνδεση ίντερνετ στο χωριό, οπότε μην περιμένει κανείς άμεση απάντηση)

(το τηλέφωνο θα μείνει ασφαλώς Θεσσαλονίκη...το δοκίμασα μόνο για να δω αν υπάρχει πρόβλημα πριν περάσουν οι πρώτες μέρες από τη παραλαβή...το Xiaomi Redmi 3s Prime μου είχε έρθει με χαλασμένη οθόνη)

 

Κάποιο link από το Banggood που το πήρες; ΟΚ, το βρήκα...

 

Καλορίζικο...

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε κιολας 8.2.4.0? Πριν κανα δυο μερες εβαλα την 8.2.2.0. Στο changelog τι γραφει;

Και σε μένα τη βρήκε και την κατεβάζει, αλλά σέρνονται οι server.

Optimized system performance λέει το changelog

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω scion. Δεν μου το χει βγαλει ακομα, ισως το γυρισω σε India παλι.

 

Για οποιον ενδιαφερεται για δειγματα της καμερας οριστε μερικες.

Ολες τραβηχτηκαν με stock camera στο auto με εξαιρεση τη δευτερη που απλα ενεργοποιησα HDR.

 

33860998011_8f864faa92_c.jpgIMG_20170410_123551 by Andreas L., on Flickr

 

33861037081_6285591861_c.jpgIMG_20170409_191456_HDR by Andreas L., on Flickr

 

33949290476_351206c173_c.jpgIMG_20170408_204618_HHT by Andreas L., on Flickr

 

33949292606_7efe5505c1_c.jpgIMG_20170409_000256_HHT by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Με HDR βγάζει ανέλπιστα καλές φώτο τη μέρα. Είμαι υπό σκέψη να το έχω on by default, αν και φοβάμαι το oversaturation. Πάντως στην stock εφαρμογή δεν βρήκα επιλογή για always on HDR.
Link to comment
Share on other sites

Στη πρωτη αν εβαζα HDR εβγαινε πολυ ψευτικη. Οποτε ενω βοηθαει πολυ θα υπαρχουν φορες που δεν το θες το HDR.

 

Βεβαια με το που απογευματιασει, το να βγαλεις με hdr χωρις να χει camera shake θελει χερια πειροτεχνουργου.

Link to comment
Share on other sites

Στη πρωτη αν εβαζα HDR εβγαινε πολυ ψευτικη. Οποτε ενω βοηθαει πολυ θα υπαρχουν φορες που δεν το θες το HDR.

 

Βεβαια με το που απογευματιασει, το να βγαλεις με hdr χωρις να χει camera shake θελει χερια πειροτεχνουργου.

 

χαχα σωστός!

Δεν μου λέτε τώρα εσείς οι πιο παλιοί με miui. Ισχύει ότι με την global stable θα περιμένουμε updates κάθε μήνα? Γιατί βλέπω ότι και τα security patches συμβαδίζουν με τον μήνα (μπράβο xiaomi!)

Επίσης οι developer roms που είναι ανά βδομάδα, είναι συνήθως unstable και μόνο για τολμηρούς?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση επειδή μπερδεύτηκα λίγο με τα μοντέλα :p Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε αυτό το μοντέλο με το redmi note 4x?
Link to comment
Share on other sites

Οχι και καθε μηνα αλλα γενικα δινει updates τοσο security οσο και optimization.

 

Η developer's ειναι αναλογως την εκδοση. Θεωρητικα ναι ειναι updates που δεν εχουν δοκιμαστει εκτενως αλλα απο την αλλη εχουν βγει και developer's που ειναι πιο stable και απο stable rom.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση επειδή μπερδεύτηκα λίγο με τα μοντέλα :p Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε αυτό το μοντέλο με το redmi note 4x?

 

Αν εννοείς το 4Χ όπως το ονομάζει η infoquest, είναι το ίδιο ακριβώς τηλέφωνο με το note 4 που λέμε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το 4Χ όπως το ονομάζει η infoquest, είναι το ίδιο ακριβώς τηλέφωνο με το note 4 που λέμε εδώ.

 

Note 4 Global Edition θες να πεις :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση επειδή μπερδεύτηκα λίγο με τα μοντέλα :p Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε αυτό το μοντέλο με το redmi note 4x?

 

Το Redmi Note 4 Global Edition (ή International Version) υποστηρίζει τις LTE B1/B3/B4/B5/B7/B8/B20 μπάντες.

Το Redmi Note 4X υποστηρίζει τις LTE B1/B3/B5/B7 μπάντες.

Άρα μόνο το Global Edition υποστηρίζει την B20 (800 MHz).

 

Είχα και εγώ την ίδια απορία, αλλά δεν βρήκα άλλη διαφορά μεταξύ των 2 εκδόσεων. Όλα τα άλλα είναι ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, βρηκα αυτό το κινητο και θα ηθελα να ρωτησω αν εχει ελληνικο μενου;;στην εικονα αναφερει ελληνικα..

http://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-4-Global-Edition-5_5-inch-3GB-RAM-32GB-ROM-Snapdragon-625-Octa-core-4G-Smartphone-p-1129991.html?rmmds=search

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να δώσει κανένα bigota link να κατεβάσουμε την 8.2.4.0 γιατί ουτε εδω http://en.miui.com/download-309.html#468 τη βλεπω ουτε το update του κινητού τη βλέπει.
http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, βρηκα αυτό το κινητο και θα ηθελα να ρωτησω αν εχει ελληνικο μενου;;στην εικονα αναφερει ελληνικα..

http://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-4-Global-Edition-5_5-inch-3GB-RAM-32GB-ROM-Snapdragon-625-Octa-core-4G-Smartphone-p-1129991.html?rmmds=search

Αφού το αναφέρει, θα έχει... Και εμένα με ενδιαφέρει να το πάρω από εκεί αλλά δεν είναι in Stock αυτή τη στιγμή....

 

Άσχετη ερώτηση: Τι είναι αυτή η B20 800 μπάντα 4G και ποια η σχέση της με την WIND;

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη αλλά έχω χαθεί τελείως με τα μοντέλα...

Το παρακάτω είναι με B20;

http://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/172791-xiaomi-note-4x-32gb-dual-sim-black

 

Επειδή γενικά δεν μου πολυαρέσει η MIUI, και έχω αγορασμένο το Nova Launcher θα λειτουργήσει στο συγκεκριμένο τηλέφωνο;

Δηλαδή να έχω app drawer;

 

Για unlock της συσκευής έχει πέσει κάτι στην υπόληψή σας και αν υπάρχουν custom roms σωστές για το τηλέφωνο;

 

Ρωτάω γιατί έχω κλείσει ήδη 3 χρόνια με το Moto G 2nd gen (titan) και φοράω Android 7.1.1 το οποίο μετά από τόσα χρόνια και για τέτοιο φτηνό κινητό (150€ τότε) με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο για mail, gps, fb, browsing, youtube...

Θέλω δηλαδή να ξέρω (με την εμπειρία σας όσοι το έχετε πάρει) αν το πάρω δηλαδή, υπάρχει community support ενεργό για ROMS; Με τα μοντέλα όπως είναι στο XDA έχω χαθεί :D

 

Redmi Note 4, Note 4, Note 4x είναι ουσιαστικά το ίδιο μοντέλο (με snapdragon);

Current: Xiaomi Mi A1

History: Motorola Moto G 2nd GEN / Jiayu G4S / ZTE v967s / SE Neo V / ΖΤΕ Blade / Nokia N79 / SE k810 / SE k750 / Nokia 6600 / Panasonic GD67 / Ericsson T68s / Ericcson T10 / Ericcsson CH198 <- παντοφλα version :blink:

Link to comment
Share on other sites

 

Άσχετη ερώτηση: Τι είναι αυτή η B20 800 μπάντα 4G και ποια η σχέση της με την WIND;

 

https://www.angroid.gr/απόψεις/4g-ke-800mhz-allios-b20-alithies-ke-psemmata

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως ρυθμίζουμε σε πόσα δευτερόλεπτα να σβήνει η οθόνη?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως ρυθμίζουμε σε πόσα δευτερόλεπτα να σβήνει η οθόνη?

Ρυθμίσεις>Σύστημα & συσκευή>Οθόνη κλειδώματος & δακτυλικό αποτύπωμα>χρόνος αδράνειας

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...