Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς όχι. Είναι ενεργοποιημένο καιρό τώρα.

Παιδιά, πραγματικά δεν πιστεύω πως υπάρχει εξήγηση. Σίγουρα έχει να κάνει με την αλλαγή οθόνης.

Τι άλλο να πω. Αλλά μόνο στις κάρτες της cosmote!

 

 

Είπα και γω πως ησύχασα από τηλέφωνο και μου βγήκε το πιο κουλό πρόβλημα. Θα το ανοίξω μόνος μου να το αποτελείωσω.

 

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Απευθυνσου πρωτα σε αυτον που σου αλλαξε την οθονη (αν οντως σχετιζεται,που δεν μπορω να καταλαβω με ποιο τροπο θα μπορουσε να γινει αυτο) και μετα στους προφεσιοναλς των forum με τις μαγικες συνταγες επιτυχιας που παιζουν απο κανε factory reset μεχρι λιβανισε το Κυριακη πρωι.

 

Μην πειραζεις τιποτα μεχρι τοτε γιατι πολυ πιθανον να τα κανεις χειροτερα και να μη μπορει ουτε ο αλλος να σε βοηθησει.Μετα θα θες factory reset και λιβανι οντως.

 

Και αν το ανοιξεις τι θα βρεις?Νομιζεις οτι εχει κεραια ειδικη μεσα για cosmote 4g που εχει αποσυνδεθει?!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα ψάχνοντας στα καταστήματα της Κίνας βρήκα στο LightInTheBox.com μια πολύ καλή τιμή για το 4/64 και θέλω να σας ρωτήσω αν έχει εμπειρία κάποιος από αυτό το κατάστημα κι αν όντως --όπως λέει --μας εξασφαλίζει σε περίπτωση τελωνείου.

Αναφέρει τα εξής στο Shipping & Delivery

Add duty & tax insurance to your order (Why get insurance?) EUR € 3.69

Add shipping insurance to your order (Why get insurance?) EUR € 3.56

 

Γνωστο ειναι και επισης γνωστη η προσφορα και η υποσχεση επιστροφης των χρηματων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

QXDM Professional. Tool για Snapdragon επεξεργαστή, για ξεκλείδωμα bands. Με εγκατάσταση σε PC. To έχω κάνει σε άλλο μου κινητό με snapdragon επεξεργαστή με επιτυχία. Google-αρε το στο XDA, με τίτλο αναζήτησης, unlock LTE bands xiaomi, και ακολουθείς τις οδηγίες πάντα με δική σου ευθύνη.

b1e6d7c5c9f57f2ba2097ee6ae58f5c9.jpg

 

Φιλικα,αλλα το ''με δικη σου ευθυνη'' επρεπε να το βαλεις σε επιγραφη νεον που αναβοσβηνει με τετοιες μεθοδους και προγραμματα που προτεινεις.Οι μπαντες στα xiaomi ειναι σε επιπεδο hardware οχι software και επισης τι σχεση εχει με το προβλημα του παιδιου,του κλειδωσε την μπαντα cosmote 4g ο τυπος που του αλλαξε την οθονη?Δε νομιζω να αλλαζε οθονες αν ειχε τετοιες ικανοτητες.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάρτα wind.

 

Είδα το τηλέφωνο σε σκοτεινό χώρο και έπαθα.

Στο κάτω μέρος το φως βγαίνει έξω από την οθόνη. Αν το ακουμπήσεις στο τραπέζι και προσπαθήσεις να το χειριστείς, το touch κάνει τρελά πράγματα.

 

Πακέτο και αύριο πίσω στους "ειδικούς".

Άντε τώρα να βγάλεις άκρη.

 

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση

υπάρχει τρόπος να μπει και δεύτερος χρήστης του τηλεφώνου εκτός από εμένα; και αν ναι πως ψάχνω αλλά δεν έχω βρει κάτι ,είμαι με μαμά rom

Link to comment
Share on other sites

 

Φιλικα,αλλα το ''με δικη σου ευθυνη'' επρεπε να το βαλεις σε επιγραφη νεον που αναβοσβηνει με τετοιες μεθοδους και προγραμματα που προτεινεις.Οι μπαντες στα xiaomi ειναι σε επιπεδο hardware οχι software και επισης τι σχεση εχει με το προβλημα του παιδιου,του κλειδωσε την μπαντα cosmote 4g ο τυπος που του αλλαξε την οθονη?Δε νομιζω να αλλαζε οθονες αν ειχε τετοιες ικανοτητες.

 

Το πρόγραμμα που προτείνω επεμβαίνει στο chipset, το οποίο ως γνωστόν είναι στο hardware. Και είναι το επίσημο εργαλείο της Qualcomm. Μπορείς να το διασταυρωσεις εάν επιθυμείς και από μόνος σου. Και εάν δεν ισχύει εδώ είμαστε.

Δεν καταλαβαίνω τα περί φωτεινών επιγραφών κλπ.

Εάν και τυχόν, ασχολείται με φλασαρισματα ρομ , θα μπορούσε να κάνει κι αυτό. Για όποιον τυχόν εξοικειωμένο, απλά βήματα είναι στο xda. Και το "με δική σου ευθύνη", είναι ευθύνη μου να το αναφέρω, καθώς δεν είμαι αντιπροσωπεία, να δίνω εγγύηση σε τυχόν λάθος χειρισμούς. Ούτε η αντιπροσωπεία το κάνει αυτό. Φιλικά.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι φίλε μου... Δουλεύει και στην τελευταία αναβάθμιση... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7311240#post7311240

 

Τελικά κάνει δουλειά ή εφαρμογή. Να σαι καλά!

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα που προτείνω επεμβαίνει στο chipset, το οποίο ως γνωστόν είναι στο hardware.

 

Στο software επεμβαινει και ''ξεκλειδωνει'' μπαντες μπλοκαρισμενες απο παροχους σε software επιπεδο,πχ για να τρεχουν τα xiaomi σε αμερικανικους παροχους η τιποτα τετοιο.

 

Anyway οπως και να χει η λυση ειναι overkill για την περιπτωση και προφανως προοριζεται για αλλη χρηση.

 

Και προφανως δεν πειραματιζονται μ αυτα,εξ ου και το ''νεον'' σχολιο,γιατι αν σβησεις κατα λαθος κανα αρχειο που χρειαζεται το modem μπλεκεις μετα.

Link to comment
Share on other sites

Στο software επεμβαινει και ''ξεκλειδωνει'' μπαντες μπλοκαρισμενες απο παροχους σε software επιπεδο,πχ για να τρεχουν τα xiaomi σε αμερικανικους παροχους η τιποτα τετοιο.

 

Anyway οπως και να χει η λυση ειναι overkill για την περιπτωση και προφανως προοριζεται για αλλη χρηση.

 

Και προφανως δεν πειραματιζονται μ αυτα,εξ ου και το ''νεον'' σχολιο,γιατι αν σβησεις κατα λαθος κανα αρχειο που χρειαζεται το modem μπλεκεις μετα.

 

Φίλε μου. Πριν περίπου 1.5 έτος, πειραματιζόμουν με ένα Lenovo που είχα, και έπειτα από δικό μου λάθος χειρισμό, προσπαθώντας να "δυναμώσω" το 4G σήμα μου ενεργοποιώντας όλο το εύρος από τις μπάντες, γύρισα το κινητό σε USA Bands (με λίγα λόγια το κινητό μόνο στην Αμερική μπορούσε να χρησιμοποιηθεί) , με αποτέλεσμα να μην έχω γενικά καθόλου σήμα, άχρηστη συσκευή δηλαδή.

Φλάσαρα νέες ρομ, και το πρόβλημα παρέμενε.

Από αναζήτηση, και αφού το πήγα μέχρι και την αντιπροσωπεία και δεν το δεχθήκανε (αναμενόμενο απλά δεν ήξερα τι άλλο να κάνω εκτός από το να το πετάξω), βρήκα αυτό το επίσημο εργαλείο, και αυτό που δεν έκαναν άλλες ρομ με τα φλασαρίσματα (επέμβαση στο software) , το έκανε αυτό. Και τελικά το έφτιαξα.

 

Για αυτό άλλωστε είναι εργαλείο της Qualcomm για Snapdragon και δεν μπορεί να χρησιμοποιθεί στην έκδοση με τον ΜΤΚ της συσκευής μας, αλλά γενικά σε οποιοδήποτε άλλο επεξεργαστή (πχ Kirin, Exynos κλπ) . Ειδάλλως θα ήταν της Xiaomi και θα αφορούσε το MIUI.

Η ουσία είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη συσκευή μας. Οποιαδήποτε βέβαια άλλη λύση καλοδεχούμενη.

Μακάρι από πλευράς μου να βοήθησα. Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ...

Περιμένω από Banggood το Xiaomi Redmi Note 4 global αλλά δεν ξέρω πότε θα έρθει το παρήγγειλα στις 29/11/2017.

Θα χρειαστεί να κάνω κάτι;

Nα βάλω καμιά ελληνική?

Στα άλλα κινητά της οικογένειας δεν είχα κάνει τίποτα... αλλά μια και θα το χρησιμοποιώ εγώ, λέω να κάνω την διαφορά!!!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να το δεχτείς, δοκίμασε λίγο τη δική του και κατά 99% θα μείνεις ευχαριστημένος. Αν όχι θα σε καθοδηγήσουν οι πιο έμπειροι!

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ...

Περιμένω από Banggood το Xiaomi Redmi Note 4 global αλλά δεν ξέρω πότε θα έρθει το παρήγγειλα στις 29/11/2017.

Θα χρειαστεί να κάνω κάτι;

Nα βάλω καμιά ελληνική?

Στα άλλα κινητά της οικογένειας δεν είχα κάνει τίποτα... αλλά μια και θα το χρησιμοποιώ εγώ, λέω να κάνω την διαφορά!!!

Ευχαριστώ

 

Καλώς το φίλο. Τίποτα απολύτως δε χρειάζεται να κάνεις, πλέον οι Κινέζοι δεν τα πειράζουν τα κινητά με ρομς, και έρχεται με επίσημη ρομ Ευρωπαϊκή, και αφού πήρες τον Snapdragon θα έρθει και με την B20.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάνει δουλειά ή εφαρμογή. Να σαι καλά!

Υπαρχει καποια λιστα με τις εφαρμογες που μπορουμε να απεγκαταστησουμε χωρις να κανουμε "ζημια" στο λειτουργικο και γενικα στην ομαλη λειτουργια του κινητου;

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση

υπάρχει τρόπος να μπει και δεύτερος χρήστης του τηλεφώνου εκτός από εμένα; και αν ναι πως ψάχνω αλλά δεν έχω βρει κάτι ,είμαι με μαμά rom

 

Δεν ακριβώς αυτό που θες, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το second space.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακριβώς αυτό που θες, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το second space.
Αλήθεια μία που το ανέφερες και ήθελα καιρό να τον ρωτήσω ποια η χρησιμότητα του second space ;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το κατάστημα δεν είναι ευρέως γνωστό. Προσωπικά από Κίνα ψωνίζω αλλά δε το γνωρίζω. Άνοιξε ένα παράθυρο chat μαζί τους, και ρώτησε τους ευθέως.

Σίγουρη αποφυγή τελωνειου, και συγχρόνως αξιοπιστία στο κατάστημα, είναι με τη μέθοδο "priority direct mail" του καταστήματος banggood. Δεδομένη αποφυγή τελωνειου.

 

Το lightinthebox είναι και γνωστό και αξιόπιστο. Αυτά που λένε για επιστροφή των δασμών κλπ δεν γνωρίζω..

Όσο για το banggood τώρα τελευταία σταμάτησε να στέλνει με τις παλιές καλές τύπου χρηματοκιβωτίου(!!) συσκευασίες και τώρα που προσπάθησα να αγοράσω το 3/32 δεν δέχεται ούτε το κουπόνι 12BGRN4G32 ούτε τους πόντους που έχω, που αρκετοί από αυτούς λήγουν τέλος της χρονιάς!! Την μέθοδο "priority direct mail" δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα αλλά δεν έχω λόγους να μην σε πιστέψω. Όπως φαίνεται όμως δεν θα προλάβω να το αγοράσω πριν τις γιορτές!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι απαραίτητο όταν δε δουλεύουν. Αν εσύ έχεις 4G ένδειξη τότε όλα είναι οκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το κατάστημα δεν είναι ευρέως γνωστό. Προσωπικά από Κίνα ψωνίζω αλλά δε το γνωρίζω. Άνοιξε ένα παράθυρο chat μαζί τους, και ρώτησε τους ευθέως.

Σίγουρη αποφυγή τελωνειου, και συγχρόνως αξιοπιστία στο κατάστημα, είναι με τη μέθοδο "priority direct mail" του καταστήματος banggood. Δεδομένη αποφυγή τελωνειου.

 

Το lightinthebox είναι και γνωστό και αξιόπιστο. Αυτά που λένε για επιστροφή των δασμών κλπ δεν γνωρίζω..

Όσο για το banggood τώρα τελευταία σταμάτησε να στέλνει με τις παλιές καλές τύπου χρηματοκιβωτίου(!!) συσκευασίες και τώρα που προσπάθησα να αγοράσω το 3/32 δεν δέχεται ούτε το κουπόνι 12BGRN4G32 ούτε τους πόντους που έχω, που αρκετοί από αυτούς λήγουν τέλος της χρονιάς!! Την μέθοδο "priority direct mail" δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα αλλά δεν έχω λόγους να μην σε πιστέψω. Όπως φαίνεται όμως δεν θα προλάβω να το αγοράσω πριν τις γιορτές!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Σε πόσες μέρες γίνετε παραλαβή από banggood? Το παρήγγειλα στις 29/11/2017.

 

Με ποιά μέθοδο παρήγγειλες; εάν το πήρες με τη γνωστή μέθοδο που επιλέγουν πλέον όλοι στο νήμα οδηγός αγορών από Κίνα , δηλαδή το priority direct mail, περίπου 20 εργάσιμες θα το έχεις στα χέρια σου.

Αν τυχόν λοιπόν, έχεις επιλέξει τη μέθοδο αυτή, θα δείς που αναγράφει 6-12 business days.

Όμως, τελευταία υπάρχουν μικρές καθυστερήσεις ως προς αυτό. Οπότε υπολόγισε όσο σου ανέφερα παραπάνω.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έσπασε η οθόνης στο RN4X της κόρης μου. Γνωρίζει κανείς που μπορώ να το φτιάξω άμεσα στο Αιγάλεω ή κάπου στα δυτικά; ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έσπασε η οθόνης στο RN4X της κόρης μου. Γνωρίζει κανείς που μπορώ να το φτιάξω άμεσα στο Αιγάλεω ή κάπου στα δυτικά; ευχαριστώ

 

Δύσκολα θα στο αναλάβουν. Εδώ μια μπαταρία(!) στο ταμπλετ που έχω, και κανένας δεν το αναλάμβανε, δεινοπάθησα να βρω μαγαζί να την αλλάξω τελικά, κάτι που αν είχα τον εξοπλισμό το έκανα και μόνος μου. Πήγαινε σε κάποιο ired μήπως και, αν και δεν έχω τη καταλληλοτερη άποψη για αυτούς.

Η εγγύηση σου δεν ισχύει; Να υποθέσω το έχεις πάρει από Κίνα.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το εν λόγω κινητό σήμερα, αλλά δεν βρίσκω πως ρυθμίζουμε την διάρκεια φωτισμού,και αν τα πλήκτρα γίνεται να είναι συνεχώς αναμμένα , η τουλάχιστον όσο η οθονη.;
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το εν λόγω κινητό σήμερα, αλλά δεν βρίσκω πως ρυθμίζουμε την διάρκεια φωτισμού,και αν τα πλήκτρα γίνεται να είναι συνεχώς αναμμένα , η τουλάχιστον όσο η οθονη.;

 

Καλησπέρα πηγαίνεις: ρυθμίσεις------> πρόσθετες ρυθμίσεις-------> φλας ειδοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το εν λόγω κινητό σήμερα, αλλά δεν βρίσκω πως ρυθμίζουμε την διάρκεια φωτισμού,και αν τα πλήκτρα γίνεται να είναι συνεχώς αναμμένα , η τουλάχιστον όσο η οθονη.;

 

Καλορίζικο το κινητό σου φίλε μου. Για διάρκεια φωτισμού: Οθόνη κλειδώματος & δακτυλικό αποτύπωμα->χρόνος αδράνειας.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα θα στο αναλάβουν. Εδώ μια μπαταρία(!) στο ταμπλετ που έχω, και κανένας δεν το αναλάμβανε, δεινοπάθησα να βρω μαγαζί να την αλλάξω τελικά, κάτι που αν είχα τον εξοπλισμό το έκανα και μόνος μου. Πήγαινε σε κάποιο ired μήπως και, αν και δεν έχω τη καταλληλοτερη άποψη για αυτούς.

Η εγγύηση σου δεν ισχύει; Να υποθέσω το έχεις πάρει από Κίνα.

 

 

Εγγύηση για σπασμένη οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Με ποιά μέθοδο παρήγγειλες; εάν το πήρες με τη γνωστή μέθοδο που επιλέγουν πλέον όλοι στο νήμα οδηγός αγορών από Κίνα , δηλαδή το priority direct mail, περίπου 20 εργάσιμες θα το έχεις στα χέρια σου.

Αν τυχόν λοιπόν, έχεις επιλέξει τη μέθοδο αυτή, θα δείς που αναγράφει 6-12 business days.

Όμως, τελευταία υπάρχουν μικρές καθυστερήσεις ως προς αυτό. Οπότε υπολόγισε όσο σου ανέφερα παραπάνω.

Ευχαριστώ πολύ.... Το παρήγγειλα με priority direct mail, βάση του νήματος που πολύ σωστά προανέφερες, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση για σπασμένη οθόνη?

 

Δε ξέρω από πού το πήρες και τι εγγύηση έχεις. Υπάρχουν καταστήματα που έχουν δικό τους insurance για θραύση οθόνης για παράδειγμα (ενδεικτικό το παράδειγμα, υπάρχουν και άλλα καταστήματα). Μπορεί να το έχει κάνει άλλο μέλος-κάτοχος της συσκευής και να μη το γνωρίζεις, για αυτό το ανέφερα.

Προσωπικά από αυτό που γνωρίζω, εάν το αναλάβουν στο ired (δε στο συστήνω προσωπικά, και το αναφέρω αποκλειστικά ως κάπου που μπορουν να το αναλάβουν, και αυτό πιθανόν).

Σε αντίθεση περίπτωση, από εκεί που το πήρες ή αν έχει κάποιος άλλος να προτείνει άλλο κατάστημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ πολύ.... Το παρήγγειλα με priority direct mail, βάση του νήματος που πολύ σωστά προανέφερες, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!!!

 

Με το καλό να παραλάβεις!

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...