Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Vodafone στην περιοχή Νεα Ζωή Περιστερίου ΜΗΔΕΝΙΚΗ κάλυψη! cosmote ψιλοχάλια, wind άψογη αλλά χωρίς 3G.

Στην περιοχή μου Ανω Κυψέλη κλείσαμε και περάσαμε πλεον τους 2 ΜΗΝΕΣ!!! χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ μα καθόλου σήμα!!!! και σου λένε μετά για σήμα καμπάνα!!!! :lol::lol::lol: εκείνο με τον Τοτό το ξέρετε??? η πλακα είναι ότι 3 στενά ποιο κάτω έχει σήμα full και αν πάμε και στην πλατεία έχει καμπάνα και 3G! τι να πει κανείς??? πάντως το καλό είναι οτι μου ήρθε τελικά μηδενικός λογαριασμός! και από Σεπτέμβριο θα το γυρίσω και σε μηδενικό πάγιο γιατί είμαι στο βασικό. Εννοείτε πεταξα την SIM σε άλλο κινητό στην άκρη και έχω πλεον wind συμβόλαιο με καρακαμπανάτο σήμα και 3G! και έχω βρει την υγειά μου και την ψυχική μου ηρεμία επιτέλους!!!! τι να πω για την cosmote έχω χρόνια την θεωρούσα την καλύτερη εταιρια με το καλύτερο σήμα, και τώρα έφτασε στον πάτο!!! μπράβο σας και εις ανώτερα!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δυστυχώς πέραν της κάλυψης που είχε δεν μπορώ να βρω άλλο λόγο για να προτιμήσω την κοσμοτέ. Και τώρα που έχασε και την κάλυψη, είναι θέμα χρόνου να πάρουν είδηση οι συνδρομητές της το... σήμα καμπάνα και να την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια.

Όντας κάτοχος και cosmote και vodafone τα οποία έχω μαζί μου όπου κινούμαι, επιβεβαιώνω ότι η vodafone λειτουργεί πολύ καλύτερα. Σπάνια χρειάστηκε να κάνω δεύτερη προσπάθεια για να βγάλω γραμμή, σε αντίθεση με την... καμπάνα !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαίνει και για εμένα cosmote σύγκριση με την wind! όμως η vodafone δεν πιάνει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ στην δουλειά μου και έτσι και να ήθελα να βάλω η wind ήταν μονόδρομος για μένα!
Link to comment
Share on other sites

αυτο που πρεπει να καταλαβουμε ειναι οτι ο καθενας κοιταει τι τον βολευει. αρα δεν υπαρχει καλυτερη/χειροτερη εταιρια. δεν μπορεις να πεις οτι η vodafone ειναι χειροτερη γιατι σε εμενα πιανει το αριστα σε σημα! το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να φτιαξουμε ενα χαρτη περιοχων να βαθμολογουμε και τις 3 εταιριες ωστε αναλογα την περιοχη να επιλεγουμε την καλυτερη.. μονο εκει θα δουμε πραγματικα αποτελεσματα!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Εχθές στην διαδρομή του προαστιακού από Σταθμό Λαρίσης μέχρι Μέγαρα, η cosmote ήταν ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ! Είχε σήμα σε ελάχιστα σημεία, και αυτό ήταν τόσο εξασθενιμένο που με το ζόρι μπορούσες να κάνεις μια κλήση!

Η vodafone είχε τέρμα σήμα σε όλη την διαδρομή, με μοναδικά σημεία που δεν έπιανε, τα τούνελ...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

ΜΕΣΑ στα τρενα/τραινα κτλ δεν υπαρχει και η καλυτερη καλυψη επειδη το τρενο/τραινο λειτουργει σαν ...... "κατι" ... ( mixtri που εισαι ; ) :P

 

Σαν κλωβός faraday πχ...

 

Το τραίνο φυσικά είναι μεταλλικό και γειωμένο, όταν έχεις τέτοια ηλεκτρομαγνητική θωράκιση είναι φυσικό να έχεις μεγάλη εξασθένηση του σήματος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να σας ρωτησω κατι και να μου πειτε αν ξερετε. Πιο επιβλαβες ειναι τα MHz που εκπεμπει το δικτυο της COSMOTE η τα MHz που εκπεμπουν τα δικτυα της VODΑFΟΝΕ και της WIΝD? Και κατι αλλο, οσο καλυτερο σημα εχει ενα κινητο το λιγοτερο επικυνδηνο ειναι?
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να σας ρωτησω κατι και να μου πειτε αν ξερετε. Πιο επιβλαβες ειναι τα MHz που εκπεμπει το δικτυο της COSMOTE η τα MHz που εκπεμπουν τα δικτυα της VODΑFΟΝΕ και της WIΝD? Και κατι αλλο, οσο καλυτερο σημα εχει ενα κινητο το λιγοτερο επικυνδηνο ειναι?

 

Και οι τρεις εταιρείες είναι dual band από το 2001 (GSM 900/1800). Kαι στο 3G λειτουργούν και οι τρεις σε WCDMA 2100. Με απλά λόγια δεν υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λέει ο bored είναι και όντως αν έχει περισσότερο σήμα εκπέμπει λιγότερο.

Οσο περισότερες κεραίες έχει το ALC της συσκευής στον ενισχυτή του τόσο μειώνει γιατί δεν χρειάζεται να επικοινωνήσει μακρύτερα.

 

Αν το πάρουμε με τα MHz τότε το wifi είναι πιό ψηλά και απ το 3G, οπότε δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα απο κορησια κεας (λιμανι), εδω και 11 μέρες το ιντερνετ

σε υπολογιστη που δουλευω με 5 μπάρες σήματος 2 G ειναι 0 με 4 κβ μου έχει δειξει και 40 αλλά στιγμιαια, ειναι χάλια, έχω πάρει και

τηλ'εφωνα στην ΚΟΣΜΟΤΕ, να φανταστείτε συνήθως ούτε το τάβλι του κομπιούτερ δεν μπορει να παίξει, ΟΕΟΕΟΕΟΕΟ, και μένουμε μέσα στην κορησια.

Πως την λέγανε την διαφήμηση?? μπες μπες αλλά δεν θα δεις!!!!!!

Edited by asuzuki
Link to comment
Share on other sites

Στην Ανω Κυψέλη (κέντρο Αθήνας δλδ) είμαστε 2 μήνες και πάνω από 10 μέρες τώρα χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ σήμα!!! σήμα καμπάνα τρομάρα τους! :lol::lol::lol::lol: ευτυχώς έβαλα wind γιατί αν περίμενα σήμα σωθήκαμε! ανοίγω το δευτερο κινητό πότε πότε να δω τι κάνει και δεν βγάζει ουτε καν κλήση! απλά ΕΛΕΟΣ!
Link to comment
Share on other sites

http://www.simakampana.gr/kalypsi/

 

Πιστευω ότι ειναι πιο αναλυτικο και πιο αντιπροσωπευτικο το site αυτο οσον αφορα την γενικοτερη κάλυψη (δεν γινεται διαχωρισμος σε 3G και 2G),

 

Κατα την γνωμη μου θα επρεπε να υπαρχει και χαρτης με τις ταχυτητες σε ασυρματο ιντερνετ μεσω κινητης τηλεφωνιας, κατι πολυ σημαντικο πια πιστευω. (δεν φτανει να πιανει θα πρεπει να υπαρχει και γρηγορο ιντερνετ).

Δεν θα θα είχα κανενα προβλημα να πληρωνω κατι παραπανω σε μια εταιρια (σε σχεση με τις αλλες) αρκει εμπρακτα να μου εχει αποδειξει οτι εχει κανει επενδυσεις (σε θεματα κάλυψης 3G αφενος, και ταχυτήτων αφετερου σε πανελλαδικο επιπεδο οσν αφορα το ασυρματο ιντερνετ). :!:

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί από τον προηγούμενο μήνα για τον χάρτη. Πάντως αυτό που εσύ περιγράφεις το έχω δεί μόνο στο site της vodafone Αγγλίας. Ζουμάρει σε κάθε δρόμο και σου λέει κάλυψη, ταχύτητες, και μελλοντική κάλυψη.Φοβερός...

 

Κι όμως ανακάλυψα χάρτη κάλυψης της κοσμοτε από σπόντα. Μπορεί να τον έχετε δει κι άλλοι αλλα είπα να το γράψω μιας και δεν είδα να το αναφέρει κανένας. Το κακό είναι ότι είναι μόνο δευτερης γενιάς αλλά εστιάζει αρκετά σε περιοχές και βαθμονομεί την κάλυψη σε ποιότητα σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους αν δείτε το υπομνημα. Επιλέγετε νομό ή πατάτε πάνω στον χάρτη πάνω στην περιοχή που θέλετε. Το μόνο που μένει είναι να τον ξεψαχνίσουμε και να δούμε αν λέει την αληθεια.

 

http://www.simakampana.gr/kalypsi/index.php

 

Επίσης δεν δείχνει θαλάσια κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί εκεί υπάρχει τμήμα optimization που σου δίνει και τις μετρήσεις δημόσια.

Εδώ πρώτα πρέπει να μάθουν να τα χρησιμοποιούν ή να δώσουν λεφτά σε εταιρία να το κάνει.

btw της κοσμότε είναι χαλαρά εικονικός γιατί βλέπω μέρη που δεν έχουν καθόλου και οι τρείς και το έχει με σήμα. Η απλά έχει βγεί βάση υπολογισμού.

Link to comment
Share on other sites

Σίφνος Απολλωνία μόνο το πράσινο δίκτυο έχει κάλυψη!

Φουρνά Ευρυτανίας το ίδιο ,όπως επίσης και στο Ανθηρό Καρδίτσας (περιοχή Αγράφων)

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Στο Ανθηρό όντως έχει πράσινους αν και οι κόκκινοι κάναν κινήσεις προς τα εκεί είναι σε αναμονή.
Link to comment
Share on other sites

Σίφνος Απολλωνία μόνο το πράσινο δίκτυο έχει κάλυψη!

 

Ναι με κεραία πάνω στο κτήριο του ΟΤΕ(πάλι)...που είναι στην Απολλωνία...οι άλλοι έφαγαν πόρτα...Τυχαίο? Δε νομίζω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι με κεραία πάνω στο κτήριο του ΟΤΕ(πάλι)...που είναι στην Απολλωνία...οι άλλοι έφαγαν πόρτα...Τυχαίο? Δε νομίζω :lol:

 

Δεν υπάρχουν άλλα μερη εκτός του κτιρίου του ΟΤΕ για τοποθέτηση σταθμού βάσης?Το ίδιο παραμύθι εδω και χρόνια!

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

γιατι να πληρωνουν και αλλο ενοικιο;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν άλλα μερη εκτός του κτιρίου του ΟΤΕ για τοποθέτηση σταθμού βάσης?Το ίδιο παραμύθι εδω και χρόνια!

 

Άλλα μέρη υπάρχουν,το δίκτυο κορμού του ΟΤΕ ποιος το χρησιμοποιεί όμως; :O

 

Στο Ανθηρό όντως έχει πράσινους αν και οι κόκκινοι κάναν κινήσεις προς τα εκεί είναι σε αναμονή.

 

Το θέμα είναι ότι στην περιοχή δεν υπάρχει μόνο μία τρύπα από κόκκινους/μπλε αλλά μεγάλης έκτασης. leosedf,Πήγαινε μία βόλτα προς Αργιθέα και θα καταλάβεις τι σου λέω. Μπορεί να μη συμφέρει η ανάπτυξη δικτύου προς εκείνη την περιοχή,στον ΟΤΕ πάτησε και η Cosmote απλά το λέω...

Και καλό θα ήταν οι κόκκινοι να αρχίσουν από τον κάμπο. Στο χωριό μου,μέσα στον κάμπο χωρίς κανένα εμπόδιο σε εξωτερικούς χώρους σε GSM έχω -70dBm και σε εσωτερικούς τίποτα με vodafone... Οι άλλες έχουν -75dBm σε εσωτερικούς χώρους,που είναι μια χαρά σήμα. Παρεμβολή; Δε μπορώ να καταλάβω,πάντως συμβαίνει σε πολλά χωριά του κάμπου...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν άλλα μερη εκτός του κτιρίου του ΟΤΕ για τοποθέτηση σταθμού βάσης?Το ίδιο παραμύθι εδω και χρόνια!

 

Βεβαίως και υπάρχουν άλλα μέρη...απλά τρώνε πόρτα απο τους Ιθαγενείς...ενώ πάνω στον ΟΤΕ...αααα εδώ είναι ο Ναός, το Κράτος...όλα επιτρέπονται (για ένα συγκεκριμένο πάροχο βέβαια) Προφανώς οταν ισχύσει ο νόμος της συνεγκατάστασης κεραιών για όλους μετά και τις καταδίκες απο το Ευρωπαικό δικαστήριο...θα σταματήσει το παραμύθι. Οσο κάποιοι συνεχίζουν να κόβουν...και να ράβουν μόνοι τους θα υφίσταται θέμα ;)

Δηλ. οι άλλες εταιρείες δεν έχουν χρυσοπληρώσει τις άδειες...πειρατικούς σταθμούς έχουν?

Edited by escape_4X4
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την διαφήμηση σήμα καμπάνα πρέπει να κοπεί πραγματικά!

Άνω Πατήσια, Παγκράτι, Κοντά Συγγρού-Φίξ περιοχή(δεν ξέρω πως λέγεται)

Σε εσωτερικούς χώρους είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Μια γραμμούλα το πολύ και αν.

Απεναντίας η wind που όλοι λένε για το άσχημα σήμα της (που έχει καραμέλα και αυτό) πιάνει και στα 3 σημεία. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοιο χάλι στην Αθήνα. Δηλαδή που έχει σήμα??? Στις παραλίες κάτω απο γκρεμούς που πάς μια φορά τον χρόνο? Ή μόνο στα χωριά?

Πραγματικά θα κάνουν κάτι με το σήμα τους? Είναι απογοητευτικό για μια εταιρία που έχει του περισσότερους συνδρομητές στην Ελλάδα.

Πόσο παραμύθι με την διαφήμηση? Αυτο το χάλι έχει συμβεί από τα ξηλώματα που παίζουν τον τελευταίο καιρό?

Πόσο είμαστε στο θέμα τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα...είτε αφορά την κινητή είτε την σταθερή. Πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και είναι θέμα ξηλώματος. Λες η Κοσμοτέ και η κάθε Κοσμοτέ να μη θέλει να καλύπτει πυκνοκατοικημένες περιοχές, με κίνδυνο να χάνει πελάτες; ;)
Link to comment
Share on other sites

Ικαρία στο μεγαλύτερο μέρος του νησιού τρισάθλιο σήμα... Πέρα απ' τον Άγιο Κήρυκο ελάχιστα πράγματα, στο Φάρο επικοινωνείς μόνο σε εξωτερικούς χώρους και με προσπάθεια. Από κει και πέρα στο καράβι έχει μια χαρά σήμα σε όλη σχεδόν τη διαδρομή και το χάνει μόλις μπει στο Σαρωνικό :rolleyes::wacko: Η κατάσταση στην Αττική γίνεται όλο και χειρότερη...
Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...