Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εδω στις 10 προσπαθειες εβγαινε 1 κληση. (Συνδεση)

 

Αλλα η WIND (περιεργο) ηταν πιο χαλια. 2 ωρες δεν εβγαζες τιποτα. Ελεγε δικτυο απασχολημενο. (καρτοκινητο)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Και εδω στις 10 προσπαθειες εβγαινε 1 κληση. (Συνδεση)

 

Αλλα η WIND (περιεργο) ηταν πιο χαλια. 2 ωρες δεν εβγαζες τιποτα. Ελεγε δικτυο απασχολημενο. (καρτοκινητο)

 

Ανάλογα την περιοχή και τη χωρητικότητα. Στο Βόλο πχ πιστεύω υπήρχε ομαδική κατάρρευση δικτύων :lol: Πάντως στην Καρδίτσα WIND/Vodafone έχουν απίστευτο capacity,ούτε ένα δευτερόλεπτο δε κόλλησε το δίκτυο:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Aπό το πρωί προσπαθώ να περάσω κάρτα στο τηλέφωνο,αλλά μου λέει δοκιμάστε αργότερα.Για να δούμε....

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εδω στις 10 προσπαθειες εβγαινε 1 κληση. (Συνδεση)

 

Αλλα η WIND (περιεργο) ηταν πιο χαλια. 2 ωρες δεν εβγαζες τιποτα. Ελεγε δικτυο απασχολημενο. (καρτοκινητο)

Mάλλον έτυχε. Γενικότερα δεν άκουσα παράπονα για WIND φέτος.

Ανάλογα την περιοχή και τη χωρητικότητα. Στο Βόλο πχ πιστεύω υπήρχε ομαδική κατάρρευση δικτύων :lol: Πάντως στην Καρδίτσα WIND/Vodafone έχουν απίστευτο capacity,ούτε ένα δευτερόλεπτο δε κόλλησε το δίκτυο:)

Εγώ μιλάω για κέντρο Αθήνας (Κολωνάκι). Στο σπίτι είχαμε 1 καρτοσυμβόλαιο Cosmote (2G), 1 συμβόλαιο WIND (3G) και 6 συμβόλαια Vodafone (:p), 2G και 3G. H κόκκινη και η μπλε εταιρεία μας έκαναν να ξεχάσουμε ότι έχουμε Πρωτοχρονιά. Ούτε μια αποτυχημένη κλήση/sms. Moυ έκανε μεγάλη εντύπωση. Και πέρσι η Vodafone τουλάχιστον δεν είχε γενικά πρόβλημα αλλά σε 1-2 κλήσεις το σφάλμα το έβγαζε. Φέτος τίποτα. Για την Cosmote δεν σχολιάζω (δεν περίμενα και κάτι καλύτερο).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω για κέντρο Αθήνας (Κολωνάκι). Στο σπίτι είχαμε 1 καρτοσυμβόλαιο Cosmote (2G), 1 συμβόλαιο WIND (3G) και 6 συμβόλαια Vodafone (:p), 2G και 3G. H κόκκινη και η μπλε εταιρεία μας έκαναν να ξεχάσουμε ότι έχουμε Πρωτοχρονιά. Ούτε μια αποτυχημένη κλήση/sms. Moυ έκανε μεγάλη εντύπωση. Και πέρσι η Vodafone τουλάχιστον δεν είχε γενικά πρόβλημα αλλά σε 1-2 κλήσεις το σφάλμα το έβγαζε. Φέτος τίποτα. Για την Cosmote δεν σχολιάζω (δεν περίμενα και κάτι καλύτερο).

 

Τοπικά μπορεί να φόρτωσαν κάποιες κυψέλες,όλο και κάπου θα συνέβη αυτό λόγω της στοχαστικής διαδικασίας κατανομής των συνδρομητών σε κυψέλες(π.χ. μερικές φορές φορτώνει κάποια κυψέλη ασυνήθιστα αλλά καταλαβαίνεις ότι κάτι συνέβη,υπάρχει μία καφετέρια σε ένα δρόμο όπου προβάλλεται κάποιος αγώνας ποδοσφαίρου; ε στο goal ανεβαίνει η κίνηση στην κυψέλη :p)

 

Πέρυσι είχα κάποιες αποτυχίες κλήσεων σε όλα τα δίκτυα αλλά φέτος σε Vodafone/Wind ούτε μία αποτυχία. Σε Cosmote υπήρχαν απανωτές αποτυχίες μέχρι την 1:00.

 

Και κάτι άλλο,δε βρίσκω κεραία στον κάμπο χωρίς Cosmote 3g. Μπράβο! Παντού έχουν βάλει...Πολύ μπροστά σε κάλυψη 3ης γενιάς,σχεδόν ακριβώς σαν 2ης γενιάς! Στην πόλη της Καρδίτσας βέβαια το 3g είναι χειρότερο από Wind,αλλά αυτό γίνεται και στο GSM άρα αν έβαζε και άλλο σταθμό(δε χρειάζεται,δεν υπάρχει μέρος που δεν έχει σήμα απλά η WIND είναι πιο δυνατή σε κάποια σημεία) θα υπερτερούσε πιστεύω και της WIND...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι δεν είναι μόνο το ότι η Vodafone και η WIND έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα (για τον αριθμό πελατών που εξυπηρετεί η καθεμια) σε επίπεδο κυψέλης (όπου μπορεί αυτό σε κάποιες περιοχές να μην ίσχυει όπως το παράδειγμα του doganos στην WIND αν και γενικά και από άλλο κόσμο δεν άκουσα παράπονα για τις δύο αυτές εταιρείες) αλλά ότι φέτος δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα στα κέντρα και γενικά στο core των δύο εταιρειών. Διαφορετικά και τεράστια-επαρκέστατη για την ημέρα αυτή χωρητικότητα να είχαν στους σταθμούς που καλύπτουν το σπίτι μου (λογικό στο κέντρο της Αθήνας) αν τα κέντρα είναι πηγμένα και πάλι θα υπήρχαν προβλήματα... Ούτε τα sms καθυστερούσαν ούτε τίποτα.

 

Αντίθετα στη Cosmote τα προβλήματα έχω την αίσθηση ότι δεν οφείλονταν τόσο στο ραδιοδίκτυο. Για παράδειγμα στη δική μου περίπτωση (αλλά και σε άλλη μία που ξέρω επίσης Αθήνα) δεν μπορούσαν να κάνουν εξερχόμενες ούτε να στείλουν sms αλλά δέχονταν κανονικά sms και μερικές φορές (50%) και κλήσεις. Και όταν μάλιστα δεν μπορούσε να δεχτεί κλήσεις έβγαινε ηχογραφημένο μήνυμα που έλεγε ότι "προσωρινά δεν δέχεται κλήσεις λόγω τεχνικού προβλήματος" (κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς). Άρα εκτός από τα κατα τόπους προβλήματα χωρητικότητας στις περιοχές λόγω ραδιοδικτύου υπήρχαν σίγουρα προβλήματα και στα κέντρα της Cosmote και το δίκτυο κορμού (κάτι που δεν έγινε στις άλλες δύο).

Link to comment
Share on other sites

Στην Ευβοια που βρισκομουν η κοσμοτε μεχρι τις 1.00 ελεγε δικτυο απασχολημενο.Απο κει και μετα μεχρι περιπου σημερα το πρωι ειχε προβλημα η ανανεωση χρονου ομιλιας...

Η βονταφον την πρωτοχρονια μονο για κανενα δεκαλεπτο ελεγε ''βλαβη δικτυου'' υστερα ολα αψογα!

Παντως σε καμια περιπτωση δεν παρουσιαστηκαν τα προβληματα προηγουμενων χρονων που μεχρι το πρωι της πρωτοχρονιας απλα δεν ειχες τηλεφωνο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μια απορία σχετικά με την κάλυψη της Cosmote.. Ίσως και να έχει απαντηθεί, αλλά ειναι πολλές οι σελίδες.. Έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές έχει πλασματικό σήμα.. Δηλαδή μπορεί να δείχνει το κινητό σου ότι έχεις full, αλλά δεν μπορείς να πραγματοποιήσεις κάποια κλήση.. Εγώ έχω vodafone και κάποιος άλλος στην οικογένεις έχει cosmote.. Σε μένα γίνεται πολύ σπάνια , αλλά στην Cosmote είναι πολύ συχνό φαινόμενο
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες οτι δεν μπορείς να πραγματοποιήσεις κλήση, εννοείς οτι δεν βγαίνει κλήση ή ότι σου λέει "δίκτυο απασχολημένο"?
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Κλασικά πράγματα. Τσιτωμένη η κεραία, αλλά το κινητό δεν μπορεί να της "απαντήσει", διότι δεν έχει την απαιτούμενη ισχύ. Οπότε, βλέπεις σήμα στην οθόνη διότι το κινητό όντως λαμβάνει σήμα, όμως το τηλέφωνο αδυνατεί να αυξήσει τόσο την ισχύ του για επικοινωνία με την κεραία. Στο gsm σύστημα άλλωστε είναι αμφίδρομη η επικοινωνία σταθμού βάσης-τερματικών.

 

Σε περιοχή της Αθήνας το παρατήρησες αυτό; Διότι από προσωπική εμπειρία, όταν επί 1 χρόνο είχα Κοσμοτέ, δεν παρατήρησα πουθενά πλασματικό σήμα όπου και να χρησιμοποίησα το κινητό μου και μου κάνει εντύπωση που ακούω κατά καιρούς αρκετούς να το αναφέρουν :confused:

Link to comment
Share on other sites

Κλασικά πράγματα. Τσιτωμένη η κεραία, αλλά το κινητό δεν μπορεί να της "απαντήσει", διότι δεν έχει την απαιτούμενη ισχύ. Οπότε, βλέπεις σήμα στην οθόνη διότι το κινητό όντως λαμβάνει σήμα, όμως το τηλέφωνο αδυνατεί να αυξήσει τόσο την ισχύ του για επικοινωνία με την κεραία. Στο gsm σύστημα άλλωστε είναι αμφίδρομη η επικοινωνία σταθμού βάσης-τερματικών.

 

Σε περιοχή της Αθήνας το παρατήρησες αυτό; Διότι από προσωπική εμπειρία, όταν επί 1 χρόνο είχα Κοσμοτέ, δεν παρατήρησα πουθενά πλασματικό σήμα όπου και να χρησιμοποίησα το κινητό μου και μου κάνει εντύπωση που ακούω κατά καιρούς αρκετούς να το αναφέρουν :confused:

 

Κι εγώ που έχω cosmote, δεν έχω παρατηρήσει κάπου πλασματικό σήμα...

το μόνο που έχω δει με το netmonitor, είναι ότι επειδή είναι μπουκωμένες οι κεραίες, κάνει συνεχώς handover μέχρι να βγεί η κλήση, και στο τέλος απορρίπτεται. (Με το γνωστό τριτονικό)

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία σχετικά με την κάλυψη της Cosmote.. Ίσως και να έχει απαντηθεί, αλλά ειναι πολλές οι σελίδες.. Έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές έχει πλασματικό σήμα.. Δηλαδή μπορεί να δείχνει το κινητό σου ότι έχεις full, αλλά δεν μπορείς να πραγματοποιήσεις κάποια κλήση.. Εγώ έχω vodafone και κάποιος άλλος στην οικογένεις έχει cosmote.. Σε μένα γίνεται πολύ σπάνια , αλλά στην Cosmote είναι πολύ συχνό φαινόμενο

 

Η κεραία που σε εξυπηρετεί είναι congested και δεν μπορεί να εξυπηρετήσει επιπλέον κλήσεις γι αυτό μπορεί να έχεις σήμα και να σε κόβει όταν κάνεις κλήση,είναι πολύ συχνό φαινόμενο στο 2G όπου η χωρητικότητα είναι περιορισμένη,αν έχεις καλυψη 3G γύρισε το και θα δεις ότι θα βγει κανονικά η κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες οτι δεν μπορείς να πραγματοποιήσεις κλήση, εννοείς οτι δεν βγαίνει κλήση ή ότι σου λέει "δίκτυο απασχολημένο"?

 

Ή δεν μπορώ καθόλου κάποιες φορές ή μου βγάζει δίκτυο απασχολημένο..

 

Η κεραία που σε εξυπηρετεί είναι congested και δεν μπορεί να εξυπηρετήσει επιπλέον κλήσεις γι αυτό μπορεί να έχεις σήμα και να σε κόβει όταν κάνεις κλήση,είναι πολύ συχνό φαινόμενο στο 2G όπου η χωρητικότητα είναι περιορισμένη,αν έχεις καλυψη 3G γύρισε το και θα δεις ότι θα βγει κανονικά η κλήση.

 

Γιατί όμως στην cosmote ειδικά συμβαίνει τόσο συχνά??

 

Μπορεί να ακούγεται λίγο βλακώδες αυτό που θα πω :p, αλλά μήπως κάνεις κάτι η εταιρία για να φαίνεται ότι έχεις πλασματικό σήμα στο κινητό και μόνο?? :shifty:

Δεν μπορεί να συμβαίνει συχνά με full σήμα να μην μπορείς να πραγματοποιήσεις κλήση.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως στην cosmote ειδικά συμβαίνει τόσο συχνά??

 

Ε, δε φημίζεται και για την τρομερή ποιότητα δικτύου της.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ή δεν μπορώ καθόλου κάποιες φορές ή μου βγάζει δίκτυο απασχολημένο..

 

Γιατί όμως στην cosmote ειδικά συμβαίνει τόσο συχνά??

 

Μπορεί να ακούγεται λίγο βλακώδες αυτό που θα πω :p, αλλά μήπως κάνεις κάτι η εταιρία για να φαίνεται ότι έχεις πλασματικό σήμα στο κινητό και μόνο?? :shifty:

Δεν μπορεί να συμβαίνει συχνά με full σήμα να μην μπορείς να πραγματοποιήσεις κλήση.. ;)

 

Λόγω μεγαλύτερου αριθμού συνδρομητών και αδυναμία εγκατάστασης κεραιών ή επισκευής βλαβών σε κάποιες "δύσκολες" περιοχές (επιθέσεις κατοίκων εναντίον τεχνικών,ξήλωμα κεραιών κτλ) της Αθήνας,,δοκίμασες σε 3G?

Link to comment
Share on other sites

Λόγω μεγαλύτερου αριθμού συνδρομητών και αδυναμία εγκατάστασης κεραιών ή επισκευής βλαβών σε κάποιες "δύσκολες" περιοχές (επιθέσεις κατοίκων εναντίον τεχνικών,ξήλωμα κεραιών κτλ) της Αθήνας,,δοκίμασες σε 3G?

 

Για 3G δεν ξέρω και πολλά να σου πω.. Απλά μου κάνει ετνύπωση.. Λένε ότι έχει καλό σήμα.. βλέπεις να έχει full σήμα και να μην μπορείς να κάνεις κλήση?? Για πολλή ώρα κι όλας.. Σαν να μην ισχύουν οι γραμμές που δείχνει το κινητό δλδ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει την παραμικρή σημασία αν το κινητό σου δείχνει 5 γραμμές καρφωμένες στο σήμα. Το διαπίστωσες άλλωστε! Το σήμα όντως μπορεί να είναι φουλ αλλά αν η κυψέλη σου είναι υπερφορτωμένη ή το κινητό σε πολύ μακρινή απόσταση απ'το σταθμό βάσης ( όπως π.χ. όταν ταξιδεύεις με πλοίο σε κάποιες διαδρομές), κλήση δε θα βγει ή και να βγει κατά πάσα πιθανότητα θα τερματιστεί πολύ σύντομα.

 

Το σήμα- καμπάνα που αρέσκεται να διαφημίζει η Κοσμοτέ δεν έχει την παραμικρή σημασία σε τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει την παραμικρή σημασία αν το κινητό σου δείχνει 5 γραμμές καρφωμένες στο σήμα. Το διαπίστωσες άλλωστε! Το σήμα όντως μπορεί να είναι φουλ αλλά αν η κυψέλη σου είναι υπερφορτωμένη ή το κινητό σε πολύ μακρινή απόσταση απ'το σταθμό βάσης ( όπως π.χ. όταν ταξιδεύεις με πλοίο σε κάποιες διαδρομές), κλήση δε θα βγει ή και να βγει κατά πάσα πιθανότητα θα τερματιστεί πολύ σύντομα.

 

Το σήμα- καμπάνα που αρέσκεται να διαφημίζει η Κοσμοτέ δεν έχει την παραμικρή σημασία σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Τα ξέρω όλα αυτά που λες... Αλλά εγώ που είμαι σε άλλη εταιρία δεν γίνεται αυτό.. Ό,τι δείχνει το κινητό τις περισσότερες φορές ισχύει..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πιστεύω πως η cosmote πρέπει να κάνει κατι για τα παραπάνω προβλήματα...

Υπάρχει πάρα πολύ μεγάλο φόρτωμα των κεραιών, και ειδικά τα απογεύματα πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να βγάλεις κλήση, ακόμα και σε περιβάλλον 3G!! Έλεος δηλαδή...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πιστεύω πως η cosmote πρέπει να κάνει κατι για τα παραπάνω προβλήματα...

Υπάρχει πάρα πολύ μεγάλο φόρτωμα των κεραιών, και ειδικά τα απογεύματα πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να βγάλεις κλήση, ακόμα και σε περιβάλλον 3G!! Έλεος δηλαδή...

 

Το πρόβλημα που περιγράφει ο Alex0077 είναι καθαρά θέμα συμφόρησης της κεραίς που τον καλύπτει.Δεν νομίζω ότι οι εταιρείες δεν γνωρίζουν τα προβληματα,είναι γνωστά, αλλά σε περιοχές γκέτο δεν μπορούν να επέμβουν οι τεχνικοί.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που περιγράφει ο Alex0077 είναι καθαρά θέμα συμφόρησης της κεραίς που τον καλύπτει.Δεν νομίζω ότι οι εταιρείες δεν γνωρίζουν τα προβληματα,είναι γνωστά, αλλά σε περιοχές γκέτο δεν μπορούν να επέμβουν οι τεχνικοί.

 

Kαι γιατί σε άλλες εταιρίες δεν γίνεται αυτό?? Οκ, έχει καποιους συνδρομητές παραπάνω, αλλά δεν νομίζω να είναι μόνο αυτό.. Μου χει τύχει και σε νησιά, και σε χωριά κτλ.. Δεν ξέρω τι να πω.. Απλά πάντα είχα αυτήν την απορία.. Σκεφτόμουν μήπως η εταιρία έχει κάποια δυνατότητα να δείχνει πλασματικό σήμα.. τι να πω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Kαι γιατί σε άλλες εταιρίες δεν γίνεται αυτό?? Οκ, έχει καποιους συνδρομητές παραπάνω, αλλά δεν νομίζω να είναι μόνο αυτό.. Μου χει τύχει και σε νησιά, και σε χωριά κτλ.. Δεν ξέρω τι να πω.. Απλά πάντα είχα αυτήν την απορία.. Σκεφτόμουν μήπως η εταιρία έχει κάποια δυνατότητα να δείχνει πλασματικό σήμα.. τι να πω :lol:

 

Το ότι έχει αρκετούς συνδρομητές παραπάνω σημαίνει ότι και περισσότερες κλήσεις είναι εντός του δικτύου της που σημαίνει ότι καταλαμβάνουν επιπλέον πόρους του δικτύου,πχ όταν δύο συνδρομητές κοσμοτε που έιναι στον Αγ. Στέφανο θέλουν να μιλήσουν μεταξύ τους και καλύπτονται από την ίδια κεραία θα καταλάβουν δύο κανάλια φωνής της κεραίας,τα οποία δεν έιναι απεριόριστα.Το σήμα που βλέπεις στο κινητό σου είναι η απεικόνιση της ισχύς σε dB που λαμβάνει το κινητό από την κεραία και δεν έχει καμμία σχέση με την χωρητικότητα.Αν η κεραία μπορεί να εξυπηρετήσει ταυτόχρονα 100 κλήσεις δεν θα σου μειώσει εσένα το σήμα αλλά όταν πας να καλέσεις θα σε κόψει.

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζει πως κατά τόπους έχει πολλούς συνδρομητές, ας αυξήσει τον αριθμό κεραιών ή να αυξήσει τη χωρητικότητα του δικτύου της. Δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση δικαιολογία ότι δεν μπορεί να εξυπηρετήσει νορμάλ κίνηση. Το θεωρώ τουλάχιστον γελοίο πρωί, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης να μην μπορείς κατά περιόδους να συνδεθείς καν στο Ίντερνετ
Link to comment
Share on other sites

Kαι το άλλο πως εξηγείται? Να είναι ανοιχτό το κινητό, να έχει full σήμα και να μου έρχεται sms με κλήσεις που με έπαιρναν πριν λίγο , ενώ το κινητό δεν έκλεισε ποτέ?? Για τον ίδιο λόγο?
Link to comment
Share on other sites

Kαι το άλλο πως εξηγείται? Να είναι ανοιχτό το κινητό, να έχει full σήμα και να μου έρχεται sms με κλήσεις που με έπαιρναν πριν λίγο , ενώ το κινητό δεν έκλεισε ποτέ?? Για τον ίδιο λόγο?

 

Ακριβώς.:) Δεν μπορούσε προφανώς να γίνει δρομολόγηση κλήσης λόγω υπερφορτωμένου δικτύου.

 

Απορία, ίσως λίγο άσχετη με το θέμα: την τεράστια υποδομή των Ολυμπιακών του 2004 την αξιοποίησαν μέχρι στιγμής σε άλλες περιοχές;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...