Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το χω πιασει το p8 lite αλλα δεν παιζει να ειναι καλυτερο. Εχει εξαιρετικη κατασκευη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πολλα δεν εχουν. Εκανα υπομονη για το moto g5 plus και με το που εμαθα οτι δεν θα εχει πηγα στο Xiaomi.

 

Οπως τα λεει ο ovelix. Κανενα redmi δεν εχει NFC. Μονο στη σειρα mi βαζουν.

Ευχαριστω παω you.gr για μαυρο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ "μαυριλα" ψώνισα :D

 

Δεν θα το μετανιώσεις πίστεψε με!!

 

Από σειρά 3 (το απλό όχι το προ που τα φέρναμε από Κίνα μέχρι και Mi Max) όλα τα έχω δοκιμάσει... Τώρα που ήρθε με την B20 και ψυχολογικά τουλάχιστον είμαι ταμάμ θεωρώ ότι δεν θα το κρατήσω 2-3 μέρες.... ;)

 

 

Να κάνω μια ερώτηση;; το παρών Θέμα/νήμα γιατί δεν έχει συγχωνευτεί με αυτό του "Xiaomi Redmi Note" 4X;;;

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

ψυχολογικά τουλάχιστον είμαι ταμάμ θεωρώ ότι δεν θα το κρατήσω 2-3 μέρες.... ;)

 

Ποιον μου θυμισες τωρα... :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να κάνω μια ερώτηση;; το παρών Θέμα/νήμα γιατί δεν έχει συγχωνευτεί με αυτό του "Xiaomi Redmi Note" 4X;;;

 

Γιατι εδω μιλαμε για το global που κανονικα λεγεται Redmi Note 4 Global.

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο εδω καταλαβαινω οτι το δικο μας παιρνει ιδια προστασια οθονης με του Note 4 mtk https://to2cnews.blogspot.gr/2017/02/what-is-difference-for-xiaomi-redmi.html
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που ειναι βαμμενα στις ακρες τα φοβαμαι. Ενα χιλιοστο λαθος να το βαλεις και θα χτυπαει ασχημα.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα αν απορριπτεις τελειως το UI της συσκευης (δεκτο) γιατι να παρεις αυτη τη συσκευη; Οτι custom και να βαλεις παντα θα χανεις σε καμερα και δαχτυλικο (πχ πιο αργο). Αλλο να βαλεις επειδη σταματησε να δινει updates η εταιρεια και αλλο day one. Θεωρω οτι ειναι προτιμοτερο να παρεις μια συσκευη που να σου αρεσει η stock rom της. Τωρα αν δεν σου αρεσει κανενα UI πασο...

 

Προσωπικα μου αρεσει πολυ το MIUI οσο και αν με ξεκινησε στην αρχη.

 

Ναι, δεν μου αρέσει σχεδόν κανένα εκτός από AOSP-οειδή. Κοιτάω τα χαρακτηριστικά και το πόσο εύκολο path υπάρχει για να μπει πιο vanilla rom. :) Αλλά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο σε φτηνές συσκευές με τίμια χαρακτηριστικά. Πρέπει να πάω σε Nexus/OnePlus. Ή σε Motorola με 2gb ram.

 

Παιδιά καλή-χρυσή η μπαταρία, αλλά το μέγεθός της και η έλλειψη quick charging 3 κάνουν τη φόρτιση μια αργήηηη διαδικασία.

 

Αν ξεκλειδώσεις bootloader μπορείς να μείνεις σε MIUI και να φλασάρεις kernel (πχ Radon) που σου δίνει επιλογή για φόρτιση μέχρι και 2.4Α νομίζω. Και υπάρχει και ένας που υποστηρίζει και παραπάνω με QC3 charger αλλά δεν το προτείνω. 4/2.4 = 1.67 ώρες 0-100%.

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν μου αρέσει σχεδόν κανένα εκτός από AOSP-οειδή. Κοιτάω τα χαρακτηριστικά και το πόσο εύκολο path υπάρχει για να μπει πιο vanilla rom. :) Αλλά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο σε φτηνές συσκευές με τίμια χαρακτηριστικά. Πρέπει να πάω σε Nexus/OnePlus. Ή σε Motorola με 2gb ram.

 

 

 

Αν ξεκλειδώσεις bootloader μπορείς να μείνεις σε MIUI και να φλασάρεις kernel (πχ Radon) που σου δίνει επιλογή για φόρτιση μέχρι και 2.4Α νομίζω. Και υπάρχει και ένας που υποστηρίζει και παραπάνω με QC3 charger αλλά δεν το προτείνω. 4/2.4 = 1.67 ώρες 0-100%.

 

Κανε υπομονη 1-2 βδομαδες και θα βγει moto g5 plus με ιδιο soc, ram με το note 4x.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν μου αρέσει σχεδόν κανένα εκτός από AOSP-οειδή. Κοιτάω τα χαρακτηριστικά και το πόσο εύκολο path υπάρχει για να μπει πιο vanilla rom. :) Αλλά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο σε φτηνές συσκευές με τίμια χαρακτηριστικά.

 

Αν θελεις καθαρο android χωρίς κινεζιες και καμιά επιπλεον εφαρμογη δες το Vernee Apollo Lite στα ιδια χρηματα με 4Gb Ram 32 Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλή-χρυσή η μπαταρία, αλλά το μέγεθός της και η έλλειψη quick charging 3 κάνουν τη φόρτιση μια αργήηηη διαδικασία.

Μισό..

Το έβαλα στο 31% μετά το σεταρισμα, ήρθε με 52% μπαταρία, για πλήρες φόρτιση στης 15:00... 17:35 μετά την siesta είδα ότι είχε φορτίσει...

 

Και υπόψιν, μόνο το δικό του καλώδιο έβαλα ο φορτιστής είναι ένας Samsung πασπαρτού που έχω...

 

Πόσο σου κάνει εσένα;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αν ξεκλειδώσεις bootloader μπορείς να μείνεις σε MIUI και να φλασάρεις kernel (πχ Radon) που σου δίνει επιλογή για φόρτιση μέχρι και 2.4Α νομίζω. Και υπάρχει και ένας που υποστηρίζει και παραπάνω με QC3 charger αλλά δεν το προτείνω. 4/2.4 = 1.67 ώρες 0-100%.

 

Ενδιαφέρον αυτό, αν και φαίνεται μικρό το κέρδος από 2 σε 2.4Α. Κάποια στιγμή πάντως ψήνομαι και γω για AOSP-based. Σίγουρα μόλις λήξει η εγγύηση, ίσως και νωρίτερα. Έχω ένα nexus 5 με aosp 7.1.1 και το καμαρωνω που πάει σφαίρα και απροβληματιστα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μισό..

Το έβαλα στο 31% μετά το σεταρισμα, ήρθε με 52% μπαταρία, για πλήρες φόρτιση στης 15:00... 17:35 μετά την siesta είδα ότι είχε φορτίσει...

 

Και υπόψιν, μόνο το δικό του καλώδιο έβαλα ο φορτιστής είναι ένας Samsung πασπαρτού που έχω...

 

Πόσο σου κάνει εσένα;

Σε όλους τον ίδιο χρόνο κάνει, απλώς την πιάτσα την χάλασε η oneplus με το 'a day' s power in half an hour '. Πάντως επειδή το φορτίζω κάθε δεύτερη μέρα, δεν παραπονιέμαι (ιδιαίτερα)!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι διαφορές στις κινεζικες slim σιλικόνης θήκες σε σχέση με το 4...

 

ab20516f757616c456d1cb4f5b969a4a.jpg

 

 

Πάνω φορεμένη για το δικό μας (πως θα το λέμε τώρα και σε ποιο τοπικ θα γράφουμε θα δείξει....) και κάτω του RN4

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Η θηκη διαφερει. Μονο αν θες να βολευτεις προσωρινα μεχρι να σου ρθει καμια απο εξω αξιζει (στο μεταξυ χανεις τις υπερυθρες).

 

Τζαμακι ομως πιστευω παιρνει το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι διαφορές στις κινεζικες slim σιλικόνης θήκες σε σχέση με το 4...

 

ab20516f757616c456d1cb4f5b969a4a.jpg

 

 

Πάνω φορεμένη για το δικό μας (πως θα το λέμε τώρα και σε ποιο τοπικ θα γράφουμε θα δείξει....) και κάτω του RN4

Έχουν και διαφορά στη θέση, στους κύκλους κάμερας και fingerprint.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αυτό, αν και φαίνεται μικρό το κέρδος από 2 σε 2.4Α. Κάποια στιγμή πάντως ψήνομαι και γω για AOSP-based. Σίγουρα μόλις λήξει η εγγύηση, ίσως και νωρίτερα. Έχω ένα nexus 5 με aosp 7.1.1 και το καμαρωνω που πάει σφαίρα και απροβληματιστα!

 

Βασικά μπέρδεψα τα μπούτια μου με τα ανοιχτά tabs και νόμιζα ότι έγραφα στο topic του 3. Για το 4 δεν υπάρχουν ακόμα αυτά. Πιστεύω όμως σύντομα, δεν βλέπω λόγο να μην έχει ίδια και καλύτερη πορεία από το προηγούμενο μοντέλο.

 

Το 3 που είχα μετρήσει μου έδειχνε ότι τραβάει 1.6Α αλλά όχι με δικό του φορτιστή/καλώδιο, με κάτι άλλα δοκιμασμένα που έχω. Το 4 τραβάει 2Α full;

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Έχουν και διαφορά στη θέση, στους κύκλους κάμερας και fingerprint.

Ναι τώρα το παρατήρησα είναι ελάχιστα πιο ψηλά του 4Χ ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, απο πιο μαγαζακι μου προτείνετε να το αγορασω και τι να προσέξω κατά την παραγγελία; Τελικά στα ΕΛΤΑ πληρωνουμε;

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, απο πιο μαγαζακι μου προτείνετε να το αγορασω και τι να προσέξω κατά την παραγγελία; Τελικά στα ΕΛΤΑ πληρωνουμε;

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Οι επιλογές σου είναι 3

1) Ελληνικό κατάστημα με 2ετη εγγύηση στα 249 ευρώ. (Κωτσόβολος, Πλαίσιο, You, Γερμανός κλπ)

2) Ευρωπαϊκές αποθήκες κινέζικων καταστημάτων (geekbuying, honorbuy, antelife, gearbest κλπ) περίπου 25 εως 35 ευρω φθηνότερα ανάλογα με την προσφορά που ισχύει χωρίς τελωνείο και παραλαβή σε 3 εως 5 μέρες.

3) Τα ίδια με παραπάνω αλλά και πολλά ακόμα κινέζικα καταστήματα με αποστολή απο Κίνα και HK, παραλαβή σε 20 εως 30 ημέρες και τιμές από 140 έως 160 ευρώ αλλά με πιθανότητα να μπει τελωνείο και να πληρώσεις 24% στην τιμή αγοράς + 12 ευρώ. Πλέον οι γνωστές επισημάνσεις στο δέμα (δώρο, δωρεάν δείγμα, 20$ κλπ) δεν πιάνουν και είναι θέμα τύχης αν μπει τελωνείο ή όχι.

 

Δεν υπάρχει καλό ή κακό κινέζικο κατάστημα.

Μπορεί να σου προτείνω εγώ ένα από το οποίο παρέλαβα πολύ γρήγορα χωρίς τελωνείο και σε εσένα να κάνει 40 μέρες να έρθει, να μπει τελωνείο ή να είναι ελαττωματικό.

Από Κίνα αγοράζεις φθηνά αλλά πρέπει να έχεις υπομονή και να αναλάβεις το ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Το 3 που είχα μετρήσει μου έδειχνε ότι τραβάει 1.6Α αλλά όχι με δικό του φορτιστή/καλώδιο, με κάτι άλλα δοκιμασμένα που έχω. Το 4 τραβάει 2Α full;

 

Με τον δικό του φορτιστή το max που είδα είναι 1.75Α

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη εχω χασει τη μπαλα με τις εκδοσεις μπορει να μου δειξει καποιος φιλος, θελω το redmi note 4 με το σωμα το φουλ μεταλλικο, οχι το το 4Χ που ειναι πλαστικο πανω κατω, και τον SD 625. Ποιο ειναι αυτο το μοντελο ρε παιδια, εστω στο σκρουτζ
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους. παρήγγειλα απο banggood και περιμένω πλέον και εγώ το redmi note 4 global με την μπάντα 20. μου βγήκε στα 165 ευρώ (με ένα κουπόνι) οπότε τώρα σε αναμονή αν θα περάσει τελωνείο και πότε θα έρθει...ειναι μέσω Ολλανδίας και ελπίζω να μην περάσει...είδωμεν
Mi 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Εδω ειμαι; Αυτο ειναι που η infoquest λεει 4x; http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_620903.html?wid=4
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Οι επιλογές σου είναι 3

1) Ελληνικό κατάστημα με 2ετη εγγύηση στα 249 ευρώ. (Κωτσόβολος, Πλαίσιο, You, Γερμανός κλπ)

2) Ευρωπαϊκές αποθήκες κινέζικων καταστημάτων (geekbuying, honorbuy, antelife, gearbest κλπ) περίπου 25 εως 35 ευρω φθηνότερα ανάλογα με την προσφορά που ισχύει χωρίς τελωνείο και παραλαβή σε 3 εως 5 μέρες.

3) Τα ίδια με παραπάνω αλλά και πολλά ακόμα κινέζικα καταστήματα με αποστολή απο Κίνα και HK, παραλαβή σε 20 εως 30 ημέρες και τιμές από 140 έως 160 ευρώ αλλά με πιθανότητα να μπει τελωνείο και να πληρώσεις 24% στην τιμή αγοράς + 12 ευρώ. Πλέον οι γνωστές επισημάνσεις στο δέμα (δώρο, δωρεάν δείγμα, 20$ κλπ) δεν πιάνουν και είναι θέμα τύχης αν μπει τελωνείο ή όχι.

 

Δεν υπάρχει καλό ή κακό κινέζικο κατάστημα.

Μπορεί να σου προτείνω εγώ ένα από το οποίο παρέλαβα πολύ γρήγορα χωρίς τελωνείο και σε εσένα να κάνει 40 μέρες να έρθει, να μπει τελωνείο ή να είναι ελαττωματικό.

Από Κίνα αγοράζεις φθηνά αλλά πρέπει να έχεις υπομονή και να αναλάβεις το ρίσκο.

Ευχαριστώ, άμεση απάντηση!

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...