Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι εννοείς pro ?

 

http://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_pro-8233.php

 

Λογικά εννοεί αυτό!!! Αλλά τι εννοούμε με την λέξη καλύτερο?? Σίγουρα χειρότερη αυτονομία και φυσικά δεν έχει Snapdragon. Δεν έχει B20 από όσο γνωρίζω. Λογικά πιο ισχυρό λόγω επεξεργαστή αλλά σε καθημερινή χρήση ο SD625 δεν κολλάει πουθενά.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να περαστεί Lineage ή Resurrection remix ;

 

Αν σου αρέσει / προτιμάς το καθαρό Android σε σχέση με το MIUI, προφανώς και ναι. Δουλεύουν πολύ καλά, δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια.

Όλες οι επαφές μου είναι στα ελληνικά,η μπάρα γρήγορης αναζήτησης(στα δεξιά)είναι στα αγγλικά οπότε δεν μπορώ να κάνω αναζήτηση.Μπορώ να αλλάξω τη μπάρα από αγγλικά σε ελληνικά;

Τι λύση προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Γεια.

Όλες οι επαφές μου είναι στα ελληνικά,η μπάρα γρήγορης αναζήτησης(στα δεξιά)είναι στα αγγλικά οπότε δεν μπορώ να κάνω αναζήτηση.Μπορώ να αλλάξω τη μπάρα από αγγλικά σε ελληνικά;

Τι λύση προτείνετε;

 

Η βαζεις την Αρωμα rom απο τα παιδια εδω Ελλαδα η βαζεις exdialer pro

Link to comment
Share on other sites

Android oreo θα δουμε λέτε?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Ψυχραιμια ρε φιλε το κινητο κυκλοφορησε μαρτη; τωρα πηρε την 7 και συ πηγες ηδη στην ωραιο;

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με MIUI 9 Global 7.8.10 Beta. Έχω TWRP και root. Δοκίμασα OTA που εμφανίστηκε, μπήκε σε recovery και δεν το έβαλε. Το προηγούμενο το πέρασε κανονικά με TWRP.. Ιδέες;
Link to comment
Share on other sites

Επίσημα δύσκολο.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Ποιος μίλησε για επισημα???

Ψυχραιμια ρε φιλε το κινητο κυκλοφορησε μαρτη; τωρα πηρε την 7 και συ πηγες ηδη στην ωραιο;

Ελπιζω να σε καλυψε η παραπανω απαντηση;)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μίλησε για επισημα???

 

 

Ανεπισημα τοτε σιγουρα θα δουμε με Lineage/AOSP.

 

Αυτη τη στιγμη εχω την 7.1.2 με Lineage

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κ εγώ αίτηση για ξεκλέιδωμα, μου ήρθε εντός 10 λεπτών. Γρήγοροι οι τύποι :lol:

Φαντάζομαι το ξεκλείδωμα κάνει και format έτσι? Επίσης μετά μέσω του ίδιου tool κλειδώνει?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ανεπισημα τοτε σιγουρα θα δουμε με Lineage/AOSP.

 

Αυτη τη στιγμη εχω την 7.1.2 με Lineage

Ψηνομαι να περάσω καστομ κάποια στιγμή.

Οσο και να σιχαίνομαι ομως την μιυι, δε θελω να φυγω απ αυτήν.

Άβυσσος........

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βλέπω για LineageOS πάντως σύντομα. Αφού παίζει και η google camera απλώς φλασάροντας το port είναι ιδανική.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κ εγώ αίτηση για ξεκλέιδωμα, μου ήρθε εντός 10 λεπτών. Γρήγοροι οι τύποι :lol:

Φαντάζομαι το ξεκλείδωμα κάνει και format έτσι? Επίσης μετά μέσω του ίδιου tool κλειδώνει?

 

Όχι απλά ξεκλειδώνει. Αφού κανείς τις αλλαγές στις ρυθμίσεις για προγραμματιστες που γράφω στον οδηγό του θα χρειαστούν 72 ώρες για το ξεκλείδωμα. Για να δεις αν το έκανες σωστά και μην περιμένεις τσάμπα, δοκίμασε το ξεκλείδωμα με το πρόγραμμα που γράφω. Θα χρειαστεί να γυρίσεις το κινητό σε fastboot κρατώντας πατημένο το vol - κατά την εκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βλέπω για LineageOS πάντως σύντομα. Αφού παίζει και η google camera απλώς φλασάροντας το port είναι ιδανική.

 

Δεν χρειάζεται καν φλασαρισμα. Απλό app είναι. Απλά στην miui είναι απενεργοποιημένο το api2 και εκεί χρειάζεται να κάνεις τις αλλαγές που έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται καν φλασαρισμα. Απλό app είναι. Απλά στην miui είναι απενεργοποιημένο το api2 και εκεί χρειάζεται να κάνεις τις αλλαγές που έγραψα.

 

Ακόμα καλύτερα. Μου φαίνεται πάω για δοκιμή. Διότι αν βελτιωθεί κάπως η κάμερα τότε νομίζω θα φτάσω να πω όντως ότι δεν μου λείπει καθόλου το 6P. Αρχικά όμως λέω να δοκιμάσω την ελληνική MIUI9. Ίσως κάνω την αλλαγή στο build.prop πριν την φλασάρω οπότε να μην θέλω και root.

Εσύ στην LOS δεν έχεις βρει κάποιο πρόβλημα?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκλείδωμα σημαινει και άκυρη εγγύηση?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Οχι αρκει οταν σου χαλασει και το πας να εχεις βαλει ξανα με fastboot την stable αν και ο bootloader μπορει να κλειδωσει ξανα με μια εντολη adb

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα καλύτερα. Μου φαίνεται πάω για δοκιμή. Διότι αν βελτιωθεί κάπως η κάμερα τότε νομίζω θα φτάσω να πω όντως ότι δεν μου λείπει καθόλου το 6P. Αρχικά όμως λέω να δοκιμάσω την ελληνική MIUI9. Ίσως κάνω την αλλαγή στο build.prop πριν την φλασάρω οπότε να μην θέλω και root.

Εσύ στην LOS δεν έχεις βρει κάποιο πρόβλημα?

 

Το μοναδικό αρνητικό που βρήκα είναι ότι δεν έχει το sunlight display της xiaomi (μείωνε το contrast αυτόματα για να είναι πιο ευανάγνωστη κάτω από τον ήλιο).

 

Η miui 9 προς το παρόν είναι beta και είχα δει πτώση στη ταχύτητα και bugs. Όταν βελτιωθεί βέβαια θα επιστρέψω.

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό αρνητικό που βρήκα είναι ότι δεν έχει το sunlight display της xiaomi (μείωνε το contrast αυτόματα για να είναι πιο ευανάγνωστη κάτω από τον ήλιο).

 

Η miui 9 προς το παρόν είναι beta και είχα δει πτώση στη ταχύτητα και bugs. Όταν βελτιωθεί βέβαια θα επιστρέψω.

 

Δεν την ξέρω αυτή την λειτουργία που λες. Νομίζω δεν την έχω καν ενεργοποιημένη. Αν εννοείς το reading mode το έχω έτσι και αλλιώς κλειστό + ότι δεν είμαι ποτέ τόσο πολύ εκτός σκιάς.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν την ξέρω αυτή την λειτουργία που λες. Νομίζω δεν την έχω καν ενεργοποιημένη. Αν εννοείς το reading mode το έχω έτσι και αλλιώς κλειστό + ότι δεν είμαι ποτέ τόσο πολύ εκτός σκιάς.

 

Αν δεν έχεις πειράξει κάτι είναι ήδη ενεργοποιημένο. Βασικά είναι στο contrast η επιλογή auto. Μια μικρή διαφορά τη κάνει. Κράτα βασικά ένα back up πρώτα και το πολύ πολύ επιστρέφεις στην miui. ;)

 

Πάντως σε κάμερα την ημέρα είναι καλύτερη η στοκ (ή αντίστοιχα η snapdragon camera στο los). Οπότε έχω καταλήξει με το φως του ήλιου να τραβάω με snapdragon ενώ σε μέτριο ή χαμηλο φωτισμό την google.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος εχει ορεξη μπορει να δοκιμασει τα ambient gestures για το κινητο μας https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/themes/flashable-ambient-display-gestures-rom-t3655198

 

Οσοι ειχαν motorola ξερουν ποσο βολικα ειναι. Για οσους δεν ειχαν σκεφτειτε την οθονη να αναβει οταν περνατε το χερι σας πανω απο την οθονη ή οταν το σηκωνεται απο το τραπεζι. Το δευτερο ισως να μην ειναι τοσο χρησιμο πλεον (λογω δαχτυλικου) αλλα το πρωτο σιγουρα βολευει. Δεν εχω προλαβει να το δοκιμασω ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πειράξει κάτι είναι ήδη ενεργοποιημένο. Βασικά είναι στο contrast η επιλογή auto. Μια μικρή διαφορά τη κάνει. Κράτα βασικά ένα back up πρώτα και το πολύ πολύ επιστρέφεις στην miui. ;)

 

Πάντως σε κάμερα την ημέρα είναι καλύτερη η στοκ (ή αντίστοιχα η snapdragon camera στο los). Οπότε έχω καταλήξει με το φως του ήλιου να τραβάω με snapdragon ενώ σε μέτριο ή χαμηλο φωτισμό την google.

Χμμμμ άρα την ημέρα δεν έχεις δει βελτίωση? Ή απλά όχι τόση όση στις νυχτερινές?

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ άρα την ημέρα δεν έχεις δει βελτίωση? Ή απλά όχι τόση όση στις νυχτερινές?

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

 

Μα στις ημερήσιες μια χαρά είναι η κάμερα. Πόσο να βελτιωθεί; Αν έχει υψηλές αντιθέσεις βαζεις και ένα hdr (μαμά κάμερα) και είσαι οκ.

 

Στις ημερήσιες θεωρώ πως τα πάει χειρότερα η google. Υπόψιν, όταν λέω ημερήσιες εννοώ σε φωτογραφίες που έχεις iso 100. Αν φτάσεις βεβαια iso 800 τότε εκεί τα πάει καλύτερα η google αφού διατηρεί περισσότερη λεπτομερια χωρίς θολουρες και χωρίς δεύτερη προσπάθεια. Ορίστε και το συγκριτικό μου

https://flic.kr/s/aHsm6RZYUi

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να απενεργοποιήσεις κάθε βελτιστοποίηση του MIUI της μπαταρίας και της μνήμης γενικότερα ότι αναφέρει ότι προσπαθεί το MIUI να κλείσει?

 

Ξέρει κάποιος να με καθοδηγησεί στο πώς θα το κάνω αυτό, μπας και λύσω το πρόβλημα μου;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να με καθοδηγησεί στο πώς θα το κάνω αυτό, μπας και λύσω το πρόβλημα μου;
Ένα είναι π.χ. Settings-Battery-Manage Apps Battery Usage. Εκεί μπορείς να δοκιμάσεις να το βάλεις off

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...