Jump to content

LG G6


mpompa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ για την φωτογραφία. Το HDR το έχουμε πάντα στο ον; Ή Auto

 

Το έχω στο auto, εκτός και αν λόγω συνθηκών το θέλω οπωσδήποτε ενεργοποιημένο.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το έχω στο auto, εκτός και αν λόγω συνθηκών το θέλω οπωσδήποτε ενεργοποιημένο.

 

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου να απαντησεις :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο με το φακο...δοκιμασα μ ευρυγωνιο . στις ιδιοτητες στο αλπουμ λεει μηκος εστιασης 2.01 αυτο εννοειτα με το καλο φακο?

και κατι αλλο. απο τη μανα του παιδια εχει προστασια οθονης?

 

Ναι, συγχαρητήρια! Από που πήρες και πότε;

Έχει μία υποτυπώδη ζελατίνα που δεν κάνει για τίποτα. Ούτε καν οκ για ζελατίνα δεν είναι, αλλά προστατεύει έως ότου μπει κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με το ξεκλείδωμα της οθόνης? Έχω βάλει να ξεκλειδώνει με δαχτυλικο αποτύπωμα και μοτίβο. Όταν πατάω το power button με κάποιο άλλο δαχτυλο ή διπλό πάτημα της οθόνης το κινητό ανοίγει χωρίς μοτίβο.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλημερα και απο μενα.

Εχει κανεις gopro 6 και να εχει προσπαθησει να τη συνδεσει με το G6? στα 5ghz δεν μπορω με τιποτα ενω στο Note Πηγαινε σφαιρα. Αντιθετα στα 2,4 ειναι οκ αλλα δε ψιλο χανει το σημα καμια φορα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συγχαρητήρια! Από που πήρες και πότε;

Έχει μία υποτυπώδη ζελατίνα που δεν κάνει για τίποτα. Ούτε καν οκ για ζελατίνα δεν είναι, αλλά προστατεύει έως ότου μπει κάτι καλύτερο.

 

αγορασμενο απο phone gallery 29/8 . για απλες γρατσουνιες ειναι οκ η ζελατινα η εργοστασιακη?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα να βγάλω την sim sd card και έσπασε το πλαστικό συρτάρι δεν ξέρω πως έγινε ευτυχώς αναγνωρίζει την sim αλλά δεν βλέπει την sd.

Και προχώρησα σε άμεση παραγγελία...

Πάντως ακόμα απορώ πως έγινε

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα να βγάλω την sim sd card και έσπασε το πλαστικό συρτάρι δεν ξέρω πως έγινε ευτυχώς αναγνωρίζει την sim αλλά δεν βλέπει την sd.

Και προχώρησα σε άμεση παραγγελία...

Πάντως ακόμα απορώ πως έγινε

 

Πραγματικα ειναι πολυ παραξενο πως εσπασε..ψευτοπραγματα δυστυχως φιλε μου..παντως προσεχε την επομενη φορα που θα την ξανανοιξεις για να βαλεις τη νεα βαση,μην τυχον κ σου μαγκωσει μεσα η σιμ..μετα για να τη βγαλεις ειναι χοντρο πακετο κ βγαινει μονο με πατεντα κ πολλη πολλη προσοχη για να μη σπασει καμια επαφη μεσα..το επαθα προσφατα στο g2 που απο βλακεια μου εβαλα τη βαση μεσα χωρις τη σιμ αλλα με ανταπτορα αδειο,κ το αποτελεσμα ηταν να μη μπορω να την ανοιξω μετα..ειδα καποια βιντεακια στο youtube κ δοκιμασα με προσοχη κι ευτυχως πετυχε..αν επιτρεπεται απο που παρηγγειλες νεα βαση κ ποσο κοστιζει;ετσι για να εχουμε υποψιν μας.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ειναι πολυ παραξενο πως εσπασε..ψευτοπραγματα δυστυχως φιλε μου..παντως προσεχε την επομενη φορα που θα την ξανανοιξεις για να βαλεις τη νεα βαση,μην τυχον κ σου μαγκωσει μεσα η σιμ..μετα για να τη βγαλεις ειναι χοντρο πακετο κ βγαινει μονο με πατεντα κ πολλη πολλη προσοχη για να μη σπασει καμια επαφη μεσα..το επαθα προσφατα στο g2 που απο βλακεια μου εβαλα τη βαση μεσα χωρις τη σιμ αλλα με ανταπτορα αδειο,κ το αποτελεσμα ηταν να μη μπορω να την ανοιξω μετα..ειδα καποια βιντεακια στο youtube κ δοκιμασα με προσοχη κι ευτυχως πετυχε..αν επιτρεπεται απο που παρηγγειλες νεα βαση κ ποσο κοστιζει;ετσι για να εχουμε υποψιν μας.

http://microcenter.gr/βάση-κάρτας-sim-micro-sd-για-lg-g6-black?search=Lg%20g6&page=2

Είναι ψιλοτσιμπιμενη ή τιμή αλλά ανάγκη βλέπεις... Δεν ξέρω έσπασε το κάτω μέρος από την sd και κρατιόταν από την μία πλευρά το τράβηξα για να το βγάλω και βγήκε με το ζόρι την sim την βλέπει κανονικά αλώστε και η θήκη της είναι εντάξει, το θέμα είναι με την sd όπου δεν τι βλέπει καν φοβάμαι όπως τράβηξα το κομμάτι μην έκανα κάποια ζημιά πάντως απ'οσο μπορώ να δω δεν βλέπω κάτι να έχει στραβώσει.

Link to comment
Share on other sites

αγορασμενο απο phone gallery 29/8 . για απλες γρατσουνιες ειναι οκ η ζελατινα η εργοστασιακη?

 

και εγώ Phone gallery. Καλό μαγαζί, άμεση επικοινωνία, γτρήγορη αποστολή, δυστυχώς με την κάμερα δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα. Δεν νομίζω ότι αξίζει για να μείνει πολύ η ζελατίνα αυτή, δημιουργεί ιριδισμούς, κρατάει δαχτυλιές, νομίζω μειώνει λίγο την οξύτητα της οθόνης. Κράτα την όσο δεν σε ενοχλεί, δεν νομίζω να παρεξηγηθεί κανείς!

Link to comment
Share on other sites

αγορασμενο απο phone gallery 29/8 . για απλες γρατσουνιες ειναι οκ η ζελατινα η εργοστασιακη?

 

Παντως αν σε ενδιαφερει να βαλεις καποιο γυαλι,δοκιμασε το amazing h της nillkin..ειναι ΤΕΛΕΙΟ..πιανει ολη την οθονη απο ακρη ως ακρη κ πανω ψηλα αφηνει εκτεθειμενο μονο το ακουστικο..εφαρμοζει αψογα κ δεν κραταει καθολου δαχτυλιες..ειναι το καλυτερο που εχω βαλει ως τωρα..κ δινει μαζι κ 2 μικρες ζελατινες για τις πισω καμερες τις οποιες αν θες τις βαζεις..εγω την εβαλα για να ειμαι σιγουρος κι απο οτι προσεξα δε μου επηρρεαζει καθολου την αποδοση των καμερων..η επιλογη δικη σου.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν σε ενδιαφερει να βαλεις καποιο γυαλι,δοκιμασε το amazing h της nillkin..ειναι ΤΕΛΕΙΟ..πιανει ολη την οθονη απο ακρη ως ακρη κ πανω ψηλα αφηνει εκτεθειμενο μονο το ακουστικο..εφαρμοζει αψογα κ δεν κραταει καθολου δαχτυλιες..ειναι το καλυτερο που εχω βαλει ως τωρα..κ δινει μαζι κ 2 μικρες ζελατινες για τις πισω καμερες τις οποιες αν θες τις βαζεις..εγω την εβαλα για να ειμαι σιγουρος κι απο οτι προσεξα δε μου επηρρεαζει καθολου την αποδοση των καμερων..η επιλογη δικη σου.

 

έβαλα τζαμάκι στις κάμερες,όχι νιλκιν,και σε βραδινή φώτο με φλας την ξάσπρισε....το έβγαλα αμέσως!!

της νιλκιν σίγουρα δεν επηρεάζει το αποτέλεσμα?

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

έβαλα τζαμάκι στις κάμερες,όχι νιλκιν,και σε βραδινή φώτο με φλας την ξάσπρισε....το έβγαλα αμέσως!!

της νιλκιν σίγουρα δεν επηρεάζει το αποτέλεσμα?

 

Της nillkin ειναι ζελατινα κι οχι τζαμακι..δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο αλλα το αποτελεσμα ακομα κ σε νυχτερινες ειναι το ιδιο σαν να μην ειχα βαλει..ειχα τραβηξει δειγματα πριν το βαλω κ εκανα συγκριση γιατι κι εγω ειχα αμφιβολιες αν δουλεψει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα ένα φθηνό από e-shop, γιατί τα Nillkin δεν υπήρχαν Ελλάδα (1-2 μαγαζιά, πάνω από 20ευρώ) και είμαι πολύ ευχαριστημένος, νομίζω είναι λίγο υπερβολή όλα αυτά. 0.3 είναι και δεν κάνει καθόλου σαν κάτι παλιότερα 0.33 που θυμάμαι βάζαμε και αύξανε το συνολικό πάχος του κινητού! Τώρα βέβαια βλέπω ότι έφεραν στα 14.9ευρώ το Η+, αν και είναι διπλάσια τιμή(+!) από αυτό που πλήρωσα, το Nillkin θα έπαιρνα, αλλά και τώρα που δεν συγχρονίστηκα δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα.

 

Όσον αφορά τις κάμερες, θα ήθελα απλώς να αναφέρω ότι σε φακούς φώτο/βίντεο τα φίλτρα που βάζω (τα απλά UV μόνο για προστατευτικά), κάνουν από 40-80ευρώ (ανάλογα και την αξία του φακού), και υπάρχουν και ακριβότερα. Σεν θα έβαζα ποτέ σε κινητού φακό οτιδήποτε μπροστά, δεν υπάρχει περίπτωση να μην χειροτερεύει, τα ήδη μέτρια αποτελέσματα.

 

δεν είμαι σίγουρος αν επιτρέπεται το λινκ, http://www.e-shop.gr/blue-star-tempered-glass-for-lg-g6-p-TEL.035106 αυτό είναι, αν δεν επιτρέπεται ενημερώστε να το κατεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το LG G6 αν θυμαμαι καλα απο αρχες Οκτωβριου(περιπου 410ευρω το ποσο αγορας) μεχρι και μεσα προς τελος Νοεμβριου που εκανα την μεταβαση σε Oneplus5t.

Θελω να αναφερω καποια θετικα και αρνητικα που πετυχα στην συσκευη οχι για να την κραξω και να γινει vs το θεμα(που κλασσικα δεν βοηθαει και κανενα),αλλα γιατι ειναι πραγματα που θελω να βελτιωθουν στο μελλον.

Η πρωτη μου LG συσκευη btw(μιας και οι προηγουμενες απο το G3 και μετα δεν μαρεσαν που πιστευω οτι και αυτο λεει πολλα για το g6).

 

Αυτα που μου αρεσαν στην συσκευη

Αρχικα η συσκευη ειναι πληρης.Ωραιο πακεταρισμα που περιλαμβανει πανακι καθαρισμου μεσα,ακουστικα και ταχυφορτιση.Θηκη αγορασα την spigen rugged armor την οποια και προτεινω απο πλευρας επωνυμης,φθηνης αλλα ποιοτικης θηκης.

Πολυ ομορφο design μπροστα και πισω(προσωπικο βεβαια αυτο).Μαρεσε ιδιαιτερα το πισω μερος το οποιο ειναι επιπεδο και δεν βλεπεις την καμερα να πεταγεται σαν...καρουμπαλο.Στο κομματι γενικα της κατασκευης δεν ειχα κανενα απολυτως παραπονο και προσωπικα απο μενα μπραβο στην LG μετα τα γνωστα παρατραγουδα του G5.

Αν και την οθονη του την βρηκα μικρη λογω της νεας αναλογιας, μαρεσε παρα πολυ στο κρατημα απο πλευρας χρησης με το ενα χερι.

Τις καλυτερες εντυπωσεις μου αφησε και η οθονη. Αν και Ips panel τα χρωματα που βγαζει ειναι κυριολεκτικα σαν να βλεπεις amoled panel κατι που βοηθαει και η παραπανω αναλυση φυσικα.Εκει που ο μεσος χρηστης βεβαια θα δει διαφορα απο τα amoled panel ειναι κλασσικα οταν χρησιμοποιει.

Μπορω να σκεφτω πολλα παραπονα για αλλα πραγματα αλλα για την οθονη κανενα.10/10 για Ips panel.

Ο δευτερος φακος μαρεσε παρα πολυ,οσο τον δουλεψα(πρωτη φορα που δουλευω κιολας τετοιο φακο).Απο εκει που πχ στην προηγουμενη φωτογραφια του συμφορουμιτη θα εβγαζες μονο το πληκτρολογιο,με την wide καμερα βγαζεις ολοκληρο τον υπολογιστη ας πουμε.

Μεχρι και τον Σεπτεμβριο/Οκτωβριο περιπου ηταν η καλυτερη bezeless συσκευη στα χρηματα αυτα της αγορας.

Αδιαβροχο(ip68) που ειναι καλο να βλεπεις σε συσκευες/ναυαρχιδες.

Την μπαταρια του G6 την βρηκα για την δικη μου χρηση αξιολογη.Η μεγαλη αναλυση δεν βοηθαει σε αυτο το κομματι και πολυ.Αυτο που μαρεσε ηταν η standby καταναλωση συγκεκριμενα.

Εχει FM Radio.

Το οτι εχει απο τους χαμηλοτερους δεικτες SAR σιγουρα ειναι κατι που αρκετοι θα το προτιμησουν.Προσωπικα προτεινω σε ολα τα κινητα χρηση hands free.

 

Πανε τωρα σε αυτα που δεν μαρεσαν και δυστηχως το εδωσα παρα πολυ γρηγορα(ισως ειναι το κινητο που κρατησα λιγοτερο ποτε μου).

 

Το Notification led τι ηθελες και το βγαλες?Οι της Oneplus/samsung/huawei χαζοι ειναι που το εχουν ακομα?

Ενω οπως ειπα πιο πανω η wide καμερα μαρεσε,η κεντρικη του παλι δεν ηταν αναλογη flagship ναυαρχιδας,ειδικα σε συγκριση με το προσφατο μου 5t του οποιο την βρηκα λιγο καλυτερη συνολικα.Το ιδιο φυσικα και η selfie που επισης ειναι κακη(αυτη ειναι πιο εντονο στο ακριβοτερο V30).Προσωπικα δεν με πειραξε τοσο πολυ μιας και δεν ασχολουμαι τοσο πολυ με την ποιοτητα των φωτογραφιων,αλλα ξερω οτι αρκετοι δινουν βαση σε αυτες και ο ανταγωνισμος στα 400+ευρω ειναι τεραστιος απο προηγουμενες ναυαρχιδες(S7/htc)μεχρι φετινες προτασεις απο Huawei.

Τραγικο βρηκα το Skin της LG.Μακραν απο τα χειροτερα που εχω χρησιμοποιησει κυριως για τις επιπλεον σαβουρο εφαρμογες της LG τις οποιες δεν μπορεις να σβησεις παρα μονο να κρυψεις....

Πιο τραγικο ειναι το γεγονος οτι πρωην ναυαρχιδα της εταιρειας(μεχρι να βγει το V30)και ειναι τοσο καιρο με Android 7.0. Στο G5 εδωσαν την αναβαθμιση απο τους πρωτους,εδω τι εγινε?

Τωρα για τα specs που λενε καποιοι οτι δεν χρειαζεται να εχεις snap835 για ομαλη λειτουργια συμφωνω.Αλλα οταν μιλαμε για ναυαρχιδες τα πραγματα αλλαζουν.Να θυμισω οτι η αρχικη τιμη κυκλοφοριας του ηταν γυρω στα 650δολλαρια.Ειδαμε τις γιορτες κινητα με snapdragon 835 στα χρηματα του(και φθηνοτερα για κατοχους eurobank)οπως το XZ1 και τωρα παιζει και το Nokia 8 στα χρηματα αυτα οπως και το Oneplus5t με λιγα παραπανω.

Οι διαφορες στην καμερα απο το g5 ηταν μικρες,οι διαφορες στον επεξεργαστη/gpu ακομα πιο μικρες,εβαλες Gorilla glass 3 μπροστα και το πισω τζαμακι της καμερας ειναι ευθραυστο,ε τι στο καλο ρε LG?

Και το κερασακι στην τουρτα ειναι και η κατηγοροιοποιηση των πελατων ανα ηπειρο.Και για μας στην Ευρωπη η LG μας θεωρει κατωτερους δινοντας μας την χειροτερη εκδοση και μετα σου πλασαρει και το LG G6+....

Τελος με τοσες συσκευες που εχουν κυκλοφορησει πλεον εχει χασει και τον value for money χαρακτηρα που ειχε(αυτο δηλαδη που το κραταει πια ειναι η αδιαβροχοποιηση και η wide camera).

 

Ενω σαν συσκευη(οπως και το V30)δειχνει πολλα βηματα προς την σωστη κατευθυνση,δυστηχως οι αποφασεις των ανωτερων της LG ειναι που την εχουν φερει στην κατασταση που ειναι.

Κριμα πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

@Fulgore1 Νομίζω ότι έχεις δίκιο στα περισσότερα που λες, αλλά προφανώς για να προτιμήσαμε αυτό από τα XZ1, Nokia 8, S7 και 1+, σημαίνει ότι βρήκαμε περισσότερα συν στο συγκεκριμένο. Δεν λέω ότι είναι τέλειο, τίποτα δεν είναι, αλλά δεν ξέρω πόσα δολλάρια ή δηνάρια έκανε, τώρα, στα 400ευρώ δεν υπάρχει καλύτερο κινητό κατά τη γνώμη μου. Το αν ήταν ναυαρχίδα ή ναρκαλιευτικό δεν παίζει κάποιο ρόλο στη γενικότερη χρήση μου, ποτέ καμία εφαρμογή δε με ρώτησε τον τύπο πλοίο που είναι το κινητό μου.

 

Το notification led είναι πραγματικά γελοιότητα να μην το περιλαμβάνει, μπροστά έχει gorilla glass 3 ενώ πίσω 5 - θα έπρεπε να είναι μπρος-πίσω 5 αλλά φαντάζομαι η συντριπτική πλειοψηφία βάζει γυαλί σε οποιδήποτε κινητό με την αγορά, το skin της LG ενώ το φοβόμουν τελικά λέω να το κρατήσω καθώς μετά από παραμετροποιήσης μου είναι επαρκές και διακριτικό, έχεις δίκιο επίσης για τις διάφορες εκδοχές του κινητού, έπρεπε να βγει παντού το ίδιο, και με τις ίδιες κάμερες, παρέχουν δίκαρτο με έξτρα SD κάρτα το Q6 (στην ίδια τιμή οι 2 εκδόσεις του) και εδώ βγάλανε ακόμα και το καλό DAC.

 

Κατά τα άλλα είναι ένα πολύ καλό σύγχρονο mid-range phone - γιατί στα 400 mid-range παίρνεις που ακόμα τα άλλα mid-range δεν το έχουν φτάσει, που περιλαμβάνει τα πάντα, όπως χαμηλότατο SAR που για μένα ήταν στην κορυφή της λίστας μου (γι'αυτό τα επόμενα που κοίταγα ήταν τα S8, Α8 και για ένα διάστημα το Axon), σύγχρονη - και must have κατά την άποψή μου 18:9 ανάλυση (ακόμα και το Redmi 5 plus την έχει), USB - C και μάλιστα με 3.1 interface επειδή μετακινώ όλες τις συσκευές μου (οθόνη, laptop, power bank, τηλέφωνο ήδη, και αργότερα και στα υπόλοιπα) σε USB - C (με προτίμηση σε 3.1 και quick charge δυνατότητες), 4GB RAM για τηλέφωνο είναι αρκετά - ακόμα και λάπτοπ παίρνουν άνθρωποι με τόσο RAM, 32GB αποθηκευτικός χώρος - ενώ είναι λίγο, κατ'ευθείαν έβαλα την 64GB καρτούλα μου (θυμάστε όταν ήταν μόδα να μην δίνουν καν τη δυνατότητα; ή την Apple;!) και έχω και τη δυνατότητα να πάρω μία μεγαλύτερη, που δεν μου χρειάζεται (φώτο, άπειρα MP3, και κάποια ταινιάκια ή επεισόδια σειρών ήδη).

 

Θα μπορούσα να σου αναφέρω ακριβώς το σκεπτικό έναντι του κάθε ενός από τα κινητά που ανέφερες. Κάποια αποκλείστηκαν πολύ εύκολα, ουσιαστικά μόνο S8 ήταν πραγματικά καλύτερο, αλλά και αυτό είχε τα θεματάκια του, το sensor δαχτυλικού κολλητά με την κάμερα; ούτε η LG δεν κάνει τόσο τραγικά λάθη! και ενώ η οθόνη είναι τέλεια μόλις το παίρνεις, για μένα είναι μειονέκτημα καθαρά για marketin-ιστικους σκοπούς, όπως και οι curved ΤV αφού κατ΄ ουσίαν επιρρεάζουν τις γωνίες θέασης και το uniformity του πάνελ, 2 δηλαδή από τα κυριότερα στοιχεία μίας καλή οθόνης. Στα φόρουμς βλέπω πολλά παράπονα για διάφορα θέματα, και με τις οθόνες, και με το USB να φαίνεται ότι έχει υγρασία, και με το λογισμικό. To Nokia 8 έφτασε κοντά, αλλά με 5.3" οθόνη κοινής αναλογίας και μπαταρία στα όρια του 3000mAh, 0.711/1.33 SAR, κάποια θεματάκια που ακούστηκαν για software, lag, camera, wi fi, μικρό fingerprint scanner, προβλήματα με προστατευτικά γυαλιού κ.α κόπηκε στο φώτο φίνις. To Axon 7 επίσης που έφτασε κοντά, έχει 820 Snapdragon (το G6 821 χρονισμένο ψηλότερα ουσιαστικά 2χ2.15+2χ1.6 Vs 2χ2.35+2χ1.6), έχασε για κάποια άλλα θέματα.

 

Τώρα αυτό με τα SAR είναι μεγάλο θέμα, και οι μετρήσεις είναι ποιο πολύπλοκες από HEAD/BODY, αν έχεις και wi fi ανοιχτό, και 4G, αυτά λειτουργούν αρθροιστικά, και βγαίνει ένα νουμεράκι επιπέδου φούρνου μικροκυμμάτων (κυριολεκτικά, αφού είναι περίπου στο ίδιο μήκος οι ακτίνες τους, στο αυτοκίνητο δε αυτό συμβαίνει κυριολεκτικά, δυστυχώς ποιος από εμάς απενεργοποιεί το κινητό στο αυτοκίνητό του; κανένας), εγώ είχα θέσει να είναι το HEAD τουλάχιστον κάτω από 0,7, και το LG δίνει HEAD./BODY 0.235/0.153 ενώ το Oneplus είναι 1,41W/Kg head, όταν στην Αμερική το όριο είναι στα 1,5 (Ευρώπη επειδή ισχύει ένας νόμος δεκαετίας+ είμαστε στα 2 στο όριο).

 

Για "σκανδαλάκια" κοιτάτε τα Huawei με τους φθηνούς και παλιούς ελεγκτές και τσιπάκια μνήμης, και τα OnePlus που έκλεβαν στα Antutu και τα προγράμματα benchmarks μέχρι πέρισυ, και τα iPhone που χαλάει κόσμος 800-1000 ευρώ κάθε χρόνο και αυτοί βάζουν στο software κόφτη γιατί καταστρεφόταν η μπαταρία σε σύντομο χρόνο (γενικά άπειρα σκάνδαλα με μπαταρίες στην ιστορία της, και σε πολλές διαφορετικές συσκευές). Όλοι κάνουν λάθη, η LG το παράκανε λίγο, ελπίζουμε να διορθώθηκε.

 

Επίσης για το Oreo, όσοι παρακαλουθούν, και επειδή το ανέφερε και ένας φίλος παραπάνω, κοιτάξτε ότι ήδη 2 φορές έχει ακυρωθεί η αναβαθμιση - αφού όμως έχουν κατεβάσει πολλοί και έχουν βγει προβλήματα - στο Xiaomi Α1 (και αυτή όταν είχε ανακοινωθεί ήταν τρελό value for money αλλά με 1.75 SAR!!), και μιλάμε για μία συσκευή Pure Android powered by Google. Μπορώ να περιμένω 2 μήνες ακόμη, ή 3, αλλά η συσκευή να δουλεύει τέλεια (άλλωστε ήδη δοκιμάζουν στην Κίνα beta εκδόσεις).

 

Εκεί που θα μετρήσει κατά τη γνώμη μου, είναι το πόσο θα αντέξει στη χρήση που του κάνω, αν μέσα στο χρόνο τρέχουμε για service, τότε η εταιρία παρήγαγε μία πατάτα, αν όχι, τότε ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, εγώ γύρισα από note 8 σε g6. Μου έλειψε τόσο πολύ το μέταλλο και η αίσθηση που έχει αλλά και η ομορφιά του που χαλάλι τα οποία μειονεκτηματα. Από specs χορτασαμε.. Λίγο υλικά και αίσθηση μου έλειψε.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νικολα καλως μας ηρθες πισω! Θελουμε και αλλα συγκριτικα καμερας και καποια στιγμη τα φωτα σου πανω στο manual, να μαθαινουμε και εμεις οι σκραπες τιποτα καποια στιγμη! :lol:

Λιγο πολυ τα λετε ωραια σχετικα με τη συσκευη.

Το μονο που θελω να πω ειναι να μη δωσει η LG μια Oreo αναβαθμιση τιγκαρισμενη στα αρχικα της bug γιατι ξερουμε πως μετα δεν προκειται να ακολουθησουν πολλες βελτιωσεις.

Θα προτιμουσα να αργησει λιγο και να δωσει κατα τον Μαρτη την 8.1 με οποια καλουδια μπορει να προσφερει η LG παραπανω, οπως το να φτασει στις μεγιστες δυνατοτητες το λογισμικο της καμερας.

 

Στάλθηκε από το LG-H870DS μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by NickTSPre
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν κατηγορω την ιδια την συσκευη αλλα την LG με τις οποιες αποφασεις της που τα εκανε ετσι οπως τα εκανε. Δεν ειναι τυχαιο που ολες οι πωλησεις του G6 εγιναν μεσα στο πρωτο περιπου 6μηνο,και μετα μειωθηκαν αισθητα.

Ουτως ή αλλως οπως ειπα μονο και μονο που ηταν το πρωτο κινητο της εν λογω εταιρειας που αγορασα λεει πολλα για το αν με κερδισε εξ αρχης. Δεν ανεφερα το S8 επειδη δεν το εχω αγορασει/χρησιμοποιησει για να κανω την οποια συγκριση,και γιατι κοστιζει και αισθητα ακριβοτερα.

Link to comment
Share on other sites

@Fulgore1 όπως σου είπα στην αρχή, συμφωνώ με τα περισσότερα που λες! Απλά ποτέ δεν είδα το κινητό σαν "ναυρχίδα" (δεν μου αρέσει και ο χαρακτηρισμός όπως κατάλαβες!), απλά ένα καλό τηλέφωνο στη μεσαία κατηγορία - πλέον, και με χαρακτηριστικά που μπορούν να το πάνε κάποια χρόνια μπροστά χωρίς upgrade (HDR10, USB C, 18:9, waterproof, wide angle lens ήρθαν για να μείνουν). 650ευρώ δεν έδινα ποτέ για αυτό το κινητό (ίσως και για κανένα!) καθώς έχω πλήθος φορητών συσκευών για διάφορες δουλειές που κάνω, και ένα κινητό δεν αντικαθιστά τα πάντα (ακόμα!).

 

Κάνεις ένα μικρό λάθος, το κινητό τώρα πάει σφαίρα στις πωλήσεις (είναι sleeper, που λένε και στις Αγγλο-Σαξωνικές χώρες) και οι χλιαρές κριτικές του A8 και η καθυστέρηση των καινούργιων LG/Samsung ανέβασαν την τιμή του πάνω από τα 400 μετά από πολύ καιρό.

 

Με λίγο περισσότερη προσοχή σε αυτά τα μειονεκτήματα που ανέφερες (Gorilla Glass 5 παντού, DAC, 64GB, o επεξεργαστής δεν με ενδιαφέρει, ίδιες κάμερες παντού, γιατί αν διάβασες έχουμε θέμα κάποιοι με υποδεέστερο ευρυγώνιο), το τηλέφωνο θα ήταν κορυφή, αλλά δεν νομίζω να έκανε 380 που είχε φτάσει πρόσφατα , οπότε πάλι θα λέγαμε τα ίδια, γιατί θα ήταν μετά κοντά στην τιμή του S8 και άλλων κορυφαίων κινητών (το S8 το αναφέρω γιατί στο ψάξιμό μου, πραγματικά ήταν το μόνο που άξιζε τα - περισσότερα - χρήματά του, σε συνδιασμό με Dex Station και Samsung VR έχεις ένα αρκετά καλό σύστημα για advanced χρήση, και αρκετά οικονομικά για τις δυνατότητες).

 

Ξέχασα πριν, να αναφέρω ότι η οθόνη είναι HDR10 compatible, οπότε βλέπετε αληθινό HDR από youtube (ή άλλη πηγή αν έχετε, π.χ GH5 κάμερα), που αν και είναι λίγο νωρίς, πιστεύω σε κάνα 2 χρόνια θα είναι το στάνταρ (πολύ ποιο χρήσιμο από ότι το 4Κ, αν και έρχονται πακέτο, οπότε δεν μπαίνετε σε διλλήματα!).

 

Προσωπικά S8 που δοκίμασα δεν με βόλευε καθόλου στο κράτημα, το δακτυλικό αποτύπωμα ήταν απίστευτα μεγάλο fail (είναι δυνατόν;!) και η κυρτότητα της οθόνης ουσιαστικά σου αφαιρεί mm θέασης. Επίσης το software ,καμία σχέση με το παλιό touchWiz, μου φάνηκε αρκετά ποιο βαρύ από το G6. Κατά τα άλλα, αν έχεις παίξει έστω και μία ώρα μαζί του, δύσκολα πηγαίνεις σε IPS οθόνη, αλλά πήγα!

 

Κρίμα για τη χαμένη ευκαιρία του ευρυγωνίου, θα με είχε βολέψει πάρα πολύ γι' αυτά που κάνω. Ίσως δοκιμάσω και το Google Pixel camera app, για την κεντρική.

Edited by Yiouria
Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποια επισημα στοιχεια για τις πωλησεις που γραφεις και το λες αυτο?Εγω αλλα διαβαζω παντως

https://www.xda-developers.com/lg-mobile-q3-2017-financial-report/

 

Οσο για το τσιπακι,στην αρχη δεν πειραζε επειδη ειχε βγει μονο το S8.

Αλλα οταν εχεις πλεον κινητα στην αγορα με ιδιo τσιπακι και ισως καλυτερη κεντρικη καμερα(και ας χανουν σε αλλα σημεια φυσικα απο το G6)οπως το HTC U Ultra που κοστιζουν φθηνοτερα,ή το προσφατο Honor 7x που και αυτο ειναι φθηνοτερο και προσφερει αρκετα απο αυτα που εχει το G6,καταλαβαινεις οτι δεν ειναι τα πραγματα οπως τις αρχες.

 

Για μενα επρεπε να κυκλοφορουσε εξ αρχης το V30 αντι για το G6 και ας εβγαινε αργοτερα πχ τον Μαιο/Ιουνιο ή να κοστιζει σαν αρχικη τιμη 100ευρω πανω.

 

Και δεν ειναι μονο το τσιπακι που ειναι το θεμα.

Διαβαζα πιο παλια στο εδω θεμα συγκριτικα μεταξυ G5 και G6 και στην καμερα και τα σχολια/συμπερασματα δεν ηταν τα καλυτερα δυνατα.Το ιδιο και για την selfie.

Οπως ειπα και το update σε android 8 αργει,οταν αλλες εταιρειες οπως Sony,htc,nokia(και η huawei στο mate 10) εχουν ηδη android 8 στα κινητα τους.

 

Βαλε και αυτο που εκανε με τα διαφορετικα μοντελα που οσο να ναι για μας στην Ευρωπη ηταν μεγαλη φαπα,το σκανδαλο με τα bootloops που ακομα τους στοιχειωνει(ποσες φορες ρωτηθηκε στο παρον θεμα αραγε απο ατομα αν εχει εμφανιστει κανενα θεμα bootloop ή που δεν εχουν ξεκλειδωτο bootloader(οπως βλεπεις στα σχολια απο κατω απο το παραπανω link) και δεν θελει πολυ να απορεις γιατι εχει πεσει και η κινηση στο παρον θεμα σε σχεση με παλια.

 

Και η τιμη φυσικα ειναι το παν. 650 δολλαρια κοστιζε το G6 τον Φλεβαρη/μαρτιο που βγηκε,650 δολλαρια κοστιζει το Pixel 2 αρα καταλαβαινεις που το παω.

 

Σαν συσκευη μαζι με το V30 ειναι ισως οτι το καλυτερο εχει κυκλοφορησει απο εποχη G2,αλλα δυστηχως για αλλη μια φορα οι αποφασεις των στελεχων/ανωτερων ειναι που δεν απεδωσαν τα μεγιστα.

Τα ιδια εκανε και η Htc.Μου εβγαλε το 2016 το HTC 10 που ηταν η καλυτερη επιλογη για τους μουσικοφιλους λογω του dac(μαζι με το v20)και στην επομενη συσκευη...αφαιρει την θυρα ακουστικων...

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Νικολα καλως μας ηρθες πισω! Θελουμε και αλλα συγκριτικα καμερας και καποια στιγμη τα φωτα σου πανω στο manual, να μαθαινουμε και εμεις οι σκραπες τιποτα καποια στιγμη! :lol:

Λιγο πολυ τα λετε ωραια σχετικα με τη συσκευη.

Το μονο που θελω να πω ειναι να μη δωσει η LG μια Oreo αναβαθμιση τιγκαρισμενη στα αρχικα της bug γιατι ξερουμε πως μετα δεν προκειται να ακολουθησουν πολλες βελτιωσεις.

Θα προτιμουσα να αργησει λιγο και να δωσει κατα τον Μαρτη την 8.1 με οποια καλουδια μπορει να προσφερει η LG παραπανω, οπως το να φτασει στις μεγιστες δυνατοτητες το λογισμικο της καμερας.

 

Στάλθηκε από το LG-H870DS μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

νασαι καλα. Εχει η γυναικαι μου το νοτε στο σπιτι, αλλα να σου πω την αληθεια βαρεθηκα να κανω συγκριτικα, ασε που δεν εχει νοημα πλεον.

Προσωπικα το G6 το ευχαριστιεμαι για το μαζεμενο του μεγεθος και τα ωραια υλικα. Το πηρα σε γκρι που φαινεται μεταλλικο γιατι το μαυρο που ειχα παρει στις αρχες του δε με τρελανε. Τωρα το γκρι το βλεπω και το ευχαριστιεμαι, μου αρεσει παρα πολυ.

Κατα τα αλλα εχει θεμα με ταχυτητα, υστερει σημαντικα (πχ ξεκλειδωνεις οθονη και μεχρι να μπεις σε καποια εφαρμογη εχει καθυστερηση, δεν ειναι ακαριαιο σε σχεση με τις αλλες ναυαρχιδες) ομως δε με νοιαζει. Απλα το πισωγυρισμα μου κακοφανηκε λιγο στην αρχη.

 

Ομως δεν παυει να με καλυπτει συνολικα, αφου εχει καλη καμερα, ειναι αδιαβροχο, εχει θυρα ακουστικων, καλη μπαταρια και οπως ειπα ειναι πανεμορφο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα τωρα...

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Για τσεκάρετε κατεβάζει μία μεγάλη έκδοση λογισμικού.

 

Και εμένα κατεβάζει τώρα μια νέα ενημέρωση λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...