Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρωτάω και για την dev, ποιά θα επιλέξω και ποιά θα διαλέξω από.όλες εκεί μέσα?

 

Όσο για το τζαμί λογικό είναι να μην διαφέρει αλλά με τόσα μοντέλα αλλά και με τα διάφορα που ακούσα όταν το αγόρασα από το πλαίσιο πριν λιγο όπως ότι είναι διαφορετικά τα αξεσουάρ 3/32 από τα 4/64 ρωτάω να ξέρω τι θα παραγγείλω.

Άρα αν κατάλαβα καλά από τον πωλητή αυτό παραγγέλνω για το 4Χ?

Επειδή δεν το έχω μπροστά το "breathe light είναι από αριστερά όπως στην εικόνα?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση όταν κάνεις μια κλήση σου γράφει και την γεωγραφική περιοχή πχ Αθήνα, Θεσσαλονίκη

 

Ναι

10 χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μερικες ερωτησεις σχετικα με φωτογραφια και video:

 

1. video καλυτερη ποιοτητα δινει η μανατη εφαρμογη ή η opencamera? με opencamera υποστηριζει και 4Κ video? Αν ναι, στα ποσα fps?

 

2. φωτογραφια καλυτερη ποιοτητα δινει η μανατη εφαρμογη ή η bacon camera? επαιξα λιγο με την bacon και ενω εχει αρκετες ρυθμισεις (ταχυτητα κλειστρου και iso) διαπιστωνω οτι δεν μπορεις να κανεις focus πατωντας σε καποιο σημειο στην οθονη. Επισης με bacon, παρατηρω οτι παιζοντας με iso και κλειστρο, δεν δειχνει την φωτεινοτητα της φωτογραφιας στην οθονη πριν την ληψη, αλλα μονο αφου την τραβηξει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

ποτε λενε για επισημη Nougat ;

Επίσημη nougat έχει βγει εδώ και αρκετό καιρό και είναι στην official developer, τώρα πότε θα την περάσουν στην stable είναι άλλο θέμα, μπορεί να βγει τον Αύγουστο με το miui 9 που ετοιμάζουν.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή θέλω ένα σε χρυσό βλέπω ότι η τιμή στα σκρουτζομαγαζα έχει πάρει την ανηφόρα και δεν υπάρχουν σε στοκ!!!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή θέλω ένα σε χρυσό βλέπω ότι η τιμή στα σκρουτζομαγαζα έχει πάρει την ανηφόρα και δεν υπάρχουν σε στοκ!!!

σε χρυσο το πηρα και την αλλη μερα το αλλαξα με μαυρο, ο λογος οτι ειναι χρυσο πισω ασπρο εμπρος(αυτο που πηρα παντα) και τα πληκτρα ειδικα το βραδυ φεγγιζουν ασχημα.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Είχα ξαναρωτήσει πριν λίγες μέρες, δεν πήρα απάντηση, αλλά στο μεταξύ διάβασα,νομίζω, ότι κάποιοι δοκίμασαν οπότε επανέρχομαι: μήπως υπάρχουν εντυπώσεις από custom ROM (εκτός MIUI) για τη συσκευή; Στο XDA βλέπω κάμποσες, βασισμένες είτε σε AOSP είτε σε LineageOS. Προφανώς τα ενδιαφέροντα σημεία είναι απόδοση - μπαταρία - φωτογραφία - βίντεο.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξαναρωτήσει πριν λίγες μέρες, δεν πήρα απάντηση, αλλά στο μεταξύ διάβασα,νομίζω, ότι κάποιοι δοκίμασαν οπότε επανέρχομαι: μήπως υπάρχουν εντυπώσεις από custom ROM (εκτός MIUI) για τη συσκευή; Στο XDA βλέπω κάμποσες, βασισμένες είτε σε AOSP είτε σε LineageOS. Προφανώς τα ενδιαφέροντα σημεία είναι απόδοση - μπαταρία - φωτογραφία - βίντεο.

 

Ευχαριστώ!

 

Έχω το RN4X χωρίς την 800αρα αλλά ίδιες είναι οι Ρομ και για την global έκδοση...

Είμαι με την AOSP Extented εδώ και τρείς βδομάδες περίπου..

Σε γενικές γραμμές στα συν έχουμε...

Όλα τα καλουδια της 7.1.2

Κλάσεις ανώτερες ειδοποιήσεις..Δεν χάνεις τπτ! Σημειώνω ότι γνωρίζω από MIUI αλλά ειδοποιήσεις από email/outlook,Google+, YouTube κτλ έρχονταν μία στο τόσο.Πλεον έχω ενεργοποιήσει το DND γιατί βαράει συνέχεια :Ρ

Ελάχιστα καλύτερη διαχείριση μνήμης (μη φανταστείς τρελές διαφορές) αλλά είναι εμφανής η διαφορά κυρίως αν ανοίξεις κάποιο game πχ...

Stock look, αν αυτό το θεωρείς κι εσύ σαν συν, με αρκετές και χρήσιμες custom-ιές..

Γενικότερα η απόδοση είναι λίγο πιο snappy (δεν βρίσκω αυτή τη στιγμή την ελληνική λέξη :Ρ )

Στα μείον:

Αρκετά μικρά bugs που σιγά σιγά διορθώνονται...Ο φακός ανάβει μόνο το κίτρινο φως (σε φωτό και βίντεο ανάβει κανονικά και το λευκό φλας..))

Bluetooth/ακουστικά κτλ βλέπω μερικές αναφορές για προβλήματα τα οποία εγώ δεν χρησιμοποιώ όμως, οπότε δεν μπορώ να σου πω περισσότερα...Το πιο σπαστικό για μένα είναι αυτό με την αυτόματη περιστροφή που είναι υπερβολικά ευέξαπτη!

Η κάμερα!Όπως σε όλες τις custom ROMs η κάμερα είναι σε χειρότερη κατάσταση από ότι στη MIUI...Με την τελευταία έκδοση της rom φτιάξανε αρκετά τα πράγματα αλλά είδα αναφορές για crashes από αρκετούς...Εγώ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα πάντως... Εντάξει σε καταστάσεις με φως δεν έχει πρόβλημα αλλά το βράδυ ο θόρυβος γίνεται πολύ πιο εμφανής απ ότι στη ΜIUI...με όποια εφαρμογή και να προσπαθήσεις θα πάρεις χειρότερο αποτέλεσμα...Αλλά εντάξει το RN4 εχοε τι περιμένετε από την κάμερα?!

 

Η μπαταρία είναι στα ίδια επίπεδα σε χρήση και λίγο καλύτερη σε standby...

 

Γενικά είμαι ικανοποιημένος...Όταν με το καλό βγεί το MIUI9 θα περάσω σε αυτό πάντως...Μιας και τα 2 θέματα που είχα πρίν και ευτυχώς λύθηκαν με την AOSP είναι η έλλειψη multiwindow (πάει τσάμπα 5.5αρα οθόνη!) Και το πρόβλημα που έχουμε αρκετοί με τον ήχο στο βίντεο...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το RN4X χωρίς την 800αρα αλλά ίδιες είναι οι Ρομ και για την global έκδοση...

Είμαι με την AOSP Extented εδώ και τρείς βδομάδες περίπου..

Εξαιρετική αναφορά, ευχαριστώ.

 

Πάντως οι παρατηρήσεις σου για τη διαχείριση μνήμης και για την μπαταρία δείχνουν ότι η υπερβολικά συντηρητική διαχείριση των Κινέζων (γενικότερα, όχι μόνο της Xiaomi) σχετικά με διαχείριση μνήμης και ειδοποιήσεις τελικά δεν έχουν το αποτέλεσμα που περιμένουν, τουλάχιστον εφόσον θέλει κανείς να χρησιμοποιεί τη συσκευή του ως smartphone (με multitasking, ειδοποιήσεις, κ.λπ.) και όχι ως χαζό τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δε διαφωνώ απλά δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράματα...Στον τομέα των ειδοποιήσεων εντάξει επειδή ήμουν εδω και 2 χρόνια σε MIUI, η διαφορά μου φάνηκε η αλήθεια είναι!Σε συγκεκριμένες εφαρμογές που ανέφερα και πριν...

Τώρα για τη μνήμη, η διαφορά είναι ότι πχ ανοίγω το limbo να παίξω και μετά μπαίνω να δω κάτι στον chrome ενώ την ίδια ώρα σκάει ειδοποίηση Viber/Google+...με την AOSP δε θα κάνει redraw/refresh καμία από τις συγκεκριμένες εφαρμογές χωρίς να κάνω κάποιο άλλο βήμα...Σε MIUI για να ισχύσει το ίδιο απλά θα πρέπει να έχω κλειδώσει στη μνήμη τις εφαρμογές ή τουλάχιστον το limbo πχ...Δεν είναι κάτι τραγικό εφόσον το σύστημα σου δίνει τη δυνατότητα να το χειριστείς όπως θες... Θέμα θα υπήρχε αν δεν υπήρχε η δυνατότητα...

 

Γενικά το θέμα με το MIUI είναι περίπλοκο...Στην αρχή, ερχομενος από το sense της HTC το μίσησα!Αλλά του έδωσα χρόνο και πραγματικά πλέον το θεωρώ ως την καλύτερη εναλλακτική για κάποιον που δεν του αρέσει το stock android...Αρκεί να κάτσεις να ασχοληθείς λιγάκι μαζί του..

Link to comment
Share on other sites

 

 

Βλέπω εδω υπάρχουν διάφορα.

Ποιό είναι από όλα?

 

 

http://en.miui.com/extra.php?mod=rom/download&r=309&mobile=no#468

 

http://en.miui.com/download-321.html#478

 

http://en.miui.com/download.html

 

εδώ κάποιος ?

4/64 global version, 2016102, απο plaisio, infoquest.

 

Ποιά dev κατεβάζω για να έχω android 7 ?

 

(μπας και δουλέψει τίποτα κανονικά? start up manager, live icons/notification bar κλπ)

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δε διαφωνώ απλά δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράματα...Στον τομέα των ειδοποιήσεων εντάξει επειδή ήμουν εδω και 2 χρόνια σε MIUI, η διαφορά μου φάνηκε η αλήθεια είναι!Σε συγκεκριμένες εφαρμογές που ανέφερα και πριν...

Τώρα για τη μνήμη, η διαφορά είναι ότι πχ ανοίγω το limbo να παίξω και μετά μπαίνω να δω κάτι στον chrome ενώ την ίδια ώρα σκάει ειδοποίηση Viber/Google+...με την AOSP δε θα κάνει redraw/refresh καμία από τις συγκεκριμένες εφαρμογές χωρίς να κάνω κάποιο άλλο βήμα...Σε MIUI για να ισχύσει το ίδιο απλά θα πρέπει να έχω κλειδώσει στη μνήμη τις εφαρμογές ή τουλάχιστον το limbo πχ...Δεν είναι κάτι τραγικό εφόσον το σύστημα σου δίνει τη δυνατότητα να το χειριστείς όπως θες... Θέμα θα υπήρχε αν δεν υπήρχε η δυνατότητα...

 

Γενικά το θέμα με το MIUI είναι περίπλοκο...Στην αρχή, ερχομενος από το sense της HTC το μίσησα!Αλλά του έδωσα χρόνο και πραγματικά πλέον το θεωρώ ως την καλύτερη εναλλακτική για κάποιον που δεν του αρέσει το stock android...Αρκεί να κάτσεις να ασχοληθείς λιγάκι μαζί του..

 

Φαντάσου εγώ που προέρχομαι από Nexus :) Εντάξει, ας μην πω ότι το μίσησα το MIUI, αλλά ακόμα βρίσκω πράγματα που απλώς αναρωτιέμαι «γιατί;» ενώ ήταν έτοιμα: γιατί μπήκαν στον κόπο να τα πειράξουν, και γιατί θα πρέπει να ασχολούμαι για να τα «φτιάξω». Ούτε ως προς την εμφάνιση με εντυπωσιάζει, κυρίως όσο βλέπω ότι πρόκειται για μια προσπάθεια μίμησης του iOS, ενώ έχω δει το Android N και μου άρεσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

για το θέμα διαχείρισης μνήμης(όχι βελτιστοποίησης μπαταρίας), αρκεί να απενεργοποιησουμε τις επιλογές από τις ρυθμίσεις για προγραμματιστές; μόνο;

 

η "ενεργοποίηση βελτιστοποίησης MIUI" στις ρυθμίσεις για προγραμματιστές είναι για βελτιστοποίηση μνήμης η μπαταρίας;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

f872b2f3a6cffcc16699ce6a63186a46.jpg

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Αμα σε καποιον αρεσει το stock android τοτε προφανως και δεν θα του αρεσει το Miui. Προσωπικα το βρισκω πολυ γυμνο το stock android και ο μοναδικος λογος που μπορει να το βαλω ειναι αν εχει αρχισει να παλιωνει μια συσκευη.

 

Για το περισσοτερο κοσμο το MIUI αποτελει και το λογο που παιρνουμε xiaomi. Η παραμετροποιηση που προσφερει καθως και καποια build in χαρακτηριστικα δεν τα βρισκεις αλλα UI. Τωρα αν δεν αρεσει σε καποιον το MIUI τοτε μαλλον εκανε λαθος που πηρε xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μερικες ερωτησεις σχετικα με φωτογραφια και video:

 

1. video καλυτερη ποιοτητα δινει η μανατη εφαρμογη ή η opencamera? με opencamera υποστηριζει και 4Κ video? Αν ναι, στα ποσα fps?

 

2. φωτογραφια καλυτερη ποιοτητα δινει η μανατη εφαρμογη ή η bacon camera? επαιξα λιγο με την bacon και ενω εχει αρκετες ρυθμισεις (ταχυτητα κλειστρου και iso) διαπιστωνω οτι δεν μπορεις να κανεις focus πατωντας σε καποιο σημειο στην οθονη. Επισης με bacon, παρατηρω οτι παιζοντας με iso και κλειστρο, δεν δειχνει την φωτεινοτητα της φωτογραφιας στην οθονη πριν την ληψη, αλλα μονο αφου την τραβηξει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μερικες ερωτησεις σχετικα με φωτογραφια και video:

 

1. video καλυτερη ποιοτητα δινει η μανατη εφαρμογη ή η opencamera? με opencamera υποστηριζει και 4Κ video? Αν ναι, στα ποσα fps?

 

2. φωτογραφια καλυτερη ποιοτητα δινει η μανατη εφαρμογη ή η bacon camera? επαιξα λιγο με την bacon και ενω εχει αρκετες ρυθμισεις (ταχυτητα κλειστρου και iso) διαπιστωνω οτι δεν μπορεις να κανεις focus πατωντας σε καποιο σημειο στην οθονη. Επισης με bacon, παρατηρω οτι παιζοντας με iso και κλειστρο, δεν δειχνει την φωτεινοτητα της φωτογραφιας στην οθονη πριν την ληψη, αλλα μονο αφου την τραβηξει καποιος.

 

1. Με open camera υποστηριζει 4Κ στα 30fps νομιζω.

2. Χρησιμοποιω και τις 2, πιο πολυ την bacon για βραδινες (λογω ρυθμισεων κλειστρου, iso) οπου εχω δει διαφορα. Στην bacon κανει focus με double tap στην οθονη!

Link to comment
Share on other sites

εδώ κάποιος ?

4/64 global version, 2016102, απο plaisio, infoquest.

 

Ποιά dev κατεβάζω για να έχω android 7 ?

 

(μπας και δουλέψει τίποτα κανονικά? start up manager, live icons/notification bar κλπ)

http://en.miui.com/download-321.html εδω και νομιζω η περισσοτερη μνημη δεν παιζιε ρολο για πια ρομ χρειαζεσαι μονο το μοντελο.επισης εγω με 3/32 περασα αυτην https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/26687-XTRV-7-7-6-AR%CE%A9MA-%CE%88%CE%B3%CE%B9%CE%BD%CE%B5-%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AE-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BD%CE%AD%CE%B1%CF%82-XTRV-AR%CE%A9MA-ROM-%CF%83%CE%B5-%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84-%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89/7.1.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αμα σε καποιον αρεσει το stock android τοτε προφανως και δεν θα του αρεσει το Miui. Προσωπικα το βρισκω πολυ γυμνο το stock android και ο μοναδικος λογος που μπορει να το βαλω ειναι αν εχει αρχισει να παλιωνει μια συσκευη.

 

Για το περισσοτερο κοσμο το MIUI αποτελει και το λογο που παιρνουμε xiaomi. Η παραμετροποιηση που προσφερει καθως και καποια build in χαρακτηριστικα δεν τα βρισκεις αλλα UI. Τωρα αν δεν αρεσει σε καποιον το MIUI τοτε μαλλον εκανε λαθος που πηρε xiaomi.

Ενα σφάλμα είναι η miui.

Για την ποιότητα κατασκευής πιστεύω τα αγοράζει ο κόσμος.

θα έπρεπε να το βγάζει και στοκ να ησυχάσουμε όσοι δεν θέλουμε miui.

Σιγά τα αυγά, έναν start up/permission/data manager εχει ουσιαστικά.

Κάτι που έχουν και αρκετά με ας πούμε "στοκ".

Αυτό δηλαδή που χρειάζεται καθε τηλ.

 

Αυτά τα live icons τα έφτιαξαν στην miui με android 7?

Ο start up manager σου δουλεύει καλά?

Προσπαθώ να βάλω το zoiper/csip../network monitor mini/pingit και πολλά άλλα να ξεκινούν (σε άλλες συσκευές xiaomi) και ΠΟΤΕ δεν ξεκινάνε. Οτι και να έκανα.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Ενα σφάλμα είναι η miui.

Για την ποιότητα κατασκευής πιστεύω τα αγοράζει ο κόσμος.

θα έπρεπε να το βγάζει και στοκ να ησυχάσουμε όσοι δεν θέλουμε miui.

Σιγά τα αυγά, έναν start up/permission/data manager εχει ουσιαστικά.

Κάτι που έχουν και αρκετά με ας πούμε "στοκ".

Αυτό δηλαδή που χρειάζεται καθε τηλ.

 

Αυτά τα live icons τα έφτιαξαν στην miui με android 7?

Ο start up manager σου δουλεύει καλά?

Προσπαθώ να βάλω το zoiper/csip../network monitor mini/pingit και πολλά άλλα να ξεκινούν (σε άλλες συσκευές xiaomi) και ΠΟΤΕ δεν ξεκινάνε. Οτι και να έκανα.

 

Διαφωνω. Ο περισσοτερος κοσμος αγοραζει xiaomi για το Miui και θεωρειτε ισως το δυνατοτερο οπλο της xiaomi. Μην κοιτας τη σειρα redmi που ειναι οικονομικη. Δες λιγο και τη σειρα mi τι τιμες εχει. ;)

 

Και dual app εχει. Και επιλογες να μπαινει αυτοματα καποιες ωρες σε λειτουργια πτησης εχει. Και καποιες χειρονομιες εχει. Και build in back up εχει (εφαρμογες και ρυθμισεις). Γενικα εχει πολλα πραγματα τα οποια δεν τα βρισκεις ευκολα και αποτελει ισως το πιο ολοκληρωμενο λειτουργικο.

 

Ξαναλεω ισως κακος αγορασες xiaomi δεδομενου οτι δεν σου αρεσει το UI του. Οι περισσοτεροι ειμαστε παραπανω απο ικανοποιημενοι με το λειτουργικο και για πολλους αποτελει λογος αγορας. Απο εκει και περα μπορεις ειτε να ξοδεψεις λιγο χρονο να "διαβασεις" ωστε να το φερεις στα μετρα σου ειτε βαλε custom rom οπως λες :). Δεν λεω οτι δεν εχει αδυναμιες (προσωπικα δεν εχω συναντησει καποια που να με ενοχλει) αλλα σε καμια περιπτωση δεν λες "σφαλμα" το MIUI.

Link to comment
Share on other sites

Το miui είναι έρωτας, εγώ προσωπικά δεν το αλλάζω όταν το μάθεις και το φέρεις στα μέτρα σου ούτε ειδοποίηση χάνεις ούτε τίποτα. Αυτό είναι και ο λόγος που αγόρασα δεύτερη φορά xiaomi.

Έχω δοκιμάσει και εγώ Aosp rom σε xiaomi και διαπίστωσα ότι μόνο με miui δουλεύει σωστά, όποιος δεν θέλει miui κακός αγοράζει xiaomi.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω. Ο περισσοτερος κοσμος αγοραζει xiaomi για το Miui και θεωρειτε ισως το δυνατοτερο οπλο της xiaomi. Μην κοιτας τη σειρα redmi που ειναι οικονομικη. Δες λιγο και τη σειρα mi τι τιμες εχει. ;)

 

Και dual app εχει. Και επιλογες να μπαινει αυτοματα καποιες ωρες σε λειτουργια πτησης εχει. Και καποιες χειρονομιες εχει. Και build in back up εχει (εφαρμογες και ρυθμισεις). Γενικα εχει πολλα πραγματα τα οποια δεν τα βρισκεις ευκολα και αποτελει ισως το πιο ολοκληρωμενο λειτουργικο.

 

Ξαναλεω ισως κακος αγορασες xiaomi δεδομενου οτι δεν σου αρεσει το UI του. Οι περισσοτεροι ειμαστε παραπανω απο ικανοποιημενοι με το λειτουργικο και για πολλους αποτελει λογος αγορας. Απο εκει και περα μπορεις ειτε να ξοδεψεις λιγο χρονο να "διαβασεις" ωστε να το φερεις στα μετρα σου ειτε βαλε custom rom οπως λες :). Δεν λεω οτι δεν εχει αδυναμιες (προσωπικα δεν εχω συναντησει καποια που να με ενοχλει) αλλα σε καμια περιπτωση δεν λες "σφαλμα" το MIUI.

φίλε δεν δουλεύουν αυτά που σου λέω είναι απλό.

Ότι και να κάνεις δεν δουλεύουν.

Οσο χρόνο και να αφιερώσεις δεν ξεκινάνε.

Ότι παραμετροποίηση και να.κανείς δεν ξεκινάνε.

Τα έχω κάνει όλα.

Πατάτα η δουλειά.

Τα live icons τα διορθώσαν?

Από την 4 δουλεύουν σε Ολα τα άλλα κινητά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το miui είναι έρωτας, εγώ προσωπικά δεν το αλλάζω όταν το μάθεις και το φέρεις στα μέτρα σου ούτε ειδοποίηση χάνεις ούτε τίποτα. Αυτό είναι και ο λόγος που αγόρασα δεύτερη φορά xiaomi.

Έχω δοκιμάσει και εγώ Aosp rom σε xiaomi και διαπίστωσα ότι μόνο με miui δουλεύει σωστά, όποιος δεν θέλει miui κακός αγοράζει xiaomi.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν μίλησα για ειδοποιήσεις.

Για start-up μίλησα και live icons.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εγώ ξεκίνησα την κουβέντα περί MIUI, ας πω ολοκληρωμένη την άποψή μου.

 

Καταρχάς πήρα τη συγκεκριμένη συσκευή λόγω τιμής και χαρακτηριστικών, όπου νομίζω είναι σχεδόν χωρίς ανταγωνισμό (για μένα, μόνη έλλειψη το NFC -- και φυσικά δεν θα με χαλούσε καλύτερη κάμερα). Ως προς το λειτουργικό, είπα να δοκιμάσω και το MIUI για να δω και την «άλλη» πλευρά. Πριν το πάρω είχα διαβάσει και τα καλά και τα άσχημα. Στο κάτω-κάτω, Android είναι, ο καθένας μπορεί να βάλει ό,τι τον εξυπηρετεί καλύτερα (εφόσον θέλει να πειραματιστεί).

 

Στην πράξη, βλέπω όντως ότι στην Xiaomi έχουν κάνει μια αρκετά ολοκληρωμένη προσπάθεια, με καλές υπηρεσίες (backup κ.λπ.) και έχουν και κάμποσες καλές / χρηστικές ιδέες στη συσκευή, που όντως δεν συναντάς τουλάχιστον στο stock Android (αν και αρκετά γίνονται με εφαρμογές, ακόμα και χωρίς root).

 

Από την άλλη, δεν μπορώ να παραβλέψω πράγματα που μου κάνουν τη ζωή δύσκολη (από «χαζά» όπως το να μην αλλάζει «φυσιολογικά» η ταπετσαρία της οθόνης κλειδώματος (σε κάποια θέματα καθόλου!!) μέχρι τα σημαντικά με τις ειδοποιήσεις).

 

Επομένως... λέω να δοκιμάσω και κάτι άλλο. Από προηγούμενη εμπειρία είμαι σχεδόν σίγουρος ότι όλο και κάποιο πρόβλημα θα βγει με τις custom rom... αλλά έχει και η εξερεύνηση την αξία της!

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε την συνταγη της επιτυχιας,snapdragon και πολυ δημοφιλης συσκευη.Το να μιλαμε οτι μας χαλαει η miui (κατι εντελως θεμα γουστου) ειναι ατοπο απο την στιγμη που μπορουμε να βαλουμε οτι aosp και cm based rom κυκλοφορει εκει εξω και μαλιστα σε official version,κατι που συνανταται σε ελαχιστα τηλεφωνα οπως oneplus,pixel,samsung galaxy κλπ.

 

Απ οτι βλεπω στο xda οι περισσοτερες δεν εχουν καν bugs η ειναι πολυ μικρα και εξειδικευμενα και μερικοι δεν θα τα συναντησουν ποτε.

 

Οποτε ξεκλειδωστε bootloader και βαλτε οτι rom θελετε σαν να ειχατε google pixel,οι επιλογες ειναι ατελειωτες πραγματικα στο xda!

Link to comment
Share on other sites

μια ίσως χαζή ερώτηση.έχω πάρει τοπικό αντίγραφο ασφαλείας μέσα από το μενού.όταν κάνω πχ φορμάτ και κάνω επαναφορά θα ξανά εγκαταστήσει μόνο του όλες τις εφαρμογές ή ΜΕΤΆ που θα τις κατεβάσω μόνος μου πρέπει να κάνω την επαναφορά ;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...