Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά έγινε η δουλειά στο Πλαίσιο πριν λίγες μέρες. Μπορούσα να πάρω ότι ήθελα από το μαγαζί, είτε κινητό είτε οτιδήποτε άλλο με πιστωτικό 149 ευρώ. Αν και αρχικά ήμουν διστακτικός να ξαναπάρω προϊόν Xiaomi, τελικά έκανα την (χρηματική) υπέρβαση και πήρα το Poco X3 NFC για τη σύζυγο στα 270 ευρώ.

Πρώτες εντυπώσεις αναμενόμενα πολύ καλές. Να δούμε πως θα πάει η συσκευή κι από πλευράς αξιοπιστίας (φτου φτου σκόρδο)...

Και για να κάνουμε την αυτοκριτική μας, εγώ που το πήρα από σκρουτζομάγαζο για 139 ευρώ (αγορά 4/2018) θα είχα την ίδια αντιμετώπιση σε περίπτωση προβλήματος? προφανώς και όχι. Αξίζει η διαφορά των 10 ευρώ για να το πάρεις από αλλού? Και πάλι σε περίπτωση προβλήματος όχι;)

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού εδώ και 3 χρόνια, και δεν έχω κανένα παράπονο.

Όταν αγόρασα το κινητό, του πέρασα μια custom ROM, που ήταν πάντως MIUI-based, και ειχε Android version 7. Επίσης, το rootαρα με superSU.

Για να τα κάνω αυτά, χρησιμοποίησα twrp.

Επειδή παρατήρησα ότι μια εφαρμογή που χρησιμοποιώ απαιτεί πλέον Android version 8, σκέφτηκα σιγά σιγά να ετοιμάζομαι για αλλαγή ROM.

Επειδή είμαι ελαφρώς άσχετος, θα ήθελα καταρχήν να ρωτήσω αν χρειάζεται να αναβαθμίσω και την έκδοση twrp που έχω από 3 χρόνια πριν. Αν ναι, πώς γίνεται αυτό;

Από εκεί και πέρα, μπορεί να μου υποδείξει κάποιος ποια rom (είτε MIUI-based είτε όχι) έχει μια όσο το δυνατόν νεότερη έκδοση Android, και είναι και σταθερή, χωρίς bugs ή αλλά θέματα;

Ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια εύχομαι σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

https://download.pixelexperience.org/mido

Αρκετά καλή είναι αυτή υπάρχει σε android 10 και 11beta στις οδηγίες έχει πως την περνάς και TWRP recovery να βάλεις, εσύ είσαι λογικά ξεκλειδωτος και έχεις TWRP οπότε πρέπει να κάνεις update το recovery και να περάσεις την ρομ, σίγουρα θες factory reset οπότε φρόντισε να έχεις πάρει backup τα αρχεία σου.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

https://download.pixelexperience.org/mido

Αρκετά καλή είναι αυτή υπάρχει σε android 10 και 11beta στις οδηγίες έχει πως την περνάς και TWRP recovery να βάλεις, εσύ είσαι λογικά ξεκλειδωτος και έχεις TWRP οπότε πρέπει να κάνεις update το recovery και να περάσεις την ρομ, σίγουρα θες factory reset οπότε φρόντισε να έχεις πάρει backup τα αρχεία σου.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση για ROM.

 

Ναι, είμαι ξεκλειδώσεις. Απλά μια απορία - όταν λες να κάνω update το recovery, εννοείς το twrp, σωστά; (μη βαρατε, ξαναλέω ότι είμαι ψιλοασχετος)

Αν όντως αυτό εννοείς, θα ψάξω να δω πως γίνεται και θα το κάνω.

Για factory reset και backup αρχειων, το έχω υπόψη ότι θα χρειαστεί, θα το ψάξω και αυτό να δω πως θα γίνει :)

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού εδώ και 3 χρόνια, και δεν έχω κανένα παράπονο.

Όταν αγόρασα το κινητό, του πέρασα μια custom ROM, που ήταν πάντως MIUI-based, και ειχε Android version 7. Επίσης, το rootαρα με superSU.

Για να τα κάνω αυτά, χρησιμοποίησα twrp.

Επειδή παρατήρησα ότι μια εφαρμογή που χρησιμοποιώ απαιτεί πλέον Android version 8, σκέφτηκα σιγά σιγά να ετοιμάζομαι για αλλαγή ROM.

Επειδή είμαι ελαφρώς άσχετος, θα ήθελα καταρχήν να ρωτήσω αν χρειάζεται να αναβαθμίσω και την έκδοση twrp που έχω από 3 χρόνια πριν. Αν ναι, πώς γίνεται αυτό;

Από εκεί και πέρα, μπορεί να μου υποδείξει κάποιος ποια rom (είτε MIUI-based είτε όχι) έχει μια όσο το δυνατόν νεότερη έκδοση Android, και είναι και σταθερή, χωρίς bugs ή αλλά θέματα;

Ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια εύχομαι σε όλους.

 

ευτυχως υπαρχουν πολλες rom https://t.me/s/rn4downloads

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Την χρησιμοποιείς; Έχεις δοκιμάσει και άλλες; Πάντα για Android 11 μιλώντας.

 

Προσωπικά έβαλα την PixelExtended (fork της PixelExperience) και, αν και με το τελευταίο update δουλεύουν όλα, το μόνο μου πρόβλημα είναι οι πολύ μεγάλες καθυστερήσεις όταν ξεκινάει να γίνεται σχεδόν οτιδήποτε. Για παράδειγμα, ανοίγω ένα πρόγραμμα και μπορεί να χρειαστεί να περάσουν ως και 5 δευτερόλεπτα μέχρι να δέχεται είσοδο -- σαν να πέφτει για ύπνο το τηλέφωνο και να αργεί να ξυπνήσει. Πιθανότατα είναι θέμα kernel, αλλά πού να ψάχνω για συμβατό...

Link to comment
Share on other sites

Την έχω βάλει ναι και δουλεύουν τα πάντα. Δεν τη "χρησιμοποιώ" ομως για να είμαι ακριβής, διότι το mido ειναι το παλιό κινητό μου αρα δεν εχω 100% αξιόπιστη γνώμη.
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα και εγώ γιατί με την προηγούμενη η κατάσταση δεν ήταν ανεκτή από τις καθυστερήσεις. Επιβεβαιώνω ότι δουλεύουν όλα και η ταχύτητα είναι πάρα πολύ καλή.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δοκιμασα για λιγο την msm xtended αλλα μου φανηκε αρκετα βαρια και ειχα και θεματακια με μερικες εφαρμογες οποτε ξαναγυρισα στις 10. Η Lineage δεν με καλυπτει οποτε δεν ασχοληθηκα

 

Ειμαι αναμεσα στην havoc ff και την rr και οι δυο απο τον vivekachooz. Προβληματα δεν βρηκα αλλα με μια προχειρη ματια η havoc πρεπει να ειναι αρκετα καλυτερη στην διαχειριση της μπαταριας απο την rr και την επελεξα κυριως επειδη αναμεσα στις δυο εχει δυνατοτητα να ορισεις led χρωμα οταν φορτιζεται πληρως. Ημουν σε corvus τοσο καιρο αλλα η καταναλωση μπαταριας οταν ηταν idle ηταν σημαντικη

Edited by manthes
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Είπα να "αναστήσω" το παλιό redmi note 4x της κοπέλας μου, μιας και έχω άδεια αυτή την εβδομάδα. Είχε αγοραστεί το καλοκαίρι του 2017, από official πηγή.

 

Θέλω να ρωτήσω 2-3 πράγματα.

Unlock/Root κλπ κάνω αν ακολουθήσω αυτόν τον οδηγό; Ή πρέπει να κάνω το κλασικό request από Xiaomi για το Unlock? (το οποίο δεν έχω ξανακάνει γιατί δεν έχω χρειαστεί να κάνω unlock κάποια συσκευή xiaomi μέχρι τώρα).

Αν τα καταφέρω με root/unlock, σκέφτομαι για την Pixel Experience 11 (Beta) ή την 10. Χρειάζομαι αλλαγή Kernel ή φλασάρεται έτσι μέσω recovery? Κάποιος Guide για το κινητό;

ΝΟΟΒ ερώτηση: Για flash recovery απαιτείται μόνο το unlock ή θέλει και στα καπάκια root; Έχω μείνει σε εποχές root και recovery μέσω PC όπου δεν απαιτούνταν ξεκλείδωτος Bootloader... Ωστόσο αντιλαμβάνομαι πως οι custom roms είναι ήδη prerooted, για αυτό με μπερδεύει λίγο όλο αυτό :p

Αν βαρεθήκατε ήδη από τις ερωτήσεις, point me σε ποια σελίδα να βρω κάτι που να τις απαντά , μην ρωτάμε 1000 φορές τα ίδια πράγματα (προσπάθησα με την αναζήτηση αλλά...)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκλείδωμα θέλει σίγουρα ρουτ δεν είναι απαραίτητο να κάνεις , οι custom rom δεν είναι ρουτ αν θέλεις φλασαρεις magisk για ρουτ.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα καταφέρω με root/unlock, σκέφτομαι για την Pixel Experience 11 (Beta) ή την 10.

Πάντως σχετικά με rom, να επιβεβαιώσω ότι η Unofficial Lineage (Android 11) που αναφέρεται λίγα μηνύματα παραπάνω είναι εξαιρετική σε μπαταρία και πολύ καλή σε ταχύτητα. Αντίθετα, μέχρι πριν από ένα μήνα που την έβαλα, οι περισσότρες άλλες Android 11 roms είχα πολύ σοβαρά θέματα με την ταχύτητα, πρακτικά δεν μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τη συσκευή.

 

Σε Android 10, η Pixel Experience ήταν πολύ καλή, αν και δεν νομίζω να ήταν σε κάτι καλύτερη από την παραπάνω Lineage -- ίσως μόνο στην ευκολία εγκατάστασης την 1η φορά αφού έχει ενσωματωμένα Google Apps.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ειχα κανει εγκατασταση απο το magisk το airmusic και έπειτα απο το play store.

οταν το εβγαλα μου αφησε ενα service που ετρεχε παντα.. airmusic...

επειδη δεν ειχε δυνατοτητα απεγκαταστασης το μετετρεψα σε service χρήστη και το εκανα απεγκατασταση.

 

Αμεσως αρχισαν να εμφανιζονται ειδοποιήσεις οτι ενα αλλο servise που αν θυμαμαι λεγοταν gsf η gfs (καπως ετσι) επαψε να λειτουργει.

 

Μετα απο την επανεκκίνηση πεταει το mi unlocked και μετα την οθονη Los16 προσπαθωντας να μπει αλλα δεν το καταφερνει, μετα απο 2 λεπτα με γυρναει σε TWRP 3310

παει καπου ο νου σας?

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν λυθει το προβλημα ευκολα μιας και ειμαι ηδη unlocked και με recovery 3.3.1.0 απο οταν ειχα περασει την los16 μπορω απλα να περασω σε pixel experience 11 plus ευκολα?

Επειδη δεν θυμάμαι περναω το αρχειο της p11 μεσα σε μια καρτα sd την τοποθετώ στο τηλέφωνο κάνοντας wipe data, μετα cashe και system partition και τελος install image?

Χρειάζεται να περασω αλλη custom recovery ? αλλαζει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν λυθει το προβλημα ευκολα μιας και ειμαι ηδη unlocked και με recovery 3.3.1.0 απο οταν ειχα περασει την los16 μπορω απλα να περασω σε pixel experience 11 plus ευκολα?

Επειδη δεν θυμάμαι περναω το αρχειο της p11 μεσα σε μια καρτα sd την τοποθετώ στο τηλέφωνο κάνοντας wipe data, μετα cashe και system partition και τελος install image?

Χρειάζεται να περασω αλλη custom recovery ? αλλαζει κατι?

 

Προφανώς χρειάζεσαι πλήρη διαγραφή. Μπορείς να κρατήσεις το parition με τα δικά σου αρχεία (Internal Storage) και αν έχεις χώρο να αντιγράψεις εκεί το αρχείο της ROM αντί για την κάρτα.

Η TWRP 3.3.1 μάλλον ΟΚ θα είναι, πάντως έχει βγάλει και νεότερη έκδοση πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω αναβάθμιση στην twrp version που έχω, τι ακριβώς χρειάζεται; Μπορώ να εγκαταστήσω κατευθείαν την νέα έκδοση, ή χρειάζεται πχ να διαγράψω πρώτα κάπως την παλιά;
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο θυμάμαι, απλά φλασαρεις τη νέα έκδοση μέσω twrp

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι περασα το τελευταιο twrp.

τελικα εβαλα pixel experience 11 plus και μιας και ασχοληθηκα αλλαξα και μπαταρια (green chell !) και εβαλα και λιγο contact cleaner στο power button και εστρωσε .

μια χαρα παει για την ωρα.

Ενα θεμα εχω με το link2sd που δεν βρισκει το δευτερο ext4 partition αλλα λογικα δεν ειναι θεμα ρομ.

Να ρωτησω ..

1 force cloce με το back δεν παιζει?

2 εχει καπου να δηλωσω startup apps ?

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι περασα το τελευταιο twrp.

Εννοείς ότι το πέρασες πάνω από το παλιό twrp , χωρις να χρειαστεί να διαγράψεις το παλιό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, το κινητό υπηρέτησε τον αδερφό μου για αρκετά χρόνια πολύ τίμια και βγήκε πολύ αξιόλογο.

Θέλω να του περάσω μια custom rom ώστε να γίνει κινητό ανάγκης ή να το δώσω στους γονείς. Επομένως δε με ενδιαφέρει αν θα είναι android 10 ή 11, παρά μόνο η σταθερότητα και αν υπάρχει και κάποια gcam θα ήταν σούπερ.

Είδα τις pixel experience και τη lineage που αναφέρατε αλλά δε ξέρω ποια θα είναι ιδανική για τη περίπτωση μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, το κινητό υπηρέτησε τον αδερφό μου για αρκετά χρόνια πολύ τίμια και βγήκε πολύ αξιόλογο.

Θέλω να του περάσω μια custom rom ώστε να γίνει κινητό ανάγκης ή να το δώσω στους γονείς. Επομένως δε με ενδιαφέρει αν θα είναι android 10 ή 11, παρά μόνο η σταθερότητα και αν υπάρχει και κάποια gcam θα ήταν σούπερ.

Είδα τις pixel experience και τη lineage που αναφέρατε αλλά δε ξέρω ποια θα είναι ιδανική για τη περίπτωση μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

H Lineage με Android 11 είναι πολύ καλή -- αλλά αφού είναι καλή δεν χρησιμοποιώ άλλη πρόσφατη για να μπορώ να συγκρίνω. Πάντως δεν υπάρχει κανένα θέμα σταθερότητας ή ταχύτητας και η μπαταρία κρατάει εξαιρετικά, ίσως καλύτερα και από την Pixel Experience Plus 10 που χρησιμοποιούσα πριν. Σίγουρα δεν είναι λύση ανάγκης :)

Για GCam χρησιμοποιώ αυτή: https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-parrot043/ (την έκδοση MGC_7.3.020_Parrot043_V8.apk, νομίζω ότι είχα δοκιμάσει την 7.6 και κάτι δεν πήγαινε καλά, αλλά δεν είμαι και σίγουρος). Δεν έχω προβλήματα και οι φωτογραφίες είναι πολύ καλές.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...