Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Έχω ένα θέμα με το unlocking και θέλω την άποψή σας. Έψαξα και στο νήμα μήπως βρω τι παίζει, αλλά δεν κατάλαβα και πολλά.

Προσπαθώ να ξεκλειδώσω το bootloader με το mi unlock, αλλά μου βγάζει το μήνυμα "Current account is not bound to this device". Τελικά παρατήρησα ότι το account στο κινητό έχει διαφορετικό αριθμό σε σχέση με αυτό που φαίνεται όταν μπαίνω στον λογαριασμό μου μέσω του υπολογιστή. Λογικά κάποια πατάτα έχω κάνει. Καμία πρόταση πως να το διορθώσω ώστε να ξεκλειδώσω το bootloader?

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις τον ιδιο λογαριασμό και είσαι οκ

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Ευχαριστώ. Το έψαξα, έβαλα τον ίδιο λογαριασμό και ξεκλείδωσα. Το γεγονός πως έχω δύο λογαριασμούς, υπάρχει πιθανότητα να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στο μέλλον?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από την χειροκίνητη αναβάθμιση σε Miui 9 που έκανα εχθές, στην σημερινή πρώτη χρήση του ως τηλέφωνο για κλήση, ένα κουφό πρόβλημα εμφανίστηκε:

 

μετά από συνομιλία σε κλήση που δέχτηκα, όταν κατέβασα το κινητό απ το αφτί μου για να τερματίσω την κλήση, η οθόνη παρέμεινε μαύρη χωρίς να δουλεύει τίποτα, με την κλήση ενεργή (τελικά έκλεισε ο συνομιλητής). Δηλαδή το τηλέφωνο ήταν ανοιχτό αλλά η οθόνη νεκρή, ούτε το πλαϊνό κουμπί power δεν δούλευε, τίποτα.... Μα άκουγα την επόμενη κλήση κανονικά να χτυπάει, ακόμα τον ήχο μηνύματος άκουγα όταν ήρθε, αλλά η οθόνη νεκρή.

 

Τελικά με συνδυασμό πλήκτρων έντασης φωνής και Power, έκανα restart το κινητό και έκτοτε δουλεύει νορμάλ προς το παρόν.

 

Επειδή δεν το είχε κάνει ποτέ αυτό με την προηγούμενη ROM, είναι τυχαίο λέτε ή θέμα της νέας ROM;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ,γνώμη μου,μετά από αναβάθμιση factory reset...λύνει πολλά προβλήματα

 

Αν πάρεις ποτέ συσκευή της google που έχει συνέχεια updates θα υποφέρεις :lol:

 

Απλά περιμένετε κανα 2 μέρες να κάτσει ο kernel και είστε οκ. Δεν χρειάζονται hard reset. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις ποτέ συσκευή της google που έχει συνέχεια updates θα υποφέρεις :lol:

 

Απλά περιμένετε κανα 2 μέρες να κάτσει ο kernel και είστε οκ. Δεν χρειάζονται hard reset. ;)

Πες τα... Μέχρι που μου χάλασε το Asus Zenfone 2 που είχα πριν πάρω το Redmi Note 4 είχα να κάνω factory reset περίπου ένα χρόνο κι αυτό είχε γίνει γιατί από την official ROM πήγα στην CyanogenMod 13 τότε. Δεν είναι δυνατόν να απαιτείται από τον χρήστη να κάνει factory reset σε κάθε ενημέρωση του λειτουργικού συστήματος, δεν έχουν όλοι χρόνο για χάσιμο να κάθονται να ξαναστήνουν το κινητό/PC/οτιδήποτε. Δε ξέρω τι κάνουν στην Ασία που πουλάει η Xiaomi κυρίως αλλά αν δίνει τέτοιες συμβουλές στους χρήστες της προσπαθώντας να μπει στην δυτική αγορά θα φάει γρήγορα άκυρο.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, δεν ισχυει κατι τετοιο φυσικα!

αλιμονο αμα μετα απο καθε αναβαθμιση τα στηναμε ολα απο την αρχη....

κανονικα οι αναβαθμισεις του συστηματος επηρεαζουν μονο το /system που ειναι ξεχωριστο partition, δεν βλεπω τον λογο τι παραπανω θα αλλαξει με το WIPE του /data κτλ (αυτο συμβαινει με το hard reset οπως το λενε καποιοι) ή αλλιως επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

αυτο λυνει θεματα οταν οφειλεται σε λαθος ρυθμισεις γενικα και κολλησει ασχημα κατι, ή απο προβληματα σε προγραμματα που φυσικα εφοσον εχει βαλει ο χρηστης ειναι στο /data partition....

 

εχει δει κανεις να συστηνει η ιδια η Xiami να γινεται hard reset? εγω εναν χρηστη ειδα να το γραφει....

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Από προσωπικη πείρα σε μεγάλες αναβαθμίσεις κάνω πάντα factory reset..πάει καλύτερα το τηλέφωνο.και με το mi cloud back up το στήσιμο είναι υπόθεση πέντε λεπτών...
Link to comment
Share on other sites

παει καλυτερα γιατι αδειαζει ολη η σαβουρα που εχουμε βαλει μεσα....

δεν φταινε οι αναβαθμισεις ομως.

Το οτι το κανουμε καποιοι δεν σημαινει ουτε οτι το προτεινει η εταιρεια γενικα, ουτε οτι αυτο πρεπει να γινεται.

Μονο αν εχουμε προβληματα και δεν εχουν λυση το κανουμε.

 

Και εγω στο δικο μου οταν αλλαζα ROMS απο την μια στην αλλη που ειναι διαφορετικες εκανα το ιδιο, τωρα που εχω ομως Miui 9 beta και κανω αναβαθμισεις τα περναει στο /system partition οποτε δεν κανω εννοειτε. Πχ χτες εκανα αναβαθμιση και σημερα ειχε παλι αλλη!

Δεν εχω Xiaomi ακομα, εχω Miui 9 beta πανω σε android 4.4.2 Κ.K ειναι port σε Zopo 980. :p

 

για backup εγω δουλευω εκτος απο backup ολης της ROM με ΤWRP ή online nandroid backup, το super backup που κανεις οτι θες οποτε ναι ειναι ευκολο το στησιμο, και το app2list σωνει εφαρμογες με τα ονοματα χωρις τα apks και τις κατεβαζει αυτοματα.

Ετσι διαλεγω εγω μετα τι θα βαλω και δεν τα βαζω ολα και γλιτωνω σαβουρες που ειχα μεσα, αν ειχα.

Δεν κανω ΠΟΤΕ backups σε clouds κτλ γιατι δεν θελω προσωπικα δεδομενα στο internet!

Αν ειναι ευκολο καλο ειναι να το κανουμε δεν ειναι κακο! απλα εγω λεω οτι δεν ειναι υποχρεωτικο και οτι δεν λεει η εταιρια σε καθε αναβαθμιση να το κανουμε!!!

 

Δυστυχως ο περισσοτερος κοσμος εχει ενα μηχανημα ταμπλετ, κινητο, PC και δεν κανει ΠΟΤΕ backup ΤΙΠΟΤΑ!!! μετα χαλαει ή κατι αλλο πχ κλεψιμο και κλαινε....

τι να πω δλδ εκτος απο ΕΛΕΟΣ!!!!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Αν πάτε στο επίσημο forum τους στο en.miui.com οι administrators εκεί προτείνουν υπερβολικά εύκολα τη λύση του factory reset. Με ενόχλησε αρκετά αυτού του τύπου η συμπεριφορά. (Εκτός από το γενικό μπάχαλο που επικρατεί εκεί...).

 

Μια και αναφέρθηκε το Mi Cloud, από ότι έχω καταλάβει αυτό δεν αποθηκεύει τα data των εφαρμογών. Η ίδια η Google έχει προχωρήσει πολύ με το backup, έχετε δοκιμάσει restore σε συσκευή με Android 7.x ; Το δοκίμασα πριν κάνα μήνα, επαναφέρει σχεδόν τα πάντα, ακόμα και τις ρυθμίσεις των εφαρμογών εκτός από κάποια ευαίσθητα δεδομένα όπως logins σε λογαριασμούς.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

οι admins δεν ειναι η εταιρεια ομως ετσι δεν ειναι? δεν ξερω αν εχουν σχεση ή δουλευουν σε αυτην βεβαια, δεν παρακολουθω.

Προσωπικα δεν σωνω ποτε στο ιντερνετ σε clouds κτλ σε καμια εταιρια, κανω τοπικα backups και τα παιρνω στο pc και απο εκει υπαρχουν και σε δισκακι, νταξει δεν θα χαλασουν μαζι καρτα μνημης, δισκακι και σκληρος στο pc....;)

Link to comment
Share on other sites

Σε χρήστες που έχουν πρόβλημα και δεν έχου καν υποψία τι φταίει τι άλλο να του προτείνεις; Εγώ βέβαια συνήθως προτείνω και ένα clear cache πριν μπεις στη διαδικασία του factory reset.

 

Πάντως όσον αφορά ότι και γρηγορότερα μετά από hard reset ισχύει μόνο για τις πρώτες 2-3 μέρες. Αν δεν δώσετε και λίγο χρόνο να κάτσει ο kernel τι περιμένετε; Επίσης την σύγκριση πρέπει να την κάνετε αφού έχετε πλήρως σεταρει το κινητό σας. ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Στο επίσημο en.miui.com για μετάβαση σε miui 9 δεν πρότειναν factory reset.

 

Factory reset πρότειναν από '' beta" σε "stable" που είναι φυσιολογικό να γίνει.

 

 

MI5 via Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Στην dev στον καταλογο ειχα Ελληνικα διπλα στην μπαρα τωρα με αυτη δεν εχω και κατι αλλο θυμαμαι οτι με την stable ειχα πιστοποιηση google τωρα δεν εχω και δεν κανει αυτοματες ενημερωσεις απο το store. Μηπως επειδη ειμαι με TWRP και root?
Link to comment
Share on other sites

Οσο κι αν εψαξα δεν το βρηκα....πως μπορουμε σε miui 9 στο lock screen να βαλουμε σερνοντας δεξια ή αριστερα γρήγορη εκκίνηση εφαρμογης;στην miui 8 το χα φτιαξει αλλα πλεον δεν το βρισκω....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. τη δευτερα θα παραγγείλω το Note4x απο infoquest και θα ηθελα να μαθω αν πρεπει να ειμαι σιγουρη οτι εχει τον κωδικο 2016102. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. τη δευτερα θα παραγγείλω το Note4x απο infoquest και θα ηθελα να μαθω αν πρεπει να ειμαι σιγουρη οτι εχει τον κωδικο 2016102. ευχαριστω

 

Αν ειναι απο info τον εχει σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

θα παω σε καταστημα you και θα μου το παραγγείλουν οποτε δεν θα δω τη συσκευασια, απλα δεν ξερω αν θα γνωριζει ο υπαλληλος. ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση Edited by empag
Link to comment
Share on other sites

θα παω σε καταστημα you και θα μου το παραγγείλουν οποτε δεν θα δω τη συσκευασια, απλα δεν ξερω αν θα γνωριζει ο υπαλληλος. ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση
Τα you φέρνουν κατευθείαν από infoquest οπότε μην σε απασχολεί

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

θα παω σε καταστημα you και θα μου το παραγγείλουν οποτε δεν θα δω τη συσκευασια, απλα δεν ξερω αν θα γνωριζει ο υπαλληλος. ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση

 

Οτιδήποτε φέρνει η infoquest έχει Β20. Δεν χρειάζεται ούτε να ρωτήσεις ούτε να δεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε φέρνει η infoquest έχει Β20.

 

Theo, όχι οτιδήποτε, πχ το mi6 δεν νομίζω να έρχεται με B20 όταν η ίδια η xiaomi δεν έχει έκδοση με B20.

 

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Η σημερινή Global beta σταμάτησε, στο επίσημο forum ανακοίνωσαν το εξής:

 

"Important note: Due to the translation issue in Mi Video, update for MIUI 9 Global Beta ROM 7.11.2 suspended today. It will be fixed on 6th November, 2017, please stay tuned to the forum. Thanks for your patience and understanding"

 

Όχι και κανένα σοβαρό bug...

6 ειναι Δευτερα πως και θα δωσουν Δευτερα και οχι Παρασκευη;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι στην παρέα

Σας ρώτησα πριν 3 μέρες και κάνεις δεν απάντησε

Έχω το Xiaomi Redmi Note 4 snapdragon 625 32gb με miui 8.5.8.0 global stable NCFMIED θα πάρω αναβάθμιση σε miui 9 χρειάζεται να κάνω κάτι ?

 

Ευχαριστώ

Edited by SVKOSTAS
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...