Jump to content

Huawei P8 Lite (2017)


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και είναι διαφορετική συσκευή απ' αυτή του 2015 είπα ν' ανοίξω ξεχωριστό τόπικ

 

http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/huawei/huawei-p8-lite-2017-1.jpg

 

Χαρακτηριστικά:

 

Οθόνη 5.2” Full HD (1920 x 1080)

Επεξεργαστής 64 bit octa-core Kirin 655

Επεξεργαστής γραφικών ARM Mali-T830 MP2 GPU

Μνήμη RAM 3GB

Αποθηκευτικός χώρος 16GB (επέκταση με microSD)

Κάμερα 12MP f/2.0 με LED flash

Εμπρόσθια κάμερα 8MP

Αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων

WiFi, Bluetooth, GPS, 4G LTE

Λειτουργικό σύστημα Android 7.0 Nougat με EMUI 5.0

Μπαταρία 3000mAh

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 442
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ καλό.Μαλλον η αυτό η το p9 θα είναι το επόμενο μου κινητό. :)
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Το εχεις παρει κανενας??? Το θελω αλλα δεν υπαρχει ως γνωστον πουθενα να το δω απο κοντα.Εχω μπλεξει ,ηθελα το p9 lite αλλα δεν βρισκω λογο να μην παω σ αυτο μιας και ειναι για ενα χρονο πιο νεα συσκευη.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
το πηρα πριν μια βδομαδα το κινητο τα σπαει......!!!το προτεινω ανεπιφυλακτα θεωρω οτι ειναι καλυτερο απο το p9....η ραμ του ειναι φοβερη (3gb) οπως κ ο επεξεργαστης στα 2100ghzη σχεση τιμης αποδοσης ειναι φοβερη...........προσφερει παρα πολλα σε σχεση με τη τιμη του κατω απο 200 ευρω σε σκρουτζομαγαζα....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο κινητό σε λευκό.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το frame περιμετρικα του κινητού είναι πλαστικό ή μεταλλικο και γενικά τι αίσθηση δίνει το κινητό στο χέρι και στο "μάτι". Αισθάνεσαι ότι κρατάς κάποια καλή συσκευή ή κάτι "πλαστικό";

Επίσης, ρώτησα σε κάποιο e-shop που το πουλάνε φτηνά και μου είπαν ότι όταν ανοίγει θα φαίνεται το logo της ΤΙΜ !!

Τι σημαίνει αυτό; Θα πρέπει να το αποφύγω;

Τέλος, επειδη δεν έχω ξαναπάρει huawei, από υποστήριξη/service στην Ελλάδα η εταιρεία ειναι καλή; ή εχουν παρατηρηθεί προβλήματα;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο κινητό σε λευκό.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το frame περιμετρικα του κινητού είναι πλαστικό ή μεταλλικο και γενικά τι αίσθηση δίνει το κινητό στο χέρι και στο "μάτι". Αισθάνεσαι ότι κρατάς κάποια καλή συσκευή ή κάτι "πλαστικό";

Επίσης, ρώτησα σε κάποιο e-shop που το πουλάνε φτηνά και μου είπαν ότι όταν ανοίγει θα φαίνεται το logo της ΤΙΜ !!

Τι σημαίνει αυτό; Θα πρέπει να το αποφύγω;

Τέλος, επειδη δεν έχω ξαναπάρει huawei, από υποστήριξη/service στην Ελλάδα η εταιρεία ειναι καλή; ή εχουν παρατηρηθεί προβλήματα;

 

Ευχαριστώ!

 

Για τα λεφτά του είναι πολύ καλή συσκευή! μεταλλική όλη από όσο θυμάμαι και πίσω είναι γυάλι σαν το S7. Καλύτερα να αποφύγεις Branded συσκευή, όπως το παράδειγμα που αναφέρεις, καθώς στο θέμα των ενημερώσεων του λογισμικού δυστυχώς οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας μ@λ@κίζονται (συγνώμη για την έκφραση). Εγώ έχω Vodafone branded P9 και το λογισμικό είναι ακόμα στην 6.0 (Marshmallow) και EMUI 4.1.1 (έκδοση B137) ενώ unbranded συσκευές έχουν πάει στην 7.0 (Nougat) και EMUI 5.0. Αν μπορέσεις ΜΑΚΡΙΑ από branded devices.

 

Όσον αφορά το service. Google Arvato και θα καταλάβεις! Πίκρα μεγάλη. Το θετικό είναι πως η πιθανότητα ελλατωματικής συσκευής είναι απειροελάχιστη, σε αντίθεση με άλλες εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτά του είναι πολύ καλή συσκευή! μεταλλική όλη από όσο θυμάμαι και πίσω είναι γυάλι σαν το S7. Καλύτερα να αποφύγεις Branded συσκευή, όπως το παράδειγμα που αναφέρεις, καθώς στο θέμα των ενημερώσεων του λογισμικού δυστυχώς οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας μ@λ@κίζονται (συγνώμη για την έκφραση). Εγώ έχω Vodafone branded P9 και το λογισμικό είναι ακόμα στην 6.0 (Marshmallow) και EMUI 4.1.1 (έκδοση B137) ενώ unbranded συσκευές έχουν πάει στην 7.0 (Nougat) και EMUI 5.0. Αν μπορέσεις ΜΑΚΡΙΑ από branded devices

όλα τα δικαρτα(dual) είναι unbranded;

Link to comment
Share on other sites

όλα τα δικαρτα(dual) είναι unbranded;

 

Δεν γνωρίζω. Αν δεν το ξέρει το κατάστημα τότε είναι θέμας τύχης αν είναι branded ή όχι. Εγώ προσωπικά δεν ήμουν τυχερός, καθώς πήγαινα για unbranded και τελικά ήταν vodashit.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Μόνο μεγάλο μείον του κινητού για μένα η εσωτερική μνήμη. Πόσο δύσκολο ήταν να βάλουν 32;

Δεν είχα ποτέ huawei κινητό κι έχω μια απορία: Γίνεται να δουλέψουμε εφαρμογές από microSD;

 

Παίζει και το honor 8 lite στα ίδια specs πέραν των αποθηκευτικών χώρων, αφου υπάρχει η επιλογή για 3/32 4/32 και 4/64. Τα honor είναι για κίνα και έχουν ελλιπείς μπάντες 3/4g;

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε; Θα το φερει καμια γνωστη αλυσιδα καταστηματων εδω, κανενας Κωτσοβολος, κανα public κλπ ή θα τη βγαζουμε μονο με τα branded απο τα Σκρουτζομαγαζα...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε; Θα το φερει καμια γνωστη αλυσιδα καταστηματων εδω, κανενας Κωτσοβολος, κανα public κλπ ή θα τη βγαζουμε μονο με τα branded απο τα Σκρουτζομαγαζα...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ένας φίλος μου unbranded το βρήκε, στα μέσα φεβρουαρίου.

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου unbranded το βρήκε, στα μέσα φεβρουαρίου.

Σε Σκρουτζομαγαζο εννοεις η απο καποια γνωστη αλυσιδα; Αν το βρηκε σε Σκρουτζομαγαζο εχεις την ευγενη καλοσυνη να τον ρωτησεις αν θυμαται ποιο γιατι με ενδιαφέρει; Τελη Γεναρη υποτίθεται ηρθε, 2 μηνες εχουν περάσει κι ακομη να ερθει σε public, πλαισιο, κωτσο κλπ...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε Σκρουτζομαγαζο εννοεις η απο καποια γνωστη αλυσιδα; Αν το βρηκε σε Σκρουτζομαγαζο εχεις την ευγενη καλοσυνη να τον ρωτησεις αν θυμαται ποιο γιατι με ενδιαφέρει; Τελη Γεναρη υποτίθεται ηρθε, 2 μηνες εχουν περάσει κι ακομη να ερθει σε public, πλαισιο, κωτσο κλπ...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Phonegallery Γρηγοριου Λαμπρακη στον Πειραιά. Είναι σίγουρο unbranded μαζί το αγοράσαμε και τον βοήθησα να το φτιάξει γιατί δεν είναι πάρα πολύ gadgetακιας χαχααχαχ. Και να έρθει θα κοστίζει 100-150€ παραπάνω δεν αξίζει ακόμα και unbranded να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αξίζει να περιμένουμε το P10 Lite;

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε; Θα το φερει καμια γνωστη αλυσιδα καταστηματων εδω, κανενας Κωτσοβολος, κανα public κλπ ή θα τη βγαζουμε μονο με τα branded απο τα Σκρουτζομαγαζα...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο ΜΜ φαίνεται ενα P9 lite 2017 (πρεπει να ειναι το P8 lite 2017).

Ωραίο επιλογή το μπλε χρώμα

Link to comment
Share on other sites

Στο ΜΜ φαίνεται ενα P9 lite 2017 (πρεπει να ειναι το P8 lite 2017).

Ωραίο επιλογή το μπλε χρώμα

 

Σύμφωνα με το gsmarena πρόκειται για την ίδια συσκευή. Αλλά στο site που λες αναφέρει 3.300mAh μπαταρία, που διαφέρει από τη μπαταρία του p8 lite 2017.

 

Κι εδώ το Honor 8 lite:

http://www.gsmarena.com/honor_8_lite_leaks_inside_a_case_looks_just_like_the_huawei_p8_lite_2017-news-23100.php

Λίγο χειρότερες κάμερες και μπάντες, πιο πολλές επιλογές ram/μνήμης.

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Οντως https://www.mediamarkt.gr/el/product/_huawei-p9-lite-2017-ds-white-1195293.html

 

Μπαταρία λεει 3300 mAh ενω στο gsmarena 3000. Τι συμβαίνει; Αυτο ειναι;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή 24/3 που επικοινώνησα με το τηλεφωνικό κέντρο της Huawei για κάποιες διευκρινήσεις, μου είπαν ότι δεν εχει γίνει ακόμα διαθέσιμο απο την ελληνική αντιπροσωπεία αλλά θα γίνει τις αμέσως επόμενες ημέρες (ενδεχομένως τη βδομάδα που ξεκίνησε σήμερα). Οπότε, ό,τι έχει αγοραστεί μέχρι σήμερα από σκρουτζομάγαζο ή φυσικό κατάστημα, είτε είναι branded συσκευή είτε όχι, πρόκειται για παραεισαγωγή. Γιαυτό και δεν υπάρχει πουθενά στις μεγάλες αλυσίδες.
Link to comment
Share on other sites

και μόλις εμφανίστηκε και στο Public και στο πλαίσιο με 279 όπως και στα MM και ονομασία p9 lite 2017. ουσιαστικά είναι το ίδιο με το p8lite 2017, απλά διαφέρει η ονομασία από χώρα σε χώρα. Κάνουν και λίγο σπάσιμο στα σκουτζομάγαζα που το έφεραν, γιατί πολλοί θα νομίζουν ότι είναι άλλο τηλέφωνο:) γιαυτό προφανώς και η πτώση της τιμής του p9lite στα μεγάλα καταστήματα. Edited by nisfa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...