Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το να δεις 2 ωρες διαφορα με ενα update δε νομιζω,θα ειχε βουιξει το ιντερνετ.Κανε και ενα calibration.Συνισταται οχι μονο με αλλαγη rom αλλα και μια φορα το μηνα γενικοτερα.

 

Εγω παντως με miuipro (android 7 miui 9) χθες μια ωρα gps με google maps να με πηγαινει και ολα ανοιχτα (wifi,4g,2 sim,bluetooth,φουλ φωτεινοτητα εκαψε 10% μπαταρια!Τι αλλο να θες!?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω θέμα με το multitasking. Δεν ξέρω αν φταίει το update (δεν το έχω καιρό το κινητό καιρό άλλωστε) αλλά όταν το έχω μέρες αρκετό χωρίς να κάνω reboot τα redraws των εφαρμογών είναι πολύ συχνά. Με reboot στρώνει η κατάσταση αλλά προφανώς δεν είναι λύση αυτό. Στο multitasking tray φαίνεται να υπάρχει ραμ διαθέσιμη, επομένως δεν μπορώ να καταλάβω ειλικρινά για ποιο λόγο συμβαίνει. Σίγουρα έχει να κάνει με τα "πειράγματα" της xiaomi στη rom γιατί σε stock δεν υπάρχει αυτή η συμπεριφορά. Καμία λύση; Έχω από developer options το memory optimization στο off. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω θέμα με το multitasking. Δεν ξέρω αν φταίει το update (δεν το έχω καιρό το κινητό καιρό άλλωστε) αλλά όταν το έχω μέρες αρκετό χωρίς να κάνω reboot τα redraws των εφαρμογών είναι πολύ συχνά. Με reboot στρώνει η κατάσταση αλλά προφανώς δεν είναι λύση αυτό. Στο multitasking tray φαίνεται να υπάρχει ραμ διαθέσιμη, επομένως δεν μπορώ να καταλάβω ειλικρινά για ποιο λόγο συμβαίνει. Σίγουρα έχει να κάνει με τα "πειράγματα" της xiaomi στη rom γιατί σε stock δεν υπάρχει αυτή η συμπεριφορά. Καμία λύση; Έχω από developer options το memory optimization στο off. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

 

Περαν του προφανους (οι εφαρμογες δε γινεται να μενουν για παντα ανοιχτες και φυσικα οσο περνανε μερες χωρις reboot τα cache του συστηματος και των εφαρμογων μεγαλωνουν και πιανουν περισσοτερη μνημη -κατι που ειναι καλο και οχι κακο-),μπορεις να κλειδωσεις τις εφαρμογες που θες στα recents,να ρυθμισεις το battery saver να μην τις κλεινει και τα autostarts στο on,ωστε να μενει οσο το δυνατον περισσοτερο στην μνημη.

 

Υποψη οτι με το memory optimization στο off ειναι πιο πιθανο να δεις λαγκαρισματα και το τηλεφωνο γενικα να αργει.

Για να το χει βαλει εκει η xiaomi παει να πει οτι χρειαζεται ωστε να λειτουργει η miui οσο πιο γρηγορα γινεται.Αλλιως γιατι να το βαζε?Η miui δεν ειναι γυμνο stock android ειναι βαρυ λειτουργικο.

 

Το ιδιο και με το miui optimization που πολλοι το κλεινουν.Πρεπει να ειναι ανοιχτο,πολλα πραγματα δεν δουλευουν οπως πρεπει αν το κλεισεις (ασχετο αν σου φαινεται εσενα στην αρχη οτι ολα cool) καθως και μερικες φορες σταματανε να λειτουργουν τα OTA

 

Σε stock που λες τι εννοεις?Stock android aosp?Γιατι η miui δεν ειναι απλα skin,ειναι ακρως πειραγμενο android και φυσικα δεν συμπεριφερεται με τον ιδιο τροπο.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Περαν του προφανους (οι εφαρμογες δε γινεται να μενουν για παντα ανοιχτες και φυσικα οσο περνανε μερες χωρις reboot τα cache του συστηματος και των εφαρμογων μεγαλωνουν και πιανουν περισσοτερη μνημη -κατι που ειναι καλο και οχι κακο-),μπορεις να κλειδωσεις τις εφαρμογες που θες στα recents,να ρυθμισεις το battery saver να μην τις κλεινει και τα autostarts στο on,ωστε να μενει οσο το δυνατον περισσοτερο στην μνημη.

 

Υποψη οτι με το memory optimization στο off ειναι πιο πιθανο να δεις λαγκαρισματα και το τηλεφωνο γενικα να αργει.

Για να το χει βαλει εκει η xiaomi παει να πει οτι χρειαζεται ωστε να λειτουργει η miui οσο πιο γρηγορα γινεται.Αλλιως γιατι να το βαζε?Η miui δεν ειναι γυμνο stock android ειναι βαρυ λειτουργικο.

 

Το ιδιο και με το miui optimization που πολλοι το κλεινουν.Πρεπει να ειναι ανοιχτο,πολλα πραγματα δεν δουλευουν οπως πρεπει αν το κλεισεις (ασχετο αν σου φαινεται εσενα στην αρχη οτι ολα cool) καθως και μερικες φορες σταματανε να λειτουργουν τα OTA

 

Σε stock που λες τι εννοεις?Stock android aosp?Γιατι η miui δεν ειναι απλα skin,ειναι ακρως πειραγμενο android και φυσικα δεν συμπεριφερεται με τον ιδιο τροπο.

 

εννοώ συγκριτικά με stock android πχ στο nexus 5x. Χθες το βράδυ πχ ήμουν σε φάση να κάνω εναλλαγές μεταξύ τριών apps (fb-twitter-gmail) και έκανε σχεδόν πάντα redraw από τη μια εφαρμογή στην άλλη. Στο nexus 5x πχ με τα 2gb ram δεν είχα συναντήσει κάτι τέτοιο και μου φαίνεται περίεργο, ειδικά όταν βλέπω ότι έχω 700mb πχ ελεύθερα. Θα δοκιμάσω να βάλω το memory optimization στο default middle μπας και δω διαφορά

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Το να δεις 2 ωρες διαφορα με ενα update δε νομιζω,θα ειχε βουιξει το ιντερνετ.Κανε και ενα calibration.Συνισταται οχι μονο με αλλαγη rom αλλα και μια φορα το μηνα γενικοτερα.

 

Εγω παντως με miuipro (android 7 miui 9) χθες μια ωρα gps με google maps να με πηγαινει και ολα ανοιχτα (wifi,4g,2 sim,bluetooth,φουλ φωτεινοτητα εκαψε 10% μπαταρια!Τι αλλο να θες!?

Φαντάσου, 2 ωρες ειναι σχεδόν το 20 %...

Στο περίπου...

 

Θ το παρακολουθήσω μηπως και αλλαξει με τον καιρο

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα μιλαω, αλλα μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοω.

Απ τη μερα που το πηρα ειχα android 6 (8.2.10.0) και τοσο καιρο δεν εκανα κανενα update.

Μεχρι προχτές που το έκανα καταλαθος. Δηλαδη πηγα σε android 7 (8.5.8.0) και ναι, μεχρι στιγμής βλεπω οτι η μπαταρία ειναι 20% λιγότερη σε σχεση με την 8.2.10.0

ΔΕΝ εκανα factory reset και δε θελω να κανω, εκτος αν βγει κάποιο θεματακι.

Φυσικα ιδια χρηση, ιδιες ρυθμισεις.

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Κάντου κανά δυο φορτίσεις ακόμα και καμια επανεκκίνηση. Αν παραμείνει αυτή η διαφορά τότε μάλλον έχεις δίκιο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Όταν από τις 514 σελίδες, οι 100 (τουλάχιστον) ασχολούνται με το tempered glass και δεν έχει βρεθεί αξιόλογη λύση. Παραθέτω μετά από καιρό τη δικιά μου εφαρμογή σε λύση που βρήκα αλλού και ενώ σας αναφέρω ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μου μιλάτε με αμφισβήτηση για διαρροές και αναφορά σε ενδεχόμενη βλάβη, τότε πως θα πρέπει να το εκλάβω; Για πληροφόρηση είναι το φόρουμ και όχι για παραπληροφόρηση. Γιατί παραπληροφόρηση είναι όταν κάποιος εικάζει και δεν αναφέρεται σε γεγονότα. Όταν επισημαίνεται ότι μπορεί να brickάρει ένα κινητό κατά τη διάρκεια flashαρίσματος μιας rom γίνεται γιατί ΟΝΤΩΣ έχει γίνει και πρέπει να προσέχει αυτός που το κάνει. Και πάλι δε βλέπω αρνητικά σχόλια σε κάθε ποστ, που αναφέρεται για flashαρισμα rom, ότι μπορεί να brickάρει το κινητό (ενώ θα έπρεπε). Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει απτή απόδειξη ότι θα εισχωρήσει το λάδι (μιλάμε για ίσα ίσα βρεγμένη μπατονετα), ούτε για λαδίλες. Πραγματικά κάντε το και θα με θυμηθείτε. Δεν μπορώ να διαβάζω για tempered άλλο αφού δεν υπάρχει λύση. Παρά μόνο αυτό. Είμαι άνθρωπος που κάνω φύλλο και φτερό ένα κινητό. Θεωρείτε φυσιολογικό μετά από κάθε ποστ κάποιου για φλασάρισμα rom, να σχολιάζω εγώ για ενδεχόμενο brickαρισματος κάθε φορά;;; Και θα έχω και δίκιο.

Σας προκαλώ να δοκιμάσετε το λαδακι και να σταματήσετε να ασχολείστε με τα τζαμάκια. Ένα απλό από China, λαδακι και είστε έτοιμοι.

 

Το έκανα και εγω με ηλιελαιο και ως δια μαγιας επιτελους το tempered κόλλησε, εξαφανίστηκε το γκρίζο πλαίσιο κατα 99%, δεν υπαρχει λαδι πουθενα και μαλιστα επειδη ημουν συντηρητικος οταν το εκανα επανελαβα τη διαδικασια σε κσποια σημεια που έπαιρναν βελτίωση και τελικα το αποτελεσμα είναι περα απο καθε προσδοκία ικανοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει όντως μια πτώση της μπαταρίας στις τελευταίες εκδόσεις αλλά θεωρώ ότι είναι μικρή και ίσως υπάρχει ανάκαμψη. Αυτό με τα redraws όμως, όντως είναι θέμα και πρέπει να λυθεί.

 

(ΥΓ: Τα λάδια (είτε φυτικά είτε πετροχημικα) είναι σχεδόν μονωτές, έχουν πολύ χαμηλή ηλεκτρική αγωγιμότητα, όταν δεν έχουν προσμίξεις ή δεν είναι σε υψηλή θερμοκρασία. Οπότε ναι μεν δεν είναι καλό να μπουν μέσα στο κινητό αλλά μη τρελαίνεστε και τόσο.)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει να βοηθήσει κάποιος

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7348435

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Και μένα τα ίδια.

Προσπαθούσα από το κινητό.

Επειδή δε με πολυκαιει, δεν ασχολούμαι για την ώρα.

Αλλά αν βρεθεί βοήθεια μ ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Τω ρα που αποφασισα να πάω σε custom rom, δε με αφήνει

 

Στάλθηκε από το COLORTAB 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι συμβαινει και δεν εβγαλαν update developer rom? Την προηγουμενη Παρασκευη ηταν αργια στην Κινα. Χθες τι ηταν;
Link to comment
Share on other sites

Τι συμβαινει και δεν εβγαλαν update developer rom? Την προηγουμενη Παρασκευη ηταν αργια στην Κινα. Χθες τι ηταν;
Έχουν αργίες συνεχόμενα και όχι μια ή δυο μέρες

 

MI 5 via Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

@mol δοκίμασε και με το email.

Email δεν ήταν

Δοκιμασα καποια ονόματα που μπορει να ειχα βάλει και τελικα το πετυχα!

Αναμενω σμσ τωρα... Ελπιζω να μην αργησει

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι συμβαινει και δεν εβγαλαν update developer rom? Την προηγουμενη Παρασκευη ηταν αργια στην Κινα. Χθες τι ηταν;

 

Ό,τι ήταν και όλη την προηγούμενη εβδομάδα και ό,τι θα είναι και την επόμενη: αργία. Να τους κόψουμε το μισθό! :lol:

Όλο αργίες είναι αυτοί οι Κινέζοι! Σόιμπλε που τους χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που έχετε ξεκλειδώσει το τηλέφωνο και έχετε βάλει custom rom αξίζει το ξεκλείδωμα; Υπάρχει διαφορά στο τηλέφωνο αν του περάσεις την οποία custom rom η να το αφήσω έτσι με τις εβδομαδιαίες αναβαθμίσεις;
Link to comment
Share on other sites

Διαφορές σίγουρα θα υπάρχουν

Το θεμα είναι τι ζηταει ο καθένας

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Ναι αλλά τι διαφορές; Αξίζει να χάσεις την εγγύηση για να μπορείς να βάζεις οποία rom βγαίνει; Δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα από το κινητό, ούτε από μπαταρία ούτε από ηχείο, ακουστικό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τι διαφορές; Αξίζει να χάσεις την εγγύηση για να μπορείς να βάζεις οποία rom βγαίνει; Δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα από το κινητό, ούτε από μπαταρία ούτε από ηχείο, ακουστικό.

Κατσε εκει και απολαυσε το οσο αλλοι θα "τραβιουντε" με dev rom aroma esans και δε συμαζευεται. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Κατσε εκει και απολαυσε το οσο αλλοι θα "τραβιουντε" με dev rom aroma esans και δε συμαζευεται. :)

 

Αυτό μάλλον θα κάνω φίλε μου!!

Link to comment
Share on other sites

Ποια εγγύηση; Του σκρουτζομαγαζου;

 

Προφανως το πηρε απο αλυσιδα για την αναφερει.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Προφανως το πηρε απο αλυσιδα για την αναφερει.

 

Όχι από σκρουτζ το έχει πάρει. Έτυχε να τα πούμε και από κοντά όταν το πήρε :)

 

Πάντως ενδέχεται και να μην φαίνεται αν το ξανακλειδώσετε.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε εκει και απολαυσε το οσο αλλοι θα "τραβιουντε" με dev rom aroma esans και δε συμαζευεται. :)

 

Φίλε μου, δεν είναι ακριβώς έτσι. Και προφανώς μην αφήσω να εννοηθεί ότι δεν μου αρέσει μια παραμετροποιημένη ρομ οπως η miui σε σχεση με το καθαρό Android. Κάθε άλλο. Είναι το τι ζητάει ο καθένας.. AOSP ρομς οι οποίες είναι καθαρό Android, και ταυτόχρονα εξίσου σταθερές, και παραμετροποιημένες, ε, δεν θεωρώ πως τραβιέται κανείς.. γιατί να μην περάσει ας πούμε κάποιος την RR ρομ; ή την LineageOS; Ναι, να βρω λόγους να παραμείνει στην miui.. αλλά και άλλους τόσους στο να χρησιμοποιήσει τις προαναφερθέν..

 

Το κινητό αυτό είναι λόγος να αγοραστεί από κάποιους μόνο και μόνο για την αυτονομία του, και την τιμή του, οπότε η ρομ περνάει σε δεύτερη μοίρα, ειδικά για έναν μέσο χρήστη που το θέλει για βασική χρήση. Το λέω, για να σε προλάβω στην περίπτωση που μου πείς "τότε γιατί το πήρε αφού δεν του αρέσει το miui".

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...