Jump to content

νεο κινητο 250 εως 300€


steliosamos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρά,

 

Ασφαλώς και έριξα μια ματιά σε όλα τα θέματα του τοπικ, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας. Γενικώς δεν αλλάζω ευκολα κινητα. Εχω εδω και μια 5ετια huawei u8800 pro και nexus 7(2012) τα οποία με modding και custom rom με εξυπηρετησαν αξιοπρεπως μεχρι σημερα. Πλεον ειναι επιτακτικο το νεο κινητο, μέσα στο μπατζετ όμως που ανεφερα. Προυποθεσεις για μενα ειναι η μεγαλη και ισχυρη ram, μηδενικα -αν ειναι δυνατον-κολληματα και αρκετη ισχυ γιατί γενικως φορτωνω εφαρμογες. Αν βαλω νουμερα, θα ηθελα τουλαχιστον 4πυρηνο +, 3g ram+ και μέγεθος από 5' και πανω. Τείνω για xiaomi, moto, huawei και oneplus(χωρις να εχω καταλήξει σε συγκεκριμένο μοντελο από αυτές) αλλά θα ήθελα και δικες σας προτασεις. Θα ηθελα να αποφυγω samsung! Οσο καθαρότερο android, τοσο καλύτερα!Επισης θα προτιμουσα η αγορα να γινει από ελλαδα, και για γρηγοροτερη παραλαβη αλλά και service, ακόμα κι αν ανέβει λίγο η τιμή.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Edited by steliosamos
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα cpu 820 ή 821 δηλ. xiaomi Mi5 ή Mi5s στις 64Gb εκδόσεις τους. Θα γλιτώσεις λεφτά από Κίνα, εδώ είναι φωτιά. Ρίξε μια ματιά kimovil, banggood, geekbuying, vickmall κτλ. Πύραυλοι και τα 2 με υποστήριξη τρελλή στα forum.

Επίσης υπάρχει και το lenovo zuk 2 με τον 820 64Gb σε τιμή ξεφτίλα αν το ψάξεις.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λέει ο Vision είναι.Με τον 821 και 4gb ram δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα στο multitasking.Για τα Xiaomi έχω θετική άποψη γιατί βλέπω αρκετά γύρω μου και λειτουργούν άψογα.

Γενικά πάντως θα συμβούλευα να μην βλέπουμε μόνο νούμερα και χαρακτηριστικά αλλά και πως αποδίδει συνολικά η κάθε συσκευή σύμφωνα με τους νυν κατόχους.

Link to comment
Share on other sites

Χτυπα ενα μοτορολα και θα εισαι οκ!

Το 1+3 ξεφεύγει.

Χιαομι μονο απο κινα αν πάρεις

Απο χουαγει δες κανα π9 λιτε(?)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως θα συμβούλευα να μην βλέπουμε μόνο νούμερα και χαρακτηριστικά αλλά και πως αποδίδει συνολικά η κάθε συσκευή σύμφωνα με τους νυν κατόχους.

 

Μα και για αυτό ακριβώς άνοιξα το θεμα. Αν ήταν μόνο τα νουμερα, θα έκανα απλά μια συγκριση και θα τελείωνε. Δεν έχω κόλλημα να μην πάρω από Κινα, για ευκολία το λέω. Αν είναι όμως τόση η διαφορά, δεν το συζητώ. Απλά πλέον δε ξέρω αν έχω το χρόνο και τη διάθεση για πολλά πειράγματα και modding! Το xiaomi π.χ. , θα έρθει σεταρισμενο, ετοιμο, ή θα πρεπει με τη μια να φλασαρω ρομ, κερνελ κλπ κλπ? To mi5 Που λετε ειναι πιο καινουριο? ηξερα μονο το redmi note 3 και 4.

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Μα και για αυτό ακριβώς άνοιξα το θεμα. Αν ήταν μόνο τα νουμερα, θα έκανα απλά μια συγκριση και θα τελείωνε. Δεν έχω κόλλημα να μην πάρω από Κινα, για ευκολία το λέω. Αν είναι όμως τόση η διαφορά, δεν το συζητώ. Απλά πλέον δε ξέρω αν έχω το χρόνο και τη διάθεση για πολλά πειράγματα και modding! Το xiaomi π.χ. , θα έρθει σεταρισμενο, ετοιμο, ή θα πρεπει με τη μια να φλασαρω ρομ, κερνελ κλπ κλπ? To mi5 Που λετε ειναι πιο καινουριο? ηξερα μονο το redmi note 3 και 4.

 

Τα redmi είναι η φθηνη σειρά και τα mi η ακριβή.

 

Το πιο καινούργιο mi για την ώρα είναι το 5s.

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται από που θα το πάρεις.

άλλα έχουν global και είσαι οκ - ίσως μόνο update over the air και τίποτα άλλο, άλλα όχι, χρειάζεται να βάλεις μόνος σου rom.

πρέπει να ρωτήσεις το μαγαζί με τι rom τα στέλνει.

 

Mi5s είναι το τελευταίο μοντέλο, το Mi5 το προηγούμενο (αλλά δεν έχει να κάνει, είναι κι αυτό πύραυλος).

Σε λίγους μήνες βγαίνει και το Mi6, αλλά πέρα από τα μάλλον αχρείστα και για τον power user χαρακτηριστικά θα έχει και υψηλότερη τιμή. Απ' την άλλη θα πέσουν και λίγο οι τιμές στα Mi5...

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια λέτε να μην κοιτάξω για τα redmi, να δω το mi5.Με ενδιαφέρει αρκετά είναι η αλήθεια!Με τα band που ειδα να λέτε εδώ στην ελλάδα, δε θα χω προβλημα σωστα?Επίσης από παλιά είχα μια συμπαθεια στα Oneplus. To 3t είδα ότι ξεφεύγει στη τιμή. Γενικώς αξίζει?Nα κοιτάξω για αυτά, έστω και παλιότερο(π.χ. το 3?) Επίσης το huawei p9?Kαι θα ήθελα και μια γνώμη για sony!! :). Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα!!
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Αν θες από Ελλάδα τότε Huawei p9 lite. Αν θες όσο το δυνατόν πιο καθαρό Android τότε δες κάποιο Motorola. Αν είναι να αγοράσεις από Κίνα, εκτός από αυτό που πρότειναν τα παιδιά δες και το Nubia z11 mini S, πλέον παίρνει international ROM και είσαι κομπλε, εχει φοβερή κάμερα, ενώ κοστίζει γύρω στα 220€.

 

Sent from my TbooK 16 Pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το nubia βέβαια έχει ένα σκαλί πιο κάτω cpu. Όχι ότι θα χεις πρόβλημα κι αυτό τα πάντα όλα θα παίζει, με 820/821 cpu είσαι αλλού. Αν θες να γλιτώσεις κι άλλο χρήμα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και με vfm συσκευή με κάτω από 200. Πχ κάποιο redmi με 625, 650, X20, X25 cpu. Το hardware είναι πολύ μπροστά στα κινητά, το σημερινό software δεν μπορεί να βάλει κάτω και πιο αδύναμους στα χαρτιά επεξεργαστές.
Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλείω αν μπορέσω να προσθέσω 100€ και να κοιτάξω για παραπάνω.Αν πούμε όμως ότι μένω με ταβάνι τα 300€ κι αγορά από Ελλάδα, ανάμεσα στα P9lite, Moto X style, xperia X και ZTE Nubia Z11 Mini, έχουμε προτιμήσεις?
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλείω αν μπορέσω να προσθέσω 100€ και να κοιτάξω για παραπάνω.Αν πούμε όμως ότι μένω με ταβάνι τα 300€ κι αγορά από Ελλάδα, ανάμεσα στα P9lite, Moto X style, xperia X και ZTE Nubia Z11 Mini, έχουμε προτιμήσεις?

 

ZTE Nubia Z11 Mini s ( πρόσεχε το S, χωρίς το s είναι άλλο μοντέλο ) αλλά δεν υπάρχει στην Ελλάδα ακόμα.

 

 

Από αυτά και από ελλάδα θα πήγαινα για το Moto X Style προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Καφεδάκι πρωινό στο my phone και πάμε στα του νήματος....

Για τα Xiaomi γενικά το ψάχνω απο καιρό τώρα γιατί είμαι κι εγώ σε αναζήτηση συσκευής.Αρκετοί γνωστοί μου έχουν,απο το Mi4s μέχρι το Mi Max και το Redmi Note 3 Pro.Τα κινητά δουλεύουν απροβλημάτιστα με μόνο σημείο "αμφιβολίας" τις κάμερες. Απ' όσα έχω καταλάβει,υπάρχει μεγάλο support μέσω του Xiaomi community σε σημείο η εγγύηση σε τεχνικά θέματα να μπαίνει σε δεύτερη μοίρα.Το δε Mi5s έχει τον imx378 της Sony που φυσάει...

Sony M5 έχει και μια φίλη με τον MediaTek 10 και πάει μια χαρά.Μη σας κουράζω άλλο μάγκες-καλημέρα και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα cpu 820 ή 821 δηλ. xiaomi Mi5 ή Mi5s στις 64Gb εκδόσεις τους. Θα γλιτώσεις λεφτά από Κίνα, εδώ είναι φωτιά. Ρίξε μια ματιά kimovil, banggood, geekbuying, vickmall κτλ. Πύραυλοι και τα 2 με υποστήριξη τρελλή στα forum.

Επίσης υπάρχει και το lenovo zuk 2 με τον 820 64Gb σε τιμή ξεφτίλα αν το ψάξεις.

Πως παραγγελνω από το geekbuying και ποιο ακριβώς Mi5s πρέπει να παραγγείλω;

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vitriolis
Link to comment
Share on other sites

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Mi-5S-3GB-64GB-Smartphone---Gold-372728.html

 

σε άλλο χρώμα έχει λίγο παραπάνω.

 

μπες και στο kimovil, θα έχει κανα κουπόνι να κόβει 5-10 ευρώ.

 

θα έλεγα να περιμένεις από την άλλη εβδομάδα και μετά, γιατί οι Κινέζοι έχουν διακοπές τώρα, μπορεί να ανανεώσουν τιμές/προσφορές όταν έρθουν.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Mi-5S-3GB-64GB-Smartphone---Gold-372728.html

 

σε άλλο χρώμα έχει λίγο παραπάνω.

 

μπες και στο kimovil, θα έχει κανα κουπόνι να κόβει 5-10 ευρώ.

 

θα έλεγα να περιμένεις από την άλλη εβδομάδα και μετά, γιατί οι Κινέζοι έχουν διακοπές τώρα, μπορεί να ανανεώσουν τιμές/προσφορές όταν έρθουν.

Αυτό που λέει HK WAREHOUSE τι είναι;

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και σε παρόμοιο πρόσφατο θέμα, πρότεινα το moto x style. Γύρω στα 260 με πολλή δύναμη και καθαρό λογισμικό, με καλή υποστήριξη και αντοχή (υδατοαπωθητικό και ανθεκτικό στη σκόνη)

To xiaomi mi5 έχει 1-2 λειτουργίες παραπάνω (πχ υπέρυθρες για λειτουργία τηλεχειριστηρίου), το βρίσκεις κάτω απο 300 αλλά δεν έχει εγγύηση επίσημα, μόνο απο το εκάστοτε κατάστημα. Βεβαια, είναι δυναμίτης, δεν το συζητάω. Απλά η μοτορόλα είναι δοκιμασμένη στο χρόνο, βγάζει καλές συσκευές... το τμήμα μαρκετινγκ της ήταν για κλάματα και κάπως έτσι βούλιαξε και συγχωνεύθηκε με λενόβο...

ΕΠίσης, αν πας απο μαγαζιά εξωτερικου (και άρα δεν ενδιαφέρεσαι για εγγύηση), lenovo vibe x3. Το moto x3 ουσιαστικά που σκόπευε να βγάλει η μοτορόλα, το έβγαλε μόλις συγχωνέυτηκε με τη λενόβο ως vibe X3. Πολύ ουσιαστική και προσιτή συσκεύη

Edited by costa_costa
Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα σε huawei p9 lite ή στο xiaomi Mi5s τι μου προτείνετε εσείς; Ποια είναι τα υπέρ και κατά του καθενός; Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι οι δύο συσκευές είναι σχετικά "κοντά" μεταξύ τους.

Xiaomi 5s:Αρκετά καλύτερη κάμερα,καλύτερος επεξεργαστής και γραφικά (κατ΄εμέ),εσωτερική μνήμη 64gb,υποστηρίζει NFC,υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση.

Huawei P9 Lite:Έχει και Band 800Mhz στο 4G,επεκτάσιμη μνήμη μέσω υποδοχής κάρτας SD,έχει ραδιόφωνο,είναι φθηνότερο (αν το αγοράσεις απο Ελλάδα).

Όπως έχω ξαναγράψει όμως,δεν έχουν σημασία μόνο τα νούμερα και τα χαρακτηριστικά,αλλά και η απόδοση της κάθε συσκευής στην πράξη και δη στην καθημερινή χρήση,είτε για social media,για φωτογραφίες κλπ κλπ.

Είναι και λίγο θέμα προσωπικής επιλογής,ίσως αν διάβαζες και το νήμα για την εκάστοτε συσκευή μέσα στο Forum να σε βοηθήσει να διαλέξεις.

Όπως και να ΄χει,εύχομαι το καλύτερο κι εδώ είμαστε να τα λέμε!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...