Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω παθει πλακα απο το ποσο καλη ειναι η Lineage 14.1 για το κινητο μας.

 

Βγαζω κανα 2ωρο εξτρα sot και πολυ γρηγορη. Δεν εχω παρατηρησει κανενα bug ακομα. Μονο στη καμερα υστερουσε αλλα με το port της google camera που εχω παραπανω λυθηκε και αυτο το προβλημα η οποια μαλιστα δουλευει χωρις καμια τροποποιηση αφου το api2 ειναι ηδη ενεργοποιημενο.

 

Εχεις ευκαιρο λινκ με οδηγο για flash;

Link to comment
Share on other sites

Τι στον... μούτσο γίνεται με όλα τα προγράμματα υπενθυμίσεων που βάζω στο κινητό;

Ενώ κάνω συνέχεια, κάθε μέρα, τεστάκια (βάζω πχ να μου υπενθυμίσει κάτι σε 5 λεπτά), τα οποία βγαίνουν 100% επιτυχημένα -δεν μου "τρώει" καμία ειδοποίηση-, ορισμένες υπενθυμίσεις μες στη μέρα δεν μου τις βγάζει καν. Και, ως επί το πλείστον, τις πρωινές.

Ειλικρινά, τα έχω πάρει στο κρανίο. Τις υπενθυμίσεις τις χρειάζομαι οπωσδήποτε και δεν μπορώ με τίποτα να βρω τι στο καλό φταίει και δεν μου έρχονται όλες.

ΒΟΗΘΕΙΑ!

 

Λοιπόν, παρατηρώ το εξής τώρα:

Έχουν παίξει όλες οι ειδοποιήσεις εκτός απ' αυτές που έχω βάλει να χτυπάνε 6 μέρες τη βδομάδα. Ίσως αν τις βάζω κάθε μέρα ξεχωριστά να χτυπάνε κανονικά. Αλλά, από την άλλη, αυτό ήθελα να γλιτώσω: να βάζω 6 ειδοποιήσεις τη μέρα κάθε μέρα εκτός Κυριακής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κοιτάς πάντως η τελευταία έκδοση play store που κυκλοφορεί είναι η 8.1.31

 

Sorry λάθος μου, έβλεπα την έκδοση Googl Play Services και όχι του Play Store. Τελικά έχω και εγώ την έκδοση που ανέφερε ο VaggelisD66 δηλαδή 8.0.73.R-all

 

nik187 ή όποιος άλλος γνωρίζει πως μπορώ να αναβαθμίσω το Play Store στην έκδοση που αναφέρεις ή έστω σε κάποια άλλη μπας και λυθεί το πρόβλημα?

 

Προς το παρόν η μόνη μπακαλίστικη λύση που βρήκα είναι να κάνω "Clear Data" από App Info (Πληροφορίες Εφαρμογής) με αποτέλεσμα για λίγη ώρα να δουλεύει κανονικά το Play Store.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ευκαιρο λινκ με οδηγο για flash;

 

Εφοσον εχεις περασει twrp μπορεις να ακολουθησεις τα βηματα εδω https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/xiaomi-redmi-note-4-snapdragon-roms-kernels-recoveries--other-development/rom-lineageos-14-0-t3566095

 

Αν δεν εχεις twrp, βλεπε οδηγιες πρωτο μηνυμα (μολις προσθεσα καποιες οδηγιες)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παρατηρώ το εξής τώρα:

Έχουν παίξει όλες οι ειδοποιήσεις εκτός απ' αυτές που έχω βάλει να χτυπάνε 6 μέρες τη βδομάδα. Ίσως αν τις βάζω κάθε μέρα ξεχωριστά να χτυπάνε κανονικά. Αλλά, από την άλλη, αυτό ήθελα να γλιτώσω: να βάζω 6 ειδοποιήσεις τη μέρα κάθε μέρα εκτός Κυριακής.

 

Ποια rom φορας;

Link to comment
Share on other sites

Ποια rom φορας;

 

Android version: 6.0.1 MMB29M

MIUI Version: MIUI Global 8.2 | Stable

8.2.10.0 (MCFMIDL)

 

Λογικά, κάτι από τα παραπάνω θα απαντάει στην ερώτησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Android version: 6.0.1 MMB29M

MIUI Version: MIUI Global 8.2 | Stable

8.2.10.0 (MCFMIDL)

 

Λογικά, κάτι από τα παραπάνω θα απαντάει στην ερώτησή σου.

 

Κανε το update σε 8.5.4.0 μηπως διορθωθει το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παθει πλακα απο το ποσο καλη ειναι η Lineage 14.1 για το κινητο μας.

 

Βγαζω κανα 2ωρο εξτρα sot και πολυ γρηγορη. Δεν εχω παρατηρησει κανενα bug ακομα. Μονο στη καμερα υστερουσε αλλα με το port της google camera που εχω παραπανω λυθηκε και αυτο το προβλημα η οποια μαλιστα δουλευει χωρις καμια τροποποιηση αφου το api2 ειναι ηδη ενεργοποιημενο.

Έχει επιλογή στις ρυθμίσεις για να ενεργοποιεις τα κουμπιά στην οθόνη ;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει επιλογή στις ρυθμίσεις για να ενεργοποιεις τα κουμπιά στην οθόνη ;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Τα led εννοεις; Δεν χρειαστηκε να πειραξω τιποτα, ηταν ηδη ενεργα.

Link to comment
Share on other sites

Sorry λάθος μου, έβλεπα την έκδοση Googl Play Services και όχι του Play Store. Τελικά έχω και εγώ την έκδοση που ανέφερε ο VaggelisD66 δηλαδή 8.0.73.R-all

 

nik187 ή όποιος άλλος γνωρίζει πως μπορώ να αναβαθμίσω το Play Store στην έκδοση που αναφέρεις ή έστω σε κάποια άλλη μπας και λυθεί το πρόβλημα?

 

Προς το παρόν η μόνη μπακαλίστικη λύση που βρήκα είναι να κάνω "Clear Data" από App Info (Πληροφορίες Εφαρμογής) με αποτέλεσμα για λίγη ώρα να δουλεύει κανονικά το Play Store.

 

https://drive.google.com/file/d/0BwXfRXFzhHhnNTRvZW9Ja0dpYlk/view?usp=drivesdk

 

Τρέξε το αρχείο και επέλεξε εγκατάσταση.

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Τα led εννοεις; Δεν χρειαστηκε να πειραξω τιποτα, ηταν ηδη ενεργα.
Όχι τα navigation buttons εννοώ. Να απενεργοποιήσει τα φυσικά κουμπιά και να ενεργοποιεί τα ψηφιακά.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο που νομιζετε οτι προκυπτει η σχετικη αυξηση της τιμης στο σκρουντζ?

 

υπαρχει ελλειψη στοκ απο κινα αυτη τη στιγμη και τα χτυπανε και λογω της αναστατωσης που εγινε με τα τελωνεια.

Link to comment
Share on other sites

Όχι τα navigation buttons εννοώ. Να απενεργοποιήσει τα φυσικά κουμπιά και να ενεργοποιεί τα ψηφιακά.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Τωρα που κοιταξα τις ρυθμισεις, ναι εχει. Αλλα γιατι να το κανεις αυτο και να χανεις μερος απο την οθονη σου;

 

Παιδια απο που νομιζετε οτι προκυπτει η σχετικη αυξηση της τιμης στο σκρουντζ?

 

Τα 5 ευρω δεν ειναι αυξηση. Ειναι μια συνηθισμενη διακυμανση στη τιμη. Ολα τα κινητα παιζουν ενα 10% πανω κατω σε τιμη. Ισα ισα που η τιμη του ειχε πεσει παρα πολυ γρηγορα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Όχι τα navigation buttons εννοώ. Να απενεργοποιήσει τα φυσικά κουμπιά και να ενεργοποιεί τα ψηφιακά.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Τωρα που κοιταξα τις ρυθμισεις, ναι εχει. Αλλα γιατι να το κανεις αυτο και να χανεις μερος απο την οθονη σου;

 

Και εγώ αυτό θα έλεγα! Εδώ σε συσκευές με softkeys προσπαθούμε να τα βγάζουμε έστω και για λίγο για να κερδίσουμε οθόνη. Μήπως να δοκίμαζες καλύτερα μία λύση τύπου LMT που πραγματικά σε συνδυασμό με την ύπαρξη hard keys είναι ιδανικός συνδυασμός???

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια,σκεφτομαι να προχωρήσω στην αγορα του τηλεφωνου (4/64).Θα ηθελα να μαθω πιθανα προβλήματα που εχει βγαλει το τηλεφωνο,το ηχειο αν ακούγεται ικανοποιητικα και επισης πως φαινεται η οθονη κατω από τον ηλιο..Για αυτονομια δεν ρωταω γιατι ξερω ότι εχει πολλη καλη!:)

Επισης ο 625 λαγκαρει καθολου ή τρεχει απροβλημάτιστα σε καθημερινη χρηση?

Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια,σκεφτομαι να προχωρήσω στην αγορα του τηλεφωνου (4/64).Θα ηθελα να μαθω πιθανα προβλήματα που εχει βγαλει το τηλεφωνο,το ηχειο αν ακούγεται ικανοποιητικα και επισης πως φαινεται η οθονη κατω από τον ηλιο..Για αυτονομια δεν ρωταω γιατι ξερω ότι εχει πολλη καλη!:)

Επισης ο 625 λαγκαρει καθολου ή τρεχει απροβλημάτιστα σε καθημερινη χρηση?

 

Καλησπερα. Απο ποιο κινητο ερχεσαι να σου πω τι διαφορες να περιμενεις :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια,σκεφτομαι να προχωρήσω στην αγορα του τηλεφωνου (4/64).Θα ηθελα να μαθω πιθανα προβλήματα που εχει βγαλει το τηλεφωνο,το ηχειο αν ακούγεται ικανοποιητικα και επισης πως φαινεται η οθονη κατω από τον ηλιο..Για αυτονομια δεν ρωταω γιατι ξερω ότι εχει πολλη καλη!:)

Επισης ο 625 λαγκαρει καθολου ή τρεχει απροβλημάτιστα σε καθημερινη χρηση?

Εγώ έχω το 3/32. Λοιπόν,

Ηχείο, μια χαρά. Και δυνατό και σχετικά ποιοτικό μπορώ να πω.

Οθόνη, άριστη στα πάντα. Βλέπεις κομπλέ κάτω από τον ήλιο.

Αυτονομία, μη ρωτάς.

Ο 625 σε καθημερινή χρήση είναι πύραυλος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια,σκεφτομαι να προχωρήσω στην αγορα του τηλεφωνου (4/64).Θα ηθελα να μαθω πιθανα προβλήματα που εχει βγαλει το τηλεφωνο,το ηχειο αν ακούγεται ικανοποιητικα και επισης πως φαινεται η οθονη κατω από τον ηλιο..Για αυτονομια δεν ρωταω γιατι ξερω ότι εχει πολλη καλη!:)

Επισης ο 625 λαγκαρει καθολου ή τρεχει απροβλημάτιστα σε καθημερινη χρηση?

αναλογα τι συσκευη ειχες μπορει το λειτουργικο να σου φανει καπως. εγω απ lg g3 ξενιστηκα καπως αλλα τα παντα ειναι συνηθεια.στα υπερ μπολικη μνημη,καλος επεξεργαστης (snapdragon) ηχος με ποσοτητα,οχι ποιοτητα,μπαταρια πολυ καλη,οθονη δεν εχει τιποτα λιγοτερο απο ναυαρχιδες,καμερα χαλια σε χαμηλο φωτισμο ενω με φως αν και ικανοποιητικες δεν εχουν λεπτομερεια και ραδιοφωνο δυσχρηστο.αυτα ειναι προσωπικη μου αποψη.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

αναλογα τι συσκευη ειχες μπορει το λειτουργικο να σου φανει καπως. εγω απ lg g3 ξενιστηκα καπως αλλα τα παντα ειναι συνηθεια.στα υπερ μπολικη μνημη,καλος επεξεργαστης (snapdragon) ηχος με ποσοτητα,οχι ποιοτητα,μπαταρια πολυ καλη,οθονη δεν εχει τιποτα λιγοτερο απο ναυαρχιδες,καμερα χαλια σε χαμηλο φωτισμο ενω με φως αν και ικανοποιητικες δεν εχουν λεπτομερεια και ραδιοφωνο δυσχρηστο.αυτα ειναι προσωπικη μου αποψη.

 

Καταρχας σε ευχαριστω για την απαντηση σου!

Τα δυο μου τελευταια τηλ ηταν xiaomi οποτε δεν τίθεται θεμα συνηθειας στο λειτουργικο.Παλιοτερα το mi3 και τωρα εχω το mi note pro,αλλα η μπαταρια του είναι μαυρα χαλια κ το ιδιο κ η οθονη του (αν και 2κ) κατω από τον (εντονο) ηλιο,ακομα κ σε φουλ φωτεινοτητα με κουραζει παρα πολύ!

Καμερα ξερω ότι το Redmi εχει πολύ κατωτερη αλλα πλεον δεν με νοιαζει γιατι εχω παρει mirrorless μηχανή.

Για αυτό θελω να μαθω για οθονη (θα είναι εξισου κουραστικη ή οχι)-ηχειο (στο mi note pro είναι πολύ καλο) και για αλλα πιθανα προβλήματα που μπορει να εχει βγαλει..

Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

@giorgo 1979,

Εξαρταται πολυ απο τι τηλεφωνο ειχες πριν. Ο επεξεργαστης ο 625 σε σχεση με το S7 που ειχα θεωρω οτι σε καθημερινη χρηση δεν εχει διαφορα, δεν το εκανα benchmark γιατι δεν με ενδιαφερει.

 

Το ηχειο ειναι δυνατο, αλλα λιγοτερο ποιοτικο απο το Σαμσουνγκ σιγουρα, για εμενα η μεγαλυτερη διαφορα ειναι η οθονη. Δεν θεορω οτι με κουραζει στον ηλιο, αλλα επειδη τα ειχα διπλα διπλα, ειναι η νυχτα με τη μερα ειδικα στον ηλιο. :(

 

Αν θελεις να διαβαζεις βιβλιο η να βλεπεις σειρες στην παραλια στο Νοτε4 θα σου ελεγα να δεις κατι αλλο. Εμενα στην παραλια να στειλω πχ κανα μηνυμα η να σερφαρω λιγο ηταν μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...