Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το update σε εμένα έκατσε πάρα πολύ καλά. Ήμουν με miui 9 λόγω gcam. Αποφάσισα μετά από 2μιση χρόνια να πάρω άλλο κινητό, μάλλον το mi a3, οπότε έκανα το update από 9 σε 11 μιας και δεν με νοιάζει πια η gcam... παιδιά το κινητό περνάει δεύτερη νιότη!

Πίστευα ότι η μπαταρία είχε πέσει μετά από 2μιση χρόνια, αλλά βλέπω ότι έχω ξανά μπαταρία σχεδόν όπως το πρώτο 6μηνο, συν ότι το κινητό αποκρίνεται σίγουρα καλύτερα. Έχουν περάσει σχεδόν δυο 24ωρα από τη φόρτιση, 3 ώρες οθόνη με καμιά ώρα ελαφριά παιχνιδάκια, 1 ώρα κλήσεις (περίπου 30 λεπτά voip και 30 λεπτά κανονικές κλήσεις), καμιά ώρα μουσική, όλα ανοιχτά (wifi, data, bluetooth, συγχρονισμός) και είναι στο 40%, οπότε αν το άφηνα να κλείσει από μπαταρία, λογικά με αυτή τη χρήση θα έφτανε τις 3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Το update σε εμένα έκατσε πάρα πολύ καλά. Ήμουν με miui 9 λόγω gcam. Αποφάσισα μετά από 2μιση χρόνια να πάρω άλλο κινητό, μάλλον το mi a3, οπότε έκανα το update από 9 σε 11 μιας και δεν με νοιάζει πια η gcam... παιδιά το κινητό περνάει δεύτερη νιότη!

Πίστευα ότι η μπαταρία είχε πέσει μετά από 2μιση χρόνια, αλλά βλέπω ότι έχω ξανά μπαταρία σχεδόν όπως το πρώτο 6μηνο, συν ότι το κινητό αποκρίνεται σίγουρα καλύτερα. Έχουν περάσει σχεδόν δυο 24ωρα από τη φόρτιση, 3 ώρες οθόνη με καμιά ώρα ελαφριά παιχνιδάκια, 1 ώρα κλήσεις (περίπου 30 λεπτά voip και 30 λεπτά κανονικές κλήσεις), καμιά ώρα μουσική, όλα ανοιχτά (wifi, data, bluetooth, συγχρονισμός) και είναι στο 40%, οπότε αν το άφηνα να κλείσει από μπαταρία, λογικά με αυτή τη χρήση θα έφτανε τις 3 μέρες.

 

Άρα δεν είμαι ο μόνος που υποστηρίζει ότι με την 11 δεν υπάρχει battery drain (αλλά αντίθετα μπορεί να υπάρχει και θετική διαφορά).

Όσοι λοιπόν αναφέρουν παρόμοιο πρόβλημα μήπως πρέπει να ψάξουν αλλού και όχι στην αναβάθμιση σε 11?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν είμαι ο μόνος που υποστηρίζει ότι με την 11 δεν υπάρχει battery drain (αλλά αντίθετα μπορεί να υπάρχει και θετική διαφορά).

Όσοι λοιπόν αναφέρουν παρόμοιο πρόβλημα μήπως πρέπει να ψάξουν αλλού και όχι στην αναβάθμιση σε 11?

 

Δεν ξέρω αν υπήρχε θετική διαφορά από την 9 στην 10, μιας και όπως είπα δεν έβαλα ποτέ 10 λόγω gcam, κατευθείαν από 9 σε 11 πήγα.. αυτό που ξέρω είναι ότι άξιζε 100% να θυσιάσω την gcam για να πάω στην 11, είναι αισθητή η διαφορά τόσο σε μπαταρία όσο και σε απόκριση.

Και κάτι άσχετο, μιας και σκοπεύω να αλλάξω κινητό είπα μετά από 2μιση χρόνια να βγάλω την nillkin να χαρώ το κινητό χωρίς θήκη.. εντάξει, γλυστράει σαν χέλι το άτιμο, αλλά είχα ξεχάσει πόσο όμορφο είναι!

Link to comment
Share on other sites

Το update σε εμένα έκατσε πάρα πολύ καλά. Ήμουν με miui 9 λόγω gcam. Αποφάσισα μετά από 2μιση χρόνια να πάρω άλλο κινητό, μάλλον το mi a3, οπότε έκανα το update από 9 σε 11 μιας και δεν με νοιάζει πια η gcam... παιδιά το κινητό περνάει δεύτερη νιότη!

Πίστευα ότι η μπαταρία είχε πέσει μετά από 2μιση χρόνια, αλλά βλέπω ότι έχω ξανά μπαταρία σχεδόν όπως το πρώτο 6μηνο, συν ότι το κινητό αποκρίνεται σίγουρα καλύτερα. Έχουν περάσει σχεδόν δυο 24ωρα από τη φόρτιση, 3 ώρες οθόνη με καμιά ώρα ελαφριά παιχνιδάκια, 1 ώρα κλήσεις (περίπου 30 λεπτά voip και 30 λεπτά κανονικές κλήσεις), καμιά ώρα μουσική, όλα ανοιχτά (wifi, data, bluetooth, συγχρονισμός) και είναι στο 40%, οπότε αν το άφηνα να κλείσει από μπαταρία, λογικά με αυτή τη χρήση θα έφτανε τις 3 μέρες.

 

Το πιθανοτερο ειναι οτι με την εγκατασταση απορυθμιστηκε ο μετρητης της μπαταριας και η πτωση δεν ειναι σχεδον "γραμμικη" οπως πριν.Π.χ μπορει να σου εδειχνε 70% ενω στην πραγματικοτητα να ειναι 85 και ετσι να νομιζεις οτι επεσε 30% ενω πραγματικα ειναι 45%.Η μπορει να πεσει αποτομα απο τα 40 στα 30 με λιγη χρηση.Γενικα μετα απο εγκαταστασεις ρομ χρειαζεται 2-3 φορτισεις για να βγαλεις συμπερασμα.

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανοτερο ειναι οτι με την εγκατασταση απορυθμιστηκε ο μετρητης της μπαταριας και η πτωση δεν ειναι σχεδον "γραμμικη" οπως πριν.Π.χ μπορει να σου εδειχνε 70% ενω στην πραγματικοτητα να ειναι 85 και ετσι να νομιζεις οτι επεσε 30% ενω πραγματικα ειναι 45%.Η μπορει να πεσει αποτομα απο τα 40 στα 30 με λιγη χρηση.Γενικα μετα απο εγκαταστασεις ρομ χρειαζεται 2-3 φορτισεις για να βγαλεις συμπερασμα.

 

Σάββατο απόγευμα το φόρτισα δεύτερη φορά. 3μιση μέρες με παρόμοια χρήση και έχει 14% ακόμα, τώρα θα το βάλω για την 3η φόρτιση. Οπότε δεν έχει να κάνει με λάθος μέτρησης. Μετά το 30% άρχισε να πέφτει πιο γρήγορα, αλλά την ίδια συμπεριφορά είχε και πριν το update. Πριν το update το καλύτερο που είχα δει ήταν 3 μέρες. Άλλα κινητά με μπαταρία αυτής της ηλικίας ούτε σε standby δεν βλέπουν τέτοιους χρόνους. Το μόνο αρνητικό στη σχεδόν μια εβδομάδα που είμαι με την 11 ήταν ότι 2 φορές απενεργοποιήθηκε το bluetooth, δεν μου το είχε ξανακάνει ποτέ, ο διακόπτης δεν ήταν κλειστός, ήταν ανοιχτός αλλά "γκριζαρισμένος" και χρειάστηκε να τον πατήσω 2 φορές για να ενεργοποιηθεί ξανά. Κατά τα άλλα, πάει πολύ καλά και νιώθω ότι έκανα χαζομάρα που τόσο καιρό έμενα στην 9.

Link to comment
Share on other sites

1) έχουμε gcam που να δουλεύει με miui 11?

2) από τότε που αναβάθμισα σε 11 η οθόνη ώρες ώρες ανάβει μόνη της. Είναι θέμα ρύθμισης ή αρχίζει να ξεψυχάει;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η βελτίωση που είδα στην μπαταρία από miui 9 σε 11 ήταν επειδή από μόνο του μετά τo update μου έβαλε στη βελτιστοποίηση 5-6 εφαρμογές που είχα ορίσει εκτός βελτιστοποίησης μπαταρίας. Το κατάλαβα όταν είδα ότι οι ειδοποιήσεις skype - viber έρχονταν καθυστερημένα. Όταν έβαλα και πάλι τις 5-6 εφαρμογές εκτός βελτιστοποίησης, η μπαταρία επανήλθε στα προηγούμενα επίπεδα, χωρίς σημαντική διαφορά από την 9.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω δεν βλεπω να εκατσε καλα η miui11 για την μπαταρια θα κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ή κατι αλλο και που παω? Απλα οι ρυθμισεις θα αλλαξουν στην επαναφορα ή θα χασω αρχεια απο το κινητο? Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η βελτίωση που είδα στην μπαταρία από miui 9 σε 11 ήταν επειδή από μόνο του μετά τo update μου έβαλε στη βελτιστοποίηση 5-6 εφαρμογές που είχα ορίσει εκτός βελτιστοποίησης μπαταρίας. Το κατάλαβα όταν είδα ότι οι ειδοποιήσεις skype - viber έρχονταν καθυστερημένα. Όταν έβαλα και πάλι τις 5-6 εφαρμογές εκτός βελτιστοποίησης, η μπαταρία επανήλθε στα προηγούμενα επίπεδα, χωρίς σημαντική διαφορά από την 9.

Ηθελα να στο γραψω βασικα οτι μαλλον κατι τετοιο επαιζε αλλα το ξεχασα.Δεν αλλαξε κατι ουσιαστικο στη νεα εκδοση για να δεις διαφορα στη μπαταρια.

Γνωμη μου παιδια, κακως ασχολειστε ακομα με miui.Να πω οτι αλλαξε εκδοση android και πηγε εστω 8 να πω οκ.Αλλα να μη μπορεις να βαλεις μια gcam της προκοπης να κανεις παπαδες με την καμερα, να εχεις χειροτερη διαχειριση μπαταριας και λογω εκδοσης android και λογω miui και να χανεις διαφορα features των νεων εκδοσεων... νομιζω δεν αξιζει.Προσωπικα με LOS Advanced Pie και naptime απο Franscisco Franco (Φοβερη εφαρμογη, αν λειτουργει σε android 7 και miui δοκιμαστε τη) βγαζω 3 μερες με σχεδον 12 ωρες ανοικτη οθονη, οχι παιχνιδια εννοειται.Και οταν λεω 3 μερες εννοω τρια 24ωρα.

Edited by Ark4n1s
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς δώσε ινφο για το naptime

Τι κάνω, πώς το λειτουργώ?

Απλά το εγκαθιστω και τέλος???

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς δώσε ινφο για το naptime

Τι κάνω, πώς το λειτουργώ?

Απλά το εγκαθιστω και τέλος???

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Το naptime αυτο που κανει ειναι να βαζει το κινητο πιο γρηγορα σε λειτουργια doze (deep sleep δλδ), αντι για μιση-μια ωρα δε θυμαμαι ακριβως ποσο ειναι default στο android το κανει σε 3 λεπτα ή οσο εσυ θελεις να το ρυθμισεις.Στην ουσια δεν επεμβαινει στις εφαρμογες απευθειας οπως το greenify (που αν εχεις android 7 και πανω θεωρω πως ειναι αχρηστο) αλλα στο λειτουργικο που ελεγχει τις εφαρμογες.Δεν υπαρχει εννοειται προβλημα με ειδοποιησεις κτλπ αρκει οι εφαρμογες αυτες να ειναι εκτος battery optimization οπως δλδ συμβαινει γενικα χωρις να εχεις εγκατεστημενο το naptime.Λειτουργει και χωρις root αλλα πρεπει να δωσεις καποιες εντολες μεσω adb τις οποιες γραφει στις πληροφοριες της εφαρμογης.Ρυθμισεις, απλα ενεργοποιεις το aggresive doze και προσωπικα εγω εχω ενεργοποιησει το "Disable aggresive doze during audio sessions" για να μη δημιουργει τυχων προβληματα στις κλησεις μουσικη κτλπ.

Μη περιμενετε καλυτερη μπαταρια χρησιμοποιωντας το κινητο δλδ σερφαροντας παιζοντας κτλπ.Το naptime σωζει μπαταρια οταν δε το χρησιμοποιειται αλλα συνολικα αυξανει τη διαρκεια χρησης του κινητου.

Edited by Ark4n1s
Link to comment
Share on other sites

Με miui 11, έχει κάποιος θέμα με το σήμα κινητής;

 

Με what's up αριθμό και μοιράζοντας με tethering τα data, δεν έρχονται ούτε τα sms, ούτε οι κλήσεις είναι δυνατό να επιτευχθούν, εισερχόμενες και εξερχόμενες.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,το χω εδω και καιρο ως 2η συσκευη και θελω να του βαλω μια aosp/lineage based rom χωρις καθολου bugs και να ρολαρει ωραια σε performance.

 

Τι προτεινετε?Απο xda κλπ

Παιζει τιποτα σε android 10 σταθερο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,το χω εδω και καιρο ως 2η συσκευη και θελω να του βαλω μια aosp/lineage based rom χωρις καθολου bugs και να ρολαρει ωραια σε performance.

 

Τι προτεινετε?Απο xda κλπ

Παιζει τιποτα σε android 10 σταθερο?

https://t.me/rn4downloads καλο ψαξιμο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,το χω εδω και καιρο ως 2η συσκευη και θελω να του βαλω μια aosp/lineage based rom χωρις καθολου bugs και να ρολαρει ωραια σε performance.

 

Τι προτεινετε?Απο xda κλπ

Παιζει τιποτα σε android 10 σταθερο?

 

Γενικά νομίζω οι custom rom σε Android 9 δεν έχουν πλέον bugs και πηγαίνουν πολύ καλά. Όποια και να βάλεις δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Αντίθετα, αυτές σε Android 10 είναι σε μάλλον αρχικό στάδιο ακόμα, π.χ. ο ένας τύπος fingerprint reader ακόμα δεν δουλεύει (σε καμία), και φαίνεται ότι υπάρχουν bugs.

Link to comment
Share on other sites

το υποψιαζομουνα για τις 10..!

 

Η ressurection remix ειναι ενταξει σε 9 απο bugs και performance?

 

Υπαρχουν απειρες rom στο xda και θελω απλα να βαλω μια να την σεταρω και τελος,δεν εχω χρονο να δοκιμαζω διαφορες..

 

Οποτε τι προτεινουμε?

Link to comment
Share on other sites

το υποψιαζομουνα για τις 10..!

 

Η ressurection remix ειναι ενταξει σε 9 απο bugs και performance?

 

Υπαρχουν απειρες rom στο xda και θελω απλα να βαλω μια να την σεταρω και τελος,δεν εχω χρονο να δοκιμαζω διαφορες..

 

Οποτε τι προτεινουμε?

LineageOS, την έχω από την αρχή, τώρα είναι στο 16 (Android 9), με Magisk για root, όλα μια χαρά...

Ξεκλείδωμα bootloader και οδηγίες εδώ: https://wiki.lineageos.org/devices/mido/install

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούσα AOSP Extended για πολύ καιρό χωρίς πρόβλημα εκτός από μια τραπεζική εφαρμογή. Τώρα με Pixel Experience δουλεύει και αυτή η εφαρμογή. Η πρώτη είχε πολύ περισσότερες δυνατότητες για customization, η δεύτερη είναι σχεδόν stock.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγγνώμη, δεν βλέπεi κανένας το ΤΡΑΓΙΚΟ drain μετά την 11 (official); Έκανα το λάθος και την έβαλα και η ΜΟΝΗ αλλαγή που έχω δει μετά είναι η απίστευτη πτώση της μπαταρίας. Υπάρχει σε μένα σχεδόν το διπλάσιο drain σε σχέση με πριν, ενώ το κινητό μέχρι την τελευταία 10 πετούσε χωρίς κανένα πρόβλημα. Έβαλα όλα τα autostart στο off, ξαναπέρασα την rom όπως προτείνεται και τα ίδια. Factory reset δεν θέλω προς το παρόν να κάνω, γιατί ούτως ή άλλως βλέπω ότι δεν έχει και αποτέλεσμα απ' αυτά που διαβάζω.

Βλέποντας τα στατιστικά μπαταρίας, η κατηγορία "άλλα" είναι κοντά στο 80%, οπότε δε μπορώ να δω ακριβώς τι ευθύνεται.

Υπάρχει κάποιος επίσημος τρόπος, χωρίς πολύ φλασάρισμα κλπ. να γυρίσουμε στην τελευταία 10;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγγνώμη, δεν βλέπεi κανένας το ΤΡΑΓΙΚΟ drain μετά την 11 (official); Έκανα το λάθος και την έβαλα και η ΜΟΝΗ αλλαγή που έχω δει μετά είναι η απίστευτη πτώση της μπαταρίας. Υπάρχει σε μένα σχεδόν το διπλάσιο drain σε σχέση με πριν, ενώ το κινητό μέχρι την τελευταία 10 πετούσε χωρίς κανένα πρόβλημα. Έβαλα όλα τα autostart στο off, ξαναπέρασα την rom όπως προτείνεται και τα ίδια. Factory reset δεν θέλω προς το παρόν να κάνω, γιατί ούτως ή άλλως βλέπω ότι δεν έχει και αποτέλεσμα απ' αυτά που διαβάζω.

Βλέποντας τα στατιστικά μπαταρίας, η κατηγορία "άλλα" είναι κοντά στο 80%, οπότε δε μπορώ να δω ακριβώς τι ευθύνεται.

Υπάρχει κάποιος επίσημος τρόπος, χωρίς πολύ φλασάρισμα κλπ. να γυρίσουμε στην τελευταία 10;

 

Εγώ δεν αντιμετωπίζω κανέναν battery drain, έχω βάλει την miui 11 (official stable). Η γυναίκα μου με το Redmi 6A και την τελευταία αναβάθμιση σε 10.4.4 της είχε βάλει το bluetooth συνέχεια ανοιχτό να σκανάρει για βελτίωση της τοποθεσίας και είχε θέμα με battery drain. Το έβγαλα και όλα μια χαρά τώρα. Λογικά κάποια εφαρμογή του συστήματος θα σου δημιουργεί το πρόβλημα.... Δεν βλέπω να γλυτώνεις το Factory Reset, που μεταξύ μας και εγώ πρέπει να κάνω αλλά όλο το αναβάλω....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν αντιμετωπίζω κανέναν battery drain, έχω βάλει την miui 11 (official stable). Η γυναίκα μου με το Redmi 6A και την τελευταία αναβάθμιση σε 10.4.4 της είχε βάλει το bluetooth συνέχεια ανοιχτό να σκανάρει για βελτίωση της τοποθεσίας και είχε θέμα με battery drain. Το έβγαλα και όλα μια χαρά τώρα. Λογικά κάποια εφαρμογή του συστήματος θα σου δημιουργεί το πρόβλημα.... Δεν βλέπω να γλυτώνεις το Factory Reset, που μεταξύ μας και εγώ πρέπει να κάνω αλλά όλο το αναβάλω....

 

Ως ύστατη προσπάθεια, θα πάω να κάνω ένα battery calibration με τον γνωστό τρόπο 100-0-100 κλπ., μήπως φταίει αυτό. Παρατήρησα ότι είναι λίγο αλλοπρόσαλλες οι μετρήσεις μπαταρίας, με την έννοια ότι μπορεί πχ. να πάει από 95 στο 92 σε 10 λεπτά, μετά κάθεται στο 92 αρκετά (όπως πριν) και μετά τα ίδια. Το gps location είναι στην εξοικονόμηση μπαταρίας, το bluetooth σταθερά το έχω off. Αυτά που μονίμως βλέπω είναι στα στατιστικά το "άλλα" με το μακράν μεγαλύτερο ποσοστό.

Πάντως από ένα ψάξιμο σχεδόν σε όλη τη σειρά Redmi Note, από το δικό μας μέχρι και το 7, διαμαρτύρονται για battery drain μετά την 11, όπως και στο Mi9 και σε άλλα μοντέλα. Εντωμεταξύ ακόμα δεν έχω καταλάβει τι πήραμε με την 11, ούτε αισθητικά δεν έχει αλλάξει σχεδόν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

το υποψιαζομουνα για τις 10..!

 

Η ressurection remix ειναι ενταξει σε 9 απο bugs και performance?

 

Υπαρχουν απειρες rom στο xda και θελω απλα να βαλω μια να την σεταρω και τελος,δεν εχω χρονο να δοκιμαζω διαφορες..

 

Οποτε τι προτεινουμε?

Pixel experience 9.0 θα βάλεις και δε θα ασχοληθείς ξανά με το τηλέφωνο ;)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετα και την τελευταια αναβαθμιση σε miui 11 εγω ειμαι αρκετα ευχαριστημενος οσον αφορα το θεμα μπαταριας. Κατα τ αλλα δεν ηταν και τιποτα σημαντικη αυτη η αναβαθμιση. Το μονο κακο ειναι πως στις προσφατες κλησεις ειτε αυτες ηταν εισερχομενες ειτε εξερχομενες ειτε αναπαντητες σε καποιους αριθμους δεν γραφεται σε ποια επαφη μου αντιστοιχει. Ενω δλδ η κληση ηταν απο επαφη μου στην σχετικη λιστα φαινεται μονο ο αριθμος κι οχι το ονομα. Αυτο δεν συμβαινει με ολες τις κλησεις
Link to comment
Share on other sites

Μετα και την τελευταια αναβαθμιση σε miui 11 εγω ειμαι αρκετα ευχαριστημενος οσον αφορα το θεμα μπαταριας. Κατα τ αλλα δεν ηταν και τιποτα σημαντικη αυτη η αναβαθμιση. Το μονο κακο ειναι πως στις προσφατες κλησεις ειτε αυτες ηταν εισερχομενες ειτε εξερχομενες ειτε αναπαντητες σε καποιους αριθμους δεν γραφεται σε ποια επαφη μου αντιστοιχει. Ενω δλδ η κληση ηταν απο επαφη μου στην σχετικη λιστα φαινεται μονο ο αριθμος κι οχι το ονομα. Αυτο δεν συμβαινει με ολες τις κλησεις

Δες μήπως τους αριθμούς που δεν εμφανίζει το όνομα της επαφής λείπει ο κωδικός χώρας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...