Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Μου βγάζει τώρα τελευταία μια ενημέρωση του Mi Μusic στο play store, που όταν την κάνω μετά όταν πάω να ακούσω μουσική απ' το Mi Music με ταράζει στις διαφημίσεις. Όταν πάω κ βγάλω την ενημέρωση όλα κομπλέ. Γιατί με ταράζει στις διαφημίσεις αν κάνω την ενημέρωση;
Έχω την 4.01.06i -290 και για να μην μου βγάζει άλλη αυτή θα είναι η τελευταία. Δεν έχω καμία διαφήμιση. Ψάξε το κινητό σου για adware η μήπως κάποιο κουμπί που νομίζω το λέει προτάσεις η Xiaomi είναι ανοιχτό. Το τσέκαρα πριν λίγο στο 4

 

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στις ρυθμισεις /συνθετες ρυθμισεις κατω κατω λεει ληψη προτασεων. Την εχεις απενεργοποιησει? Αυτο αφορα τις διαφημίσεις. Σχεδον ολες οι εφαρμογες της xiaomi εχουν αυτην την επιλογη

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by g3o1982
Link to comment
Share on other sites

οταν παιζω βιντεο στο yoytube δεν τα παιζει οταν εχω δεδομενα .τα παιζeι μονο οtaν εχω wifi τι πρεπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Μεσα στις ρυθμισεις /συνθετες ρυθμισεις κατω κατω λεει ληψη προτασεων. Την εχεις απενεργοποιησει? Αυτο αφορα τις διαφημίσεις. Σχεδον ολες οι εφαρμογες της xiaomi εχουν αυτην την επιλογη

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι ναι ήταν αυτό στις ρυθμίσεις μουσικής, με την τελευταία αναβάθμιση στο είχε ανοιχτό. Το έκλεισα, να είσαι καλά!!

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Χτες πείραξα το Launcher συστήματος της Xiaomi, και μου εμφάνισε το φυλλομετρητή ενώ τον έχω απενεργοποιημένος εξαρχής που πήρα το κινητό. Πώς να το ξανακάνω να φύγει απ' το μενού μου;
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν το βρισκω στισ ρυθμισεις(συνθετες ρυθμισεις)

 

Πρέπει να είναι στην εφαρμογή της μουσικής/ρυθμίσεις/συνθέτες ρυθμίσεις/λήψη προτάσεων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Χτες πείραξα το Launcher συστήματος της Xiaomi, και μου εμφάνισε το φυλλομετρητή ενώ τον έχω απενεργοποιημένος εξαρχής που πήρα το κινητό. Πώς να το ξανακάνω να φύγει απ' το μενού μου;
Κατέβασε το system app remover από playstore και εγκατέστησε το . Μετά πάτα το start, επέλεξε το φυλλομετρητή της Xiaomi, απενεργοποίηση και είσαι αρχηγός μετά...

 

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχει βάλει κανείς Lineage OS 15.1 σε αυτό το κινητό; Κι αν ναι, είναι καλύτερη από τη τελευταία MIUI global (10.2);

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με Los 16(Aryan Kedare) εδώ και 5 μήνες, όταν δοκίμαζα(havoc και aosp) ήταν αυτή που δεν είχε πρόβλημα με το Bluetooth σε αυτοκίνητο, δεν έχω ασχοληθεί ξανά μόνο κανά 2 update που έκανε έβαλα, γενικά δεν μου δημιούργησε προβλήματα και δεν έχω βρει bugs τουλάχιστον με την χρήση που κάνω.
Link to comment
Share on other sites

τα update γινονται μονα τους η τα περναω εγω?

Ρωταω γιατι καποιοι λεγανε οτι δεν μπορουσαν να περασουν τιποτα μετα την αρχικη εγκατασταση επειδη ειχε θεμα το twrp.

 

Ποιες οδηγιες ακολουθησες ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει auto update, κατεβάζεις και το κάνεις εσύ από recovery, εγώ προσωπικά δεν είχα πρόβλημα με τα update.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από εδώ https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/xiaomi-redmi-note-4-snapdragon-roms-kernels-recoveries--other-development/pie-lineageos-16-0-t3915672

Edited by nikoslikos
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 μέρες αναμονής λοιπόν (προκειμένου να μπορέσω να ξεκλειδώσω τον bootloader), πέρασα σήμερα την τελευταία official LOS 15.1 συν OpenGApps και το αποτέλεσμα είναι μια ROM πολλές φορές ανώτερη της MIUI. Από ταχύτητα πετάει και δεν υπάρχει η παραμικρή σύγκριση. Δουλεύουν όλα κανονικά (συν το 4Κ στην κάμερα), υπάρχει dark mode και είναι πολύ πιο ισορροπημένο και οργανωμένο το UI. Θα περιμένω λίγες μέρες βέβαια να δω πως θα πάει από μπαταρία (αν και μέχρι στιγμής δείχνει να είναι στα ίδια).
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε pixel experience με wilf kernel ;)

Πετάει το κινητό

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε pixel experience με wilf kernel ;)

Πετάει το κινητό

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Την Pie ή την Oreo όμως;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα, και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη φιλοξενία.

Το πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε στο mido μου, δημιουργήθηκε με κουλό τρόπο.

Σήμερα παρέλαβα handsfree τα xiaomi capsule.

Ως καινούργια που ήταν τα εν λόγω ακουστικά, πηγαίνω να βάλω για πρώτη φορά το βίσμα τους στην υποδοχή της συσκευής , και με το που κουμπώνουν τα ακουστικά, ξαφνικά η οθόνη σβήνει, και δε ξανάνοιξε ποτέ.

Το led, όπως και ο φωτισμός των πλήκτρων, λειτουργούν κανονικά. Δηλαδή εν ολίγοις η συσκευή ανοίγει, εκτός από την οθόνη.

Η οποία οθόνη, στις κάμποσές μου προσπάθειες να την ενεργοποιήσω, 1-2 φορές μόνο έπειτα από επανεκκίνηση μου έβγαλε το αρχικό logo "Mi" , και έπειτα μαύρισε σχεδόν αμέσως, ενώ άλλες φορές παραμένει τελείως μαύρη έπειτα από επανεκκίνηση, άλλες φορές γίνεται τελείως άσπρη, και άλλες στο μέσο της οθόνης βγάζει λεπτές χρωματιστές γραμμές, ενώ φυσικά η αφή δε λειτουργεί.

 

Ερωτήσεις:

Από την όποια εμπειρία σας, καταρχάς τι έχει η συσκευή μου;

2) Είναι δυνατόν, με καινούργια handsfree και μάλιστα xiaomi, να έπαθε η οθόνη τέτοιο πράγμα; Να βραχυκύκλωσε κάτι;

Τα handsfree αυτα, τα δοκίμασα στο tablet μου, και λειτουργούν μιά χαρά.

3) Αν είναι οθόνη, γενικά τα χέρια μου πιάνουν, αν και δεν έχω αλλάξει οθόνη ξανά, αν έχω τα κατάλληλα εργαλεία, θα το καταφέρω.

Το θέμα είναι, είναι η οθόνη; Και εάν ναι, είναι μόνο αυτή που πρέπει να αντικατασταθεί, ή και κάτι άλλο;

4) Αν είναι οθόνη, το έχω αγοράσει από Κίνα προ 2 ακριβώς ετών, οπότε εγγύηση τη ξεχνάμε, επομένως εάν τελικά το πάω στο σέρβις, έχω σκεφτεί κάποιο κατάστημα Red, γιατί αλλού δε νομίζω να το αναλαβουν, επομένως τι κόστος θα έχει;

Προ αυτών των 2 ετών το αγόρασα 140 ευρω, επομένως για κόστος επισκευής άνω των 70, θα σκεφτώ για καινούργιο, θα ήθελα όμως την οικονομικότερη λύση.

 

Ευχαριστώ για την όποια -τυχόν- απάντηση-βοήθεια.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα, και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη φιλοξενία.

Το πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε στο mido μου, δημιουργήθηκε με κουλό τρόπο.

Σήμερα παρέλαβα handsfree τα xiaomi capsule.

Ως καινούργια που ήταν τα εν λόγω ακουστικά, πηγαίνω να βάλω για πρώτη φορά το βίσμα τους στην υποδοχή της συσκευής , και με το που κουμπώνουν τα ακουστικά, ξαφνικά η οθόνη σβήνει, και δε ξανάνοιξε ποτέ.

Το led, όπως και ο φωτισμός των πλήκτρων, λειτουργούν κανονικά. Δηλαδή εν ολίγοις η συσκευή ανοίγει, εκτός από την οθόνη.

Η οποία οθόνη, στις κάμποσές μου προσπάθειες να την ενεργοποιήσω, 1-2 φορές μόνο έπειτα από επανεκκίνηση μου έβγαλε το αρχικό logo "Mi" , και έπειτα μαύρισε σχεδόν αμέσως, ενώ άλλες φορές παραμένει τελείως μαύρη έπειτα από επανεκκίνηση, άλλες φορές γίνεται τελείως άσπρη, και άλλες στο μέσο της οθόνης βγάζει λεπτές χρωματιστές γραμμές, ενώ φυσικά η αφή δε λειτουργεί.

 

Ερωτήσεις:

Από την όποια εμπειρία σας, καταρχάς τι έχει η συσκευή μου;

2) Είναι δυνατόν, με καινούργια handsfree και μάλιστα xiaomi, να έπαθε η οθόνη τέτοιο πράγμα; Να βραχυκύκλωσε κάτι;

Τα handsfree αυτα, τα δοκίμασα στο tablet μου, και λειτουργούν μιά χαρά.

3) Αν είναι οθόνη, γενικά τα χέρια μου πιάνουν, αν και δεν έχω αλλάξει οθόνη ξανά, αν έχω τα κατάλληλα εργαλεία, θα το καταφέρω.

Το θέμα είναι, είναι η οθόνη; Και εάν ναι, είναι μόνο αυτή που πρέπει να αντικατασταθεί, ή και κάτι άλλο;

4) Αν είναι οθόνη, το έχω αγοράσει από Κίνα προ 2 ακριβώς ετών, οπότε εγγύηση τη ξεχνάμε, επομένως εάν τελικά το πάω στο σέρβις, έχω σκεφτεί κάποιο κατάστημα Red, γιατί αλλού δε νομίζω να το αναλαβουν, επομένως τι κόστος θα έχει;

Προ αυτών των 2 ετών το αγόρασα 140 ευρω, επομένως για κόστος επισκευής άνω των 70, θα σκεφτώ για καινούργιο, θα ήθελα όμως την οικονομικότερη λύση.

 

Ευχαριστώ για την όποια -τυχόν- απάντηση-βοήθεια.

Προσωπικά περισσότερο για θέμα στη μητρική μου κάνει παρά στην οθόνη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Pie εχω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είχες δοκιμάσει ποτέ Lineage 15.1, και αν ναι, θεωρείς την Pixel καλύτερη; Σόρρυ αν σε ζαλίζω απλά έχω στήσει ήδη το κινητό με ένα σωρό εφαρμογές και θέλω να ξέρω αν αξίζει τον κόπο να βάλω άλλη ROM.

 

Επίσης παρεμπιπτόντως, με την καινούργια ROM που πέρασα χθες, σήμερα εγκαινίασα και ένα ωραιότερο ράγισμα στο γυαλί της οθόνης από πτώση μισού μέτρου

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά περισσότερο για θέμα στη μητρική μου κάνει παρά στην οθόνη.

 

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Σημαντική η άποψή σου περί μητρικής γιατί αυτό δεν το είχα σκεφτεί, τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό;

 

Επίσης, εάν τελικά είναι οθόνη, είμαι εκτός εγγύησης (αγορασμένο από Κίνα), επομένως εάν μου ζητηθεί από το σέρβις (εάν βρω..) ένα ποσό άνω των 60-70 ευρώ, δυστυχώς θα κοιτάξω για νέα συσκευή.

Όμως, απευθύνομαι εδώ, καθότι επιζητώ την οικονομικότερη λύση. Εάν είναι τελικά οθόνη, μήπως την αλλάξω και μόνος.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά περισσότερο για θέμα στη μητρική μου κάνει παρά στην οθόνη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είχες δοκιμάσει ποτέ Lineage 15.1, και αν ναι, θεωρείς την Pixel καλύτερη; Σόρρυ αν σε ζαλίζω απλά έχω στήσει ήδη το κινητό με ένα σωρό εφαρμογές και θέλω να ξέρω αν αξίζει τον κόπο να βάλω άλλη ROM.

 

Επίσης παρεμπιπτόντως, με την καινούργια ROM που πέρασα χθες, σήμερα εγκαινίασα και ένα ωραιότερο ράγισμα στο γυαλί της οθόνης από πτώση μισού μέτρου

 

 

Είχα την Los 15.1 και πλέον (εδώ και 3 μήνες) την Pixel Experience (Pie), οπότε θα αναφέρω τα δικά μου συμπεράσματα. Η Los 15.1 ήταν πολύ καλύτερη από πλευράς μπαταρίας και λίγο καλύτερη από πλευράς smoothness και bugs. Η Pixel Exp είναι καλύτερη στην κάμερα (google camera με night sight, που η Oreo roms δεν παίρνουν) και notifications.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Σημαντική η άποψή σου περί μητρικής γιατί αυτό δεν το είχα σκεφτεί, τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό;

 

Επίσης, εάν τελικά είναι οθόνη, είμαι εκτός εγγύησης (αγορασμένο από Κίνα), επομένως εάν μου ζητηθεί από το σέρβις (εάν βρω..) ένα ποσό άνω των 60-70 ευρώ, δυστυχώς θα κοιτάξω για νέα συσκευή.

Όμως, απευθύνομαι εδώ, καθότι επιζητώ την οικονομικότερη λύση. Εάν είναι τελικά οθόνη, μήπως την αλλάξω και μόνος.

Απλά θεωρώ ότι αν είχε θέμα η οθόνη δε θα έβγαζε ούτε το λογότυπο που σου έβγαλε μια φορά πχ. Επίσης άκουσες κάποιον ήχο από τη συσκευή καθόλου σαν να είναι ανοιχτό πχ και να έρχονται ειδοποιήσεις;

 

Για οθόνη μόνο αν την επισκευάσεις μόνος σου αξίζει και μόνο αν οφείλεται το πρόβλημα στην οθόνη και όχι στη μητρική. Καινούριες παίζουν κοντά στα 20€ από τι κοίταξα χθες μιας και εγώ είμαι σε αναζήτηση οθόνης λόγω του ότι μου ράγισε το γυαλί.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά gcam με απλή εγκατάσταση του apk θα δούμε σε αυτό το κινητό; ρωτάω για την γυναίκα που θέλει να αλλάξει κινητό λόγω της κάμερας ΕΚΤΌΣ εάν πάρει με απλή εγκατάσταση την gcam.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...