Jump to content

LG G6


mpompa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιο χρωμα της συσκευης εχετε? Εγω το μαυρο

 

Οι περισσότερες μαύρες συσκευές πλέον μετά από 2 μέρες γίνονται χάλια από τις δαχτυλιές/γρατζουνιές, κοίταγα σε ποιο ανοιχτά χρώματα. Το Platinum (titanium grey ή silver!) ήταν το ποιο ταιριαστό σε αυτό που έξαχνα. Επίσης υπήρχε μία έκδοση Vodafone blue, ήταν η δεύτερή μου επιλογή, αλλά την έφερνε μόνο ένα κατάστημα. Αν ήμουν ποιο νέος αυτό το teal/blue ίσως να ήταν ποιο κατάλληλο!

 

Πιστεύω ότι να βάζεις γυαλί στο πίσω μέρος των κινητών είναι εντελώς άτυχη επιλογή, ελπίζω στο μέλλον να βρεθεί μία λύση που να είναι και πρακτική, και όμορφη. Ας πούμε η επιφάνεια που έχεις με την Nillkin Frosted, μου αρέσει πολύ περισσότερο, ή ας έχουν καπάκια από διάφορα υλικά (νομίζω η Zopo το έκανε αυτό), όπως δέρμα, πλαστικό, γυαλί, baboo, μεταλλικό κ.λ.π

 

Έχουμε παραθέσει όλα τα λινκς για τις κάμερες

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

 

και https://forum.xda-developers.com/lg-g6/how-to/google-camera-hdr-ported-g6-t3655374/page175

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες μαύρες συσκευές πλέον μετά από 2 μέρες γίνονται χάλια από τις δαχτυλιές/γρατζουνιές, κοίταγα σε ποιο ανοιχτά χρώματα. Το Platinum (titanium grey ή silver!) ήταν το ποιο ταιριαστό σε αυτό που έξαχνα. Επίσης υπήρχε μία έκδοση Vodafone blue, ήταν η δεύτερή μου επιλογή, αλλά την έφερνε μόνο ένα κατάστημα. Αν ήμουν ποιο νέος αυτό το teal/blue ίσως να ήταν ποιο κατάλληλο!

 

Πιστεύω ότι να βάζεις γυαλί στο πίσω μέρος των κινητών είναι εντελώς άτυχη επιλογή, ελπίζω στο μέλλον να βρεθεί μία λύση που να είναι και πρακτική, και όμορφη. Ας πούμε η επιφάνεια που έχεις με την Nillkin Frosted, μου αρέσει πολύ περισσότερο, ή ας έχουν καπάκια από διάφορα υλικά (νομίζω η Zopo το έκανε αυτό), όπως δέρμα, πλαστικό, γυαλί, baboo, μεταλλικό κ.λ.π

 

Έχουμε παραθέσει όλα τα λινκς για τις κάμερες

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

 

και https://forum.xda-developers.com/lg-g6/how-to/google-camera-hdr-ported-g6-t3655374/page175

 

 

 

Εχεις δικιο σε αυτα που λες,ειδικα στο πισω μερος οι δαχτυλιες ειναι τεραστιο θεμα στο μαυρο. απλα εγω το εχω μονιμα με μια θηκη και το μπροστινο μερος με μαυρα πλαισια φαινεται πιο ενιαιο και ωραιο. δεν ξερω αν πρεπει εν τελει να το μετανιωσω που το πηρα σε μαυρο χρωμα, για αυτο ρωτησα κιολας να δω αποψεις

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο σε αυτα που λες,ειδικα στο πισω μερος οι δαχτυλιες ειναι τεραστιο θεμα στο μαυρο. απλα εγω το εχω μονιμα με μια θηκη και το μπροστινο μερος με μαυρα πλαισια φαινεται πιο ενιαιο και ωραιο. δεν ξερω αν πρεπει εν τελει να το μετανιωσω που το πηρα σε μαυρο χρωμα, για αυτο ρωτησα κιολας να δω αποψεις

 

μπα..το μαύρο είναι κλασσικό! απλά ήθελα κάτι διαφορετικό μετά από πολλά χρόνια συνεχώμενα μαύρα! και τα άλλα που προανέφερα, το μαύρο γυαλί δείχνει αμέσως ατέλειες, κατά τα άλλα και αυτό που λες με την οθόνη ισχύει. οπότε..!!

 

Πήρα επίσης και τα AKG Y50bt σε ασημί, και ταιριάζουν πολύ ωραία!

Link to comment
Share on other sites

Η λεπτολογία έχει και τα όριά της.

Αν ήθελα να βγάζω τον μικρό την ώρα που κλωτσάει την μπάλα μέσα στο σπίτι την νύχτα, θα έστηνα πέντε προβολείς τριγύρω, θα έπαιρνα και μία Hasselblad και θα ήμουν άρχοντας. Η φωτό είναι μία αυθόρμητη φωτό ενός παιδιού που τραβήχτηκε με την πρώτη προσπάθεια. Όποιος ξέρει από επτάχρονα, ξέρει ότι κανένα δεν μπορεί να κάτσει ακίνητο έτσι. Ο μικρός έσκυβε και έπιανε την μπάλα, δεν ήταν ακίνητος.

Είναι πολύ καλή η φωτογραφία; Όχι. Στο κανονικό μέγεθός της έχει θολούρα. Αλλά είναι good enough για πολλές χρήσεις. Ο χώρος είναι υποφωτισμένος, φλας δεν έβαλα και γενικά είναι usable. Να μην λέω ψέματα, περίμενα χειρότερο αποτέλεσμα. Η κάμερα του G6 δεν μου άρεσε σχεδόν καθόλου από την αρχή, μόνο η wide με ξετρέλανε και "απορούσα πώς τόσο καιρό ζούσα χωρίς αυτήν", ήδη με έχει σώσει πολλές φορές. Αλλά η G-camera ανέδειξε τις δυνατότητες του hardware και ο τελευταίος ενδοιασμός μου για το κινητό χάθηκε.

Πριν από 5 μήνες είχα Samsung, πιο πριν Oneplus, σε 1,5 χρόνο θα έχω, πιθανότατα, άλλη μάρκα, σιγά μην κρεμαστώ σε εταιρίες.

 

Καλησπέρα , ποια από όλες αυτές τις εκδόσεις,μην τις εγκαθιστούμε μία μία , έβαλες?

Παίζουν κ οι 3 φακοί (front,rear,wide) ?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς από εδώ.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλές εκδόσεις, δύο τουλάχιστον devs που μαλώνουν (αυτό μας έλειπε, να μην υπήρχαν...) και ένα σωρό γνώμες, απόψεις, κριτικές, φωτογραφίες, διαξιφισμοί...

Επειδή είμαστε λίγο..άσχετοι μπορεί να δοθούν οδηγίες πως γίνεται η δουλειά , κα το βασικότερο γίνεται και σε συσκευές unrooted?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , ποια από όλες αυτές τις εκδόσεις,μην τις εγκαθιστούμε μία μία , έβαλες?

Παίζουν κ οι 3 φακοί (front,rear,wide) ?

 

Wide όχι γιατί είναι port από το Pixel που έχει 1 κάμερα πίσω.:)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και σε unrooted, ένα απλό .apk είναι.

Προσωπικά δεν εγκατέστησα κάποια έκδοση που να δουλεύει και με τον ευρυγώνιο, όταν θέλω ευρυγώνια φωτό, χρησιμοποιώ την stock εφαρμογή. Από τις τρεις εκδόσεις που υπάρχουν για τον απλό φακό, καθεμιά έχει τα υπερ και τα κατά της, εγώ είμαι ευχαριστημένος με την angler, αλλά δεν το έχω ψάξει και εξονυχιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , ποια από όλες αυτές τις εκδόσεις,μην τις εγκαθιστούμε μία μία , έβαλες?

Παίζουν κ οι 3 φακοί (front,rear,wide) ?

 

Σε μενα παίζει και το wide με την αντίστοιχη έκδοση που γράφει για wide απο το παρακάτω λινκ τα δύο πρώτα apk

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

Edited by focusinos
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα παίζει και το wide με την αντίστοιχη έκδοση που γράφει για wide απο το παρακάτω λινκ τα δύο πρώτα apk

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

 

αυτην κατεβασες; cstark27_GCam_5.1.018_24_wide_v3.4 (cstark27, 2018-02-14, wide angle, changelog)??

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα παίζει και το wide με την αντίστοιχη έκδοση που γράφει για wide απο το παρακάτω λινκ τα δύο πρώτα apk

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

 

ποια έκδοση έβαλες? :worry:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

αυτην κατεβασες; cstark27_GCam_5.1.018_24_wide_v3.4 (cstark27, 2018-02-14, wide angle, changelog)??

 

Ναι αυτή. Με ποιο φακο είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει έκδοση που να χρησιμοποιει κ τους 2 πίσω φακούς,όπως η στοκ?

Ο φίλος που μόλις πρότεινε την wide, παίζει μόνο με την wide,όπως μου φάνηκε.

Θα ήθελα την δυνατότητα της επιλογής όπως στην στοκ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο με τη wide. Εγώ έχω ήδη και την κανονική gcam οπότε αναλόγως ανοίγω αυτή που θέλω. Μια χαρά.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από το τελευταίο update security patch Ιανουαρίου έχω θέματα με τα δεδομένα. Είμαι Cosmote 4g και ενίοτε εχω internet Χωρίς να φαίνεταΙ Η μπάρα δεδομένων. Άλλες φορές έχω 2G και καθόλου. Έχει κανείσ ρυθμίσεισ για APN?
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στη procordia:

θα κοστίσει περίπου 75€ (30€ εργασία + 35€ ανταλλακτικό). Είπαν επίσης ότι θα δούν μήπως μπορούν να το περάσουν από εγγύηση, κάτι που φαντάζομαι ότι αφορά μόνο το κόστος του ανταλλακτικού. Σκέφτομαι να το πάω έστω για τον έλεγχο για να δούν αν μπορούν να το περάσουν στην εγγύηση (μου είπαν κόστος στα 7€).

 

Από ψάξιμο στο internet είδα ότι θα μπορούσα να αγοράσω κάποιο ΟΕΜ ανταλλακτικό και να το βάλω μόνος μου. Κοστίζει γύρω από 2€ μέχρι 5€. Το θέμα είναι ότι φαίνεται να μην υπάρχει με το ίδιο ακριβώς χρώμα (Ice Platinum). Σε κάποιον που έχει ρωτήσει, του έχουν απαντήσει ότι παρόλο που αναφέρουν σαν χρώμα του ανταλλακτικού το Ice Platinum, υπάρχει μια μικρή διαφορά σε σχέση με αυτό της συσκευής.

Original ανταλλακτικό της LG δεν έχω καταφέρει να βρω.

 

την αλλαγή θα μπορούσες να την κάνεις εύκολα μόνο σου...

φοβάμαι όμως,ότι με after market τζάμι,θα έχεις ίσως θέμα με καθαρότητα φώτο....μπορεί και όχι.

....75 όμως,δεν!!!....ληστεία.:dizzy:

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κυρίως χρησιμοποιώ την κάμερα της LG, για τα απλά που τη θέλω είναι επαρκής κατά τη γνώμη μου. Τώρα το HDR+ της Google έχει κάποια πλεονεκτήματα, προτείνω να κάνετε τα δικά σας τεστ, και να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα. Επίσης ανάλογα με τον σετ φακών που έχει ο καθένας, νομίζω θα δει διαφορετικά πράγματα, υποψιάζομαι ότι εμείς με τον κακό 2.09 ωφελούμαστε λιγότερο!

 

Η κανονική πίσω κάμερα του G6 είναι αρκετά καλή γενικά πάντως, μην υποτιμάμε και αυτό.

 

Για την wide έκδοση τώρα του Cstark η εικόνα το βράδυ είναι ΠΟΛΥ ποιο sharp, πολύ όμως, φαίνεται να διαχειρίζεται καλύτερα τα shutter speed, αυξάνει το θόρυβο - για κάποιους είναι κακό, εγώ το προτιμώ γιατί σημαίνει ότι χρησιμοποιεί λιγότερο Noise Reduction οπότε δεν μειώνει και άλλο την ήδη μειωμένη ευκρίνεια από τη stock camera. Επίσης, από ότι φαίνεται είτε χρησιμοποιεί μεγαλύτερο κομμάτι του αισθητήρα (κοινώς, είναι ποιο wide οι φώτο) ή λόγω ότι δεν έχει τα σωστά software corrections, δεν κροπάρει τόσο τον αισθητήρα (αυτό φαινομενικά ακούγεται σαν καλό) αλλά δυστυχώς αυξάνει τις παραμορφώσεις του ευρυγωνίου. Σημείωση: ο κακός "2.09" έχει λιγότερη παραμόρφωση από τον "καλό" 2.01, αλλά δεν αντισταθμίζει την χαώδη διαφορά σε ευκρίνεια που έχουν. Το να διορθώνονται ατέλεις των φακών In camera στο software είναι μία μοντέρνα πολιτική ακόμα και σε φακούς πολλών χιλιάδων ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στη procordia:

θα κοστίσει περίπου 75€ (30€ εργασία + 35€ ανταλλακτικό). Είπαν επίσης ότι θα δούν μήπως μπορούν να το περάσουν από εγγύηση, κάτι που φαντάζομαι ότι αφορά μόνο το κόστος του ανταλλακτικού. Σκέφτομαι να το πάω έστω για τον έλεγχο για να δούν αν μπορούν να το περάσουν στην εγγύηση (μου είπαν κόστος στα 7€).

Από ψάξιμο στο internet είδα ότι θα μπορούσα να αγοράσω κάποιο ΟΕΜ ανταλλακτικό και να το βάλω μόνος μου. Κοστίζει γύρω από 2€ μέχρι 5€. Το θέμα είναι ότι φαίνεται να μην υπάρχει με το ίδιο ακριβώς χρώμα (Ice Platinum). Σε κάποιον που έχει ρωτήσει, του έχουν απαντήσει ότι παρόλο που αναφέρουν σαν χρώμα του ανταλλακτικού το Ice Platinum, υπάρχει μια μικρή διαφορά σε σχέση με αυτό της συσκευής.

Original ανταλλακτικό της LG δεν έχω καταφέρει να βρω.

 

την αλλαγή θα μπορούσες να την κάνεις εύκολα μόνο σου...

φοβάμαι όμως,ότι με after market τζάμι,θα έχεις ίσως θέμα με καθαρότητα φώτο....μπορεί και όχι.

....75 όμως,δεν!!!....ληστεία.:dizzy:

 

@tarif16nikos:

το πρόβλημα είναι ότι δε μπορώ να βρω original ανταλλακτικό της LG ή έστω κάποια γνωστής εταιρείας, ώστε να είμαι σίγουρος για την ποιότητα του γυαλιού.

Link to comment
Share on other sites

@tarif16nikos:

το πρόβλημα είναι ότι δε μπορώ να βρω original ανταλλακτικό της LG ή έστω κάποια γνωστής εταιρείας, ώστε να είμαι σίγουρος για την ποιότητα του γυαλιού.

 

30+35=65euros

 

Το κόστος είναι εξωφρενικό, δεν κοιτάς στους Fixers; Έχουν πολύ καλές τιμές, και 6 μήνες εγγύηση νομίζω σε ότι κάνουν. Αν χρειάζεται να ανοίξεις το κινητό για να το κάνεις, δεν θα το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα το πρωί το έβαλα να φορτίσει και μου έβγαλε μνμ charging slowly.

Έβγαλα και ξαναέβαλα Το βύσμα στο τηλέφωνο και φόρτιζε κανονικά πλέον .. τι λέτε να παίζει;

Υπάρχει περίπτωση να είναι προμήνυμα κάποιου προβλήματος;

Link to comment
Share on other sites

30+35=65euros

 

Το κόστος είναι εξωφρενικό, δεν κοιτάς στους Fixers; Έχουν πολύ καλές τιμές, και 6 μήνες εγγύηση νομίζω σε ότι κάνουν. Αν χρειάζεται να ανοίξεις το κινητό για να το κάνεις, δεν θα το έκανα.

 

δε ξέρω πώς μου κόλλησε το 75. Οι άνθρωποι 30+35 μου είπαν :lol::lol::lol:

 

Όχι, δεν χρειάζεται να ανοιχτεί το κινητό. Ζεσταίνεις το κάλλυμα και με λίγη προσοχή το ξεκολλάς. Δεν το γνώριζα το service αυτό. Θα ρωτήσω κι εκεί. Σ' ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η αδιαβροχοποίηση να μην χαλάσει μόνο και να μην χαθεί η εγγύηση. Δεν ξέρω αν μπορούν να καταλάβουν την αλλαγή από το τζαμάκι μόνο
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα το πρωί το έβαλα να φορτίσει και μου έβγαλε μνμ charging slowly.

Έβγαλα και ξαναέβαλα Το βύσμα στο τηλέφωνο και φόρτιζε κανονικά πλέον .. τι λέτε να παίζει;

Υπάρχει περίπτωση να είναι προμήνυμα κάποιου προβλήματος;

Μάλλον όχι. Το ειχα συναντήσει στις πρώτες του φορτίσεις πριν από 4 μήνες μια φορά γιατί κάτι δεν ειχε μπει σωστά και από τότε δεν το ξανά είδα ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι. Το ειχα συναντήσει στις πρώτες του φορτίσεις πριν από 4 μήνες μια φορά γιατί κάτι δεν ειχε μπει σωστά και από τότε δεν το ξανά είδα ποτέ.
Μάλιστα ...

ευχαριστώ .... για να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...