Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλε μου φιλε χωρις ειρωνια, εγω καθομαι στα αυγα μου και για αυτο δεν εχω θεματα εδω και χρόνια διαβασα πανω απο 5 6000 ποστ τα οποια αναφερονται στο οτι πχ το gps χανει, οτι οι φωτο δεν τις βρισκω, δεν φαινετε η καρτα μνημης δεν βρισκω το ραδιοφωνο, δεν μου βγαζει ειδοποιησεις στο φμπου, βαιμπερ, μειλ κλπ κλπ κλπ ο καταλογος ατελειωτος και οοοολοι αυτοι και για ολες τις μαρκες λεω εχουν περασει dev ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΟΤΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΠΧ και μετα απορουν γιατι γιατι και γιατί; Δεν φταινε οι συσκευές που ναι καποιες εχουν ατέλειες αλλα η μαμα καποια στιγμη διορθωνει. Και εφοσον το μιουι ειναι.... Δελο μη παιρνεις χιαομι. Τωρα επειδη υπαρχουν προγραμματιστες που ασχολουνται με τα χιαομι και βγαζουν διάφορα δε σημαινει οτι ειναι άμοιροι ευθυνων με τα όποια θεματα προκυπτουν. Φυσικα ο καθενας κανει οτι θέλει στο κινητό του αλλα μετα αν εχει θεματα ψαχνει αλχημείες απο τριτες εφαρμογές που και αυτές συμπαρασυρουν σκουπιδια που δε φαινονται αμεσως.ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΎ δεν κανω τον ξερολα αλλα ποτε μα ποτε εγω δεν αντιμετωπισα οποιοδηποτε θεμα εκτος παιδικων ασθενειων που ειναι ιατες απο την μανα.

Και ναι οσοι εχουν ρουταρει αλλαξαν ρομ λοντσερ κλπ κλπ τραβιουντε αργα η γρηγορα. Μπαινω να ενημερωθω οπως πολυ κοσμος και διαβαζει μονιμα προβληματα και αστοχιες κατι ουσιωδες δεν.

Καλο καλοκαιρι σε ολους.

 

Δεν έχω καιρό xiaomi, ούτε μήνα, και είναι νωρίς ακόμα για να το πειράξω, οπότε ίσως έχεις δίκιο. Ωστόσο στη προηγούμενη συσκευή μου είχα lineageos πήγαινε σφαίρα χωρίς κανένα πρόβλημα, και αν έβγαινε κάτι λυνόταν στην επόμενη nightly.

Επιπλέον, θα πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι οι χρήστες που σκαλίζουν το κινητό είναι πιο απαιτητικοί και παρατηρούν /αναφέρουν προβλήματα που ο απλός χρήστης δεν θα αναρωτηθεί καν γιατί συμβαίνει αυτό. Και πάλι με επιφύλαξη γιατί δεν έχω σκαλίσει ακόμα το xiaomi να δω τι γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε...με τους παλιοΚινέζους, είχα καλομάθει στο καθαρό LineageOS και τώρα η Miui μου φαίνεται φορτωμένη!

Πάντως, αν θες να απενεργοποιήσεις εφαρμογές υπάρχει τρόπος, είχε βγάλει πριν λίγες μέρες ο Dr.Android έναν οδηγό που δεν χρειάζεται root, ενώ με μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων οι εφαρμογές επανέρχονται ώστε δεν τίθεται θέμα εγγύησης, κλπ.

 

 

http://www.doctorandroid.gr/2017/07/remove-bloatware-without-root.html

 

Το θέμα είναι τι ειναι ασφαλές να βγει χωρίς να γίνει καμια βλακεία. Μπορούν να πειραχτού και miui εφαρμογές;

Edited by ela002
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα αρκετά παράξενο πρόβλημα φοράω την τελευταία xtrv 7.7.20 .Έχω wind και όταν καλώ τον τηλεφωνητή 122 μου βγαίνει ο αριθμός έκτακτης ανάγκης . Λέτε να είναι κάποιο bug δεν βγάζω άκρη από wind δεν έχω απάντηση ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Root βαζεις και το system app remover (root) και μπορεις να τα βγαλεις για παντα ακομα και επαναφορα να κανεις δεν θα υπαρχουν αυτα που δεν θελεις.

 

Υπαρχει καποιος οδηγος πως κανουμε root ?

 

Thnx

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ το παρέλαβα, πολύ ωραίο γενικά αλλά κατευθείαν ήρθε το μεγάλο ξενέρωμα. Είναι δυνατόν να μη μπορώ να να απεγκαταστήσω εφαρμογές της Google (drive, hangouts, photos, music)? Ούτε έστω απενεργοποίηση? Επίσης αυτή η χαζομάρα με το καιρό στην μπάρα ειδοποιήσεων μπορεί να φύγει?

Ακόμα και στο Motorola moto e που έχει vanilla Android μπορώ να απενεργοποιήσω hangouts και λοιπές αηδίες.

 

Sent from my MotoE2(4G-LTE) using Tapatalk

Μπορείς να τα απεγκαταστησεις. Αλλαξε τη γλώσσα στα αγγλικά και μπες στο playstore. Ακόλουθα τις οδηηιες91a90d84dc172449e501e6d8fc6feaca.jpgdb7fe43949f4adcaadc915ed5f2ab408.jpg6b658d0e938cf94fdcc370f7b29324d9.jpgd3f2cfc624f034865467f1f8aeeb684e.jpg1c97d28f1fb97710e665674c18a33737.jpg80cc73ccae05e44c08b68851ec12d2d8.jpg

 

Xiaomi Redmi Note 4 Global

Edited by Polis4
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τα απεγκαταστησεις. Αλλαξε τη γλώσσα στα αγγλικά και μπες στο playstore. Ακόλουθα τις οδηηιες91a90d84dc172449e501e6d8fc6feaca.jpgdb7fe43949f4adcaadc915ed5f2ab408.jpg6b658d0e938cf94fdcc370f7b29324d9.jpgd3f2cfc624f034865467f1f8aeeb684e.jpg1c97d28f1fb97710e665674c18a33737.jpg80cc73ccae05e44c08b68851ec12d2d8.jpg

 

Xiaomi Redmi Note 4 Global

αααααα με αυτόν τον τρόπο μπαίνουμε στο μαμά android "κάτω" από το miui που δεν μας αφήνει να κάνουμε αυτές τις εφαρμογές disable, ε;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τα απεγκαταστησεις. Αλλαξε τη γλώσσα στα αγγλικά και μπες στο playstore. Ακόλουθα τις οδηηιες91a90d84dc172449e501e6d8fc6feaca.jpgdb7fe43949f4adcaadc915ed5f2ab408.jpg6b658d0e938cf94fdcc370f7b29324d9.jpgd3f2cfc624f034865467f1f8aeeb684e.jpg1c97d28f1fb97710e665674c18a33737.jpg80cc73ccae05e44c08b68851ec12d2d8.jpg

 

Xiaomi Redmi Note 4 Global

Είσαι Θεός

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα κουφό θέμα,

πήγα από Global Stable σε Global Dev και πλέον στα notifications του Google Inbox, όταν κάνω expand με 2finger swipe, εμφανίζεται μόνο το ένα από τα δύο κουμπιά (έχω μόνο το "Snooze" και όχι το "Done").

 

Καμία ιδέα;

http://i.imgur.com/5pB9G1N.png

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση γιατι διαβασα αρκετες σελιδες για τζαμακι κ αποτι καταλαβα το τζαμακι δεν καλυπτει ολη την επιφανεια της οθονης λόγω κυρτότητας ή πεταει φούσκες στις ακρες.

 

καλυτερα ειναι να βαλουμε τζαμακι με πλαισιο γυρω γυρω ή μεμβράνη?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα γουστου αλλα τα καλυτερα ειναι τα full tempered glass που εχουν μαυρο πλαισιο γυρω γυρω. Ειναι τα μονα που δεν φαινεται οτι κατι εχεις βαλει πανω... Τα μειονεκτηματα ειναι.

  • Rainbow effect
  • Δαχτυλιες πολυ ευκολα
  • Δυσκολο να πετυχεις ΑΚΡΙΒΩΣ τα φωτακια κατω κατω και το λεντακι να ειναι τελεια οταν το τοποθετησεις

 

Σαν αυτο

Edited by ewssonaht
αλλαγη Halo-Rainbow
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα κουφό θέμα,

πήγα από Global Stable σε Global Dev και πλέον στα notifications του Google Inbox, όταν κάνω expand με 2finger swipe, εμφανίζεται μόνο το ένα από τα δύο κουμπιά (έχω μόνο το "Snooze" και όχι το "Done").

 

Καμία ιδέα;

http://i.imgur.com/5pB9G1N.png

 

αν θυμαμαι καλα ειναι bug της dev

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα γουστου αλλα τα καλυτερα ειναι τα full tempered glass που εχουν μαυρο πλαισιο γυρω γυρω. Ειναι τα μονα που δεν φαινεται οτι κατι εχεις βαλει πανω... Τα μειονεκτηματα ειναι.

  • Halo effect
  • Δαχτυλιες πολυ ευκολα
  • Δυσκολο να πετυχεις ΑΚΡΙΒΩΣ τα φωτακια κατω κατω και το λεντακι να ειναι τελεια οταν το τοποθετησεις

 

Σαν αυτο

 

όπως τα λες. είναι θέμα αισθητικής

επειδή δε μ αρέσει το Halo effect σκέφτηκα το full tempered glass (η μη-διάφανη επιφάνεια να κρύψει τις φούσκες)

αλλά επειδή δε μ αρέσει να περισσεύει στο πλάι, γιαυτο σκευτηκα τη μεμβράνη.

ή ειναι κοροϊδία προστασία? γτ βλεπω πολυ λιγη διαθεσιμοτητα σε μεμβράνες στο σκρουτζ

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα ειναι bug της dev

 

Τι λες τώρα... Ευχαριστώ.

Υπάρχει κανένα fix με root ή οτιδήποτε;

 

Και επίσης γενικά αν υπάρχουν προτεινόμενα fixes μετά το root πέρα του audio στο video.

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λες. είναι θέμα αισθητικής

επειδή δε μ αρέσει το Halo effect σκέφτηκα το full tempered glass (η μη-διάφανη επιφάνεια να κρύψει τις φούσκες)

αλλά επειδή δε μ αρέσει να περισσεύει στο πλάι, γιαυτο σκευτηκα τη μεμβράνη.

ή ειναι κοροϊδία προστασία? γτ βλεπω πολυ λιγη διαθεσιμοτητα σε μεμβράνες στο σκρουτζ

εγραψα χαζομαρα για το halo... rainbow effect ειναι το προβλημα που εχει αυτο το φουλ... Επειδη δε κολαει πανω, εχει υπο καποιες γωνιες και μονο οταν εχει υγρασια (πχ απο τσεπη) rainbow effect... οι μεμβρανες εχουν σοβαρα μειονεκτηματα στην εφαρμογη και επισης συνηθως δεν προστατευουν το ιδιο καλα απο πτωσεις κτλ. Ασε που θελουν αλλαγη καθε μηνα απο το γρατζουνισμα. Εστω οταν ειχα παλια σε iphone 4 ετσι ηταν

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα γουστου αλλα τα καλυτερα ειναι τα full tempered glass που εχουν μαυρο πλαισιο γυρω γυρω. Ειναι τα μονα που δεν φαινεται οτι κατι εχεις βαλει πανω... Τα μειονεκτηματα ειναι.

  • Rainbow effect
  • Δαχτυλιες πολυ ευκολα
  • Δυσκολο να πετυχεις ΑΚΡΙΒΩΣ τα φωτακια κατω κατω και το λεντακι να ειναι τελεια οταν το τοποθετησεις

 

Σαν αυτο

"Δυσκολο να πετυχεις ΑΚΡΙΒΩΣ τα φωτακια κατω κατω και το λεντακι να ειναι τελεια οταν το τοποθετησεις" σωστο αλλα στο youtube(

) εχει ενα βιντεο με το εξης κολπο, βαζεις πρωτ τα αυτοκολητα μετα βαζεις το τζαμακι εκει που ταιριαζει και κολας τα αυτοκολητα στο τζαμακι,μετα βγαζεις την αντικολλητικη μεμβρανη και κλεινεις σαν να κλεινεις ενα βιβλιο και εισαι ετοιμος.την ιδια εχω και ειναι 100% καλυτερη απο οποια απλη μεμβρανη.εχει η συσκευασια αυτα τα αυτοκολητακια μεσα. Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

το εκανα και εγω το κολπακι με τα αυτοκολητακια και οντως δουλευει καλα... Αλλα εστω σε εμενα δεν ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ κεντρο, δηλαδη σε καποιες γωνιες πχ οταν το εχω μακρια το τηλεφωνο δε φαινεται το ιδιο καλα το λεντακι με το να μην ειχα το τζαμακι. Και το ιδιο με τα κατω κουμπια, το τερμα αριστερα με τις 3 παυλες οταν το κοιταω φατσα το κινητο δε φαινεται φωτεινο ενω αν το κοιταω απο πανω τοτε φαινεται. Ειναι φαση 0,01χιλιοστο και λεπτομερεια, αλλα εγω λεω τα αρνητικα ωστε να τα γνωριζει ο οποιος ενδιαφερομενος.
Link to comment
Share on other sites

το εκανα και εγω το κολπακι με τα αυτοκολητακια και οντως δουλευει καλα... Αλλα εστω σε εμενα δεν ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ κεντρο, δηλαδη σε καποιες γωνιες πχ οταν το εχω μακρια το τηλεφωνο δε φαινεται το ιδιο καλα το λεντακι με το να μην ειχα το τζαμακι. Και το ιδιο με τα κατω κουμπια, το τερμα αριστερα με τις 3 παυλες οταν το κοιταω φατσα το κινητο δε φαινεται φωτεινο ενω αν το κοιταω απο πανω τοτε φαινεται. Ειναι φαση 0,01χιλιοστο και λεπτομερεια, αλλα εγω λεω τα αρνητικα ωστε να τα γνωριζει ο οποιος ενδιαφερομενος.

 

Για ποιο γυαλάκι μιλάτε?

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα... Ευχαριστώ.

Υπάρχει κανένα fix με root ή οτιδήποτε;

 

Και επίσης γενικά αν υπάρχουν προτεινόμενα fixes μετά το root πέρα του audio στο video.

 

δεν ξερω,το χα δει προσφατα καπου.Αφου εισαι με dev γιατι δεν πας κατευθειαν miui 9?Πολυ πιθανον να ειναι οπως πρεπει εκει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

"Δυσκολο να πετυχεις ΑΚΡΙΒΩΣ τα φωτακια κατω κατω και το λεντακι να ειναι τελεια οταν το τοποθετησεις" σωστο αλλα στο youtube(
) εχει ενα βιντεο με το εξης κολπο, βαζεις πρωτ τα αυτοκολητα μετα βαζεις το τζαμακι εκει που ταιριαζει και κολας τα αυτοκολητα στο τζαμακι,μετα βγαζεις την αντικολλητικη μεμβρανη και κλεινεις σαν να κλεινεις ενα βιβλιο και εισαι ετοιμος.την ιδια εχω και ειναι 100% καλυτερη απο οποια απλη μεμβρανη.εχει η συσκευασια αυτα τα αυτοκολητακια μεσα.

 

χανει καθολου σε αποκριση αφης με το tempered?

Στο προηγουμενο τηλ ηταν ο λογος που το βγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Oποτε απο θεμα καλύτερης εφαρμογης περιμετρικα, καλύτερο ειναι το full coverage γυαλί (αλλα ισως χανει στα κουμπια-led-αισθητηρες),

ενω το καθαρο γυαλι ισως βγαλει περιμετρικα Rainbow/halo effect απο τον αερα???

 

στο full coverage γυαλι με το πλαισιο δεν μικραινει την οθονη? εφοσον εχει πλαισιο το γυαλι?

Link to comment
Share on other sites

Παντως μεβρανη Nillkin που παει δωρο με την σκληρη θηκη της Nillkin δεν επιανε ολη την οθονη.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάνα τζαμακι ποιοτικό που να ταιριάζει σωστά έχουμε βρει; αυτό που έχω ναι μεν ταιριάζει αλλά ποιότητας δε το λες
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που πηρα το full tempered με μαυρο πλαισιο γυρω γυρω για να απαντησω στις ερωτησεις.

1. Ταιριαζει τελεια απο το εργοστασιο 100%, το προβλημα ειναι οτι θεωρω αδυνατο να το βαλεις να ακουμπησει 100% σωστα, και ακομα και 0,01 χιλιοστο δημιουργει "γωνιες απο τις οποιες το λεντ δεν ειναι τελεια ορατο, η τα κουμπια το ιδιο.

2. Εχει κολα μονο γυρω γυρω οποτε στη μεση δεν ειναι κολλημενο οποτε πολλες φορες κανει το rainbow effect λογω υγρασιας

3. Δεν ειναι τιποτα τρομερο ποιοτηκα, ηδη ραγισε. Παντως δεν γρατζουνιεται :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...