Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βγήκε η καινούργια dev με miui 9, http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=750272&extra=page%3D1&mobile=2

 

Όσοι πιστοί προσέλθετε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Οι dev rom είναι rom που έχουν ως σκοπό το ψάξιμο και τη δοκιμή, της rom και των εφαρμογών, έτσι ώστε και μετά από την περίοδο των δοκιμών, να δωθούν ως σταθερές σε όλους. Ίσως κάποια στοιχεία τους να μην ενσωματωθούν στις σταθερές. Άρα μιλάμε για ένα λογισμικό υπό εξέταση και ο χαρακτηρισμός 'καλύτερες' μάλλον αδόκιμος.

όπως λες όμως και εσύ... μάλλον.

Τρέχα γύρευε.

 

Τώρα κάνω το update ...

Σίγουρα αυτά που θέλω δεν διορθώθηκαν η δεν δουλεύουν.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις στο custom recovery και κανεις wipe cache?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Δυστυχώς με βγάζει μόνο στο MI-Recovery 3.0 και fastboot ή μόνο το logo

 

Edit: κατάφερα και έκανα wipe την cache αλλά τίποτα πάλι κολλημένοεκεί

Edited by Arinos
Link to comment
Share on other sites

οχι. βγηκε προχθες η 7.8.17

 

Ναι εκανα πριν λιγο αναβαθμιση στην 7.8.18

 

Προσεξα οτι πλεον στην MIUI 9 οταν πατησεις multitask και κατεβασεις μαι εφαρμογη κατω δεν υπαρχει πλεον το γραναζι που κανεις τις ρυθμισεις της εφοαρμογης απλα ενα λουκετο που δεν ξερω τι κανει.

Edited by LLLEFTERIS
Link to comment
Share on other sites

Το λουκετο δεν αφηνει να καθαρισεις την εφαρμογη απο την ram οταν πχ πατησεις εκκαθαριση εφαρμογων.

 

Το γραναζακι βολευε, κακος το βγαλαν. Βεβαια δεν ειναι και το τελος του κοσμου. Απλα θα πηγαινεις ρυθμισεις->εφαρμογες και θα βρισκεις την εφαρμογη που θες να πειραξεις αδειες/ειδοποιησεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δοκίμασε κανένας τον ήχο στην εγγραφη του video με τη νέα stable? Είδατε καμία διαφορά?
Link to comment
Share on other sites

Ναι εκανα πριν λιγο αναβαθμιση στην 7.8.18

 

Προσεξα οτι πλεον στην MIUI 9 οταν πατησεις multitask και κατεβασεις μαι εφαρμογη κατω δεν υπαρχει πλεον το γραναζι που κανεις τις ρυθμισεις της εφοαρμογης απλα ενα λουκετο που δεν ξερω τι κανει.

Το γρανάζι έχει αντικατασταθεί με τράβηγμα της εφαρμογής προς τα κάτω.

Μια φορά κάτω μπαίνει λουκέτο για κλείδωμα της εφαρμογής.

Δεύτερη φορά κάτω βγαίνει το λουκέτο.

Τράβηγμα προς τα πάνω κλείνει η εφαρμογή.

Long press στην εφαρμογή ανοίγει η οθόνη ιδιοτήτων της.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα. Εχω stable 8.2.1

http://i67.tinypic.com/k9f5lf.png

 

Settings, additional settings, back up and reset , factory data reset

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Σε ευχαριστω πολυ:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ... ειχα στειλει πριν λιγες μερες για τις διαφορες μεταξυ MTK και Snapdragon τελικα επέλεξα επειδή όση μου στείλατε ειπατε το Snapdragon να παρω κ πηρα με τα 64 μνημη και 4G ραμ.. και ηθελα να ρωτησω αμα υπαρχει διαφορα με το XIAOMI REDMI 4 PRO που υπαρχει κ αυτο με 64 μνημη κ 4G ram...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ... ειχα στειλει πριν λιγες μερες για τις διαφορες μεταξυ MTK και Snapdragon τελικα επέλεξα επειδή όση μου στείλατε ειπατε το Snapdragon να παρω κ πηρα με τα 64 μνημη και 4G ραμ.. και ηθελα να ρωτησω αμα υπαρχει διαφορα με το XIAOMI REDMI 4 PRO που υπαρχει κ αυτο με 64 μνημη κ 4G ram...

 

Μια προφανη διαφορα ειναι το μεγεθος της οθονης αφου ειναι μονο 5 ιντσες. Επιπλεον, νομιζω οτι εχει κατωτερη ποιοτητα στη καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες και πάλι.

Πέρασα σήμερα την 7.8.18 dev global και μέχρι στιγμής οι εντυπώσεις που μου άφησε, είναι πολύ καλές. (υπάρχει αισθητή βελτίωση στην διαχείριση της μνήμης)

 

Απλά παρατήρησα, ότι η μετάφραση είναι κάπως ελλιπείς. Δηλαδή, βρήκα αρκετές φράσεις, στα Αγγλικά (ενώ θα έπρεπε να ήταν στα Ελληνικά) αλλά φαντάζομαι αυτό, θα διορθωθεί σε επόμενες εκδόσεις, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

θέλω να κάνω ροοτ το κινητό. έχω την 8.2.10.0 και το μόνο που έκανα από τότε που το πήρα είναι να ξεκλειδώσω το bootloader.

στην πρώτη σελίδα λέει οδηγίες για ροοτ, πατάω στο συγκεκριμένο άλλα μετά δεν λειτουργούν τα λινκ και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. καμιά βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Τo gesture με τα δάχτυλα για screenshots δουλεύει σε εσάς που πήρατε την 7.0 ;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

μόλις πήρα ένα screenshot....

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τo gesture με τα δάχτυλα για screenshots δουλεύει σε εσάς που πήρατε την 7.0 ;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Μια χαρά δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

Μια προφανη διαφορα ειναι το μεγεθος της οθονης αφου ειναι μονο 5 ιντσες. Επιπλεον, νομιζω οτι εχει κατωτερη ποιοτητα στη καμερα.

 

το προ εχει κατωτερη καμερα ??

Link to comment
Share on other sites

Τo gesture με τα δάχτυλα για screenshots δουλεύει σε εσάς που πήρατε την 7.0 ;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Βεβαίως μια χαρά.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Το γρανάζι έχει αντικατασταθεί με τράβηγμα της εφαρμογής προς τα κάτω.

Μια φορά κάτω μπαίνει λουκέτο για κλείδωμα της εφαρμογής.

Δεύτερη φορά κάτω βγαίνει το λουκέτο.

Τράβηγμα προς τα πάνω κλείνει η εφαρμογή.

Long press στην εφαρμογή ανοίγει η οθόνη ιδιοτήτων της.

 

Ωραιος! Γιατι να τρεχεις ρυθμισεις εφαρμογες να την βρεις καλα κρασια σου κανει την ζωη δυσκολη.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να κάνω ροοτ το κινητό. έχω την 8.2.10.0 και το μόνο που έκανα από τότε που το πήρα είναι να ξεκλειδώσω το bootloader.

στην πρώτη σελίδα λέει οδηγίες για ροοτ, πατάω στο συγκεκριμένο άλλα μετά δεν λειτουργούν τα λινκ και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. καμιά βοήθεια?

 

Καλημέρα, έκανα χθες root εγώ μόνο που είμαι με την 8.45 νομίζω που έχει android 7. Την έχω εδώ από την πρώτη μέρα που άνοιξα το κινητό μου ήρθε το update, περίπου πριν 2 εβδομάδες

Link to comment
Share on other sites

Πηρα χτες το update και παρατηρησα οτι δεν πιανει τοσο καλο ιντερνετ?Ισχυει?Το εχει δει κανεις?

Στην αρχη δεν μου φορτωνε τιποτα

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Πηρα χτες το update και παρατηρησα οτι δεν πιανει τοσο καλο ιντερνετ?Ισχυει?Το εχει δει κανεις?

Στην αρχη δεν μου φορτωνε τιποτα

 

γενικα κολλαει το συμπαν καπου καπου ...θελει να τα σβησεις ολα και παλι απο την αρχη για να κατσει σωστα μαλλον.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Πηρα χτες το update και παρατηρησα οτι δεν πιανει τοσο καλο ιντερνετ?Ισχυει?Το εχει δει κανεις?

Στην αρχη δεν μου φορτωνε τιποτα

 

Απο wifi η δεδομενα; εγω παντως που χρησιμοποιω δεδομενα κυριως δεν εχω προβλημα ουτε κολληματα και ΦΥΣΙΚΑ δεν εχω κανει μηδενισμο.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τι λες.Οφειλεται στο custom framework της miuι,το οποιο ειναι αρκετα μακρια απο το aosp framework που χρησιμοποιει το app για να στειλει live πληροφοριες στο status bar.Aλλα επειδη οι περισσοτερες εφαρμογες φτιαχνονται για aosp μαλλον δεν εχει γινει η δουλεια που χρειαζεται για να υποστηριζει και miui (Η δεν το αφηνει η miui βαζοντας τα δικα της icons)

 

Παρολ'αυτα λυση παιζει να υπαρχει αν εισαι ξεκλειδωτος,με root,xposed και φυσικα android marsmallow για να εχεις xposed.Τα modules xMiui και Miui 8 tweaks (οπως εχω ξαναπει κανουν παπαδες,σου δινουν αλλα τοσα settings απ οσα εχει ηδη η miui ) εχουν επιλογη και τα 2 που λεγεται aosp status bar icons η οποια επαναφερει το status bar σε κλασσικο aosp (οτι εμφανιζεται στην αριστερη πλευρα,δηλαδη τα notifications των apps).Φευγουν τα χρωματιστα εικονιδια της miui και ερχονται τα αυθεντικα ασπρα εικονιδια των εφαρμογων οπως στο καθαρο android. Οποτε (χωρις να ειναι 100% σιγουρο) υπαρχει περιπτωση να επανερχεται και η λειτουργια αυτη που θες με τα live icons.

 

Να το κανεις με αλλο τροπο (και χωρις να εισαι developer!) εκτος απο xposed δεν παιζει,η αλλαγη πρεπει να γινει στο framework της miui και με απλο app δε μπορει να γινει.Τετοιες μοντες μονο με xposed

Επειδή το σκέφτομαι ..

Τωρα είμαι με dev android 7.

Γίνεται και ποιά διαδικασία?

 

Ακόμα και αν δεν γίνετε στο android 7 η διαδικασία είναι απλή/επιφοβη?

Μετά όμως τι γίνεται με τις ενημερώσεις που έχει κάθε εβδομάδα η dev?

θα μπορώ να τις κάνω η είναι πάλι αρκετή διαδικασία με unroot?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...