Jump to content

LG G6


mpompa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι το είδα από κοντά σε titanium χρώμα και έπαθα την πλάκα μου. Η τιμή του έχει πάρει την κατηφόρα και έχει ένα τεράστιο ατού για εμένα (εύκολη και απλή χρήση tempered glass). Το S8 δεν με γεμίζει σε εμφάνιση. Θέλω να έχει στιβαρότητα το κινητό. Η ταχύτητα δεν μεν ενδιαφέρει τόσο αφού χρησιμοποιώ 5-10 απλές εφαρμογές (τίποτα από social media) και όχι παιχνίδια. Αυτό σημαίνει ότι δεν πρόκειται να καταλάβω διαφορά στην ταχύτητα. Η κάμερα και η μπαταρία με νοιάζουν. Θα υπάρχει και δεύτερο κινητό (Z3c άρα και στην μπαταρία μπορεί να κάνει μικρό συμβιβασμό). Τώρα αν στην κάμερα είναι μεγάλες οι διαφορές αλλάζει το πράγμα. Τα καινούργια μοντέλα δεν υπάρχει λόγος να τα περιμένω αφού για αρκετούς μήνες, τουλάχιστον 6 δεν θα μπορώ να ακολουθήσω την τιμή τούς. Είμαι στην ουσία εγκλωβισμένος ανάμεσα σε G6, S7, S7edge & P10.

 

Συγγνώμη για το off topic παιδιά αλλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου :)

Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η αλήθεια είναι ότι το είδα από κοντά σε titanium χρώμα και έπαθα την πλάκα μου. Η τιμή του έχει πάρει την κατηφόρα και έχει ένα τεράστιο ατού για εμένα (εύκολη και απλή χρήση tempered glass). Το S8 δεν με γεμίζει σε εμφάνιση. Θέλω να έχει στιβαρότητα το κινητό. Η ταχύτητα δεν μεν ενδιαφέρει τόσο αφού χρησιμοποιώ 5-10 απλές εφαρμογές (τίποτα από social media) και όχι παιχνίδια. Αυτό σημαίνει ότι δεν πρόκειται να καταλάβω διαφορά στην ταχύτητα. Η κάμερα και η μπαταρία με νοιάζουν. Θα υπάρχει και δεύτερο κινητό (Z3c άρα και στην μπαταρία μπορεί να κάνει μικρό συμβιβασμό). Τώρα αν στην κάμερα είναι μεγάλες οι διαφορές αλλάζει το πράγμα. Τα καινούργια μοντέλα δεν υπάρχει λόγος να τα περιμένω αφού για αρκετούς μήνες, τουλάχιστον 6 δεν θα μπορώ να ακολουθήσω την τιμή τούς. Είμαι στην ουσία εγκλωβισμένος ανάμεσα σε G6, S7, S7edge & P10.

 

Συγγνώμη για το off topic παιδιά αλλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου :)

 

Δεν ξέρω αν αξίζει να πας σε s7 edge. Δεν έχω στο μυαλό μου τώρα άμεση σύγκριση σε καμερα, αλλά είναι πιο πλήρες σε όλα και με καλύτερη μπαταρία. Τώρα για κάμερα, αν θες δες στο Flickr μου nikosbletas@yahoo.com

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

@darklord77 Από τα κινητά που αναφέρεις, πήγαινε σίγουρα σε G6. Εγώ πήγα σε G6 ενώ ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το S8 για να καταλάβεις.

 

Το S8 πολύ καλύτερη κάμερα, αλλά μία. Χάλια τοποθέτηση δακτυλικού αποτυπώματος - τραγικό fail, μου έδινε την αίσθηση όχι πολύ στιβαρού πράγματος, η Edge φιλοσοφία είναι μόνο για εντυπωσιασμό και πρακτικά δημιουργεί και κάποια θεματάκια, και νομίζω ότι η διαφορά 821 με τον 835 είναι όπως να έχεις έναν i7-6700 αντί i7-7700. Υπάρχει διαφορά, αλλά στην πραγματικότητα είναι ελάχιστη, πολλά παίζουν ρόλο στην συνολική απόδοση ενός κινητού και όχι μόνο ο επεξεργαστής. Το λειτουργικό της LG μου φαίνεται λίγο ποιο ελαφρύ από Samsung.

 

Μπαταρία είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Ραδιόφωνο ακούω συνέχεια, μουσική πιστότητα αρκετά καλή (δυστυχώς δεν έχει τον καλό DAC) αλλά αρκετά καλύτερη από κάτι Xiaomi και Κινέζικα που είχα σπίτι, το silver πολύ όμορφο!

 

Τα παράπονά μου.

1) υπάρχουν 2 διαφορετικά είδη ευρυγωνίων φακών, και είναι εντελώς στην τύχη σε ποιον θα πέσεις, εκτός αν ανοίξεις συσκευασία και δεις (κοίτα λίγο πριν, υπάρχουν σχετικά ποστ). Ο ένας είναι πολύ χειρότερος από τον άλλο.

2) το κινητό δεν συνδέεται ενσύρματα σε οθόνη. Το θεωρούσα δεδομένο πριν το πάρω, και απογοητεύτικα πολύ όταν διαπίστωσα ότι δεν γίνεται. Μόνο και μόνο γι'αυτό θα πήγαινα S8, αλλά θα το κρατήσω κάνα χρόνο και βλέπουμε. Όλα τα υπόλοιπα μου αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

@darklord77 Από τα κινητά που αναφέρεις, πήγαινε σίγουρα σε G6. Εγώ πήγα σε G6 ενώ ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το S8 για να καταλάβεις.

 

Το S8 πολύ καλύτερη κάμερα, αλλά μία. Χάλια τοποθέτηση δακτυλικού αποτυπώματος - τραγικό fail, μου έδινε την αίσθηση όχι πολύ στιβαρού πράγματος, η Edge φιλοσοφία είναι μόνο για εντυπωσιασμό και πρακτικά δημιουργεί και κάποια θεματάκια, και νομίζω ότι η διαφορά 821 με τον 835 είναι όπως να έχεις έναν i7-6700 αντί i7-7700. Υπάρχει διαφορά, αλλά στην πραγματικότητα είναι ελάχιστη, πολλά παίζουν ρόλο στην συνολική απόδοση ενός κινητού και όχι μόνο ο επεξεργαστής. Το λειτουργικό της LG μου φαίνεται λίγο ποιο ελαφρύ από Samsung.

 

Μπαταρία είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Ραδιόφωνο ακούω συνέχεια, μουσική πιστότητα αρκετά καλή (δυστυχώς δεν έχει τον καλό DAC) αλλά αρκετά καλύτερη από κάτι Xiaomi και Κινέζικα που είχα σπίτι, το silver πολύ όμορφο!

 

Τα παράπονά μου.

1) υπάρχουν 2 διαφορετικά είδη ευρυγωνίων φακών, και είναι εντελώς στην τύχη σε ποιον θα πέσεις, εκτός αν ανοίξεις συσκευασία και δεις (κοίτα λίγο πριν, υπάρχουν σχετικά ποστ). Ο ένας είναι πολύ χειρότερος από τον άλλο.

2) το κινητό δεν συνδέεται ενσύρματα σε οθόνη. Το θεωρούσα δεδομένο πριν το πάρω, και απογοητεύτικα πολύ όταν διαπίστωσα ότι δεν γίνεται. Μόνο και μόνο γι'αυτό θα πήγαινα S8, αλλά θα το κρατήσω κάνα χρόνο και βλέπουμε. Όλα τα υπόλοιπα μου αρέσουν.

 

επιστρεψε μου να σχολιασω αυτα που λες:

Επειδη το G6 Μου αρεσει πολυ και μελλοντικα θα το παρω για 2ο να υπαρχει στο σπιτι σαν καβα (οταν θα πεσει αρκετα η τιμη του ακομα)

το δαχτυλικο συμφωνω αλλα αν παρεις το μικρο σ8 δεν ειναι τοσο αβολο, προσωπικα δεν δουλευα δαχτυλικο γιαυτο δεν το ανεφερα. Ποτε δεν το δουλευω δηλαδη.

Η edge Οθονη εμενα μαρεσε πολυ, και κυριως το edge μενου οπου ανα πασα στιγμη με ενα τραβηγμα του μενου εχεις 1-2-3 οθονες με βασικες λειουργιες, πχ εγω ειχα εφαρμογες που δεν χρησιμοποιω καθημερινα (κομπιουτερακι, τραπεζες κλπ ) ή επαφες που δε δουλευα καθημερινα αλλα τις δουλευα κλπ κλπ. ΠΡαγματικα νομιζω οτι βολευει. η οθονη ειναι επικινδυνη στο να σπασει (το ειχα ασφαλισει) αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειχα τυχαια αγγιγματα που λενε πολλοι κλπ. Αν μαθεις να το κρατας σωστα, με πιο ανοιχτο το χερι δηλαδη δεν εχεις θεμα. Αν το εχεις κλειστο το χερι, πατας λιγο στην ακρη οκ.

 

Ο 821 δεν ξερω αν ειναι αυτο που εφταιγε, αλλα θα πω και κατι αλλο, περα απο το γενικο lag, υπαρχει μεγαλο shutter lag!

Επειδη εχω και μικρο παιδι, περα απο το οτι οι φωτο δε μου αρεσαν, δεν μπορουσα και να πιασω μια φωτο! Στις περισσοτερες λογω lag ειχε αλλαξει 50 θεσεις μεχρι να βγαλει. Κυριως μες το σπιτι και σε πιο δυσκολα σκηνικα. Δεν μιλαω για ακαριαιο ανοιγμα καμερας που δεν εχεις...

Να το πω αλλιως και οποιος θελει το δεχεται. Το κινητο μου φαινοταν σε ταχυτητα πιο κοντα στο σονυ Ζ3, παρα στο Σ8 και δεν το λεω για να υπερβαλω.

Επειδη στο whatsapp εχω 3 ομαδικες συνομιλιας και χτυπαει συνεχεια μια απο ολες, σπανια ειναι ολες ανενεργες, ειχα βαρεθει να βλεπω κλεψυδρα στο ανοιγμα του.. αυτο με χαλασε και οσο ελαφρυ και να ειναι το μενου της LG, εγω δεν το ειδα και τι να το κανω, αμα το κινητο ειναι αργο?

Μπαταρια οκ καλη, οχι κανα θαυμα αλλα πιστευω σαν σ8 μιας και εγω ειχα s8+ το οποιο ειχε καλυτερη.

 

Ευρυγωνιο ειχα και εγω τον "κακο" και η αληθεια ειναι οτι η λεπτομερεια ηταν χαλια που εκανα μερικες δοκιμες. Δεν ξερω ποσο καλυτερη θα ηταν με τον αλλο φακο, αλλα δεν ηταν για αλλη χρηση περαν των social η για τοπια ή για σκηνικα γενικα που δε θες να ζουμαρεις καθολου.

 

ΙΣως ειναι το πιο ωραιο πανω του μετα το σχεδιο και τα υλικα του αυτη η καμερα μιας και ειναι σα να κουβαλας μια gopro συνεχεια μαζι σου.

 

Αυτα απο εμενα.

 

Επισης αν εχεις gopro 6 δεν την βλεπει στα 5GHZ τα οποια τα δουλεψα με Note Και ηταν πολυ πολυ καλυτερη η εμπειρια χρησης της καμερας, τοσο σε επικοιωνια με το κινητο οσο και σε ταχυτητα μεταφορας δεδομενων (ουτε το Mate 10 την βλεπει στα 5ghz)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι η διαφορά 821 με τον 835 είναι όπως να έχεις έναν i7-6700 αντί i7-7700. Υπάρχει διαφορά, αλλά στην πραγματικότητα είναι ελάχιστη.

 

Το παραδειγμα σου ειναι ψιλο οτι να ναι.i7 6700-i7 7700 αντιστοιχα σε κινητα ηταν ο snap 820 με τον 821.

Ο 835 ειναι κατι σαν τον 8700κ(μην πω 7820x καλυτερα)σε σχεση με 6700.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η κάμερα και η μπαταρία με νοιάζουν.

Είμαι στην ουσία εγκλωβισμένος ανάμεσα σε G6, S7, S7edge & P10.

 

Σιγουρα δεν θα σου προτεινα το P10 λογω της μετριας αυτονομιας του.

 

Μεταξυ των g6 και S7 edge συγκεκριμενα θα σου προτεινα το S7 edge με διαφορα καθαρα με βαση αυτα που γραφεις παραπανω.

 

Στο κομματι της αυτονομιας το G6 για μενα ισως εχει την δευτερη καλυτερη αυτονομια απο τα παραπανω κινητα που ανεφερες αλλα πισω απο το S7 edge. Και ενω το G6 εχει την δευτερη γνωστη ευρυγωνια καμερα που ειναι ωραια,στο S7 edge(οπως και στο Pixel πχ)εχει δωθει ολο το βαρος στην κεντρικη καμερα. Το αποτελεσμα ειναι να εχεις πολυ καλο αποτελεσμα σε συνθηκες καλου και χαμηλου φωτισμου.Μιλαμε ουτως ή αλλως για μια απο τις καλυτερες καμερες του 2016.

 

Για την κεντρικη καμερα του G6 δεν μπορω να πω το ιδιο πραγμα κυριως για τις συνθηκες χαμηλου φωτισμου. Ακομα και η selfie καμερα του ειναι χαλι μαυρο.

 

Τα παραπανω τα γραφω καθαρα με βαση τα κινητα που ανεφερες φυσικα.Προσωπικα αν ηταν να αγορασω τωρα κανενα απο αυτα τα κινητα δεν θα αγοραζα.Θα μαζευα λιγα χρηματα παραπανω απο τα 450ευρω του S7 edge να πηγαινα σε κατι πιο προσφατο και ας κοστιζει λιγο ακριβοτερα.

 

Ουτως ή αλλως οπως εχω ξαναπει πολλες φορες στο κομματι της φωτογραφιας ειναι γνωστο οτι αν εχεις μεγαλες απαιτησεις πρεπει να διαθεσεις πολλα χρηματα για τον αναλογο εξοπλισμο(καμερα).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σύμφωνα με τα παραπάνω:

 

1. Λαγκαρει πολύ; και

2. Οι φωτογραφίες που βγάζει είναι κάτω του μετρίου;

 

Ρωτάω γιατί το σκέφτομαι σαν αγορά.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έχετε θάψει λιγο το κινητό; Μήπως το ψιρίζετε πολύ; Το κινητό είναι απίθανο και πολύ πάνω του μετρίου που αναφέρετε...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σύμφωνα με τα παραπάνω:

 

1. Λαγκαρει πολύ; και

2. Οι φωτογραφίες που βγάζει είναι κάτω του μετρίου;

 

Ρωτάω γιατί το σκέφτομαι σαν αγορά.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Άλλο κάτω του μετρίου άλλο κατώτερες των ναυαρχίδων του 2017. Επίσης άλλο καλές άλλο κακές υπό συνθήκες. Εγώ είπα συγκεκριμένα ότι φωτογραφίες της κόρης μου μες το σπίτι όπου ο φωτισμός δεν είναι τόσο καλό δεν κράτησα καμία αυτές τις μέρες, ήταν είτε θολες είτε από την πολλή επεξεργασία που αλοιωμενες.

 

Όσο για το λαγκ, είπα ακριβώς τι έκανε. Δεν ήταν ακαριαιο όπως θα έπρεπε και ας φοράει τον 821.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπερβολικό το θάψιμο. Μία compact 5αετίας που παίρνεις με 50ευρώ από ebay είναι πολύ καλύτερη φωτογραφικά από το S7. Η φωτογράφιση παιδιού είναι από τα ποιο δύσκολα θέματα επειδή θέλει πολύ γρήγορο shutter speed, εν συνεχεία καθαρή ποιότητα σε υψηλά ISO και χωρίς πολύ Noise Reduction, πολύ καλό auto focus και φακό με μεγάλο διάφραγμα. Προφανώς γι'αυτό υπάρχουν ακόμα επαγγελματίες φωτογράφοι και βιντεογράφοι, γιατί π.χ δεν θα έδινες την βάφτιση του παιδιού σου να στην κάνει κάποιος αποκλειστκά με S7 edge, ή iPhone 7.

 

Εγώ που είμαι 20 χρόνια επαγγελματίας φωτογράφος, με τον εξοπλισμό μου δυσκολεύομαι να βγάλω μικρά παιδιά σε εσωτερικό χώρο, πολλές φορές κατα φεύγω σε επαγγελματικό φλας για να έχω καλύτερα (και ευκολότερα) αποτελέσματα.

 

Η ύπαρξη ευρυγωνίου ήταν για μένα σημαντικός λόγος επιλογής, απογοητευτική ποιότητα με τον χάλια φακό, από την άλλη όμως για social media είναι οκ, και τουλάχιστον έχεις την επιλογή.

 

Η σέλφι κάμερα είναι χάλια, αλλά κάποιοι, δεν βγάζουμε σέλφι, και τίποτα να μην είχε εκεί δεν θα με πείραζε. Δεν μπορώ να κρίνω γιατί η τελευταία φορά που έβγαλα selfie φώτο ήταν πριν 2 χρόνια με 28mgpxl APS-C BSI sensor και 10mm 3.5f φακό, και δεν ξαναέβγαλα από τότε.

 

Έχω μικρή εμπειρία με S8, αλλά σε σημεία μου φάνηκε ότι το G6 μπορεί να ήταν και ποιο γρήγορο, τελείως υποκειμενικά όλα αυτά, γιατί οι συνδέσεις (4G/wi fi), τα προγράμματα που έχει ο καθένας φορτωμένα, οι ρυθμίσεις, και όλα είναι τελείως διαφορετικά ανάλογα το χρήστη. Σίγουρα το S8 (το αναφέρω γιατί αυτό ήταν η άλλη μου επιλογή) είναι καλύτερο κινητό, κάποια πράγματα όμως τα θεώρησα deal breaker. Το G6 για τα λεφτά του είναι πραγματικά σούπερ. Δηλαδή και το Α8 που σκεφτόμουν για λίγο όταν είχε ανακοινωθεί, απέχει παρασάγας από το G6, και είναι ακριβότερο.

Edited by Yiouria
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπερβολικό το θάψιμο. Μία compact 5αετίας που παίρνεις με 50ευρώ από ebay είναι πολύ καλύτερη φωτογραφικά από το S7. Η φωτογράφιση παιδιού είναι από τα ποιο δύσκολα θέματα επειδή θέλει πολύ γρήγορο shutter speed, εν συνεχεία καθαρή ποιότητα σε υψηλά ISO και χωρίς πολύ Noise Reduction, πολύ καλό auto focus και φακό με μεγάλο διάφραγμα. Προφανώς γι'αυτό υπάρχουν ακόμα επαγγελματίες φωτογράφοι και βιντεογράφοι, γιατί π.χ δεν θα έδινες την βάφτιση του παιδιού σου να στην κάνει κάποιος αποκλειστκά με S7 edge, ή iPhone 7.

 

Εγώ που είμαι 20 χρόνια επαγγελματίας φωτογράφος, με τον εξοπλισμό μου δυσκολεύομαι να βγάλω μικρά παιδιά σε εσωτερικό χώρο, πολλές φορές κατα φεύγω σε επαγγελματικό φλας για να έχω καλύτερα (και ευκολότερα) αποτελέσματα.

 

Η ύπαρξη ευρυγωνίου ήταν για μένα σημαντικός λόγος επιλογής, απογοητευτική ποιότητα με τον χάλια φακό, από την άλλη όμως για social media είναι οκ, και τουλάχιστον έχεις την επιλογή.

 

Η σέλφι κάμερα είναι χάλια, αλλά κάποιοι, δεν βγάζουμε σέλφι, και τίποτα να μην είχε εκεί δεν θα με πείραζε. Δεν μπορώ να κρίνω γιατί η τελευταία φορά που έβγαλα selfie φώτο ήταν πριν 2 χρόνια με 28mgpxl APS-C BSI sensor και 10mm 3.5f φακό, και δεν ξαναέβγαλα από τότε.

 

Έχω μικρή εμπειρία με S8, αλλά σε σημεία μου φάνηκε ότι το G6 μπορεί να ήταν και ποιο γρήγορο, τελείως υποκειμενικά όλα αυτά, γιατί οι συνδέσεις (4G/wi fi), τα προγράμματα που έχει ο καθένας φορτωμένα, οι ρυθμίσεις, και όλα είναι τελείως διαφορετικά ανάλογα το χρήστη. Σίγουρα το S8 (το αναφέρω γιατί αυτό ήταν η άλλη μου επιλογή) είναι καλύτερο κινητό, κάποια πράγματα όμως τα θεώρησα deal breaker. Το G6 για τα λεφτά του είναι πραγματικά σούπερ. Δηλαδή και το Α8 που σκεφτόμουν για λίγο όταν είχε ανακοινωθεί, απέχει παρασάγας από το G6, και είναι ακριβότερο.

 

Φίλε μου, νομίζω ότι πάμε από το ένα άκρο στο άλλο.

Προσωπικά την κόρη μου την βγάζω με s8 ή note που είχα άνετα μες το σπίτι, σαφώς και με αποτυχημένες φώτο και με θολωμα σε χέρια ή πρόσωπο ανάλογα τι κουνάει αλλά και με πολλές επιτυχημένες, προφανώς όχι επιπέδου slr..αλλά επιπέδου να βλέπονται άντε και να εκτυπωνονται.

 

Το G6 λοιπόν εκεί υστερεί, και ένα κινητό εμείς που δεν είμαστε φωτογράφοι το θέλουμε για τα πάντα..προσωπικά δεν θα πάρω slr ή mirroless αν δεν έρθει ημέρα που θα έχω ένα 500αρικο για πέταμα, και ο λόγος είναι ότι μόνο το κινητό έχω πάντα μαζί και όσο είχα ψηφιακή σχεδόν ποτέ δεν κατάφερα να την εκμεταλλευτω. Αντίθετα με το κινητό πιάνεις τις καλύτερες φάσεις.

 

Επειδή δεν είμαστε όλοι ίδιοι ούτε έχουμε τις ίδιες ανάγκες, καλό είναι να μιλάμε με πλήρες σκεπτικό.

Εσύ είσαι επαγγελματίας και προφανώς έχεις εύκολη μαζί σου και μια καλή κάμερα πάντα.

 

Τέλος, το θέμα ταχύτητας, ειδικά στο shutter, όχι απλά απέχει έτη φωτός το S8 αλλά με το g6 πραγματικά χάνεις πλάνα εύκολα, καθώς έχει τρομερό shutter lag.

Το είχα πει και το φθινόπωρο που ξανά είχα το g6 και που όλοι είχαν συμφωνήσει. Απλά στις πιο δύσκολες συνθήκες όπως αυτές μες το σπίτι είναι ακόμα πιο έντονο το πρόβλημα αυτό και η διαφορά τους.

Τέλος, γενικά το κινητό είναι πιο αργό και οφείλω να το πω σε όποιον θέλει να το πάρει. Τώρα αν κάποιος έρχεται από κινητό παλιότερο θα του φανεί μια χαρά. Εγώ είχα s7, s8, note, U11, 5T, που όλα είναι μακράν πιο γρήγορα από g6.με αυτά συγκρίνω.

Εξάλλου το κόστος είναι σχετικό. Για 100 ευρώ πχ διαφορά μπορεί να αξίζει να πας παραπάνω αν πρόκειται να το κρατήσεις χρόνια, αντίθετα εσύ που θες μια wide για τα social και κουβαλάς μαζί σου το τέρας για ποιότητα, δε σε νοιάζει τόσο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τελικά τα παιδιά είχαν δίκιο μετά απο ενα wipe ολα επανήλθαν στα φυσιολογικά όσο αφορά το θέμα της μπαταρίας.....βέβαια το combine cpu είναι ακόμα στο Θεό αλλά υπάρχει φυσιολογική κατανάλωση ευχαριστω για την βοήθειαe780b16da60cc762cb3f7c2bec27b699.jpg7abeb1a629c072434430ffe3991452a2.jpg

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Fulgore1

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και με αφορμή το post σου, θα πω γιατί είναι λίγο μπέρδεμα η όλη ιστορία και ο λόγος είναι για μένα καθαρά η τιμή. Το κινητό είναι VFM την δεδομένη χρονική στιγμή και ο λόγος είναι η κατρακύλα στην τιμή (κάτω από 370). Δεν νομίζω να υπάρχει άλλο που να μπορεί να σταθεί δίπλα του (ούτε το S7 το απλό – μικρότερη οθόνη – μικρότερη μπαταρία – κινητό του 2016 – ελάχιστα χειρότερος επεξεργαστής). Η σύγκριση με το S8 τώρα που μιλάμε είναι άστοχη (περίπου 140 διαφορά). Όπως λέει και ο Fulgore το S7 edge είναι ο αντίπαλος του (στα περισσότερα βασικά σημεία είναι απλά καλύτερο από το G6), αλλά έχει ένα μεγάλο πρόβλημα και αυτό είναι η τιμή του (450). Αν πάει κάποιος για το S7 edge απλά το ξεχνάει και πάει στο S8. Επίσης λίγο πριν την παρουσίαση νέων μοντέλων πιστεύω ότι τα μόνα κινητά που αξίζουν να αγοράσει κάποιος είναι τα περίπου 350 ευρώ, αφού τα ακριβότερα θα πέσουν αναγκαστικά λίγο, οπότε καλύτερα κάποιος να περιμένει. ΠΧ κάποιος έχει πάρει την απόφαση να πάει σε S7 edge ε περιμένει λίγο για κάποια καλή προσφορά με την έλευση του S9.

Άφησα για το τέλος ένα τεράστιο αρνητικό για το G6 αν και μόνο αν ισχύουν αυτά που διαβάζω για μεγάλη διαφορά στην ποιότητα των φωτογραφιών εξαιτίας των διαφορετικών φακών (2,01 & 2,09). Καλό θα ήταν κάτοχοι του κινητού εδώ στο forum να μας δώσουν τα φώτα τους.

Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

@Nikos_Mpl δεν διαφωνώ επί της ουσίας. Τα τελευταία Samsung έχουν αρκετά καλύτερες κάμερες, κορυφαίες για κινητά κατά τη γνώμη μου, και με την καινούργια γεννιά θα δείτε μεγαλύτερες διαφορές.

 

Στα λεφτά του δεν νομίζω ότι υπάρχει ποιο πλήρες πακέτο από το G6 αυτή τη στιγμή. Ειδικά αν κάποιος κοιτάει και τα SAR numbers. Στα 365euro σήμερα είναι μία καλη μεταβατική συσκευή μέχρι τη μεθεπόμενη γεννιά με τα AI chips και κορυφαίες κάμερες.

 

@darklord77 έχει συζητηθεί διεξοδικά και με λινκλ μερικά ποστς ποιο πίσω

Edited by Yiouria
Link to comment
Share on other sites

@Fulgore1

Άφησα για το τέλος ένα τεράστιο αρνητικό για το G6 αν και μόνο αν ισχύουν αυτά που διαβάζω για μεγάλη διαφορά στην ποιότητα των φωτογραφιών εξαιτίας των διαφορετικών φακών (2,01 & 2,09). Καλό θα ήταν κάτοχοι του κινητού εδώ στο forum να μας δώσουν τα φώτα τους.

 

Εγώ εχω το g6 dual sim 4/64, 2.09 φακό

Link to comment
Share on other sites

Μερικά post πίσω βρήκα τα συγκριτικά με τους δυο φακούς και η διαφορά είναι εμφανής και έντονη, σε βαθμό να φάει άκυρο από εμένα το κινητό. Δεν δίνω τόσα λεφτά για να πάρω kinder έκπληξη. Κρίμα γιατί πίστευα ότι θα ήταν καλή αγορά για δυο χρόνια.
Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έχετε θάψει λιγο το κινητό; Μήπως το ψιρίζετε πολύ; Το κινητό είναι απίθανο και πολύ πάνω του μετρίου που αναφέρετε...

 

Τα θεματα των κινητων ειναι για να μιλαμε αντικειμενικα ή ειναι θεματα τα οποια απευθυνονται στους κατοχους/fanboy των συσκευων.

Ακομα και στα θεματα πολυ πιο παλιων κινητων αν μπουμε προφανως και οι περισσοτεροι θα πουν τα καλυτερα για την συσκευη που εχουν.

Εμεις φταιμε που το G6 ηταν σχεδον για ολο το 2017 η ναυαρχιδα της LG στην αγορα?Αν δεν ειμαστε αυστηροι με τις ναυαρχιδες που ζητανε τα περισσοτερα πραγματα με τι θα ειμαστε?Με τα κινητα των 100ευρω?650δολλαρια ηταν η αρχικη τιμη του G6.

Ευτυχως δεν ειχαμε κρουσματα bootloop(αλλο ωραιο κουσουρι να εχεις να φοβασαι σε τοσο ακριβη συσκευη).

 

Για την selfie btw ουτε εμενα προσωπικα με ενδιαφερει αλλα υπαρχει αρκετος κοσμος ο οποιος δεν ειναι καθολου ευχαριστημενος με την ποιοτητα της,ειδικα στο ακριβοτερο V30 που ειναι και η ιδια.

Πιο πισω δεν ειχε αναφερθει παρα πολλες φορες και το πισω τζαμακι στις καμερες το οποιο χαραζεται πολυ ευκολα?

Δεν εχει αναφερθει οτι ειναι αστειο το μπροστα μερος του κινητου (για ναυαρχιδα) να εχει gorilla glass 3?

Απο updates τα χουμε ξαναπει οπως και για το skin της LG και τις επιπλεον εφαρμογες της τα εχω αναφερει πιο πισω.

Φυσικα δεν βοηθαει και το γεγονος οτι η εκδοση της Ευρωπης ειναι η κατωτερη απο τις αλλες(αλλα σου κυκλοφορουν το G6+ μες την μαπα ακριβοτερα).

 

399ευρω ειχε το XZ1 τωρα τις γιορτες και 395ευρω εχει το Nokia 8(φυσικα και αυτα με τα δικα τους μειονεκτηματα)οι αντιστοιχες ναυαρχιδες των αλλων εταιρειεων,αρα δεν τα λες και λιγα τα χρηματα του G6.

Αρα οπως και για τις υπολοιπες συσκευες εκει που ειναι να πω μπραβο και καλα λογια θα τα πω(οθονη,σχεδιασμος,μπαταρια,wide camera) και εκει που δεν εμεινα ικανοποιημενος επισης θα το γραψω.

 

Οχι το κινητο δεν ειναι ουτε μετριο,ουτε κακο. Ειναι μια βιαστικη επιλογη της LG με καποιες κακες αποφασεις που θα μπορουσε να ηταν πολυ καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το προστατευτικό γυαλί Nillkin Amazing H+ Pro. Το τοποθέτησα και όλα μια χαρά.

 

To πρόβλημα που έχω αφορά την πίσω κάμερα. Πριν βάλω θήκη στο κινητό, δημιουργήθηκε μια ανεπαίσθητη γραμμούλα που περνάει μπροστά από το φακό. Δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν έχει επηρεάσει την απόδοση στη φωτογραφία ή αν είναι απλά η ιδέα μου.

Μέσα στη συσκευασία της Nillkin υπήρχαν 2 ανταλλακτικά φιλμ (όχι glass) για την πίσω κάμερα του κινητού. Έτσι πήγα να αντικαταστήσω το φιλμ που νόμιζα ότι θα υπάρχει πάνω από τους πίσω φακούς. Δυστυχώς, δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι τέτοιο.

Οπότε καταλαβαίνω ότι αν θέλω να απαλλαγώ από την γραμμούλα που υπάρχει, θα πρέπει πρώτα να αλλάξω το γυαλί πάνω από τους φακούς και στη συνέχεια να προσθέσω την extra προστασία.

 

- Γνωρίζετε που θα μπορούσα να απευθυνθώ για να αλλάξω το γυαλί των πίσω φακών και πόσο θα κόστιζε συνολικά;

- Ξέρετε αν για extra προστασία του γυαλιού των πίσω φακών, εκτός από απλό φιλμ, υπάρχει και glass οπώς και για την οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το προστατευτικό γυαλί Nillkin Amazing H+ Pro. Το τοποθέτησα και όλα μια χαρά.

 

To πρόβλημα που έχω αφορά την πίσω κάμερα. Πριν βάλω θήκη στο κινητό, δημιουργήθηκε μια ανεπαίσθητη γραμμούλα που περνάει μπροστά από το φακό. Δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν έχει επηρεάσει την απόδοση στη φωτογραφία ή αν είναι απλά η ιδέα μου.

Μέσα στη συσκευασία της Nillkin υπήρχαν 2 ανταλλακτικά φιλμ (όχι glass) για την πίσω κάμερα του κινητού. Έτσι πήγα να αντικαταστήσω το φιλμ που νόμιζα ότι θα υπάρχει πάνω από τους πίσω φακούς. Δυστυχώς, δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι τέτοιο.

Οπότε καταλαβαίνω ότι αν θέλω να απαλλαγώ από την γραμμούλα που υπάρχει, θα πρέπει πρώτα να αλλάξω το γυαλί πάνω από τους φακούς και στη συνέχεια να προσθέσω την extra προστασία.

 

- Γνωρίζετε που θα μπορούσα να απευθυνθώ για να αλλάξω το γυαλί των πίσω φακών και πόσο θα κόστιζε συνολικά;

- Ξέρετε αν για extra προστασία του γυαλιού των πίσω φακών, εκτός από απλό φιλμ, υπάρχει και glass οπώς και για την οθόνη;

 

δεν είναι και δύσκολο....και δεν πιστεύω να ζητάνε και καμιά περιουσία για την αλλαγή.

procordia τηλέφωνο και θα μάθεις τα νέα....

 

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεγράφετε τις φωτογραφικές δυνατότητες του κινητού τόσο εύκολα!.. Δεν είναι μόνο το hardware, είναι και το software. Από hardware το G6 είναι ικανότατο, στο software χωλαίνει.

Οι φωτό αυτές είναι με την G-camera. Δεν έχω κάνει τίποτα, απλά άνοιξα την εφαρμογή και πάτησα το κουμπί. Στην πρώτη, ομολογουμένως, στήθηκα σε καλή θέση για να έχω τον φωτισμό με το μέρος μου. Η δεύτερη είναι κανονικό snapshot που το τράβηξα έτσι, γιατί έτσι το χρειαζόμουν. Και οι δύο με αφήνουν απόλυτα ικανοποιημένο.

 

IMG_20180213_014523.jpg IMG_20180213_015241.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεγράφετε τις φωτογραφικές δυνατότητες του κινητού τόσο εύκολα!.. Δεν είναι μόνο το hardware, είναι και το software. Από hardware το G6 είναι ικανότατο, στο software χωλαίνει.

Οι φωτό αυτές είναι με την G-camera. Δεν έχω κάνει τίποτα, απλά άνοιξα την εφαρμογή και πάτησα το κουμπί. Στην πρώτη, ομολογουμένως, στήθηκα σε καλή θέση για να έχω τον φωτισμό με το μέρος μου. Η δεύτερη είναι κανονικό snapshot που το τράβηξα έτσι, γιατί έτσι το χρειαζόμουν. Και οι δύο με αφήνουν απόλυτα ικανοποιημένο.

 

IMG_20180213_014523.jpg IMG_20180213_015241.jpg

 

Καλά, βγάλε μια φώτο μέσα σε σπίτι ένα παιδί χωρίς φλας και άμα φαίνεται έλα πες μου.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλά, βγάλε μια φώτο μέσα σε σπίτι ένα παιδί χωρίς φλας και άμα φαίνεται έλα πες μου.

 

Συμβαίνει τώρα...

Αυτή ήταν η τρίτη λήψη, στις άλλες δύο τον είχα βάλει να πάρει φόρα και να κλωτσήσει την μπάλα. Αλλά τόσο γρήγορη κίνηση σε τέτοιες συνθήκες φωτισμού ούτε DSLR θα την έπιανε.

Σε αυτήν τον έβαλα να κρατάει κάτι (για να έχει βάρος το χέρι) και να σκύψει να πιάσει την μπάλα. Επίσης καθόλου άσχημα...

 

IMG_20180213_210830.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...