Jump to content

[Επίσημο] Motorola RAZR V3x


satsi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kala ola afta, alla otan to kratas sta xeria sou den sou dinei mia aisthhsh, etsi ligo fthnhs syskevhs??

apo epidoseis kai leitourgies me kalyptei apolyta, alla fovamai thn poiothta.Thelw kati me kalh poiothta, gi afto exw mallon apofasisei na perimenw to BenqSiemens ef81 h estw to poly katwtero se dynatothtes v3i

 

Η χρησιμοποίηση πλαστικού (όπως όλα σχεδόν τα κινητά) δεν είναι ενδεικτικό αντοχής ή ποιότητας κατασκευής,γιατί βασικά είναι αισθητικά τα εξωτερικά μας κριτήρια.-Υπάρχουν και θήκες αν φοβάσαι πέσιμο...

 

Οσο αφορά το V3i δεν εχει παραπάνω δυνατότητες .

 

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone2=1352&idPhone1=1120

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επιστρέφω με εντυπώσεις από το πολύ καλό V3x...

 

[

b]Μπαταρία[/b]:

 

Μας καίει όλους νομίζω το θέμα. Μετά από 4-5 φορτίσεις 5+ ωρών η καθεμία ΑΠΟ ΤΟ USB, μπορώ να πώ ότι η μπαταρία έχει αρχίσει να παίρνει τα πάνω της. Τελευταίο ρεκόρ σήμερα που άντεξε 36 ολόκληρες ώρες! Δεν μίλησα πολύ αλλά έστειλα πολλά μηνύματα, έβγαλα φωτογραφίες, άκουσα μουσική...

 

Στόχος το 48ωρο... Τώρα το φορτίζω (για 2η φορά) με τον κανονικό φορτιστή, θα το αφήσω όλο το βράδυ.

 

Συμφωνώ όλο πρός το καλύτερο η μπαταρία.....

Μπορεί κανείς και να μειώσει και τον χρόνο που έιναι ανοικτός ο φωτισμός για κάλύτερα αποτελέσματα....

Πάντως με αναβάθμιση λογισμικού σε ορισμένες Ευρωπαικές εκδόσεις η μπαταρία βελτιώνεται κατά 30% σύμφωνα με αναφορές ,αλλά υπάρχουν διαφοροποίησεις στις δυνατότητες της συσκευής πχ δεν εχουν voice dial .

 

Κάμερα:

 

Με δύο λέξεις... Απλά Καλή.

Έχω καλομάθει από το Κ750 και δεν με πείθει. Για να βγάλεις καλές φωτογραφίες πρέπει να κρατάς τρελά σταθερό χέρι, να είσαι σε απόσταση 1-5 μέτρων και να έχεις καλές συνθήκες φωτισμού. Το τελευταίο διορθώνεται λίγο από τις ρυθμίσεις της κάμερας.

 

Η κάμερα έχει μια τάση να θολώνει την λεπτομέρια μετά τα 5 μέτρα. Επίσης το φλάς δεν είναι τόσο καλό. Απλώνεται πάρα πολύ και δίνει μια ελαφριά μπλε απόχρωση στην φωτογραφία ενώ για μεγάλες αποστάσεις είναι άχρηστο. Καλύτερο από το τίποτα φυσικά, απλά ο ανταγωνισμός είναι δύσκολος.

 

Εν πάση περιπτώση, η ποιότητα είναι ικανοποιητική και καλύπτεται από το γαμάτο λουκ του κινητού :Ρ

 

Το ψηφιακό ζοομ, χαλά την φωτό μετά 2χ.-Αν τραβήξεις με 0 zoom τοπίο ,βγαίνει πολύ καλά ,αρκεί να μην εστιάζεις σε συγκριμένο πεδίο (γα μετά τα 5 μέτρα)-Τελος το φλας βοηθά μόνο το macro mode.-Γενικά η κάμερα είναι μέσα στα τοπ του ανταγωνισμού,αλλά δεν μπορώ να πώ προς το παρόν και το ίδιο,για το βιντεό του,καθώς διαβάζω διαφοροποιήσεις ανά έκδοση λογισμικού που κυκλοφορεί ανά την Ευρώπη ,καθώς μέχρι και την αυξηση της διάρκειάς του σε 30' μπορείς να κάνεις (όπως αναφέρεται παρακάτω),αλλά σε Ελληνικό μενού δεν μπορώ να βρώ σχετικές εντολές ή απλά δεν υποστηρίζεται από την έκδοση λογισμικού :

 

http://www.motox.info/showthread.php?t=6590

 

 

 

 

Software:

 

Ελάχιστα παράπονα εδώ! Το unbranded firmware είναι υπέροχο. Γενικά το μενού της ΜΟΤΟ είναι πολύ συμπαθητικό και είναι πολύ ευχάριστο το να μπορείς να αλλάξεις σχεδόν τα πάντα.

 

Μου λείπει η μόνιμη αναφορά στα μηνύματα και το ελληνικό Τ9/iTAP 160 χαρακτήρων (έχω γυρίσει στον παραδοσιακό - αλλά αργό - greeklish τρόπο).

 

Μου αρέσει που έχω μνήμη για 500+ μηνύματα (ΑΚΟΥΣ SE?) και μου αρέσει επίσης το πολύ απλό και εύχρηστο πρόγραμμα για τον υπολογιστή που κάνει sync και τα SMS :)

---

 

Και το voda μενου είναι σχεδόν το ίδιο παραμετροποιήσιμο ,είναι θέμα συνήθειας ,και ίσως είναι το μόνο ως τώρα live κινητό που αλλάζεις πολλά ,και δεν έχει περιορισμούς.

Για τα μηνύματα πρίν την σύνταξη αν βάλει κανείς *# σαν πρώτους χαρακτήρες,σε Voda δίκτυο, παιρνει απάντηση με SMS με περισσότερες πληροφορίες αναφοράς παράδοσης (πράγμα που δεν γίνεται σε πολλά live κινητά που έχουν παρόμοιο πρόβλημα).

 

Προσοχή ,εαν βγάλει κανείς το Voda live ,η Voda δεν του στέλνει τις ρυθμίσιες GPRS ,γιατί έχει την αποκλειστικότητα της συσεκυής, και θέλει να περιλαμβάνονται στα live κινητά μόνο, και ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχουν ξεχωριστές ρυθμίσεις που να ταιριάζουν (προς το παρόν)

 

 

Σκόπευα να το πουλήσω μόλις βγει το W900 unbranded αλλά ομολογώ ότι τώρα το σκέφτομαι λίγο...

 

Έχει και αυτή την καταπληκτική οθόνη

!

 

Τέτοια οθόνη μόνο από νέο κορυφαίο sharp κινητό θα δούμε πάλι.

Η Μοtorola μόνο έχει συμφωνία να χρησιμοποιει Sharp οθόνες στα κινητά της..

 

 

Τέλος να αναφέρω ότι η συσκευή στη δημιουργία μηνύματος εχει δυνατότητα για μικρή ηχογραφιση φωνής (σαν φωνητικό μηνυμα) ,και οι νέες παρτίδες συσκευών της Voda ,είναι όλες από Σιγκαπούρη,δεν αναφέρουν ημερομηνία παραγωγής στο κουτί,αλλά πίσω στην ετικέτα της συσκευής,και συνοδεύονται από κάρτες μνήμης με λογότυπο sandisk ή Vodafone (Samsung κατασκευής).

Link to comment
Share on other sites

http://a508.g.akamai.net/7/508/787/20040802192230/www.motorola.com/css/images/logo.gif

Απέκτησα την συσκευή χθες από το MediaMarkt το οποίο κάνει 25 Ευρώ έκπτωση σε κάθε νέα σύνδεση και με τα τέσσερα δίκτυα. Δίνουν επίσης τη δυνατότητα να το πάρετε με επιδότηση και άλλου δικτύου εκτός της Vodafone.

Από τις πρώτες εντυπώσεις μου παρατήρησα πως οι επαφές δεν μπορούν να αντιστοιχηθούν σε συγκεκριμένη θέση μνήμης παρά μόνο δυναμικά, κάτι που ξενίζει λιγάκι και συναντώ για πρώτη φορά σε λειτουργικό της Motorola. Η μόνη δυνατότητα είναι η ταχεία κλήση 9 αριθμών με τις δύο πρώτες θέσεις όμως προεγκατεστημένες από την Vodafone.

Επίσης δεν κατάφερα να ενεργοποιήσω τις πολύ χρήσιμες συντομεύσεις των προηγουμένων συσκευών κάτι που υπήρχε και στο V980 παρ'ότι Vodafone Live! άρα μάλλον πρέπει να αποτελεί στροφή της Motorola από την συγκεκριμένη δυνατότητα.

Τέλος εντύπωση μου έκανε η αδυναμία συνδέσεως μέσω Bluetooth με το πλήρως ενημερωμένο iBook καθώς και η μη ύπαρξη υποστήριξης από το iSync.

Τα scripts πάντως του Ross Barkman συνεργάστηκαν άψογα με την USB και ο Cube κατέβασε με ταχύτητες έως 30KB/sec σε Mac OS 9.2.2

Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα την συσκευή χθες από το MediaMarkt το οποίο κάνει 25 Ευρώ έκπτωση σε κάθε νέα σύνδεση και με τα τέσσερα δίκτυα. Δίνουν επίσης τη δυνατότητα να το πάρετε με επιδότηση και άλλου δικτύου εκτός της Vodafone

.

 

Μια ζωή οι διαφοροι πωλητές λένε ότι θέλουν για να πάρουν την προμήθεια πώλησης -Aν πάρεις το συγκεκριμένο Live κινητό με άλλο δίκτυο, εχει περιορισμούς και πρέπει να βγάλεις το Live μενού ανεπίσημα χάνοντας την εγγύηση κλπ για να λειτουργήσει πλήρες.

 

Από τις πρώτες εντυπώσεις μου παρατήρησα πως οι επαφές δεν μπορούν να αντιστοιχηθούν σε συγκεκριμένη θέση μνήμης παρά μόνο δυναμικά, κάτι που ξενίζει λιγάκι και συναντώ για πρώτη φορά σε λειτουργικό της Motorola.
.

 

Οι επαφές κατανέμονται αλφαβητικά ,για να μπορείς με το πρώτο γράμμα να εχεις ταχεία πρόσβαση στο όνομα που ζητάς από τον κατάλογο.-Αυτή την δυνατότητα την είχαν (και εχουν) τα περισσότερα κινητά,δεν καταλαβαίνω που ξενίζει,ίσως όπως λές,στα παλαιότερα Live της Μοtorola δεν υπήρχε καθόλου....

 

 

Επίσης δεν κατάφερα να ενεργοποιήσω τις πολύ χρήσιμες συντομεύσεις των προηγουμένων συσκευών κάτι που υπήρχε και στο V980 παρ'ότι Vodafone Live! άρα μάλλον πρέπει να αποτελεί στροφή της Motorola από την συγκεκριμένη δυνατότητα.

 

Για γίνε πιό σαφείς τι θες να κάνεις -Το μενου της συσκευής είναι απο τα καλύτερα για Live κινητό (ως τώρα)

 

Τέλος εντύπωση μου έκανε η αδυναμία συνδέσεως μέσω Bluetooth με το πλήρως ενημερωμένο iBook καθώς και η μη ύπαρξη υποστήριξης από το iSync. -Τα scripts πάντως του Ross Barkman συνεργάστηκαν άψογα με την USB και ο Cube κατέβασε με ταχύτητες έως 30KB/sec σε Mac OS 9.2.2

 

Το Bluetooth μετά την πρώτη ανίχνευση και αμφίδρομη αναγνώριση συσκευών ,πρέπει να είναι μόνιμα στην ρύθμιση "Σε τροφοδοσία : Ναι"

Link to comment
Share on other sites

http://a508.g.akamai.net/7/508/787/20040802192230/www.motorola.com/css/images/logo.gif

Η συσκευή λειτουργεί σε όλα τα δίκτυο χωρίς αλλαγή firmware, όπως άλλωστε και το V980, περνώντας τις ρυθμίσεις από κάποια άλλη συσκευή OTA από την σελίδα της Motorola.

Ο τηλεφωνικός κατάλογος μέχρι τώρα στα Motorola ήταν στατικός με συγκεκριμένη χωρητικότητα έως 1000 επαφές και η κάθε εγγραφή αντιστοιχιζόταν σε μια θέση μνήμης. Μπορούσες έτσι να επιλέξεις μια επαφή με τον αριθμό της και την δίεση (1# - 1000#) χωρίς να χρειάζεται να μπαίνεις στον κατάλογο και να ψάχνεις αλφαβητικά τις πιο συχνές σου επαφές. Επίσης παρατήρησα ότι οι κεφαλαίοι χαρακτήρες που είναι κοινοί σε Αγγλικά και Ελληνικά όπως το Ρ δεν παίρνουν διαφορετική ASCII τιμή με αποτέλεσμα σε Ελληνολατινική ταξινόμηση ονομάτων επαφή που αρχίζει με το λατινικό "P (p)" να μπαίνει ανάμεσα σε επαφές που ξεκινάνε με κεφαλαία Ελληνικά "Ρ (ρ)".

Οι συντομεύσεις για συγκεκριμένες λειτουργίες της συσκευής είναι μια ευκολία που ξεκίνησε στο V66. Επιλέγοντας μια λειτουργία και κρατώντας το πλήκτρο του μενού πατημένο εμφανιζόταν η οθόνη που σου έδινε τη δυνατότητα να αντιστοιχίσεις την λειτουργία σε έναν αριθμό και να την επιλέγεις πατώντας το μενού και τον αριθμό της (Απόκρυψη ταυτότητας στην επόμενη κλήση Μενού + 1 , κλπ).

Το Bluetooth ρυθμίστηκε σε Τροφοδοσία>Ναί και Ανιχνεύσιμο>3 Λεπτά. Ενώ βρήκε και συνεργάστηκε με το H500, δεν κατάφερε να συνεργαστεί παρ'ότι ανιχνεύτηκε με το iBook στον συγχρονισμό, την μεταφορά αρχείων και την σύνδεση του υπολογιστή στο διαδίκτυο χρησιμοποιώντας το κινητό σαν Modem.

Τέλος παρατηρήθηκε και με μένα η επιστροφή στην αρχική σελίδα στην προσπάθεια επεξεργασίας ή απεικόνισης συγκεκριμένων όμως επαφών οι οποίες αν διαγραφούν και επαναπεραστούν λειτουργούν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή λειτουργεί σε όλα τα δίκτυο χωρίς αλλαγή firmware, όπως άλλωστε και το V980, περνώντας τις ρυθμίσεις από κάποια άλλη συσκευή OTA από την σελίδα της Motorola.

 

Μόνο ΤΙΜ δουλεύει καλά ,αλλά χωρίς 3G -Kosmote επίσης δεν μπορείς να μπείς σε WAP.

 

Επίσης παρατήρησα ότι οι κεφαλαίοι χαρακτήρες που είναι κοινοί σε Αγγλικά και Ελληνικά όπως το Ρ δεν παίρνουν διαφορετική ASCII τιμή με αποτέλεσμα σε Ελληνολατινική ταξινόμηση ονομάτων επαφή που αρχίζει με το λατινικό "P (p)" να μπαίνει ανάμεσα σε επαφές που ξεκινάνε με κεφαλαία Ελληνικά "Ρ (ρ)".

 

Προηγούνται οι λατινικοί χαρακτήρες στο κατάλογο, γιατί προφανώς είναι προεπιλογή της συσκευής.-Αυτό γίνεται και σε άλλες φίρμες.

 

Οι συντομεύσεις για συγκεκριμένες λειτουργίες της συσκευής είναι μια ευκολία που ξεκίνησε στο V66. Επιλέγοντας μια λειτουργία και κρατώντας το πλήκτρο του μενού πατημένο εμφανιζόταν η οθόνη που σου έδινε τη δυνατότητα να αντιστοιχίσεις την λειτουργία σε έναν αριθμό και να την επιλέγεις πατώντας το μενού και τον αριθμό της (Απόκρυψη ταυτότητας στην επόμενη κλήση Μενού + 1 , κλπ).

 

Δεν γνωρίζω αν οφείλεται στο Voda live μενου,αλλά κάθε συσκευή μιας φίρμας,ποτέ δεν είναι ίδια σε φιλοσοφία εργονομίας με άλλες-Μήν ξεχνάμε ότι βελτιώθηκε η λήψη και αποστολή SMS σε σχέση με παλαιότερα moto οπότε κάτι άλλαξε στο λειτουργικό γενικά.

 

 

Το Bluetooth ρυθμίστηκε σε Τροφοδοσία>Ναί και Ανιχνεύσιμο>3 Λεπτά. Ενώ βρήκε και συνεργάστηκε με το H500, δεν κατάφερε να συνεργαστεί παρ'ότι ανιχνεύτηκε με το iBook στον συγχρονισμό, την μεταφορά αρχείων και την σύνδεση του υπολογιστή στο διαδίκτυο χρησιμοποιώντας το κινητό σαν Modem.

Τέλος παρατηρήθηκε και με μένα η επιστροφή στην αρχική σελίδα στην προσπάθεια επεξεργασίας ή απεικόνισης συγκεκριμένων όμως επαφών οι οποίες αν διαγραφούν και επαναπεραστούν λειτουργούν κανονικά.

 

Στην πρώτη περίπτωση μπορεί να είναι και πρόβλημα του iBook ,στην δεύτερη περίπτωση είναι bug του firmware (αν και δεν το κάνει πάντα).

 

 

---------------------------------------------------------------------------

Επειδή δεν έχω βρεί πληροφορίες τι βελτιώσεις προσφέρει μια αναβάθμιση firmware (από αυτές τις 2-3 που κυκλοφορούν στην Ευρώπη) ,καθώς και ποια τελευταία έκδοση κυκλοφορεί "επίσημα" η Μotorola για την Ελλάδα (και όχι αυτή που έχουν διαθέσιμη στα service κάθε φορά ) .....όποιος έχει νέα ,μας ενημερώνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Μπορεί κάποιος να μου πει εάν το V3x έχει ενσωματωμένο audio player ή Media player ή κάτι παρόμοιο;

Και αν γνωρίζει που μπορώ να το βρω στο internet ή στο wap;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά και από μένα και μεγιά σε όσους ήδη το κρατάν στα χέρια τους.

Σας έχω τις παρακάτω έρωτήσεις:

1. Τελικά το βίντεο τι διάρκεια και ανάλυση έχει;

2. Έχει φωνητική ηχογράφηση ή όχι;

3. Μια μέση διάρκεια αναμονής της μπαταρίας μετά τις απαραίτητες πρώτες φορτίσεις;

και 4. Είμαι μεταξύ του V3x, του V3i και του Samsung D600. Ποιό προτείνετε; Όπως καταλάβατε από τα μοντέλα που έχω καταλήξει μπορώ να ζήσω και χωρίς τρίτη γενιά...

Ξέχνα το Χθες...Ζήσε το Σήμερα...Ονειρεύσου το Αύριο!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

 

Συγχρόνισα τον τηλεφωνικό κατάλογο ενός Motorola razr V3x με το Outlook. Όλες οι επαφές πέρασαν, κι αυτές με πολλαπλούς αριθμούς τηλεφώνων (κινητό, σταθερό, εργασίας κτλ). Το πρόβλημα είναι ότι κύριος αριθμός θεωρείται απ' τη συσκευή ο πρώτος στη σειρά, που λόγω του συγχρονισμού είναι της οικίας, ενώ θα ήθελα να είναι το κινητό της κάθε επαφής.

Έχει κανείς υπ' όψιν καμμιά λύση γι αυτό; Είναι πολύ άβολο να πρέπει να κάνω αντιγραφή - επικόλληση κάθε τηλέφωνο για να το βάλω στην πρώτη θέση.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορει καποιος να γραψει ενα οδηγο στα ελληνικα για το πως μπορουμε να βγαλουμε το μενου της Vodafone και να βαλουμε της MOTO
Link to comment
Share on other sites

Προφανεστατα και δε βρηκες αυτο που ψαχνεις εκει οπου σε υπεδειξαν οι εξυπνακηδες που απαντουν μονο για να απαντουν! Σου ανεβασα τον media player που ψαχνεις εδω....

http://rapidshare.de/files/13955107/DAP_V360_F_ENZHCCJATH_VER_05_00_15.jar.html

....γιατι αυτος του V3x με οθονη 240Χ320 δε σου κανει!;) Αν δεν μπορεις να τον εγκαταστησεις...σφυρα!

Σε ευχαριστώ πολύ haki αλλά δεν θέλω τον digital player για το Ε398 αλλά για το Ε1070 που μόλις αγόρασα και δεν έχει player πάνω. Αν μπορείς να μου συστήσεις κάποια σελίδα θα το εκτιμούσα πολύ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω,εχετε δοκιμασει να κανετε μεταφορα απο καρτα στο κινητο ή το αντιστροφο πολλα αρχεια μαζι?εγω οταν το δοκιμαζω σχεδον παντα κολλαει και γενικα κανει αρκετες φορες το κινητακι restart.εντωμεταξυ την πεμπτη το πηρα απο το service που το πηγα για αναθμιση
Link to comment
Share on other sites

Προφανεστατα και δε βρηκες αυτο που ψαχνεις εκει οπου σε υπεδειξαν οι εξυπνακηδες που απαντουν μονο για να απαντουν! Σου ανεβασα τον media player που ψαχνεις εδω....

http://rapidshare.de/files/13955107/DAP_V360_F_ENZHCCJATH_VER_05_00_15.jar.html

....γιατι αυτος του V3x με οθονη 240Χ320 δε σου κανει!;) Αν δεν μπορεις να τον εγκαταστησεις...σφυρα!

Πέρασα τον digital audio player στο κινητο Ε1070 αλλά δεν λειτουργεί.

Και βέβαια είναι μικρός σε διαστάσεις αλλά αυτό δε με απασχολεί. Καμιά άλλη ιδέα;

Δεκτή κάθε βοήθεια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το κινητο ποτε θα ερθει στην ελλαδα και σε αλλα χρωματα?

πχ, λευκο, μπλε, κτλ? στο ΠΛΑΙΣΙΟ το εχουν μονο σε αυτο το απαισιο ασημι...!

Link to comment
Share on other sites

Δε λειτουργει μαλλον επειδη ειναι 176Χ220 ενω εσυ θελεις 240Χ320. Δε δοκιμαζεις και εκεινον τον τυπου Winamp που ειναι μεν μικρος αλλα μπορει κατι να γινει.

Δεν ξέρω ποιος είναι αυτός ο player.

Απο που μπορώ να τον κατεβάσω;

Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια haki

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

eimai kai egw enas neos katoxos aytoy toy kinitoy!

 

eimai poli eyxaristimenos kai to kinito einai super , ekatsa kai ta vrika sxedon ola gia to pos doyleyei , alla exo mia aporia re paidia . POS bgazoyme to 3G kai na exoyme mono 2,5G epeidi troei poli mpataria. epsaksa den vrika kamia epiligi gia 3g/2,5g ???

 

mporei na voithisei kaneis? eyxaristo

 

Και γώ δεν εχω βρεί κάποια ρύθμιση.

-Από ότι έχω προσέξει η επιλογή αυτή στα τελευταία 3G κινητά,γίνεται αυτόματα μόνο από το δίκτυο ,αν έχει ή δεν εχει σήμα 3G-Ειδικά αν έχεις και κάρτα sim 3G,η πρώτη αναζήτιση θα είναι πάντα 3G.

 

-Mπορεί και να είναι κλείδωμα firmware της Voda ή από την κάρτα SIM ,οπότε σε no live συσκευή ή με άλλη SIM,αν υπάρχει κάτι διαφορετικό σε επιλογή,ας αναφερθεί....

 

Οσο αφορά την μπαταρία ,σε 10 μέρες φορτίσεων-ξεφορτίσεων πρέπει να σου κρατά,με λογική χρήση, 48ωρο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω,εχετε δοκιμασει να κανετε μεταφορα απο καρτα στο κινητο ή το αντιστροφο πολλα αρχεια μαζι?εγω οταν το δοκιμαζω σχεδον παντα κολλαει και γενικα κανει αρκετες φορες το κινητακι restart.εντωμεταξυ την πεμπτη το πηρα απο το service που το πηγα για αναθμιση

 

 

Τι έκδοση firmware σου πέρασαν και τι διαφορές βλέπεις ? (πχ για χρόνο βίντεο κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Haki δυστυχώς δεν λειτουργεί ούτε αυτός ο player. Και το πρόγραμμα εγκατάστασης (Motomidman) δεν αναγνωρίζει το κινητό. Μάλλον θα πρέπει να πάρω απόφαση ότι δεν θα έχω Player. Δεν ξέρω και που αλλού να ψάξω. Ίσως στο μέλλον σε μια νέα αναβάθμιση του λογισμικού να υπάρχει. Ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και γώ δεν εχω βρεί κάποια ρύθμιση.

-Από ότι έχω προσέξει η επιλογή αυτή στα τελευταία 3G κινητά,γίνεται αυτόματα μόνο από το δίκτυο ,αν έχει ή δεν εχει σήμα 3G-Ειδικά αν έχεις και κάρτα sim 3G,η πρώτη αναζήτιση θα είναι πάντα 3G.

 

-Mπορεί και να είναι κλείδωμα firmware της Voda ή από την κάρτα SIM ,οπότε σε no live συσκευή ή με άλλη SIM,αν υπάρχει κάτι διαφορετικό σε επιλογή,ας αναφερθεί....

 

Οσο αφορά την μπαταρία ,σε 10 μέρες φορτίσεων-ξεφορτίσεων πρέπει να σου κρατά,με λογική χρήση, 48ωρο.

Οχι ρε παιδες.Φυσικα και υπαρχει ρυθμιση.Πηγαιντε στις ρυθμισεις δικτυου-->ζωνες-->και εκει βαλτε ευρωπη-ασια αν θυμαμαι καλα και οχι αυτοματο.ετσι θα εχετε 2,5g:)

Link to comment
Share on other sites

To Motomidman συνεργαζεται με ολα τα Motorola...κατι δεν κανεις καλα!

 

Εψαξες αν υπαρχει Java media player για τα Νokia series 60? Μπορει να "κατσει" στο 1070!

Έψαξα αλλά δε βρήκα κάτι.

Το motomidman, ενώ δέχεται το Ε398, στο Ε1070 βγάζει την ένδειξη unsupported device.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδες.Φυσικα και υπαρχει ρυθμιση.Πηγαιντε στις ρυθμισεις δικτυου-->ζωνες-->και εκει βαλτε ευρωπη-ασια αν θυμαμαι καλα και οχι αυτοματο.ετσι θα εχετε 2,5g:)

 

Δεν πρόσεξες όμως τι ανέφερα -Αν εχεις SIM 3G (το πιό πιθανό,γιατί με Voda δίκτυο,η Voda στην αλλάζει υποχρεωτικά,με την αγορά 3G συσκευής για ασυμβατότητες) ,η συσκευή στην επιλογή κοιτά πρώτα για 3G δίκτυο,και αν δεν συντονιστεί,πάει σε 2,5G,ασχέτως επιλογής.

 

-Eπίσης όπως αναφέρεις, αν αλλάξεις την ρύθμιση με "ευρωπη-ασια" με κάρτα 3G και καλέσεις μια επαφή για Video κλήση κατά λάθος,χάνεις την επαφή από την μνήμη τηλεφώνου,δεν αντιγραφεται από την SIM πλήρης,μάλλον από bug του λογισμικού και μετά εχεις,όπως παρατηρώ κολληματα ,και πρέπει να κάνεις επανακινήσεις της συσκευής.

 

-Εξάλλου δεν είναι σίγουρο ότι με την συγκεκριμένη συσκευή (και λογισμικό) ότι η μπαταρία κρατά περισσότερο,γιατί έβαλα SIM 2,5G από καρτοκινητό Voda,η επιλογή Δικτύου επανέρχεται στο αυτόματο με το άνοιγμα της συσκευής, και θα παρακολουθήσω την μπαταρία.

 

ΕDIT :Τα ίδιο χονδρικά κρατά η μπαταρία με 2,5G SIM...

Link to comment
Share on other sites

http://a508.g.akamai.net/7/508/787/20040802192230/www.motorola.com/css/images/logo.gif

Μόνο ΤΙΜ δουλεύει καλά ,αλλά χωρίς 3G -Kosmote επίσης δεν μπορείς να μπείς σε WAP.

Προηγούνται οι λατινικοί χαρακτήρες στο κατάλογο, γιατί προφανώς είναι προεπιλογή της συσκευής.-Αυτό γίνεται και σε άλλες φίρμες.

Δεν γνωρίζω αν οφείλεται στο Voda live μενου,αλλά κάθε συσκευή μιας φίρμας,ποτέ δεν είναι ίδια σε φιλοσοφία εργονομίας με άλλες-Μήν ξεχνάμε ότι βελτιώθηκε η λήψη και αποστολή SMS σε σχέση με παλαιότερα moto οπότε κάτι άλλαξε στο λειτουργικό γενικά.

Στην πρώτη περίπτωση μπορεί να είναι και πρόβλημα του iBook ,στην δεύτερη περίπτωση είναι bug του firmware (αν και δεν το κάνει πάντα).

Στην TIM δεν έχω κάρτα 3G, άρα αν το δοκίμασες και διαπίστωσες αδυναμία λειτουργίας, κατανοητό. Στην Cosmote δεν έχω ενεργοποιημένο GPRS οπότε ισχύει ότι και πριν.

Οι λατινικοί χαρακτήρες που θα έπρεπε να προηγούνται λόγω μικρότερης τιμής ASCII εμφανίζονται πλεκτά με τους Ελληνικούς. Αυτό σημαίνει πως στους κοινούς, κεφαλαίους τουλάχιστον χαρακτήρες δεν χρησιμοποιείται η Ελληνική γραμματοσειρά με αποτέλεσμα λέξεις που ξεκινάνε με το "P" το οποίο λογίζεται σαν Pi στα Λατινικά και σαν Ρό στα Ελληνικά να μπλέκονται μεταξύ τους όπως για παράδειγμα:

Peugeot

Ριβιέρα

Pizza

Η απουσία των συντομεύσεων δεν πρέπει να οφείλεται στο Vodafone Live! μενού καθώς ήταν υπαρκτή σε V980 - V1050 και συνόδευε όλες τις συσκευές από το V66 και μετά (T720(i), V600, V80, V3). Φυσικά και το λειτουργικό δεν θα πρέπει να είναι το ίδιο σε κάθε συσκευή, χρήσιμες όμως λειτουργίες οι οποίες πρωτοπαρουσιάστηκαν στις συσκευές της Motorola, είναι καλό να παραμένουν και να επισημαίνονται σε περίπτωση απουσίας τους, προκειμένου να επανέλθουν σε μελλοντικές εκδόσεις. Κάτι αντίστοιχο είχε συμβεί και με την δυνατότητα εμφάνισης του τηλεφωνικού καταλόγου μόνο της sim ή της συσκευής. Η συγκεκριμένη δυνατότητα που υπήρχε στα StarTAC 85 και 130, αποσύρθηκε από το V3688 και μετά και επανεμφανίστηκε μόλις με το V3x. Οι χρήστες λοιπόν που λόγω αυξημένων δυνατοτήτων διαχείρησης των επαφών τις αποθήκευαν στην συσκευή έπρεπε ή να μην κρατάνε αντίγραφο ασφαλείας στην sim, ή να αναγκάζονται να βλέπουν διπλές τις επαφές στον τηλεφωνικό τους κατάλογο. Η λύση του συγχρονισμού με υπολογιστή ήταν εφικτή μόνο εφ'όσον διέθεταν καλώδιο το οποίο προμηθευόντουσαν χωριστά (εκτός του V3 με τη mini USB) και αντίστοιχη εφαμογή.

Στην λήψη και αποστολή SMS η μόνη και πολύ χρήσιμη διαφοροποίηση που έχω παρατηρήσει σε σχέση με τα V980, V1050 είναι η δυνατότητα εκτύπωσης του μηνύματος η οποία παρέχεται και σε άλλες λειτουργίες και μάλιστα ασύρματα παρ'ότι η συσκευή δεν κατάφερε να εντοπίσει τον hp deskjet 995c.

Οι λειτουργίες των μηνυμάτων παραμένουν ουσιαστικά οι ίδιες με το V600 όπου και παρουσιάστηκαν οι περισσότερες διαφοροποιήσεις σε σχέση με πριν (προβολή μηνυμάτων ανά θέμα ή περιεχόμενο, διαχείριση e-mail, αναφορά παράδοσης...)

Όσον αφορά το Bluetooth, το iBook συνεργάστηκε με Nokia αλλά και με το H500. Στην σελίδα του iSync φαίνεται πως δεν υποστηρίζεται ακόμα η συσκευή αλλά το πρόβλημα είναι πως δεν μπορεί να μεταφερθεί καν αρχείο.

Τέλος παρατηρήθηκε πως αν υπάρχει επαφή που η επιλογή της σε επιστρέφει στην αρχική σελίδα το ίδιο συμβαίνει και με τις λίστες εισερχομένων-εξερχομένων κλήσεων, οι οποίες δεν ανοίγουν και σε πετάνε στην αρχική οθόνη. Η διαγραφή της συγκεκριμένης επαφής λύνει το πρόβλημα. Επίσης η καταχώρηση του μέγιστου αριθμού τηλεφωνικών αριθμών σε μια επαφή (επτά) την καθιστά αδύνατη να ανοίξει και δημιουργεί το παραπάνω πρόβλημα. Στο τηλέφωνο θα περαστεί νέο λειτουργικό μέσα στην εβδομάδα, οπότε και θα υπάρχουν πληροφορίες για τις λειτουργίες που διορθώθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Θα ήθελα την βοήθεια κάποιου που έχει το κινητό!!

Θελω να το αγοράσω (Live έκδοση) αλλα έχω κάποιες ερωτήσεις για όσους το έχουν!!

Πρώτα απ όλα σε τι χρώμα το έχουν στις Voda;;

Μπορεί να παίξει mp3 για ήχο κλήσης και αν ναι σε τι ποιότητα;;;

Υποθέτω T9 έχει κανονικά...

Η ποιότητα της αναπαραγωγής mp3 στα ακουστικά τι λέει;;

Υπάρχει κάποιο radio hands free;;;

 

Το κινητό είναι απίστευα ομορφο και λέω να το προτιμήσω απο το W900i και το D600...

Εσείς τι λέτε;;;

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και συγνώμη για τις αρκετές ερωτήσεις μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...