Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσες φορές χρησιμοποίησα αμάξι και ηχείο χιαομι ήταν άψογη και άμεση η σύνδεση.

 

Επίσης έχω πάντα ανοιχτό το gps και συνδεμένο το mi band 2. Άμεση σύνδεση χωρίς προβλήματα και εδώ.

 

 

Αν δε σε είναι κόπος, κράτησε ένα μπακ απ της Ρομ που φοράς τώρα, δοκίμασε την πιξελ.

Αν δε σε καλύπτει γυρνάς ανώδυνα σε αυτήν που ήσουν!

 

 

Επίσης έχω σχετικά καλή αυτονομία. Κάθε μέρα είμαι μ.ο. 7 ώρες οθόνης, ανάμεικτη χρήση (wifi, 4g, παιχνίδια, yt, κλπ)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω θέμα με backup. Πάντα αμέτρητες ρομ που εχω περάσει κάνω καθαρή εγκατάστασή και στήσιμο τα πάντα από την αρχή. Τώρα τρέχω miui masik 4.2 premium

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4x μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε βάζεις pie?

 

Με την pixel experience όλα βαίνουν ομαλά!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βασικά για 2 λόγους:

1. Όταν κοιτούσα τις pie, σχεδόν όλες είχαν θέμα με το encryption. Η αλήθεια είναι ότι έχω καιρό να ψαχτώ για τις pie, οπότε δεν ξέρω αν λύθηκε το ζήτημα.

2. Βασικότερος όμως λόγος είναι ότι δεν έχω τον χρόνο για να στήσω το κινητό ξανά από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει πολλες pie rom και αλλες τοσες στην oreo εκδοση τους. Μου φαίνεται οτι με 8.1 τρεχει καλύτερα το κινητο. Με pie ειναι εκνευριστικα αργο με το δικο μου ματι παντα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για 2 λόγους:

1. Όταν κοιτούσα τις pie, σχεδόν όλες είχαν θέμα με το encryption. Η αλήθεια είναι ότι έχω καιρό να ψαχτώ για τις pie, οπότε δεν ξέρω αν λύθηκε το ζήτημα.

2. Βασικότερος όμως λόγος είναι ότι δεν έχω τον χρόνο για να στήσω το κινητό ξανά από την αρχή.

1. Τι εννοείς???

2. Και γω βρήκα λιιιιιγο χρόνο και ασχολήθηκα. Βέβαια άργησα πολύ αλλά δε πείραζει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω δοκιμασει πολλες pie rom και αλλες τοσες στην oreo εκδοση τους. Μου φαίνεται οτι με 8.1 τρεχει καλύτερα το κινητο. Με pie ειναι εκνευριστικα αργο με το δικο μου ματι παντα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ίσως φταίει ο Κέρνελ που φοράω (oc@3ghz)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1. Τι εννοείς???

2. Και γω βρήκα λιιιιιγο χρόνο και ασχολήθηκα. Βέβαια άργησα πολύ αλλά δε πείραζει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Όταν πρωτοβγήκαν οι Pie roms για το Mido, πολλές είχαν bug στο encryption, το οποίο είναι σημαντικό για τη διασφάλιση των δεδομένων στο κινητό (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είσαι εκτεθειμένος, αλλά λέμε τώρα). Οπότε αρχικά δεν ασχολήθηκα πολύ και έμεινα στην los 15.1. Επειδή όμως με βόλεψε πολύ η los, κυρίως κοιτούσα πότε θα βγει η los 16 χωρίς αυτό το bug. Μετά από καιρό όμως, λόγω χρόνου και αφού το κινητό δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα με την 15.1, άφησα στην άκρη την pie (αν και βλέπω ότι το θέμα με το encryption λύθηκε σχεδόν σε όλες τις rom) και απλά κοιτάω να βρω τα βέλτιστα συμβατά προγράμματα για την καθημερινότητά μου. Αν μέσα στο καλοκαίρι βρω μία μέρα που δεν θα έχω να κάνω απολύτως τίποτα, μπορεί να περάσω την rom Που προτείνεις ή την los 16.

Link to comment
Share on other sites

1. Τι εννοείς???

2. Και γω βρήκα λιιιιιγο χρόνο και ασχολήθηκα. Βέβαια άργησα πολύ αλλά δε πείραζει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Όταν πρωτοβγήκαν οι Pie roms για το Mido, πολλές είχαν bug στο encryption, το οποίο είναι σημαντικό για τη διασφάλιση των δεδομένων στο κινητό (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είσαι εκτεθειμένος, αλλά λέμε τώρα). Οπότε αρχικά δεν ασχολήθηκα πολύ και έμεινα στην los 15.1. Επειδή όμως με βόλεψε πολύ η los, κυρίως κοιτούσα πότε θα βγει η los 16 χωρίς αυτό το bug. Μετά από καιρό όμως, λόγω χρόνου και αφού το κινητό δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα με την 15.1, άφησα στην άκρη την pie (αν και βλέπω ότι το θέμα με το encryption λύθηκε σχεδόν σε όλες τις rom) και απλά κοιτάω να βρω τα βέλτιστα συμβατά προγράμματα για την καθημερινότητά μου. Αν μέσα στο καλοκαίρι βρω μία μέρα που δεν θα έχω να κάνω απολύτως τίποτα, μπορεί να περάσω την rom Που προτείνεις ή την los 16.

 

Το encryption είναι κάτι που δε με απασχόλησε, ούτε πιστεύω θα με απασχολήσει στο μέλλον.

Δε ξέρω αν είναι καλό ή κακό αυτό που κάνω.

 

 

Αν δουλευει και είσαι ικανοποιημένος μη το πειράζεις καθόλου.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η Μπαταρία του Mido μου πέφτει πιο γρήγορα απ΄ότι παλιότερα. (Έχω την Miui-10 Global 9.3.28) Greek-Dev.)

Είχα πάντα(όπως και τώρα) εγκατεστημένη την εφαρμογή ''Greenify'' .

Μπορεί να μου συστήσει κάποιος παρακαλώ μια πιο καλύτερη εφαρμογή για διατήρηση της φόρτισης ;

Xiaomi -(Άμιλλα Ναι - Ανταγωνισμός Όχι)
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να δηλώσεις το greenify και να μην εγκαταστήσεις κάποια παρόμοια.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι να το κάνεις?

Άμα λειτουργεί σωστά η συσκευή σου μη ψαχνεσαι για αναβαθμίσεις.

Άσε που έχουμε φτάσει στην έβδομη γενιά της σειράς νοτε και αυτό που έχει στην κατοχή μας είναι η τέταρτη...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, έχω ένα πρόβλημα με το κινητό που μου το παρουσίασε πριν καναδυο βδομάδες. Το κινητό είναι με την global απείραχτο στην τελευταία έκδοση. Κάτι το κρατάει awake ακόμα και όταν κλείνω την οθόνη και φαινομενικά δεν τρεχει καμία εφαρμογή και τρώει την μπαταρία πολύ γρήγορα. Στην καρτέλα με την κατανάλωση λέει ότι το Android έχει την μεγαλύτερη κατανάλωση, και στα στατιστικά λέει ότι είναι όλη την ώρα awake. Συνήθως αυτό το σκάλωμα το τρώει αφού χρησιμοποιήσω τους Google maps για navigation. Όταν κάνω restart φαίνεται να στρώνει, αλλά αν ξαναβάλω τους χάρτες ξανακολλαει. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να απεγκαταστησεις τους χάρτες, κάνε και μια εκκαθάριση την cache και έπειτα εγκατάσταση ξανά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, τα έκανα και θα το δοκιμάσω πάλι σημερα. Θα ενημερώσω για το αν έστρωσε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω σοβαρό θέμα με την συσκευή.

Προσπάθησα να περάσω την Pixel Experience. Μπήκα TWRP, έκανα clean system, data, cache, dalvick και καταλάθος και το Internal storage. Τέλος πάντων, πήγα να περάσω μετά την rom και μου έβγαλε μνμ ότι δεν μπορεί να εγκαταστήσει την rom "file is corrupted". Δοκίμασα να βάλω την los 15.1 που είχα, το ίδιο. Άλλαξα TWRP και έβαλα πιο πρόσφατο, τίποτα. Προσπάθησα να το συνδέσω με το pc suite, δεν αναγνωρίζει την συσκευή. Προσπάθησα με mi flash, μου βγάζει error. Αυτό ήταν? Τέλος η συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

Τι ζιπ της ρομ είναι οκ; το έχεις σε sd;

κάνε από twrp format data μετά reboot to recovery και μετά install την ρομ.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Τι ζιπ της ρομ είναι οκ; το έχεις σε sd;

κάνε από twrp format data μετά reboot to recovery και μετά install την ρομ.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

 

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Το δοκίμασα αυτό, αλλά πάλι δεν γινόταν κάτι. Τελικά πέρασα μέσω Command Prompt μία Fastboot ROM και συνήλθε. Με δυσκολία, αλλά συνήλθε. Παραθέτω το link με τα βήματα, μήπως κάποιος στο μέλλον χρειαστεί να κάνει το ίδιο.

 

https://in.c.mi.com/thread-334-1-0.html

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν!

 

Την πέρασες εν τέλη την pixel?

Εντυπώσεις?

Μέχρι στιγμής μόνο θετικά μπορώ να πω για την ρομ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν!

 

Την πέρασες εν τέλη την pixel?

Εντυπώσεις?

Μέχρι στιγμής μόνο θετικά μπορώ να πω για την ρομ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν κατάφερα να την περάσω. Μου βγάζει πρόβλημα στο φλασάρισμα, οπότε ξανακάνω την διαδικασία στο link που αναφέρω και ξανά από την αρχή. Ακόμα και την Los 15.1 που είχα δεν μου την φλασάρει, μου βγάζει error. Μόνο μια φορά κατάφερα να φλασάρω την PixelExp, αλλά μου έβγαζε συνέχεια μνμ ""android.process.media keeps stopping". Θα δοκιμάσω διαφορετικά recovery, μήπως αυτά που κατέβασα μου δημιουργούν θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα προ 8μηνου για τη συζυγο το Redmi Note 4X 3/32 από το Πλαίσιο με εγγύηση Quest 2 ετών. Χτες το απόγευμα παρατήρησα στην αριστερή πλευρά της οθόνης, κοντά στα μισά του μήκους της μια κιτρινισμενη περιοχή 2-3 εκατοστά μήκους και περί το 1 εκατοστό πλάτος. Απ' όσο διάβασα σε ξένα φορά έχει εμφανιστεί σε αρκετούς με Note 4. Επειδή γενικά θεωρείται ύποπτη για την εμφάνιση του προβλήματος η υπερθέρμανση της συσκευής να πω ότι η σύζυγος ποτέ δεν το χει παρακάνει με τη χρήση, δεν παίζει παιχνίδια, ενώ η συσκευή ούτε έχει πέσει ποτέ, έχει απ' την αρχή φορεμένα γυαλακι οθόνης και θήκη τύπου wallet και επίσης δεν έχει ποτέ συμπιεστεί η οθόνη της, ενώ επίσης ποτέ δε χύθηκαν υγρά στην οθόνη.

Έχει προκύψει σε κάποιο φίλο ανάλογο θέμα κι αν ναι πως το αντιμετώπισε; Λογικά θα ζητήσω αντικατάσταση οθόνης στο πλαίσιο της ισχύουσας εγγύησης. Υπάρχει ανάλογη εμπειρία απ' την αντιπροσωπεία; Λέτε να μου αρχίσουν τις εξυπνάδες ότι φταίει ο χρήστης κλπ;

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το fox recovery. Δεν είχα ποτε κανένα πρόβλημα και δοκιμασα πολλές ρομ

 

Ευχαριστώ! Με fox recovery όλα πήγαν τέλεια. Αν το ήξερα πιο πριν, θα είχα γλιτώσει κανά 2ωρο...

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα προ 8μηνου για τη συζυγο το Redmi Note 4X 3/32 από το Πλαίσιο με εγγύηση Quest 2 ετών. Χτες το απόγευμα παρατήρησα στην αριστερή πλευρά της οθόνης, κοντά στα μισά του μήκους της μια κιτρινισμενη περιοχή 2-3 εκατοστά μήκους και περί το 1 εκατοστό πλάτος. Απ' όσο διάβασα σε ξένα φορά έχει εμφανιστεί σε αρκετούς με Note 4. Επειδή γενικά θεωρείται ύποπτη για την εμφάνιση του προβλήματος η υπερθέρμανση της συσκευής να πω ότι η σύζυγος ποτέ δεν το χει παρακάνει με τη χρήση, δεν παίζει παιχνίδια, ενώ η συσκευή ούτε έχει πέσει ποτέ, έχει απ' την αρχή φορεμένα γυαλακι οθόνης και θήκη τύπου wallet και επίσης δεν έχει ποτέ συμπιεστεί η οθόνη της, ενώ επίσης ποτέ δε χύθηκαν υγρά στην οθόνη.

Έχει προκύψει σε κάποιο φίλο ανάλογο θέμα κι αν ναι πως το αντιμετώπισε; Λογικά θα ζητήσω αντικατάσταση οθόνης στο πλαίσιο της ισχύουσας εγγύησης. Υπάρχει ανάλογη εμπειρία απ' την αντιπροσωπεία; Λέτε να μου αρχίσουν τις εξυπνάδες ότι φταίει ο χρήστης κλπ;

 

Θα στο καλυψει η εγγυηση κατα 99%. Θα τους πιεσεις αν κάνουν τους δυσκολους

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...