Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ μερικές φορές σε συμβόλαιο που μιλαω αθήνα, σε ενα συγκεκριμένο σημείο ακούγεται ενας ρομποτικος επαναλαμβανόμενος ήχος που σπάει αυτία. Πρέπει να τερματίσεις την κλήση και να ξανα καλέσεις.

 

Επίσης πάλι σε συμβόλαιο, μηνύματα προς Αθήνα πηγαίνουν διπλά αρκετές φορές και μερικές φορές αργούν. Τί γινεται;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εδώ μερικές φορές σε συμβόλαιο που μιλαω αθήνα, σε ενα συγκεκριμένο σημείο ακούγεται ενας ρομποτικος επαναλαμβανόμενος ήχος που σπάει αυτία.

 

 

Είναι η... καμπάνα που χτυπάει αυτός ο ήχος βρε συ:p

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μερικές φορές σε συμβόλαιο που μιλαω αθήνα, σε ενα συγκεκριμένο σημείο ακούγεται ενας ρομποτικος επαναλαμβανόμενος ήχος που σπάει αυτία. Πρέπει να τερματίσεις την κλήση και να ξανα καλέσεις.

 

 

εννοεις εκει που μιλας στο ακυρο μετα απο λιγο στο ακυρο ακουγεται ενα μπιπ μπιπ μπιπ σαν συναγερμος σπιτιου? γιατι σε καρτοσυμβολαιο παθαινω το ιδιο και εχω εκνευριστει... το κανει συνεχως!

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

εννοεις εκει που μιλας στο ακυρο μετα απο λιγο στο ακυρο ακουγεται ενα μπιπ μπιπ μπιπ σαν συναγερμος σπιτιου? γιατι σε καρτοσυμβολαιο παθαινω το ιδιο και εχω εκνευριστει... το κανει συνεχως!

 

Ναι, ετσι οπως μιλας, ξαφνικα κανει αυτον τον ηχο στο ιδιο σημειο παντα (οδηγαω μεσα στο αμαξι) και πρεπει να τερματισει η κληση και να ξαναπαρεις τηλ για να μιλησεις ξανα.

 

Το εχει το σημειο :mad:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ετσι οπως μιλας, ξαφνικα κανει αυτον τον ηχο στο ιδιο σημειο παντα (οδηγαω μεσα στο αμαξι) και πρεπει να τερματισει η κληση και να ξαναπαρεις τηλ για να μιλησεις ξανα.

 

Το εχει το σημειο :mad:

 

εμενα το κανει ειτε στο σπιτι μου ειτε σε ενα στενο εδω γυρω...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ανόιγω εδώ το θέμα μου, γιατί υποψίαζομαι ότι μάλλον είναι θέμα cosmote και όχι συσκευής.

Παρακαλώ τους moderators, να μην μεταφερθεί το θέμα στην nokia, αν είναι θέμα δικτυου. Αν δούμε ότι είναι θέμα συσκευής και όχι δικτυου, ας μεταφερθεί. Αλλα να καταλήξουμε πρώτα, γιατί εγώ δεν έχω καταλήξει, και το θέμα δεν είναι να πάει το θέμα στα νοκια και ενώ πχ. είναι θέμα δικτυου εγώ να μείνω χωρίς απάντηση και να μην γινει συζήτηση.

 

Έχω το nokia e61i. Σε cosmokarta.

Όλα τα χρονια γενικά δεν είχα προβλήματα.

Τους τελευταίους μήνες όμως μου έχω το εξης πρόβλημα: ενώ το κινητό είναι ανοικτό, και εντός δικτυου (5γραμμες κεραία & 3g), όταν με καλούν, μερικες φορές, τους λέει ότι το κινητό είναι απενεργοποιημένο.

Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό. Δεν ξέρω αν είναι θέμα κινητού ή δικτυου.

Τηλεφώνησα στο helpdesk της cosmote να συζητήσω το θέμα.

Μου είπαν διαφορα:

- ότι καλο είναι να κάνουμε επανεκινηση του κινητού και όχι να το έχουμε συνεχεια ανοιχτό

- ότι η περιοχή που μένω έχει καλη κάλυψη

- να απενεργοποιώ το 3g

και κάτι αλλα, τα οποια δεν τα θυμάμαι καν και τα ξέχασα γιατί τα θεωρώ μάλλον ανάξια λογου.

Κοινώς, ακρη δεν έβγαλα.

Και ψάχνω μονος μου να δω τι φταίει.

 

Παίζει να είναι φορτωμένο το δίκτυο ώρες ώρες και γι αυτό να βγάζει αυτό το μήνυμα ότι είναι απενεργοποιημένο;

Όμως, ξέρω για φορτωμένα δίκτυα που δεν σε αφήνουν να βγάλεις εξερχόμενη κλήση. Υπάρχει περίπτωση να μην μπορώ να δεχτώ κλήση λόγω υπερφόρτωσης δικτυου;

 

Μπορεί να φταίει η συσκευή; Είναι θέμα cosmote; Έχει τύχει σε άλλον;

 

Πείτε μου τι σκέφτεστε ή τι ξέρετε σχετικά με το θέμα, γιατί παραπονιέται κόσμος ότι με καλεί και δείχνει ότι έχω απενεργοποιημένο κινητό, ενώ εγώ το έχω ανοικτό!

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις:

 

Οταν σε καλούν και λεει οτι ειναι κλειστο, εαν σε ξανα καλεσουν βγαινει αμεσως γραμμη;

 

Αυτο συμβαινει σε ενα συγκεκριμενο σημειο;

 

Δοκίμασες άλλη συσκευή;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ανόιγω εδώ το θέμα μου, γιατί υποψίαζομαι ότι μάλλον είναι θέμα cosmote και όχι συσκευής.

Παρακαλώ τους moderators, να μην μεταφερθεί το θέμα στην nokia, αν είναι θέμα δικτυου. Αν δούμε ότι είναι θέμα συσκευής και όχι δικτυου, ας μεταφερθεί. Αλλα να καταλήξουμε πρώτα, γιατί εγώ δεν έχω καταλήξει, και το θέμα δεν είναι να πάει το θέμα στα νοκια και ενώ πχ. είναι θέμα δικτυου εγώ να μείνω χωρίς απάντηση και να μην γινει συζήτηση.

 

Έχω το nokia e61i. Σε cosmokarta.

Όλα τα χρονια γενικά δεν είχα προβλήματα.

Τους τελευταίους μήνες όμως μου έχω το εξης πρόβλημα: ενώ το κινητό είναι ανοικτό, και εντός δικτυου (5γραμμες κεραία & 3g), όταν με καλούν, μερικες φορές, τους λέει ότι το κινητό είναι απενεργοποιημένο.

Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό. Δεν ξέρω αν είναι θέμα κινητού ή δικτυου.

Τηλεφώνησα στο helpdesk της cosmote να συζητήσω το θέμα.

Μου είπαν διαφορα:

- ότι καλο είναι να κάνουμε επανεκινηση του κινητού και όχι να το έχουμε συνεχεια ανοιχτό

- ότι η περιοχή που μένω έχει καλη κάλυψη

- να απενεργοποιώ το 3g

και κάτι αλλα, τα οποια δεν τα θυμάμαι καν και τα ξέχασα γιατί τα θεωρώ μάλλον ανάξια λογου.

Κοινώς, ακρη δεν έβγαλα.

Και ψάχνω μονος μου να δω τι φταίει.

 

Παίζει να είναι φορτωμένο το δίκτυο ώρες ώρες και γι αυτό να βγάζει αυτό το μήνυμα ότι είναι απενεργοποιημένο;

Όμως, ξέρω για φορτωμένα δίκτυα που δεν σε αφήνουν να βγάλεις εξερχόμενη κλήση. Υπάρχει περίπτωση να μην μπορώ να δεχτώ κλήση λόγω υπερφόρτωσης δικτυου;

 

Μπορεί να φταίει η συσκευή; Είναι θέμα cosmote; Έχει τύχει σε άλλον;

 

Πείτε μου τι σκέφτεστε ή τι ξέρετε σχετικά με το θέμα, γιατί παραπονιέται κόσμος ότι με καλεί και δείχνει ότι έχω απενεργοποιημένο κινητό, ενώ εγώ το έχω ανοικτό!

 

είναι θέμα δικτύου . Τι σχέση έχει το κινητό με το δίκτυο ;. Καμία σχέση το ένα με το άλλο εξάλλου αφορά εισερχόμενες κλήσεις αυτό που αναφέρεις. Μπορεί να είναι θέμα υπερφόρτωσης διότι η κοσμοτε έχει παρά πολύ κόσμο για αυτό να τυχαίνει. Κατά την γνώμη μου ενεργοποίησε την ειδοποίηση κλήσεων και όταν τύχει και ακούγεται ότι είναι κλειστό το κινητό σου να σου έρχεται μύνημα και να μην χάνεις τις κλήσεις. Τουλάχιστον αυτό είναι μια λύση δεν μπορώ να σκεφτώ καμία άλλο τρόπο λύσης το δίκτυο φταει. Καλό είναι να έχεις το κινητό σου όπου είναι φουλ και όχι σε 3G που ποιανεί χαμηλά διότι κατά την αναλάγη από το 3G στο 2G τυχαίνει να ακούγεται ότι είναι κλειστό. Αυτα!.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις:

 

Οταν σε καλούν και λεει οτι ειναι κλειστο, εαν σε ξανα καλεσουν βγαινει αμεσως γραμμη;

 

Αυτο συμβαινει σε ενα συγκεκριμενο σημειο;

 

Δοκίμασες άλλη συσκευή;

 

1ο ερωτημα: αλλοτε ναι, αλλοτε οχι. Δοκιμασα εγω μια φορα, αμεσως μολις με πηρε καποιος στο σταθερο αφου ειχε αποτυχει να με βρει στο κινητο, και εβγαλα γραμμη. Αλλοι ομως μου λενε οτι με βρισκουν στην 3η προσπαθεια.

 

2ο ερωτημα: οχι, ατομα απο ολη την ελλαδα μου το εχουν πει, και εμενα μου εχει τυχει σε διαφορες περιοχες, οποτε δεν μπορω να το συγκεκριμενοποιησω σε ενα σημειο.

 

3ο ερωτημα: δεν δοκιμασα αλλη συσκευη, αν και μαλλον θα επρεπε, γιατι το κινητο ειναι εργαλειο δουλειας, και δεν υπαρχει χρονος για πειραματισμους, ειδικα αυτου του τυπου που θελουν πολυ χρονο. Και λεω πολυ χρονο γιατι αντε και την εβαλα τη sim αλλου. Μπορει να περασουν και μερες και επειτα να συμβει προβλημα. Δεν ειναι κατι που συμβαινει συνεχεια. Μπορει να μου τυχει τωρα, και να μου ξανατυχει σε 10 μερες. Ειναι ακανονιστο. Οποτε μου ειναι δυσκολο να περασω πολλες μερες με ενα αλλο -χαμηλοτερης κλασης κινητο για να κανω αυτα τα τεσταρισματα, κι αν θα βγαλω ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Ανόιγω εδώ το θέμα μου, γιατί υποψίαζομαι ότι μάλλον είναι θέμα cosmote και όχι συσκευής.

Παρακαλώ τους moderators, να μην μεταφερθεί το θέμα στην nokia, αν είναι θέμα δικτυου. Αν δούμε ότι είναι θέμα συσκευής και όχι δικτυου, ας μεταφερθεί. Αλλα να καταλήξουμε πρώτα, γιατί εγώ δεν έχω καταλήξει, και το θέμα δεν είναι να πάει το θέμα στα νοκια και ενώ πχ. είναι θέμα δικτυου εγώ να μείνω χωρίς απάντηση και να μην γινει συζήτηση.

 

Έχω το nokia e61i. Σε cosmokarta.

Όλα τα χρονια γενικά δεν είχα προβλήματα.

Τους τελευταίους μήνες όμως μου έχω το εξης πρόβλημα: ενώ το κινητό είναι ανοικτό, και εντός δικτυου (5γραμμες κεραία & 3g), όταν με καλούν, μερικες φορές, τους λέει ότι το κινητό είναι απενεργοποιημένο.

Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό. Δεν ξέρω αν είναι θέμα κινητού ή δικτυου.

Τηλεφώνησα στο helpdesk της cosmote να συζητήσω το θέμα.

Μου είπαν διαφορα:

- ότι καλο είναι να κάνουμε επανεκινηση του κινητού και όχι να το έχουμε συνεχεια ανοιχτό

- ότι η περιοχή που μένω έχει καλη κάλυψη

- να απενεργοποιώ το 3g

και κάτι αλλα, τα οποια δεν τα θυμάμαι καν και τα ξέχασα γιατί τα θεωρώ μάλλον ανάξια λογου.

Κοινώς, ακρη δεν έβγαλα.

Και ψάχνω μονος μου να δω τι φταίει.

 

Παίζει να είναι φορτωμένο το δίκτυο ώρες ώρες και γι αυτό να βγάζει αυτό το μήνυμα ότι είναι απενεργοποιημένο;

Όμως, ξέρω για φορτωμένα δίκτυα που δεν σε αφήνουν να βγάλεις εξερχόμενη κλήση. Υπάρχει περίπτωση να μην μπορώ να δεχτώ κλήση λόγω υπερφόρτωσης δικτυου;

 

Μπορεί να φταίει η συσκευή; Είναι θέμα cosmote; Έχει τύχει σε άλλον;

 

Πείτε μου τι σκέφτεστε ή τι ξέρετε σχετικά με το θέμα, γιατί παραπονιέται κόσμος ότι με καλεί και δείχνει ότι έχω απενεργοποιημένο κινητό, ενώ εγώ το έχω ανοικτό!

 

Χρειαζεσαι αλλαγη καρτας sim :)

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

το κανει και μενα ειδικα με εναν συγκεκριμενο φιλο μου αλλα και με αλλους να τους βρισκω στη 2-3 προσπαθεια

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

είναι θέμα δικτύου . Τι σχέση έχει το κινητό με το δίκτυο ;. Καμία σχέση το ένα με το άλλο εξάλλου αφορά εισερχόμενες κλήσεις αυτό που αναφέρεις. Μπορεί να είναι θέμα υπερφόρτωσης διότι η κοσμοτε έχει παρά πολύ κόσμο για αυτό να τυχαίνει. Κατά την γνώμη μου ενεργοποίησε την ειδοποίηση κλήσεων και όταν τύχει και ακούγεται ότι είναι κλειστό το κινητό σου να σου έρχεται μύνημα και να μην χάνεις τις κλήσεις. Τουλάχιστον αυτό είναι μια λύση δεν μπορώ να σκεφτώ καμία άλλο τρόπο λύσης το δίκτυο φταει. Καλό είναι να έχεις το κινητό σου όπου είναι φουλ και όχι σε 3G που ποιανεί χαμηλά διότι κατά την αναλάγη από το 3G στο 2G τυχαίνει να ακούγεται ότι είναι κλειστό. Αυτα!.

 

Ευτυχως, εχω ενεργοποιηση χαμενων κλησεων.

Ρε παιδια, μπορει να μου ερθουν τα μηνυματα για τις χαμενες κλησεις μετα απο δεκα ωρες! Δηλαδη, ελεος! Στο μεταξυ δε, μπορει να εχω δεχτει αλλες(επιτυχημενες) κλησεις κλπ. Και τα μηνυματα να μου ερθουν την αλλη μερα το πρωι. Να βρασω την ειδοποιηση κλησεων δηλαδη!

 

Οσο για το 3g, ειμαι σε καποιες στανταρντ περιοχες που εχουν παντα 3g.

Μου εχει τυχει να μου κανουν παραπονο οτι το εχω απενεργοποιημενο, και εγω να μην ειμαι καν σε κινηση, να εχω φουλ κεραια, και 3g.

Δεν ειναι δηλαδη οτι μετακινουμαι, ή οτι παω σε χωριά που δεν εχει 3g, και να λεω οτι εχω προβλημα με την εναλλαγη.

 

Αλλα παιδια, ειναι τραγικο αυτο που συμβαινει.

Ξεχασα να πω οτι εχω ακουσει να συμβαινει και σε αλλους, cosmoκαρτες παντα, και τα πραγματα ηταν πραγματικα δυσκολα. Πχ. ο ταδε κύριος καλουσε τη γυναικα του(μεγαλη σε ηλικια) που ειχε βγει να κανει λιγα ψωνια στο κεντρο της πολης, δεν την εβρισκε γιατι του ελεγε 'απενεργοποιημενο', και αυτος ο καημενος πηρε τους δρομους ανησυχος ψαχνοντας για τη γυναικα του γιατι σου λεει κατι κακο θα της συνεβη, ή θα επεσε πουθενα (εχει και ιστορικο υγειας φορτωμενο) ή θα την χτυπησε κανενας κλπ!!! Απιστευτο; Κι ομως, ολα αυτα επειδη καλεις καποιον, μιλαμε για μες την πολη, και σου λεει 'απενεργοποιημενο'

 

Οποτε και με αυτο που ανεφερα, μαλλον παει στο δικτυο η αιτία?

Η εκπροσωπος της cosmote βεβαια, που να πει την αληθεια.

Παντως ομως, κατι πρεπει να γινει. Δεν θελω να φυγω απο cosmote, αλλα κατι πρεπει να γινει.

 

Δεν γινεται να με ψαχνει ο κοσμος. Δεν γινεται να με 'κρεμαει' η cosmote/ή το κινητο ετσι.

 

Χρειαζεσαι αλλαγη καρτας sim :)

 

Λες να παιζει ρολο? Για πες δυο πραγματακια παραπανω.

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, η Κοσμοτέ φταίει. Μπορεί το σήμα να φαίνεται φουλ, όμως αν είναι υπερφορτωμένο το δίκτυο λογικό είναι να αναφέρει κάποιες στιγμές ότι είσαι "απενεργοποιημένος".

Αν έχεις 3 λωρίδες σε αυτοκινητόδρομο και είναι όλες τους μποτιλιαρισμένες, μπορείς να πας από κάπου αλλού; Πώς λοιπόν το δίκτυο να σου περάσει την κλήση όταν κατά διαστήματα είναι κλαταρισμένο;

Προφανώς, 2 πράγματα μπορείς να κάνεις: να ελπίζεις ότι η Κοσμοτέ θα κάνει βελτιώσεις(λέμε τώρα, τα τελευταία 2 χρόνια αν δεις το θέμα με την κάλυψη δικτύου της θα καταλάβεις τα προβληματα, ιδίως στα καρτοκινητά) ή να αλλάξεις εταιρία(που δε θες).

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως, εχω ενεργοποιηση χαμενων κλησεων.

Ρε παιδια, μπορει να μου ερθουν τα μηνυματα για τις χαμενες κλησεις μετα απο δεκα ωρες! Δηλαδη, ελεος! Στο μεταξυ δε, μπορει να εχω δεχτει αλλες(επιτυχημενες) κλησεις κλπ. Και τα μηνυματα να μου ερθουν την αλλη μερα το πρωι. Να βρασω την ειδοποιηση κλησεων δηλαδη!

 

Οσο για το 3g, ειμαι σε καποιες στανταρντ περιοχες που εχουν παντα 3g.

Μου εχει τυχει να μου κανουν παραπονο οτι το εχω απενεργοποιημενο, και εγω να μην ειμαι καν σε κινηση, να εχω φουλ κεραια, και 3g.

Δεν ειναι δηλαδη οτι μετακινουμαι, ή οτι παω σε χωριά που δεν εχει 3g, και να λεω οτι εχω προβλημα με την εναλλαγη.

 

Αλλα παιδια, ειναι τραγικο αυτο που συμβαινει.

Ξεχασα να πω οτι εχω ακουσει να συμβαινει και σε αλλους, cosmoκαρτες παντα, και τα πραγματα ηταν πραγματικα δυσκολα. Πχ. ο ταδε κύριος καλουσε τη γυναικα του(μεγαλη σε ηλικια) που ειχε βγει να κανει λιγα ψωνια στο κεντρο της πολης, δεν την εβρισκε γιατι του ελεγε 'απενεργοποιημενο', και αυτος ο καημενος πηρε τους δρομους ανησυχος ψαχνοντας για τη γυναικα του γιατι σου λεει κατι κακο θα της συνεβη, ή θα επεσε πουθενα (εχει και ιστορικο υγειας φορτωμενο) ή θα την χτυπησε κανενας κλπ!!! Απιστευτο; Κι ομως, ολα αυτα επειδη καλεις καποιον, μιλαμε για μες την πολη, και σου λεει 'απενεργοποιημενο'

 

Οποτε και με αυτο που ανεφερα, μαλλον παει στο δικτυο η αιτία?

Η εκπροσωπος της cosmote βεβαια, που να πει την αληθεια.

Παντως ομως, κατι πρεπει να γινει. Δεν θελω να φυγω απο cosmote, αλλα κατι πρεπει να γινει.

 

Δεν γινεται να με ψαχνει ο κοσμος. Δεν γινεται να με 'κρεμαει' η cosmote/ή το κινητο ετσι.

 

η γνώμη μου είναι αλλάξεις δίκτυο δεν φταει η συσκευή σου ή κανε το εξής πάρε ένα δεύτερο αριθμό μιας άλλης εταιρείας και ενεργοποίησε την προώθηση κλήσεων όταν είναι κλειστό ή εκτός δικτύου από την κοσμοτε στο άλλο δίκτυο και όταν τυχαίνει να είναι κλειστό ή να φαίνεται εικονικά ότι είναι κλειστό θα προωθείται αυτόματα στον αριθμό αυτόν χωρίς να ενημερώνεται ο άλλος. Και βλέπεις την κλήση στον δεύτερο αριθμό και την απορρίπτεις και καλείς κανονικά από την κοσμοτε, έτσι ώστε να είσαι σίγουρος ότι θα δεις της κλήσεις που σε πείρανε αφού μου λες ότι αργούν να σου έρθουν τα μυνήματα. Σημείωση :η προώθηση κλήσεων όταν απαντηθεί χρεώνεται σαν να καλείς από το ίδιο το κινητό σου σε άλλο αριθμό διαφορετικού δικτύου οπότε για αυτό σου λέω να μην απαντήσεις στον δεύτερο αριθμό για να μην χρεωθείς.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

παιδια το διο προβλημα εχω και εγω που εχω sυμβολαιο cosmote και μου το κανει και στο σπιτι που εχω HSDPA (Λογω 3g booster) αν και εδω καστορια μου φαινεται λιγο τραβηγμενη η υπερφορτωση λογω μικρου πληθυσμου. παντω; κατι πρεπει να γινει
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Είμαι πολλά χρόνια συνδρομητής της Cosmote και όπως και πολύ άλλοι έχουμε παρατηρήσει τους τελευταίους μήνες το ασθενές σήμα που μας προσφέρει η Cosmote.

Το θέμα μου όμως είναι ότι μένω στον 1ο όροφο και απέναντι από την πολυκατοικία μου βρίσκετε πάρκο. Όταν είμαι στο μπαλκόνι έχω 2-3 γραμμές σήμα το πολύ και με το μπαίνω μέσα στο σπίτι το σήμα χάνετε τελείως. Έχω μιλήσει 3 φορές με την Cosmote τους έχω πάρει και από το μπαλκόνι μου για να διαπιστώσουν ότι όντως δεν έχω σήμα στο σπίτι, έχω απενεργοποιήσει το 3G για ένα μήνα, μετά το ξανά γύρισα σε 3G αλλά τίποτα. Το κινητό μου είναι καινούριας γενιάς. Επίσης και της κοπελιάς μου που είναι Cosmote δεν έχει σήμα στο σπίτι. Στο δεύτερο όροφο που έχουν κινητό Cosmote πάλι δεν έχουν σήμα και στον τρίτο έχουν Vodafone που πιάνει καμπάνα.

Τι θα μπορούσα να κάνω ώστε να μην αναγκαστώ να αλλάξω εταιρεία κινητής? Καμία ιδέα?

Από πλευράς Cosmote πάντως λένε "βλέπουμε ότι έχει πολύ καλό σήμα το τετράγωνό σας" και ότι μετά από 3 τηλ. και 3 προωθήσεις του θέματος μου στο τρήμα τεχνικής υποστήριξης θα κάνουν κάτι αλλά θα αργήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

λογω what's up, η ποιοτητα κλησεων και ιντερνετ ειναι τραγικη. Εγω στη θεση σου θα δοκιμαζα και τις άλλες 2 εταιριες (σε καρτοκινητο) και θα επελεγα το καλυτερο σημα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω συμβόλαιο με Cosmote, Wind που έχει "περάσει" από το σπίτι είναι ελαφρός καλύτερα αλλά και πάλι χάνετε μέσα στο σπίτι.

Το θέμα είναι ότι με έχει βολέψει πολύ η Cosmote, λόγο του ότι όλοι οι "γύρο" μου έχουν Comsote και μιλάω free....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχουμε 4 Cosmote στο σπίτι.Τα 2 με συμβόλαιο και τα άλλα What's up.

Μένω στον 1ο όροφο στα Βριλήσσια (κοντά στην πλατεία Αναλήψεως, δηλαδή κέντρο) και το σήμα μέχρι πριν λίγους μήνες ήταν οριακό.

Υψώθηξε μία πολυκατοικία δίπλα μας και το σήμα χάθηκε τελείως.

Για μία μπάρα έχω κρεμάσει το δικό μου κινητό από το ρολό της μπαλκονόπορτας.Δεν κάνω πλάκα.Και όταν κτυπήσει βουρ για το μπαλκόνι χειμώνα-καλοκαίρι, να ακούει και η γειτονιά, μιλώντας και ακούγοντας το συνομιλητή σπαστά, πάντα.

Θα μου πείτε να αλλάξω εταιρία.

Τα ίδια και με Vodafone και Wind.

Τους σιχάθηκα.

Πήρα και ενημέρωσα τη Cosmote και παραδέχτηκαν ότι η περιοχή είναι προβληματική και θα το κοιτάξουν....

Το κατοστάρι ευρώ το μήνα το εισπράτουν κανονικά όμως.

Απόγνωση.

Edited by spyrdano
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε 4 Cosmote στο σπίτι.Τα 2 με συμβόλαιο και τα άλλα What's up.

Μένω στον 1ο όροφο στα Βριλήσσια (κοντά στην πλατεία Αναλήψεως, δηλαδή κέντρο) και το σήμα μέχρι πριν λίγους μήνες ήταν οριακό.

Υψώθηξε μία πολυκατοικία δίπλα μας και το σήμα χάθηκε τελείως.

Για μία μπάρα έχω κρεμάσει το δικό μου κινητό από το ρολό της μπαλκονόπορτας.Δεν κάνω πλάκα.Και όταν κτυπήσει βουρ για το μπαλκόνι χειμώνα-καλοκαίρι, να ακούει και η γειτονιά, μιλώντας και ακούγοντας το συνομιλητή σπαστά, πάντα.

Θα μου πείτε να αλλάξω εταιρία.

Τα ίδια και με Vodafone και Wind.

Τους σιχάθηκα.

Πήρα και ενημέρωσα τη Cosmote και παραδέχτηκαν ότι η περιοχή είναι προβληματική και θα το κοιτάξουν....

Το κατοστάρι ευρώ το μήνα το εισπράτουν κανονικά όμως.

Απόγνωση.

 

H cosmote έχει γεμίσει προβληματικές περιοχές..τους έχει σιχαθεί η ψυχή μου! Αλλά βλακεία να μην πιάνει καμία εταιρία σπίτι σου!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε 4 Cosmote στο σπίτι.Τα 2 με συμβόλαιο και τα άλλα What's up.

Μένω στον 1ο όροφο στα Βριλήσσια (κοντά στην πλατεία Αναλήψεως, δηλαδή κέντρο) και το σήμα μέχρι πριν λίγους μήνες ήταν οριακό.

Υψώθηξε μία πολυκατοικία δίπλα μας και το σήμα χάθηκε τελείως.

Για μία μπάρα έχω κρεμάσει το δικό μου κινητό από το ρολό της μπαλκονόπορτας.Δεν κάνω πλάκα.Και όταν κτυπήσει βουρ για το μπαλκόνι χειμώνα-καλοκαίρι, να ακούει και η γειτονιά, μιλώντας και ακούγοντας το συνομιλητή σπαστά, πάντα.

Θα μου πείτε να αλλάξω εταιρία.

Τα ίδια και με Vodafone και Wind.

Τους σιχάθηκα.

Πήρα και ενημέρωσα τη Cosmote και παραδέχτηκαν ότι η περιοχή είναι προβληματική και θα το κοιτάξουν....

Το κατοστάρι ευρώ το μήνα το εισπράτουν κανονικά όμως.

Απόγνωση.

 

εγώ στην θέση σου θα έβαζα στην κοσμοτε απεριόριστα προς σταθερά και θα προωθούσα τα τηλέφωνα μου στο σταθερό τηλέφωνο του σπιτιού έτσι ώστε να μπορούσα όταν με καλούσαν και ήμουνα στο σπίτι και να μην χρεωνόμουνά. Όσο για της κλήσεις που καλείς εσυ σε αυτην την περίπτωση θα έβαζα στο σταθερό μου ένα πρόγραμμα προς κινητά ή σταθερά και θα καλούσα από το σταθερό. Μια άλλη λύση είναι να πασ στην βοντα με συμβόλαιο και να αξιοποιήσεις την επιδότηση για να πάρεις το femtocell που θα το συνδέσεις στο adsl σπίτι σου θα έχεις φουλ 3g! ( εγώ το δεύτερο θα επέλεγα και θα είχα και ένα ups μόνο για το femtocell στην περίπτωση που κοβόταν το ρεύμα θα ειμουνα μια χαρά!) πιστεύω ότι μια από της παραπάνω λύσεις θα σου λύσει τα χέρια βέβαια στην πρώτη περίπτωση δεν θα μπορείς να λαμβάνεις Sms αφού μου λες ότι δεν ποιανεί καθόλου το κινητό σου άρα καλύτερα να κανείς το δεύτερο με την βοντα και θα είσαι οκ!.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

εγώ στην θέση σου θα έβαζα στην κοσμοτε απεριόριστα προς σταθερά και θα προωθούσα τα τηλέφωνα μου στο σταθερό τηλέφωνο του σπιτιού έτσι ώστε να μπορούσα όταν με καλούσαν και ήμουνα στο σπίτι και να μην χρεωνόμουνά. Όσο για της κλήσεις που καλείς εσυ σε αυτην την περίπτωση θα έβαζα στο σταθερό μου ένα πρόγραμμα προς κινητά ή σταθερά και θα καλούσα από το σταθερό. Μια άλλη λύση είναι να πασ στην βοντα με συμβόλαιο και να αξιοποιήσεις την επιδότηση για να πάρεις το femtocell που θα το συνδέσεις στο adsl σπίτι σου θα έχεις φουλ 3g! ( εγώ το δεύτερο θα επέλεγα και θα είχα και ένα ups μόνο για το femtocell στην περίπτωση που κοβόταν το ρεύμα θα ειμουνα μια χαρά!) πιστεύω ότι μια από της παραπάνω λύσεις θα σου λύσει τα χέρια βέβαια στην πρώτη περίπτωση δεν θα μπορείς να λαμβάνεις Sms αφού μου λες ότι δεν ποιανεί καθόλου το κινητό σου άρα καλύτερα να κανείς το δεύτερο με την βοντα και θα είσαι οκ!.

 

Φίλε σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Όταν έχεις παιδιά που στέλνουν (έστελναν, γιατί τώρα...) 20 μηνύματα τη μέρα, η πρώτη επιλογή απορρίπτεται.

Το μαραφέτι της Vodafone θα το αγόραζα και θα έκανα ομαδική φορητότητα.Η ακτινοβολία όμως, σπάει ρεκόρ;

Και μη ξεχνάμε πως έτσι που τα κάνανε Vodafone και Wind, μας οδήγησαν "όλους" τους συνδρομητές τους στη Cosmote.

Δυστυχώς και πάλι δυστυχώς.

Αυτή τη στιγμή το 80% ή και παραπάνω των επαφών μου (και των παιδιών μου και της γυναίκας μου) είναι Cosmote.

Να πάω Vodafone απεριόριστα και CU, να μιλάω με ποιον;

Εγκλωβισμένος.

 

Πάντως ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

Edited by spyrdano
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε 4 Cosmote στο σπίτι.Τα 2 με συμβόλαιο και τα άλλα What's up.

Μένω στον 1ο όροφο στα Βριλήσσια (κοντά στην πλατεία Αναλήψεως, δηλαδή κέντρο) και το σήμα μέχρι πριν λίγους μήνες ήταν οριακό.

Υψώθηξε μία πολυκατοικία δίπλα μας και το σήμα χάθηκε τελείως.

Για μία μπάρα έχω κρεμάσει το δικό μου κινητό από το ρολό της μπαλκονόπορτας.Δεν κάνω πλάκα.Και όταν κτυπήσει βουρ για το μπαλκόνι χειμώνα-καλοκαίρι, να ακούει και η γειτονιά, μιλώντας και ακούγοντας το συνομιλητή σπαστά, πάντα.

Θα μου πείτε να αλλάξω εταιρία.

Τα ίδια και με Vodafone και Wind.

Τους σιχάθηκα.

Πήρα και ενημέρωσα τη Cosmote και παραδέχτηκαν ότι η περιοχή είναι προβληματική και θα το κοιτάξουν....

Το κατοστάρι ευρώ το μήνα το εισπράτουν κανονικά όμως.

Απόγνωση.

 

H πιο κοντινή σου κεραία Cote είναι στη διασταύρωση Ατ. Οδού & Λ. Πεντέλης μέσα σε περιφραγμένο χώρο πίσω απο το σταθμό του Προαστιακού. Είναι ΣΒ εξωτερικού χώρου (Outdoor) και ο ιστός ξεκινά απο το επίπεδο του δρόμου έχοντας χαμηλό ύψος. Η άλλη κεραία Cote βρίσκεται ακόμη πιο μακριά αλλά πάνω σε πολυκατοικία απέναντι απο τον παράδρομο με τις καφετέριες, το video club και τα Goody's. Οι Voda & Wind είναι πολύ πιο κοντά σου σχεδόν δίπλα στην πλατεία.

Link to comment
Share on other sites

H πιο κοντινή σου κεραία Cote είναι στη διασταύρωση Ατ. Οδού & Λ. Πεντέλης μέσα σε περιφραγμένο χώρο πίσω απο το σταθμό του Προαστιακού. Είναι ΣΒ εξωτερικού χώρου (Outdoor) και ο ιστός ξεκινά απο το επίπεδο του δρόμου έχοντας χαμηλό ύψος. Η άλλη κεραία Cote βρίσκεται ακόμη πιο μακριά αλλά πάνω σε πολυκατοικία απέναντι απο τον παράδρομο με τις καφετέριες, το video club και τα Goody's. Οι Voda & Wind είναι πολύ πιο κοντά σου σχεδόν δίπλα στην πλατεία.

 

Φίλε Θερμοπυλών μένω, πάνω από την Κύπρου.

Τι παίζει από κεραίες εκεί, αν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θερμοπυλών μένω, πάνω από την Κύπρου.

Τι παίζει από κεραίες εκεί, αν ξέρεις.

 

Εχεις κάλυψη και απο τις κεραίες πάνω στα μαρμαράδικα επί της Αναπαύσεως κοντά στο μικρο γήπεδο/στάδιο Βριλησσίων αλλά και πάλι είσαι μακριά. Μόνο απο Voda & Wind θα δείς φώς απλά όπως κατάλαβα είσαι σε αρνητικό σημείο απο πλευράς εκπομπής.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...