Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρασα αυτό το mod.

Έχει όντως κάποια διαφορά στην ταχύτητα.

Όποιος θέλει το δοκιμάζει. (απαιτείται root)

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Το κράτησα το link, και όταν έρθει το κινητό μου θα το έχω στα υπόψιν. Διάβασα τον σύνδεσμο, αυτά τα features που υπόσχεται, είδες κάποια πιο συγκεκριμένη αλλαγή; ας πούμε αυτό υπόσχεται υψηλότερο Antutu score, το έκανες το τεστ; Βέβαια, επειδή κοίταξα και τα σχόλια του link αυτού, αναφέρθηκε από έναν χρήστη πως είχε battery drain και μάλιστα ο προγραμματιστής το αποδέχθηκε και πρότεινε να το "γυρίσει" στο normal. Οπότε "μια η άλλη" οπότε πέραν της αυξημένης απόδοσης, κοίταξε και αυτό.

Edited by Vasileios26
Προσθήκη απάντησης

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

με την τελευταια dev με εσκισε και εμενα, ειχα συνολο 4 ωρες τωρα θα με παει 2.

μετα απο κανα 3 restart δειχνει οτι εστρωσε λιγο βεβαια

 

 

Θελω ενα για φιλο και καπου διαβασα για ενα μαγαζι που εδωσε δωρο γυαλι και ισως θηκη..

Παιζει αυτο, θυμαται καποιος ποιο ειναι?

4 ωρες σοτ?εσυ εισαι χειροτερα απο εμενα.τελικα πιστευω οτι καποιες συσκευες εχουν προβλημα με την μπαταρια αλλα αντε να το αποδειξεις στον πωλητη!
Link to comment
Share on other sites

Θελω ενα για φιλο και καπου διαβασα για ενα μαγαζι που εδωσε δωρο γυαλι και ισως θηκη..

Παιζει αυτο, θυμαται καποιος ποιο ειναι?

 

Ναι εγώ λίγες σελίδες πίσω το έγραψα. Το παράγγειλα από Ali, στις 30/08, και ακόμη το περιμένω. Είναι Ελλάδα η συσκευή από τις 7/9, σκαναρισμενο από ΕΛΤΑ από τις 12/9, και έκτοτε αγνοείται τύχη του. Offtopic.

 

Στο πακέτο, με ελαφρώς/ανεπαίσθητη διάφορα στην τιμή, είχε θήκη σιλικόνης την κλασσική δηλαδή διαφανή, και tempered glass. Σύνολο 135 μαζι με τα εν λόγω παρελκόκενα. Τίμια τιμή, αρκεί να γλυτώσω το τέρας του Τελώνη. Για περισσότερες πληροφορίες, αν θες στείλε μου πμ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Battery Drain

Έχω παρατηρήσει τελευταία πολύ αυξημένη κατανάλωση από "Android System" (~30% και κατέληξα με SOT 3.5 ώρες στο 19% μπαταρία...). Τρέχω MIUI 9 global beta (dev) 7.9.7. Κανείς να έχει παρόμοιο θέμα;

 

(να λείπουν τα σχόλια τύπου "ώχου εσείς που βάζετε beta τι ρωτάτε άμα έχετε προβλήματα, καλά να πάθετε" που είχαν παίξει πριν από μερικές εβδομάδες...)

 

Ευχαριστώ.

 

Γιατί ξεκινάς στραβά; (μιλάω για το σχόλιο στη παρένθεση)

 

Κοίτα, εξαρτάται και από τη χρήση. Πόσες ώρες αναμονή έχεις και πόσο sot. Έχεις ενεργό 4g?

 

Και ναι η Miui 9 είναι ακόμα σε beta στάδιο.

Link to comment
Share on other sites

4 ωρες σοτ?εσυ εισαι χειροτερα απο εμενα.τελικα πιστευω οτι καποιες συσκευες εχουν προβλημα με την μπαταρια αλλα αντε να το αποδειξεις στον πωλητη!

 

Εμπειρική η απάντηση που δίνω, μπορεί να θέλει εκ νέου φλασάρισμα της ίδιας ρομ, με καθαρή εγκατάσταση. Προσωπικά κάνω Nandroid backup με ADB Command ( adb push /system ) στον υπολογιστή, καθότι τα backup του TWRP δεν τα εμπιστεύομαι, καθότι μετά από φλασαρίσματα έχω χάσει και το ίδιο το custom recovery. Οπότε σου προτείνω αυτό το τύπο του backup, ξαναφλάσαρε, και κάνε καθαρή εγκατάσταση.

Το θέμα του Hardware το κοιτάμε πάντα τελευταίο.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 ωρες σοτ?εσυ εισαι χειροτερα απο εμενα.τελικα πιστευω οτι καποιες συσκευες εχουν προβλημα με την μπαταρια αλλα αντε να το αποδειξεις στον πωλητη!

 

Τι να αποδείξεις; Η μπαταρία που έχεις για δίκαρτη χρήση και 4g μια χαρά είναι.

 

Υπενθυμίζω διαφορές από χρήστη σε χρήστη: αριθμός sim, ποιότητα σήματος, 4g, εφαρμογές, φωτεινότητα οθόνης, χρήση υπό τον ήλιο, κλήσεις, gps, συγχρονισμού και δόνηση.

 

Αν πχ κάποιος δεν ανοίγει ποτέ gps, έχει μια sim, δεν κινείται πολύ και έχει καλό σήμα, δουλεύει σπάνια σε 4g και το δουλεύει κυρίως σε εσωτερικούς χώρους ή νυχτα (οπότε χαμηλότερη φωτεινότητα) εννοείται πως θα δει μεγαλύτερη αυτονομά ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ λίγες σελίδες πίσω το έγραψα. Το παράγγειλα από Ali, στις 30/08, και ακόμη το περιμένω. Είναι Ελλάδα η συσκευή από τις 7/9, σκαναρισμενο από ΕΛΤΑ από τις 12/9, και έκτοτε αγνοείται τύχη του. Offtopic.

 

Στο πακέτο, με ελαφρώς/ανεπαίσθητη διάφορα στην τιμή, είχε θήκη σιλικόνης την κλασσική δηλαδή διαφανή, και tempered glass. Σύνολο 135 μαζι με τα εν λόγω παρελκόκενα. Τίμια τιμή, αρκεί να γλυτώσω το τέρας του Τελώνη. Για περισσότερες πληροφορίες, αν θες στείλε μου πμ.

Οχι από Ελλάδα το θέλω για να έρθει γρήγορα.

Ασε που απο Αλι παίζει πιθανότατα τελωνείο..

Link to comment
Share on other sites

Τι να αποδείξεις; Η μπαταρία που έχεις για δίκαρτη χρήση και 4g μια χαρά είναι.

 

Υπενθυμίζω διαφορές από χρήστη σε χρήστη: αριθμός sim, ποιότητα σήματος, 4g, εφαρμογές, φωτεινότητα οθόνης, χρήση υπό τον ήλιο, κλήσεις, gps, συγχρονισμού και δόνηση.

 

Αν πχ κάποιος δεν ανοίγει ποτέ gps, έχει μια sim, δεν κινείται πολύ και έχει καλό σήμα, δουλεύει σπάνια σε 4g και το δουλεύει κυρίως σε εσωτερικούς χώρους ή νυχτα (οπότε χαμηλότερη φωτεινότητα) εννοείται πως θα δει μεγαλύτερη αυτονομά ;)

 

ναι αλλα εγω καταλαβαινω αυτο που -πολλακις :) - μας εχεις αναφερει περι χρησης αλλα καποιοι αναφερουν φουλ χρηση κατω απο ηλιο ΜΕ 4G αυτοματη φωτεινοτητα στις διακοπες τους χωρις wifi και λενε για 10ωρα σοτ!!!!!!!

και για να μην μιλησω για το miui foroum με ξενους ινδους,πακιστανους κλπ που και εκεινοι λενε για 10-12ωρα sot με ΦΟΥΛ(ετσι λενε) χρηση

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εγω καταλαβαινω αυτο που -πολλακις :) - μας εχεις αναφερει περι χρησης αλλα καποιοι αναφερουν φουλ χρηση κατω απο ηλιο ΜΕ 4G αυτοματη φωτεινοτητα στις διακοπες τους χωρις wifi και λενε για 10ωρα σοτ!!!!!!!

και για να μην μιλησω για το miui foroum με ξενους ινδους,πακιστανους κλπ που και εκεινοι λενε για 10-12ωρα sot με ΦΟΥΛ(ετσι λενε) χρηση

 

Στη πλειοψηφία τους δεν έχω δει να μιλάνε ουτε για κάτω από τον ήλιο ούτε για δύο κάρτες ούτε για gps. Επιπλέον δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν έχουν καλύτερο σήμα ούτε τι συγχρονισμούς έχουν ενεργούς. Τέλος δεν ξέρουμε πόση αναμονή έχουν.

 

Άλλωστε γιατί κοιτάς τι λένε οι λίγοι και όχι οι πολλοί; Οι πολλοί λένε κοντά 4 ώρες sot στο 50%. Άλλοι 4,5 ώρες άλλοι 3,5 ώρες αλλά γενικά οι 4ώρες sot στο 50% είναι ενα ρεαλιστικό νούμερο. Οκ, κάποιοι ίσως πετύχουν 5 ώρες sot αλλα πόσο συχνά βλέπεις τέτοια post? Να είναι 4-5 άτομα εδώ μέσα με τέτοιο sot?

 

Γενικά ο επεξεργαστής κάνει οικονομία σε θέματα επεξεργαστή. Σε θέματα όμως οθόνης, σήματος, 4g, gps κλπ προφανώς και δεν έχει διαφορά από άλλα κινητά. ;) Άλλωστε μόνος σου έχεις πει ότι οποιαδήποτε συσκευή και να χεις πάρει πάντα βγάζεις λιγότερη αυτονομία από όσο διαβάζεις. Αυτό κάτι θα πρεπε να σου λέει. Και μόνο που έχεις δεύτερη sim έχεις χάσει με το καλημέρα ένα 10% μπαταρία.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Τι να αποδείξεις; Η μπαταρία που έχεις για δίκαρτη χρήση και 4g μια χαρά είναι.

 

Υπενθυμίζω διαφορές από χρήστη σε χρήστη: αριθμός sim, ποιότητα σήματος, 4g, εφαρμογές, φωτεινότητα οθόνης, χρήση υπό τον ήλιο, κλήσεις, gps, συγχρονισμού και δόνηση.

 

Αν πχ κάποιος δεν ανοίγει ποτέ gps, έχει μια sim, δεν κινείται πολύ και έχει καλό σήμα, δουλεύει σπάνια σε 4g και το δουλεύει κυρίως σε εσωτερικούς χώρους ή νυχτα (οπότε χαμηλότερη φωτεινότητα) εννοείται πως θα δει μεγαλύτερη αυτονομά ;)

 

Τη δική μου χρήση σε σχέση με τη διάρκεια μπαταρίας, πώς τη βλέπεις;

Και αν έχεις κάποια συμβουλή για τον τρόπο χρήσης (αν πιστεύεις πχ ότι καλό θα ήταν να αποφύγω κάτι), εννοείται πως είναι καλοδεχούμενη.

 

Λοιπόν, τα δικά μου δεδομένα (μαζί με κάποιες ερωτησούλες) όσον αφορά την μπαταρία.

 

Του φοράω δύο κάρτες. Τις περισσότερες ώρες της μέρας το λειτουργώ είτε με τη μία είτε με την άλλη. Πχ, 07.00-15.00, επειδή δεν πιάνει στη δουλειά η Wind, είμαι με Cosmote. Καμία κλήση, κανένα μήνυμα, μόνο WiFi (όταν είμαι WiFi παίζει να το έχω και σε airplane mode) ή 3G ή 4G. Ένα από τα τρία αλλά λίγο λόγω δουλειάς.

15.00 μέχρι να πέσω για ύπνο μόνο Wind (κλήσεις και sms) και πολύ WiFi.

Αν πάω έξω παίζω και με τις δύο κάρτες, την Wind για κλήσεις, sms, και την Cosmote για 4G.

Με αυτά τα δεδομένα, συνήθως έχω sot γύρω στις 4 ώρες (άλλες φορές λίγο πάνω, άλλες λίγο κάτω) μέχρι το 50% της μπαταρίας.

Σπάνια έχει πέσει κάτω από το 35% πριν πάω για ύπνο και πάντα το βάζω να φορτίσει τη νύχτα, είτε είναι 55-60% είτε 35-40%. Ποτέ δεν το έχω βάλει πχ στο 10%.

 

Οι ερωτήσεις μου:

1. Πώς βλέπετε την μπαταρία αν λάβετε υπόψη τα παραπάνω;

2. Αν πιστεύετε ότι θα μπορούσα να είχα καλύτερες αποδόσεις, έχετε να προτείνετε κάτι για περισσότερη αυτονομία ή/και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής της μπαταρίας;

3. Κάνω καλά με το να ενεργοποιώ/απενεργοποιώ τις κάρτες sim, όταν τις χρειάζομαι ή είναι καλύτερο να είναι εξαρχής ενεργοποιημένες, πάλι όσον αφορά την αυτονομία και τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας;

 

Να πω την αλήθεια, και μόνο ότι μου βγάζει άνετα τη μέρα, μου αρκεί. Αλλά θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας για να πράξω κι εγώ σύμφωνα με το τι είναι καλύτερο για την μπαταρία και τη συσκευή μου.

 

Ευχαριστώ.

 

Να προσθέσω μόνο ότι σπάνια ανοίγω gps, ότι το κινητό κατά τη διάρκεια της δουλειάς το έχω σε μια τσέπη και σίγουρα τρώει ζέστη μιας και πολλές φορές δουλεύω κάτω από τον ήλιο και ότι τη sim της Wind, κατά τη διάρκεια της εργασίας μου, την απενεργοποιώ για να μην ψάχνει τσάμπα σήμα.

Επίσης, τις τελευταίες δυο μέρες μου έχει βγάλει πολύ λιγότερη sot, κάτι παραπάνω από 2μισι ώρες στο 50% της μπαταρίας, αλλά λειτουργώ αρκετά περισσότερο το 4G.

Edited by enteka
Link to comment
Share on other sites

@enteka αν δεις γράφω ότι ο μέσος όρος έχει 4 ώρες sot στο 50%. Άρα μια χαρά είσαι παρά τις δυο κάρτες (προφανώς σε σώζει το airplane mode). Τώρα για συμβουλές, προφανώς ισχύει ότι ίσχυαν και στα υπόλοιπα κινητά που είχες (φωτεινότητα οθόνης, gps, συγχρονισμοί κλπ). Αλλά προσωπικά αν βγάζω άνετα την ημέρα μου γιατι να χειροτερέψω την ποιότητα της χρήσης μου και να κάνω εκπτώσεις;
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το τηλέφωνο. Έκανα αντίγραφο ασφαλείας μέσα από τις ρυθμίσεις (αντίγραφα ασφάλειας και επαναφορά) αλλά δε βρίσκω που έχει πάει το αντίγραφο. Στο φάκελο miui >backup δεν είναι. Γνωρίζει κάποιος που μπορεί να είναι? Φοράει stable 8.5.4.0

 

MI 5 Tapatalk

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εγω καταλαβαινω αυτο που -πολλακις :) - μας εχεις αναφερει περι χρησης αλλα καποιοι αναφερουν φουλ χρηση κατω απο ηλιο ΜΕ 4G αυτοματη φωτεινοτητα στις διακοπες τους χωρις wifi και λενε για 10ωρα σοτ!!!!!!!

και για να μην μιλησω για το miui foroum με ξενους ινδους,πακιστανους κλπ που και εκεινοι λενε για 10-12ωρα sot με ΦΟΥΛ(ετσι λενε) χρηση

 

Εγω εχω πει στις διακοπές για 10ωρα οθονη δουλευω μονο 4g κοσμοτε μια καρτα αυτοματη φωτεινοτητα και gps κλειστο αφου ειναι αχρηστο επισης εδινα και wifi στη γυναικα καμμια ωριτσα μεσω hot spot.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ λίγες σελίδες πίσω το έγραψα. Το παράγγειλα από Ali, στις 30/08, και ακόμη το περιμένω. Είναι Ελλάδα η συσκευή από τις 7/9, σκαναρισμενο από ΕΛΤΑ από τις 12/9, και έκτοτε αγνοείται τύχη του. Offtopic.

 

λίγο offtopic αλλά αυτό με την καθυστέρηση από ΕΛΤΑ-τελωνείο κλπ έχει ξεφύγει λίγο..

οι τελευταίες 3 παραγγελίες από ebay (απλή αποστολή) και Κίνα ήρθαν +10 μέρες μετά την εκτιμώμενη

και από το track number ήταν Ελλάδα πάνω από 20 μέρες μέχρι να μ έρθει.

 

τώρα περιμένω μια θήκη με παραγγελία 10/8, ήρθε Ελλάδα 20/8 κ ακόμα την περιμένω...

 

έχετε κ εσείς τέτοια αναμονή?

Link to comment
Share on other sites

Μην κρίνετε με βάση τους χρόνους του άλλου, όπως λέει και ο Αντρέας επανειλημμένα. Κρίνετε με βάση τις δικές σας εμπειρίες και τα προηγούμενα κινητά που είχατε. Ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο χρήσης που συνήθως δεν αλλάζει εύκολα.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Σε global dev και με google camera, η εγκατάσταση της νέας dev κάθε παρασκευή, επιτυγχάνει μόνο αν την κατεβάσω ολόκληρη και τη βάλω με twrp. Η εγκατάσταση του update της global dev μέσω twrp μαζί με lazyflasher αποτυγχάνει. Λέτε να φταίει το πειραγμένο build.prop? Το τηλ δεν είναι rooted.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις στον προβληματισμό μου. Μία απάντηση προς Antretng για το σχόλιο που έκανα, απλά γιατί σε προηγούμενη φάση υπήρξαν τέτοιου είδους ανούσιες απαντήσεις που ουσιαστικά διαλύουν την προσπάθεια για παραγωγική συζήτηση. Χαίρομαι που αυτό δεν έγινε τώρα.

 

Γενικά σωστά όσα λες/λέτε για μπαταρία, απλά σε τελευταίες dev μου φάνηκε μείωση και παρατήρησα το Android System να κρατάει CPU 2μιση ώρες και μου έκανε εντύπωση. Ίσως προσπαθήσω να παρατηρήσω με BetterBatteryStats να δω.

Link to comment
Share on other sites

Σε global dev και με google camera, η εγκατάσταση της νέας dev κάθε παρασκευή, επιτυγχάνει μόνο αν την κατεβάσω ολόκληρη και τη βάλω με twrp. Η εγκατάσταση του update της global dev μέσω twrp μαζί με lazyflasher αποτυγχάνει. Λέτε να φταίει το πειραγμένο build.prop? Το τηλ δεν είναι rooted.

 

Με unofficial recovery (πχ twrp) δεν γίνεται να κάνει official update. Για αυτό και οι περισσότεροι αν βάλουν twrp βάζουν και κάποια eu ή ελληνική rom αφού ούτως ή αλλος δεν γλυτώνουν το φλασάρισμα του twrp.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις στον προβληματισμό μου. Μία απάντηση προς Antretng για το σχόλιο που έκανα, απλά γιατί σε προηγούμενη φάση υπήρξαν τέτοιου είδους ανούσιες απαντήσεις που ουσιαστικά διαλύουν την προσπάθεια για παραγωγική συζήτηση. Χαίρομαι που αυτό δεν έγινε τώρα.

 

Γενικά σωστά όσα λες/λέτε για μπαταρία, απλά σε τελευταίες dev μου φάνηκε μείωση και παρατήρησα το Android System να κρατάει CPU 2μιση ώρες και μου έκανε εντύπωση. Ίσως προσπαθήσω να παρατηρήσω με BetterBatteryStats να δω.

 

Δεν μου απάντησες όμως αυτά που σε ρώτησα. Ίσως να μην είναι καν bug της rom και απλά να είναι η χρήση σου τέτοια. :)

Link to comment
Share on other sites

Με unofficial recovery (πχ twrp) δεν γίνεται να κάνει official update. Για αυτό και οι περισσότεροι αν βάλουν twrp βάζουν και κάποια eu ή ελληνική rom αφού ούτως ή αλλος δεν γλυτώνουν το φλασάρισμα του twrp.

 

Oύτε και με το stock recovery της miui περνούσαν τα updates της dev. Μάλλον φταίει το πειραγμένο build.prop.

Link to comment
Share on other sites

λίγο offtopic αλλά αυτό με την καθυστέρηση από ΕΛΤΑ-τελωνείο κλπ έχει ξεφύγει λίγο..

οι τελευταίες 3 παραγγελίες από ebay (απλή αποστολή) και Κίνα ήρθαν +10 μέρες μετά την εκτιμώμενη

και από το track number ήταν Ελλάδα πάνω από 20 μέρες μέχρι να μ έρθει.

 

τώρα περιμένω μια θήκη με παραγγελία 10/8, ήρθε Ελλάδα 20/8 κ ακόμα την περιμένω...

 

έχετε κ εσείς τέτοια αναμονή?

 

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα και σε εσένα. Ακόμη στον μέσο όρο της αναμονής είμαι. Εντός των λογικών χρονοδιαγραμμάτων. Δεν είναι ότι πιο ευχάριστο η αναμονή, αλλά είναι εις γνωσιν μου. Στο νήμα "οδηγός αγορών από Κίνα" που έχει 2100 σελίδες οπότε υπάρχει όλη η πληροφορία, διαβάζεις και για δίμηνα αναμονων.. Οπότε και καλά είμαι. Άλλωστε μπορεί να μπήκε τελωνείο κάτι το οποίο απευχομαι, για αυτό και η αναμονή.

Σε κάθε περίπτωση, θα κάνουμε το unpacking ""παρέα"" μόλις έρθει, οπότε θα μεταφέρω άμεσα εντυπώσεις.

Ποιά θήκη παρήγγειλες; προσωπικά περιμένω και δύο Nillkin, (αυτή τη φορά έκανα σωστή παραγγελία για το 4Χ).

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απάντησες όμως αυτά που σε ρώτησα. Ίσως να μην είναι καν bug της rom και απλά να είναι η χρήση σου τέτοια. :)

 

Χθες όντως έκανα αρκετά έντονη χρήση 4G, αλλά το drain το έχω παρατηρήσει και άλλες μέρες. Γι αυτό και είπα να δω τι γίνεται. Πάντως έχεις δίκιο, αν θεωρήσουμε ότι το 4hrs σε 50%, δεν φαίνεται τόσο κακό. Ίσως είναι ψυχολογικό αλλά έχω την εντύπωση ότι όταν το πήρα είχε καλύτερη απόδοση, αλλά μάλλον θα είναι ότι συνήθισα να απαιτώ περισσότερα από την μπαταρία :lol:

 

Oύτε και με το stock recovery της miui περνούσαν τα updates της dev. Μάλλον φταίει το πειραγμένο build.prop.

 

Με RedWolf Recovery προσπάθησα να εγκαταστήσω official beta OTA (γιατί θεωρητικά τα υποστηρίζει) και απέτυχε. Μου έβγαλε να πατήσω retry, ξανακατέβασε τη ROM και τελικά πέτυχε η αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Oύτε και με το stock recovery της miui περνούσαν τα updates της dev. Μάλλον φταίει το πειραγμένο build.prop.

 

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ασχοληθεί αν και μου φαίνεται περίεργο. Κάπου αλλού είναι το πρόβλημα.

 

Αλλα σε κάθε περίπτωση, γιατί δεν βάζεις απλά μια eu ή ελληνική rom? Και πιο smooth θα ειναι και κάποια καλούδια θα έχεις και δεν ειναι prerooted (από ότι καταλαβαίνω αυτό θες να αποφύγεις)

Link to comment
Share on other sites

Χθες όντως έκανα αρκετά έντονη χρήση 4G, αλλά το drain το έχω παρατηρήσει και άλλες μέρες. Γι αυτό και είπα να δω τι γίνεται. Πάντως έχεις δίκιο, αν θεωρήσουμε ότι το 4hrs σε 50%, δεν φαίνεται τόσο κακό. Ίσως είναι ψυχολογικό αλλά έχω την εντύπωση ότι όταν το πήρα είχε καλύτερη απόδοση, αλλά μάλλον θα είναι ότι συνήθισα να απαιτώ περισσότερα από την μπαταρία :lol:

 

Στο android ειναι ένα σύνολο απο ενέργειες. Δύσκολα να πεις ότι έχεις battery drain από το "android". Βασικά αν δεν έχεις κανένα battery drain τότε αυτό θα έχει το υψηλότερο ποσοστό.

 

Να κοιτάς πόσες ώρες sot σου βγάζει και όχι τα στατιστικά. Εννοείται πως κάποιο θα έχει το μεγαλύτερο ποσοστό. Εφόσον λοιπόν δεν είχες υψηλή κατανάλωση από οθόνη ή από facebook κλπ apps τότε αυτό αναγκαστικά θα είχε το μεγαλύτερο ;). Μιλάμε για ποσοστά και όχι mah την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ασχοληθεί αν και μου φαίνεται περίεργο. Κάπου αλλού είναι το πρόβλημα.

 

Αλλα σε κάθε περίπτωση, γιατί δεν βάζεις απλά μια eu ή ελληνική rom? Και πιο smooth θα ειναι και κάποια καλούδια θα έχεις και δεν ειναι prerooted (από ότι καταλαβαίνω αυτό θες να αποφύγεις)

 

Θέμα χρόνου είναι να βάλω την ελληνική XTRV, απλώς για την ώρα βαριέμαι να (ξανα)κάνω wipe το κινητό :p

Ναι, το root αν δεν είναι αναγκαίο, προτιμώ να μην το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...